Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Hmmm... Tego... Może to głupie pytanie ale:

w zamierzchłej przeszłości uczono mnie, że po zrównaniu szczerbinki, muszki i celu ten ostatni powinien być nad górną krawędzią muszki... Ostatnio strzelałem sobie z kumplowego skifa i nie mogłem trafić w cel (strzelaliśmy do tarczy). Okazało się, że jak utrzymuje mój kumpel jego szczerbinka wyregulowana jest tak, żeby po wyrównaniu z muszką górna krawędź muszki była na środku celu... Tak mu ponoć ustawili u rusznikarza w imadle i w ogóle... tak ma być.

Jak dla mnie to bzdura - przy małym celu i wiekszej odległości muszka zasłania cel.... Ale może sie coś zmieniło w technice strzelania od kiedy ostatni raz byłem na strzelnicy? Jak to właściwie jest - bo cokolwiek zgłupiałem...

Link to post
Share on other sites

Zależy od rodzaju i broni i przyrządów. "Równanie" o jakim piszesz jest ustawieniem "bojowym - strzelanie "pod" cel stosuje się w broni sportowej i pneumatycznej. Nie wyjaśnia to wprawdzie czemu ktos ustawił pistolet sportowy w ten sposób... :wink:

 

PS. odnosi sie to do broni krotkiej na zasięgach do 50m - izi dobrze napisał o manewrach z celownikiem nastawnym przy strzelaniu z broni dlugiej.

Link to post
Share on other sites

Jak rany, zależy jak są skalibrowane przyrządy - sam podałeś przykład. Ze sportowej nie strzelałem to nie wiem - widziałem tylko tablice opisowe - są chyba na każdej strzelnicy. Ale o ile mi wiadomo w zasadzie jest tak jak napisałem - przynajmniej strzelajac z krotkiej czy PM celuję "na równo' i jakoś trafiam :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

hmm...

 

ze dołożę swoje 3 grosze... żeby dokładnie odpowiedzieć na powyzszy problem trzeba by sie nieco wgłębic w samą teorię strzału...

krótko reasumując - punkt celowania zalezy min od odległosci, nastawy celownika, wartosci strzału bezwzględnego...

a celuje sie pod cel gdyż oko ludzkie moze zachować ostrość na 2 obiektach a nie 3 i ze istnieje zasada trzymania ostrosci na przyrzady wiec łatwiej trafić w rozmyty cel niz celować rozmyta muszką... - dobiera się wiec na danej odległości odpowiednia nastawe znając wczensiej wartość owego strzały bezwzglednego na tej odległosci ....

 

ciut namieszałem i jelsi nic to nie wnosi to można spokojnie wywalić...

pozdrówka

Link to post
Share on other sites

Witam!

mAGI, ty jak nie wiesz to sie nie wypowiadaj...

Oko ludzia moze akomodowac sie na jedna odleglosc, to tak a propos

 

istnieje zasada trzymania ostrosci na przyrzady wiec łatwiej trafić w rozmyty cel niz celować rozmyta muszką

 

Mylisz sie! Istnieje zasada celowania wlasnie z rozmyta muszka, czyli z okiem skupionym na celu...(Magazyn "Strzal") Moze wolisz wpatrywac sie w muszke gdyz przykleiles sobie tam jakies zdjecie z mniej moralnych gazet, moze po prostu fascynuja cie jej(muszki) ksztalty... W kazdym razie nie wiem jak ci sie latwiej celuje: w piiip mgielke w kolorach woodland strzelajaca do ciebie czy w idealnie ostry cel... (ktory tez w koncu do ciebie strzela :wink: :) )

 

Pozdrawiam!

 

PS. NIE mam zamiaru wszczynac FlameWar'a

 

Od moderatora: Dbaj proszę o język. Bez wulgaryzmów proszę.

Link to post
Share on other sites

Witam!

 

No niewiem... Ja nauczylem sie celowac z okiem akomodowanym na celu, moje przypuszczenia potwierdzil "Strzal"... Ale jesli faktycznie tak cie w wojsku uczyli, zwracam honor.

 

Do Moderatora: Przepraszam! Poprawie sie!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...