Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Identyfikacja oporządzenia munduru SFSG/SAS/SBS


Recommended Posts

Może klucz leży w charakterze działań prowadzonych przez tych panów, to jest działania wodno-abordażowe?

Jak dla mnie to może działać jako swoisty "WeaponCatch" który możemy zaczepić za kamizelkę żeby broń nam nie dyndała na zawieszeniu podczas wchodzenia po drabince abordażowej ??? Ale mogę się mylić.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

 

Są trzy możliwości:

> Kamizelka firmy Higlander (oni używają 'hiszpańskie zapięcia' czyli citetki - tak jak w ładownicach issue PLCE);

> Przerobił standardową 'issue' kamizelkę - odpruł fastexy i doszył citeki (chociaż wątpię - patrząc na kształt ładownic);

> Przerobił standardową 'issue' kamizelkę - odpruł ładownice, i doszył ładownice issue PLCE.

 

 

a to na pewno są Citeki ?

Wygląda to na fastexa więc daje nam to zwykłą kamizelkę PLCE

Link to post
Share on other sites

a to na pewno są Citeki ?

Wygląda to na fastexa więc daje nam to zwykłą kamizelkę PLCE

 

_Asker spytał o kamizelkę na żołnierzu pierwszy od prawej.

(Ew. znów myślałam "moja prawa to ich lewa, czyli każ im w lewo zwrot..." jak na musztrze :teethh: i opisałam kamizelkę na gościu po prawej zamiast po lewej...).

 

ps. Nie ma czegoś takiego jak 'kamizelka PLCE'.

Link to post
Share on other sites

uffff już myślałem że jestem jedyny który ośmielił się odezwać coś w tym temacie ;-)

 

Tak jak napisał aciepk PLCE to system na który składa się mnóstwo rzeczy... chyba właśnie Soldier 95 wprowadził ze sobą te znane nam chesty, vesty, plecaki i beltkita.

Myślę że błędy moga wynikac stąd że przed S95 jako PLCE okreslano tylko beltkit. a teraz dodano do niego jescze dwa inne systemy przenoszenia oporządzenia.

 

Na ładownicach od ALICE też nie pisze że są od ALICE ;-)

Link to post
Share on other sites

jak to nie ma ?

Jest PLCE plecak PLCE Chest i PLCE All Arms Assault Vest

no i oczywiście PLCE Webbing czyli popularny beltkit.

 

PLCE - Personal Load and Carry Equipment (albo Personal Loading and Carrying Equipment, albo jeszcze: Pesonal Load and Carrying Equipment - jeden pies, bo skrót ten sam) - system JEDNEGO wzoru oporządzenia typu pas + szelki. Z PLCE możesz nosić na plecach nawet worek od kapci, ale nie czyni to automatycznie tego worka "PLCE Team Gym Bag".

 

PLCE webbing - webbing to z ang. (przynajmniej w UK) 'oporządzenie'. Bardziej popularne jest słowo "kit", tyle, że w Polsce słowo to ma zupełnie inne znaczenie, dla tego bardziej popularny jest beltkit (jeśli w ogóle ktoś używa tego słowa).

Beltkit - połączenie słów "belt" (pas) oraz "kit" (wyjaśnione powyżej). Słowo często i gęsto używane w książkach McNaba, w angielskiej wersji językowej (po polsku przeczytałam jedynie fragment).

 

Poprawna nazwa do oporządzenia PLCE to... PLCE (oraz jej długie rozwinięcie). Wszelkie słowa jak "kit" "webbing" "beltkit" to słowa pomocnicze/wyjaśniające czym jest PLCE (gdyby ktoś nie wiedział).

 

Chest rigi pojawiły się wcześniej, niż system Soldier 95 (jeśli idzie o daty). Podobnie z Assault Vestem. Zaś sam system Soldier 95 to system umundurowania, nie ekwipunku. PLCE pojawiło się koniec lat 80 (próbna wersja) oraz początek lat 90 (także w kilku wersjach i 'kolorach').

 

a teraz dodano do niego jescze dwa inne systemy przenoszenia oporządzenia

A dokładniej? (500 odmian Osprey'a i LCTV?)

Link to post
Share on other sites

Ja wiem że chesty były wcześniej ...były to wersje arktisa Pattern 42 i Pattern 45.i nawet 95 został przyjęty w oddziałach Royal Marines ..ale zakontraktowany w nowym wzorze wszedł równo z wprowadzeniem systemu Soldier 95. Tak samo kamizelka. Może nie wchodzą pod nazwę soldier95 ale pojawiają się w tym samym okresie.

 

Powiedz mi natomiast gdzie jest napisane o tym że PLCE to tylko oporządzenie oparte na szelkach ?

 

Wszędzie jak wpiszesz PLCE to wyskakują i plecaki i czesty i kamizelki...

 

 

edyta ..

no własnie Looc podał dobrego linka

 

a co powiesz o tych rzeczach;

 

# Tactical Equipment:

 

* PLCE Chest Rig - with three ammo pouches, two utility/water-bottle pouches and a map pocket. (Chest Webbing, DPM, IRR) [8465-99-978-7650]

* PLCE All Arms Assault Vest- with two ammo pouches, four utility/water-bottle pouches, two general pouches and two dump pockets.

