Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Noktowizor domowej roboty


Recommended Posts

Dziś wpadłem na genialny pomysł na zrobienie noktowizora krótkodystansowego do swojej emki. Będzie on składał się z dwóch części: iluminatora/latarki z diodą znajdującą się na RISie oraz "okularu" przed kolimatorem otwartym. O latarkę się nie martwie, bardziej ciekawi mnie (i tu zaczyna się punkt kulminacyjny, pytanie), jakie tanie urządzenie może efektywnie może wyłapywać iR i dostarczać obraz w ciemnościach?

Link to post
Share on other sites

Dziś wygrzebałem starego NECa e616, niestety nic nie idzie z nim zrobić bo padła klawiatura ale już zabrałem się za czyszczenie (4 lata leżenia w szufladzie), naszła mnie myśl na zrobienie wizjera z telefonu i jak na razie jestem w trakcie realizacji planu w tym kierunku.

Link to post
Share on other sites

Dziś wpadłem na genialny pomysł na zrobienie noktowizora krótkodystansowego do swojej emki. Będzie on składał się z dwóch części: iluminatora/latarki z diodą znajdującą się na RISie oraz "okularu" przed kolimatorem otwartym. O latarkę się nie martwie, bardziej ciekawi mnie (i tu zaczyna się punkt kulminacyjny, pytanie), jakie tanie urządzenie może efektywnie może wyłapywać iR i dostarczać obraz w ciemnościach?

 

 

Tanie urządzenia są na allegro.

Samodzielną budowę zakończ zanim zaczniesz wydawać pieniądze.

Urządzenia wojskowe gen 1 da się kupić za 300 - 400 pln (czasem).

EOP gen1 kupisz za ok 200 pln. Elektronikę za 200 - 400. Dolicz optykę i obudowę i znasz budżet.

Sens większości gen1 w ASG jest co najmniej problematyczny.

NSP-3 da się kupić za 400 - 600 zł. (kaskada gen 1), jakość może być, tylko ta waga.......

Gen 2+ da się kupić za 800-1000 pln. Sens większy niż gen 1, ale w dalszym ciągu z czasem niezbędny okaże się oświetlacz.

Gen 3 - jak kupisz poniżej 5-6 kpln będziesz szczęśliwcem. Sens największy, ale cena dla większości zaporowa.

No i i odpowiedz sobie jak często masz szansę na grę nocną. Pomijam już kwestię, że gdy przeciwnik użyje latarki, to w pierwszym odruchu wyłączysz nokto i schowasz do pokrowca....

Jeśli masz mniej niż 300 -400 pln, to zapomnij o nokcie.

Za 250 pln możesz kupić replikę pvs-14 (straszne badziewie)

+ montaż za 100 pln i już masz coś co z daleka jakoś wygląda... i nic więcej.

Ta zabawa nie jest niestety tania....

 

A jeśli combinujesz coś z CMOS'ami to poszukaj na elektrodzie, parę projektów wykonano, jakośc obrazu niższa niż gen1. Pomijam już fakt, że z oświetlaczem IR będziesz widoczny bardziej niż bez nokta - i to nie tylko przez osoby z noktowizorami...

 

Pozdrawiam.

MW

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites
że z oświetlaczem IR będziesz widoczny bardziej niż bez nokta - i to nie tylko przez osoby z noktowizorami...[/Quote]

 

Widzisz światło podczerwone? Są bardzo mocne diody IR które dają tak minimalną czerwoną poświatę że z 10m zauważenie tego jest trudne.

 

I da się zrobić "Nokto" na nasze warunki z kamery.

Link to post
Share on other sites

Widzisz światło podczerwone? Są bardzo mocne diody IR które dają tak minimalną czerwoną poświatę że z 10m zauważenie tego jest trudne.

 

I da się zrobić "Nokto" na nasze warunki z kamery.

 

Podaj symbole diód o których myślisz. Być może już je testowałem.

Minimalna czerwona ruszająca się w całkowitej ciemności poświata, dla większości obserwatorów jest przynajmniej podejrzana....

Dodatkowo, zazwyczaj niezbędna jest minimalna optyka, żeby zogniskować wiązkę. I taka optyka daje już całkiem widoczny efekt.

Sama dioda LED IR wygląda jak palący się papieros. Po optyce wygląda jak czerwony semafor.

Zakładam, że mówimy o diodach 850nm. Spójrz proszę na kartę charakterystyki takiej diody. Tam jest odpowiedź na ilośc emitowanej mocy dla danej długośći fali. Diody 940 nm są rzeczywiśce mniej widoczne przez człowieka, problem w tym, że przez większość matryc CMOS i EOP gen1/2 też.

(pomijam już fakt, zę jak dasz mocny oświetlacz, to większość mocy wypromieniowanej odbije się od najbliższego drzewa i oślepi matrycę - tak samo jak w nocy z latarką...)

Pomiujając wszystko - porównaj czułość matrycy CMOS i EOP gen1 dla długości fali 850 nm.

Rozumiem że jest spory postęp w cmos'ach. Ale te, które masz w zasięgu ręki, są w stanie dorównać urządzeniom gen 0.

PNW 57A, czy NSP-2 można zdobyć za 100 pln - razem z oświetlaczem, obudową i optyką.

Wg mnie- ciekawy eksperyment. Użytkowo, może nie dorównać gen0.

Można zrobić wszystko... jak się ma czas i pieniądze.

BTW:

Cyklop-1 (NZT-1) gen 1 można dostać za ok 100-150 pln. Jakość nie jest powalająca, ale zapewniam, że będzie lepsza niż na cmos

PNW-57E - czyli gen1 (zresztą bardzo przyzwoite) można zdobyć za 300-350 pln.

Link to post
Share on other sites

Dex jakie parę stówek? ;) Kamerę kupisz do testów do max 50zł a diodę do max 20zł. Ja bawiłem się 3W i 1W (nie znam pochodzenia ani producenta niestety) 850nm z odbłyśnikiem a nie optyką. Efekt był taki że dopiero jak się popatrzyło idealnie w osi odblasku to było widać czerwoną poświatę, w innych przypadkach była słabo widoczna. Wiem jakie fale emitują diody IR bo trochę o tym się uczyłem ;)

Link to post
Share on other sites

Dex jakie parę stówek? ;) Kamerę kupisz do testów do max 50zł a diodę do max 20zł. Ja bawiłem się 3W i 1W (nie znam pochodzenia ani producenta niestety) 850nm z odbłyśnikiem a nie optyką. Efekt był taki że dopiero jak się popatrzyło idealnie w osi odblasku to było widać czerwoną poświatę, w innych przypadkach była słabo widoczna. Wiem jakie fale emitują diody IR bo trochę o tym się uczyłem ;)

 

OK.

Nie polemizuję, a nawet zachęcam.

:-)

Generalnie (z tego co pamiętam) problemem jest podłoże LED (GaAlAs). Diody GaAs ponoć mają bardziej stromą charakterystykę - ale trudno je dostać).

Jak będziesz coś miał, to się pochwal.

Generalnie służę pomocą (sam już trochę wywaliłem kasy w takie projekty, to się mogę podzielić - zwłaszcza tym co się nie udało :-)).

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...