Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mundur wz93 vs polskie prawo


Recommended Posts

Witam!

 

Podczas strzelanek zamierzam używać munduru wz93 (PANTERA). Noszenie takiego munduru jest niezgodnie z polskim prawem (nie byłem, nie jestem i nie będę żołnierzem zawodowym - kat. E), a nie chcę mieć problemów. Teoretycznie, gdybym odpruł flagi i zakrył pagony to mundur przestaje być oficjalnie używanym przez WP mundurem i nie ma problemu. Jeszcze lepiej sprawa wygląda z mundurem wz89 (PUMA), gdyż jako wzór wycofany z użycia jest (powinien być) dostępny w AMW do kupienia, czyli może być używany np. do airsoftu.

 

Jako że tata jest emerytowanym majorem, mundur wz93 odpada (ze względu na to, że to właśnie używany wzór i ŻW mogłaby się przyczepić), a munduru wz89 nigdzie nie mogę znaleźć. Żeby było fajniej, jego znajomy (też emerytowany żołnierz) prowadzi szkołę o profilu wojskowym, i dla uczniów zamawia właśnie mundury wz93 (bluza + spodnie + buty nie wiem jakie), przy których nic nie majstrują.

 

Co do butów - buty które mam to buty specjalne wz928 MON, jeśli się nie mylę to chyba używany wzór obuwia wojskowego. Czy za same buty mogą mnie ścigać?

 

Przejrzałem z grubsza Ten temat, ale jest on z 2005r. i nie mam pojęcia, co mogło się zmienić, a na dodatek nie wynikła z niego (przynajmniej dla mnie) jasna i jednoznaczna odpowiedź nt legalności używania mundurów.

 

Proszę kogoś zorientowanego o pomoc, bo zależy mi bardzo na używaniu właśnie polskiego munduru.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Pisząc teoretycznie - w regulaminowym mundurze polskim nie masz prawa się pokazywać, jeśli nie należysz do żadnej z grup, które mają uprawnienia do jego używania. Jeśli chodzi o "regulaminowość" munduru - różnie z tym bywa. Niektórzy mówią, że wystarczy odpruć/przesunąć jakąś kieszeń, inni natomiast, że tylko odpruć flagi i w tym momencie mundur przestaje być regulaminowy. Z drugiej strony - pojawiają się opinie, że to sam wzór kamuflażu jest zastrzeżony. Jak to jest do końca - nie mam bladego pojęcia. Tak czy siak zależy na kogo się trafi - w przypadku postawienia takich zarzutów można próbować wytłumaczyć o zmienionych elementach. Ogólnie można mieć z tym kłopot.

 

Natomiast z praktycznego punktu widzenia - na strzelankach spotkasz dosłownie masy ludzi używających Wz.93. Niektórzy będą mieli odprute flagi, a inni nic nie zmienione. Nie przypominam sobie sytuacji, w której ktokolwiek z ludzi strzelających się w moim środowisku miałby jakiś problem z tym związany. Wielu ludzi na co dzień używa części tego munduru, jako np. ubranie robocze.

 

Ja sam używałem kontraktowego munduru Wz.93 przez ponad rok. Odprułem flagi (przyszyłem do nich i do munduru rzep i czasami je używałem). Gdy jechałem na strzelankę (piękne czasy, w których jeździłem jeszcze autobusem), to starałem się mieć zwykle ściągniętą bluzę - zostawałem w samych spodniach z munduru i koszulce/bluzie zupełnie z wojskiem niepowiązanej. Bluzę ubierałem dopiero na strzelance. Z Policją spotkaliśmy się wówczas może ze 2-3 razy. Nikt nie miał nigdy do nas pretensji. Z Wojskiem spotkaliśmy się raz - w trakcie jednego z pokazów organizowanych przez nas w ramach Pól Nadziei, z tego co pamiętam. Okazało się, że nasze stoisko ze strzelnicą ASG mieliśmy zaraz obok miejsca, w którym wojskowi lansowali się ich własnym sprzętem. Nie dość, że nikt z nich nie zwrócił nam uwagi, to w dodatku wykazywali się bardzo dużym zainteresowaniem naszym hobby ;).