 

# Load Carrying Equipment:

 

* Patrol Pack (40 litres)(NSN 8465-99-869-3875)

* Shortback/Longback Infantry (Or All Arms in later manufacture) Rucksack (100 litres) ("Bergen") [NSN 8465-99-978-9221]

o The detachable Bergen side pouches (Pouch, Side, Rucksack, DPM, IRR) can be attached to a yoke to make a day-sack [NSN 8465-99-132-1555]

+ Yoke, Side Pouch (DIFFERENT from the Main Yoke) [NSN 8465-99-132-1561]

* Rucksack, Other Arms. A slightly smaller Bergen with holdall-style carrying handles and pack-away shoulder straps, designed to be carried in vehicles. [NSN 8465-99-978-5364]

* Field Pack Air Support. Larger rucksack with 6 external pouches on the rear and provision for an extra side pouch to be attached across the top. Issue to some SF, Pathfinder and STA Patrol Troops

* Radio Rucksack (320, 350, 351, 352 & Cougar)(Rucksack, Radio Carrier, DPM, IRR)[NSN 5820-99-869-211]

* Pack Medical [NSN 6545-99-131-3964]

* Medical side pouch

* MOD 2 l Hydration Pack/Camelbak Thermobak 3 l

Edited by super
Link to post
Share on other sites

Ja wiem że chesty były wcześniej ...były to wersje arktisa Pattern 42 i Pattern 45.

 

Z jakich lat są Chest Rigi P42 i P45? Czy to może oznaczenia firmowe: nowy wzór -> nowy numer?

 

 

Powiedz mi natomiast gdzie jest napisane o tym że PLCE to tylko oporządzenie oparte na szelkach?

 

Cyt. wikipedię (link podany powyżej przez Looc'a):

It consists of a belt, yoke (shoulder harness) and a number of pouches.

 

PLCE można nosić bez szelek, ale jest to bardzo niewygodne (przez co mija się z celem - szelki mają za zadanie 'przenieść' część ciężaru z bioder na ramiona). Podobnie można nosić buty na sznurówki bez sznurówek...

Poza tym patrząc na oporządzenie... trudno przeoczyć szelki. W przypadu 58 Pattern często i gęsto oporządzenie było noszone BEZ szelek. Ale 58 Pattern to nie PLCE.

 

Wszędzie jak wpiszesz PLCE to wyskakują i plecaki i czesty i kamizelki...

A ja wpiszesz SAS to wyskakuje oferta lotnicza linii skandyawskich oraz nazwy biznesów. Ale to nie jest ten SAS.

Innymi słowy: sprzedawcy używają kluczowe, rozpoznawalne hasła. "Chest Rig" brzmi smutno i nieciekawe, ale "Chest Rig PARA Commando SAS SF Cadets TA" wygląda ładniej. (dla tych co się dadzą nabrać na cuda na patyku).

 

 

a co powiesz o tych rzeczach; (długi cytat z Wikipedii)

Powiem ci to, na co sporo ludzi marudzi: wikipedię może pisać każdy.

Polecam zaś tą lekturę: Modern British Webbing Equipment (jest dostępna na brytyjskim amazonie za 10 funtów - jak masz problem przesłać do Polski daj znać) - przeczytałam - to, co ci tutaj piszę wiedziałam wcześniej; co nie wiedziałam to uzupełniłam, zaś resztę 'potwierdziło' moje wcześniejsze przekonania/domysły (bo z MoDem trzeba się sporo domyślać). Łącznie z tym, że metoda myślenia i podejmowania decyzji poprzez brytyjski MoD nadal pozostaje wielką zagadką. Lotniskowiec bez samolotów na czele.

 

Szczerze mówiąc jedynie - jak dla mnie - co wygodnie nosiło się wraz z PLCE to... torby na ramię. Oraz ewentualnie Jet Pack (to ten mały, 10 litrowy plecaczek, normalnie noszony przy Bergenie i nazywany "Side Pouch(ami)", ale noszony z PLCE bez bergana zmienia nazwę na Jet Pack - nie ja to wymyśliłam). Plecaki nosi się wygodnie z PLCE, gdy w konfiguracji rezygnujemy z 2-3 utility pouchów, w efekcie czego w oporządzeniu przenosimy mniej co z kolei prowadzi do konieczności noszenia jakiegoś małego plecaczka na patrole/wypady/itp.

 

(Przy okazji - zwróć uwagę, że Assault Vest nie ma podanego numeru NSN. Dla tego też pisałam wcześniej issue w cudzysłowie. ;) )

Link to post
Share on other sites

(Przy okazji - zwróć uwagę, że Assault Vest nie ma podanego numeru NSN. Dla tego też pisałam wcześniej issue w cudzysłowie. ;) )

Jak to nie ma? A numer 8405-99-527-1800 to niby co?