 

Tak jak mówię - głównie zależy od tego, na kogo się trafi. Ale o ile mi wiadomo - przepisy się nie zmieniły więc tamten temat, pomimo swojego wieku, wciąż powinien być aktualny. Co najwyżej pojawiło się parę nowych doświadczeń ludzi związanych z tym kamuflażem.

Link to post
Share on other sites

Mundur jest mundurem wtedy gdy jest kompletny. Ja np. nie używam flag biało-czerwonych tylko używam polowych zielono-czarnych która są dodatkowo zrobione na rzep. Ze spodni odprułem sobie szlufkę na nóż, a z bluzy pozbyłem się pagonów. Wtedy nikt nic Ci nie zrobi.

 

U nas również nikt nie miał żądnych problemów z Policją, a tym bardziej z ŻW. Na WOŚP'ie od nas niektóry nosili biało-czerwone flagi, ale nikt się nas nie uczepił.

 

Przepisy od nośnie tego nie zmieniły się :happy:

 

Pozdro :)

Link to post
Share on other sites

Wszystkie produkty kontraktowe (mają oznaczenie, wz coś tam coś tam / MON np. wz.127A/MON) są zastrzeżone jedynie dla służb mundurowych, żołnierzy czynnej służby, lub rezerwistów w czasie szkoleń rezerwy. Zwykły Kowalski, zgodnie z odpowiednią ustawą regulującą właśnie te sprawy (nie wiem dokładnie o jaką chodzi, ale chyba podlega pod tą, o obowiązku powszechnej obrony) nie może sobie o tak w tym chodzić. Grozi mu kara grzywny, jak wysoka, nie wiem. Z tego co mi wiadomo, co jakiś czas, dopisywane są do tej ustawy nowe "produkty", jak np. bluza z miwo- military lub coś w tym rodzaju. Tymże "embargo" nie są na pewno objęte, na tą chwilę, produkty helikonu w polskim cammo.

 

Jednak...

 

Gdyby tego przestrzegano, to połowa ludzi na polskich wsiach, dostała by karę grzywny. Airsoftowcy, byli by ulubionym celem ŻW, a munduru byś tak łatwo nie kupił.

 

Biegam od ponad 5 lat w wz.93 i brak problemów. Żetony parę razy już mnie widzieli i się tylko uśmiechnęli, albo zdążyłem szybko zniknąć za rogiem. Jak przedmówca napisał, najlepiej odpruć sobie flagi, jakąś kieszeń. Może za wiele to nie da, ale na upartego, powiesz że to nie jest identyczny wzór. Broń boże pagonów, odznaczeń itp, bo do tego przyczepią się prędzej. I mundur bez flag nie rzuca się tak bardzo w oczy... A czego oczy nie widzą...

Najlepiej zakładaj go (góra) tylko na strzelanki i nie lansuj się za bardzo po mieście. Katana w plecak. W samych spodniach i desantach, łaź sobie ile zechcesz, sądzę że aż takich służbistów- żetonów to jeszcze nie ma.

 

I jeszcze jedno. Choćby z samego szacunku dla tegoż munduru, żołnierzy itd, jak już ubierasz się w wz.93, to zrób to porządnie. Wypastuj buty, wszystko popraw, żebyś nie wyglądał jak pierwszy lepszy brudas w długich włosach, idący po mieście z rozpiętą kataną, flagami obok których jest przyszyty pentagram itd. Mnie krew zalewa jak widzę takie coś.