 

A wracając do samego PLCE to powiem tylko tyle, że wyspiarze (wliczając w to MOD, kwatermistrzów i żołnierzy BA) sami dokładnie nie wiedzą co mają i co do czego się zalicza. A to powoduje, że mędrcy siedzący na arrse wymyślają rzeczy typu, że PLCE to wyłącznie pas + szelki + kieszenie. Albo wymyślają miliardy różnych nazw i zastosowań dla jednego i tego samego smocka, plecaka, kamizelki itp. Do tego jeszcze żołnierze tworzą istne mitologie na temat rzeczy, których oni nie dostają z magazynów, ale wujek dziadka znajomego babci widział takie na SASmanie podczas operacji "Konina" w Pcimiu pamiętnego roku 1959...

 

Człowiek który opisał PLCE na wikipedii zrobił to tak, aby zwykły śmiertelnik zrozumiał co i jak. Przeanalizował brytyjski szpej i doszedł do wniosku, że PLCE to nie tylko pas, szelki i kieszenie, ale kompletny system zawierający kamizelki, różne plecaki i oporządzenie oparte na pasie i szelkach (Brytyjski odpowiednik amerykańskiego ALICE, IIFS i MOLLE). W końcu nie każdy musi rozumieć specyficzny styl Brytyjczyków opisujących wszystko na swój własny, i wg. nich jedyny, prawidłowy sposób.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Aciepk - święte słowa. :icon_razz:

Chociaż ci na Arrse to są SARKASTYCZNI mędrcy. :)

 

ps. Miałam na myśli Assault Vesta... w Wikipedii nie było podanego NSNu. W ogóle dla mnie podejrzana, nie-citekowa, nie-gumowana (przez co 'lekka' w porównaniu do pełnego zestawu PLCE) konstrukcja ten Assault Vest.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Też miałem na myśli Assault Vesta. Może i dla citekolubnego brytofila jest to konstrukcja podejrzana, ale w pełni kontraktowa i z nadanym numerem NSN, który ma nawet ten assault vest, którego zdjęcia są w artykule na jego temat zamieszczonym na twojej stronie.

Link to post
Share on other sites

niestety nie mam książki wydanej przez miłośnika sprzętu UK. Nie mam też wielu książek które wydaje Bellona bo to szmiry. ;-)

Mam natomiast jakieś 60 numerów Combat & Survival w tym numery z 93 roku więc grzebe w nich i ślinię sie na zdjęcia. Stąd wyczytałem że w systemie PLCE także jest Vest i chest...poszukam dowodów ;-)

Link to post
Share on other sites

Użycie słowa "gazeta" jest mocno krzywdzące ..od wielu lat piszą tam tacy goście jak Carl Schulze czy Yves Debay. Opisy oporządzenia od dawien dawna są robione przez tajemniczego Q i jeszcze nigdy nie było tam ściemy.

Jest takim samym kolekcjonerem jak Simon Howlett na którego się powołujesz.

Niestety tak jak podejrzewałaś nie znalazłem nigdzie "rzetelnej" informacji że PLCE to także kamizelka.

mamy tylko wikipedię i kilka reklam. Niemniej nadal wierze że tak samo jak plecak wchodzi w skład systemu weszły tam tez kamizelki. Razem z całym systemem Soldier 95.

Co do chestów to pierwsze wzmianki chestach pochodzą już z czasów wojny na Falklandach. Tam w zielonym kolorze używało ich SBS i SAS.

Wersje Pattern 45 i 95 pojawiają się na początku lat 90-tych.

 

img0001p0.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to post
Share on other sites
Niemniej nadal wierze że tak samo jak plecak wchodzi w skład systemu weszły tam tez kamizelki. Razem z całym systemem Soldier 95.

 

Ponownie: polecam książkę, którą wcześniej wspomniałam. Skoro gazeta dla ciebie jest rzetelna, czemu książka miałaby nie być? (ten facet wydał też kilka innych); skoro czytasz gazety C&S od 90-tego któregoś roku, to myślę, że warto dołożyć grosza na konkretną książkę o brytyjskim, 'współczesnym' szpeju (w miarę up-to-date: lektura nie pokrywa Assault Ospreya ani MTP).

 

Silverman sprzedawał szpej długo przed ebayem, swojego rodzaju mekka każdego squaddiego: co mu nie wywasowali/nie pasowało, to mógł kupić u Silvermana.

Od początku lat '90-tych popularne stało się to, że szpej znany dzisiaj był 'projektowany' przez ex-SF'ów (przynajmniej w UK).

Ponownie: odsyłam do lektury - warto!

Link to post
Share on other sites

Ktoś ma jakiś tutorial (...) jak się robi takie łączone magazynki z taśmy klejącej, a może można taki łącznik gdzieś kupić, widziałem w specshopie, VFC takie z cordury (?), używał ktoś tego?

 

Wykaż się pomysłowością. Mogą być kawałki plastiku, tworzywa, twardej gumy. Chyba, że koniecznie chcesz zapłacić sklepowi grubą kasę za kawałek plastiku przywieziony z taiwanu, który w PL mógłbyś mieć za grosze.

 

Tutorial? Cholera. Wkładasz między magazynki odpowiednio gruby i wycięty plaster twardej gumy i owijasz taśmą. To teraz nie ma już techniki w szkołach?

 

Pozdrawiam

M.

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...