Edited by Jacek GROT
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem używanie polskiego munduru do ersoftu jest oznaką braku szacunku do niego. Jest tyle innych kamuflaży i mundurów, a polski powinien być otoczony szacunkiem. Sam takiego nie nosiłem nigdy na spotkaniach ersoftowych i nie zamierzam. Jednak to jest moje osobiste zdanie. Oczywiście, do rekonstrukcji jak najbardziej, nie mam nic przeciwko.

Link to post
Share on other sites

Większość policjantów i służb nie patrzy się na to co masz na mundurze , i nic z tego nie robią ..

Mój Wujek z Policji sam mówił że na takie rzeczy on nie patrzy i większość też ..

Więc nie ma co się kitrać :biggrin:

Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem używanie polskiego munduru do ersoftu jest oznaką braku szacunku do niego.

 

A moim zdaniem, latanie w innych mundurach, jest brakiem patriotyzmu : )

 

Oczywiście, do rekonstrukcji jak najbardziej, nie mam nic przeciwko.

 

A jak wytłumaczysz osoby które się i strzelają i za razem bawią w rekonstrukcję?

Link to post
Share on other sites

Moim zdanie możesz chodzić w mundurze jeśli nie masz oryginalnych polskich flag!!!

Flagi to nie wszystko pierwsze mundury w wz. 93 nie miały flag, wprowadzono je dopiero po wstąpieniu do NATO. Wg. prawa nie mogą nosić munduru polowego wz.93 osoby nie będące w czynnej służbie wojskowej lub nie będące członkami organizacji mających podpisane stosowne umowy z MON np. Strzelec, ale jak zwykle bywa w Polsce jest to martwe prawo, które nie jest przestrzegane. :bialaflaga:

Edited by memonic1
Link to post
Share on other sites

Była afera jak syn premiera Tuska jechał na strzelanke i jakiś fotografina paparazzi, zrobił mu zdjęcie

tutaj więcej na temat: http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/syn-tuska-szarga-polski-mundur,1146832?source=rss

 

 

Zrób tak jak Ci mówią koledzy, albo nawet wskocz w cywilki, mundur ze szpejem do torby desantowej i ubierzesz się na miejscu a na strzelance nikt za tobą po krzakach nie będzie latał, że by Ci wlepić mandat, albo zabrać mundur

Link to post
Share on other sites
Kupiłem go około roku temu przez Internet. Kosztował mnie jakieś 500 zł

:icon_eek2:

Chyba wersja "kameleon" dopasowywująca się do otoczenia.

No, ale to są właśnie gazety typu Super Expres, Fakt... Tanie sensacje dla prostych ludzi.

Edited by Jacek GROT
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi. Czas mnie nie nagli, wstrzymam się jeszcze, może znajdę gdzieś wz89. Żandarmów się boję, bo się nasłuchałem jak w środku nocy ściągali żołnierzy ze służby (bez zgody dowódcy żołnierz pełniący służbę nie może opuścić swojego stanowiska) i inne świństwa robili. Odprucie flag i zakrycie pagonów to niezbędne minimum, wydaje mi się. Myślałem też nad wymianą guzików i przemieszczeniem niektórych kieszeni. Ale martwił się będę później.

 

I jeszcze jedno. Choćby z samego szacunku dla tegoż munduru, żołnierzy itd, jak już ubierasz się w wz.93, to zrób to porządnie. Wypastuj buty, wszystko popraw, żebyś nie wyglądał jak pierwszy lepszy brudas w długich włosach, idący po mieście z rozpiętą kataną, flagami obok których jest przyszyty pentagram itd. Mnie krew zalewa jak widzę takie coś.

Mój tata ponad 20 lat służył w SP, więc szacunek nie jest mi obcy. Nie jestem aż takim chamem i prostakiem, żeby chodzić w mundurze jak menel. W końcu to oznaka pewnej godności, przywileju.

 

Moim zdaniem używanie polskiego munduru do ersoftu jest oznaką braku szacunku do niego. Jest tyle innych kamuflaży i mundurów, a polski powinien być otoczony szacunkiem. Sam takiego nie nosiłem nigdy na spotkaniach ersoftowych i nie zamierzam. Jednak to jest moje osobiste zdanie. Oczywiście, do rekonstrukcji jak najbardziej, nie mam nic przeciwko.

Rozumiem twoje zdanie i szanuję je. Ale mając do wyboru mundur polski i jakikolwiek inny, wybiorę polski. Właśnie z szacunku i mając na uwadze niektóre fakty historyczne, i nie tylko historyczne.

 

Dzięki Wam wszystkim za pomoc.

 

Pozdrawiam

Edited by surosieQ
Link to post
Share on other sites

Zastrzeżony jest wzór munduru, czy kamuflaż też? Bo nawet w tym wątku opinie są dosyć sprzeczne. W przypadku zastrzeżenia samego kroju munduru, zawsze można chodzić np. w SFU od helikona w wz.93. A w przypadku zastrzeżenia kamuflażu: chodzenie w plecaku w wuzecie też jest zabronione?

Link to post
Share on other sites

Ja np. słyszałem wersje, że weszła ustawa o tym, że każdy cywil może to nosić pod warunkiem, że nie posiada polskich flag, a tylko upoważnione grupy mogą mieć flagi. Tak słyszałem lecz nie sprawdzałem tego.

Link to post
Share on other sites

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. Nr 216, poz.1827) wprowadza się następujące zmiany:

 

3. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru lub jego części, pozbawionych oznak wojskowych, określonych odpowiednio w § 2 ust. 2 pkt 11, 12, 16

i 17, przez młodzież, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym.”.

 

To chyba wiele wyjaśnia?

Bo jeżeli dobrze to interpretuję, po odpruciu flagi mundur mogą nosić członkowie organizacji posiadających umowę z MON-em (np. Strzelec, ZHP). Czyli każdy cywil nie może nosić wz.93 nawet po odpruciu flagi.

Link to post
Share on other sites

Źle.

Strzelcy nie odpruwają flag.

 

Ubiorem Strzelca jest mundur polowy - odmiana wojsk lądowych. Decyzja nr 31/MON Ministra Obrony Narodowej z dn. 6 marca 1995r. w sprawie współdziałania Sił Zbrojnych RP ze Związkiem Strzeleckim "Strzelec" Organizacją-Społeczno-Wychowawczą oraz wytyczne z dnia 10 kwietnia 1995r.

 

Skopiuję to co umieszczałem już kiedyś.

 

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

 

z dnia 19 października 2005 r.

 

w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

 

(Dz. U. 2005 r. Nr 216 poz. 1827 z dnia 31 października 2005 r. zmieniony przez Dz.U. 2006 nr 122 poz. 849 z dnia 28 czerwca 2006)

 

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z późn. zm.1) zarządza się, co następuje:

 

 

§ 1. 1. Mundur wojskowy składa się z kompletnych ubiorów: galowego, wyjściowego, służbowego, ćwiczebnego, polowego, specjalnego i wieczorowego.

2. Części munduru wojskowego to elementy składowe ubiorów, o których mowa w ust. 1, określone w § 4-11 i § 13-15 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 7, poz. 53) oraz § 4-9 i § 11-13 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów, noszenia umundurowania, odznak i oznak wojskowych oraz uzbrojenia przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 7, poz. 54).

 

§ 2. 1. Wprowadza się zakaz używania:

1) munduru wojskowego, o którym mowa w § 1 ust. 1,

2) części munduru wojskowego, o których mowa w § 1 ust. 2

- przez osoby nieuprawnione, chociażby przedmioty te zostały pozbawione oznak wojskowych.

2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:

1) mundury galowe generalskie wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych wzór 92;

2) mundur galowy admirała wzór 92;

3) mundury galowe wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej wzór 92;

4) mundury wyjściowe i letnie generalskie wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych wzór 92;

5) mundur wyjściowy i wyjściowy letni admirała;

6) mundur wyjściowy marynarski;

7) mundury wyjściowe i letnie oficerskie wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej wzór 92;

8) mundury służbowe generalskie, oficerskie i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej;

9) półfrak i spodnie ubiorów wieczorowych wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej;

10) płaszcze sukienne oficerskie i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej;

11) mundur polowy wzór 93 (z nadrukiem pantera);

12) mundur polowy tropikalny wzór 93 (z nadrukiem pantera);

13) mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym;

14) ubranie ochronne (z nadrukiem pantera);

15) kombinezony pilota;

16) kurtka polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera);

17) koszulo-bluza polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera);

18) berety koloru: czarnego, bordowego, brązowego, niebieskiego, szkarłatnego, szarego i zielonego - ze znakiem orła wojskowego;

19) czapki rogatywki;

20) czapki garnizonowe Marynarki Wojennej oraz wojsk lotniczych;

21) furażerki wyjściowe i polowe wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych;

22) sznury galowe;

23) pas żołnierski;

24) pas żołnierski z klamrą MW;

25) oznaki wojskowe.

2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru lub jego części, pozbawionych oznak wojskowych, określonych odpowiednio w § 2 ust. 2 pkt 11, 12, 16

i 17, przez młodzież, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa, oraz młodzież szkolną i akademicką realizującą przedsięwzięcia w ramach przysposobienia obronnego, obozów specjalistycznych i podczas uroczystości o charakterze patriotycznym.

 

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

_________

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353.

 

 

 

Co grozi osobom które nie dostosują się do wyżej wymienionych przepisów?

 

USTAWA

z dnia 20 maja 1971 r.

Kodeks wykroczeń

(Dz.U. 2007 nr 109 poz. 756)

 

Art. 61. § 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,

podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

 

 

Tomek_GGRS:

to że ŻW nic wam nie zrobiła na WOŚPie to akurat po prostu dobry humor oraz"luźniejsze podejscie do tematu w tym dniu".

Link to post
Share on other sites

A ja dopiszę trochę praktyki.

Osobiście zdarza mi się widzieć na mieście ludzi w kurtkach bundeswehry, i jakoś nikt ich nie zatrzymuje ,a przeważnie mają i flagi i inne oznaczenia. Polskie kurtki wz.93 też się zdarzają.

Nikt jakoś z tego powodu paniki nie sieje ,nikt tych ludzi nie zatrzymuje. Ok ,ale to na mieście - opowiem jak jest na strzelankach.

W łodzi na brusie b. czesto zdarzają się cywile, przeważnie starsze osoby z psami - wiele z nich nie wie co to jest Airsoft i zdarzały się odwiedziny Policji ale częściej straży miejskiej. To na co najpierw zwracają uwagę to repliki !

Prują się żeby odłożyć broń itp. jak się im już wytłumaczy ,że to "zabawki" przeważnie dają spokój i odchodzą. Po całym tłumaczeniu ,że strzelamy do siebie ,nie mamy złych zamiarów itp już nikt nawet nie pyta o mundury tylko każą się wynieść, albo uważać....i tyle. Jeszcze nikt nigdy nie zwinął nikogo za mundur.

Ale oczywiście lepiej odpruć te naszywki i mieć święty spokój....

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam jeśli jesteś w mundurze obcego kraju - czyli jesteś czynnym żołnierzem i przebywasz na terenie tego kraju bez zezwolenia to jesteś wrogiem i zdaje mi się ,że mają prawo Cie zgarnąć lub nawet zaatakować. Ale to niepotwierdzone info.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję jeszcze raz Panowie. Pomogliście mi rozwiać moje wątpliwości. Przepis jest martwy i nieegzekwowany - to ułatwia sprawę, postaram się nie rzucać w oczy i nie dawać naszym służbom powodu do niepokoju. Pozdrawiam

 

PS: Co do mundurów innych państw - wydaje mi się, że ograniczają to umowy międzynarodowe.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...