Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mundur, buty i oporządzenie na początek


Recommended Posts

Witam!

 

Z racji tego, że czekam na repliczkę M14, aż dojdzie w moje ręcę zacząłem poważnie myśleć nad kupnem butów, munduru i reszty oporządzenia do ASG.

 

Gdy dojdzie replika (CM.032), będę posiadał google, kulki, replikę z batkami.

 

Teraz tak - przyznam, że chciałbym wydać jak najmniej na resztę rzeczy i chciałem się poradzić, ponieważ niedługo w Łodzi Motoweteran, więc tam będę miał okazję zaopatrzyć się we wszystko:

 

1. Mundur - na pewno kupię komplet munduru BW we flecktarnie na wszelki wypadek, ale do tego chciałem kupić coś innego (źle będę się czuł w mundurze niemieckim i to jest w razie sytuacji awaryjnej):

Myślałem nad:

a) WZ.93 w wersji RIP-STOP - największa zaleta - mundur polski - dobrze bym się w nim czuł, największa wada - mundur polski - Polacy nie używają i nie używali M14, a przyznam, że najlepiej jakby mundur i broń była jednocześnie używana przez jakąś jednostkę, a nie pasowała jak kij do oka,

b) Mundur w Multicamie - zaleta - mógłbym wtedy stylizować się na Navy Seals, wada - przeszkadza cena i w polskich warunkach podobno kiepsko kamufluje,

c) Rosyjska Flora - zaleta - podobno najlepszy kamuflaż na polskie warunki - wada - jak w a)

d) Myślałem jeszcze nad litewskim mundurem, ale nie mam pojęcia gdzie takowy można dostać,

 

Proszę o wszelkie sugestie w tej kwestii.

2. Buty - trochę czytałem na WMASG i wybór jest tak duży, że nie wiem co by było właściwe. Przyznam, że najbardziej podobają mi się "trzewiki letnie" - podobno dobre i cena na rynku wtórnym nie powala,

 

3. Wszelkie inne akcesoria - jak myślicie co jeszcze warto zakupić? Osobiście myślałem nad 2-3 mid-capami do M14 i lunetą do repliki i rękawiczkami taktycznymi.

 

Proszę o wszelkie sugestie w trzech wymienionych wyżej punktach, zaznaczam, że moja wiedza w tym momencie jest czysto teoretyczna, więc proszę poprawić wszelkie moje błędy wynikające z niewiedzy i jestem otwarty na wszelkie propozycje.

 

Ogólnie podoba mi się idea stylizacji na Navy Seals, lecz to jest tylko wstępna idea.

 

Pozdrawiam,

Nihli

Link to post
Share on other sites

Przyznam szczerze, że było to wiele razy wałkowane... Mundur - weź flecktarn, nic więcej. Jak się wczujesz, to sobie kupisz woodlanda kontraktowego, da się go dorwać w cenie WZ, a pasuje do M14, bo amerykancky.

 

Co do dodatków - low capy z trzy kup, mocny pas nośny (bardzo ładne są skórzane repliki oryginalnych do garanda/m-fourteen), luneta to zbędny bajer, ta replika ma taki zasięg, że luneta będzie Ci BARDZO przeszkadzać.

Link to post
Share on other sites

I tu sie zdziwisz, bo formoza posiada niewielką partię m14 w drewnie.

Nawet jeśli kupisz mundur multicam nie będzie to jeszcze stylizacja na jakąkolwiek jednostkę.

Odnośnie akcesoriów do repliki, magi jak najbardziej, ale luneta nie przyda Ci się do stockowego chinola jeszcze z tak niską ilością fps.

Rękawiczki do cqb są całkiem przydatne ale do lasu nie koniecznie, tym bardziej dla nowego, będziesz miał ważniejsze wydatki.

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale mundur jest istotnym początkiem ;p

 

Dlatego też:

Magi, fleck, pas nośny na początek.

 

Mógłbyś przedstawić gdzie i w jakiej cenie można by dostać umundurowanie podobne do tego używanego przez Formozę? Przyznam, że jest coś takiego, że zdecydowanie bardziej wolałbym stylizować się na dowolną jednostkę z Polski, niż coś zagranicznego (a M14 wybrałem bo jest po prostu piękne ;p ).

 

Co z butami? Moglibyście skomentować tę kwestię?

Link to post
Share on other sites

Coś się tak uparł na ten niemiecki mundur... Jeszcze ten pas

Jeśli chodzi o szpej formozy to sam ich kombinezon kosztuje ok 400-500zł.

Jeżeli chcesz jednak się stylizować to kup kontraktowy wz 93+ chińczyk/taj z miwo. Może nie będzisz bardzo podobny do żołnierza tej jednostki ale jest to już jakiś konkretny sprzęt. Do tego od razu zamówisz sobie ładownice na magi od m14.

Edited by Pawelo
Link to post
Share on other sites

1. Niemiecki całkiem nieźle kamufluje. Multicam też wbrew pozorom daje radę, ale wersje tańsze się spierają, a oryginały powalają ceną.

Dla początkującego w obecnej chwili poleciłabym DPM (angielski), bo i są różne wersje (grubsza i cieńsza - tak zwany "lightweight") i poza tym jest szansa na jeszcze większe wyprzedaże, bo armia przechodzi na nowy typ camo. I zaznaczam że nie piszę tego jako brytofilka.

Kolejny mundur i tak sobie kupisz jak już sprecyzujesz swoje preferencje - w zależności od tego jak bardzo zafascynowanie Navy Seals jest zakorzenione.

 

2. Z butów od zawsze preferuję Magnumy, polecam też Bates-y ale na porządnej podeszwie (a nie "kołeczkach" - te są śliskie). Uważam, że dobre i wygodne buty to podstawa nawet kosztem wysokiej ceny. Ale jeśli ceny Ci nie odpowiadają, to już poradzić musi ktoś inny. Dodam tyle, że w miarę możliwości warto przymierzyć w sklepie przed zakupem.

 

3. Luneta to nie jest towar pierwszej potrzeby (jak również zabawa początkującego w snajpera). Mid-capy.... ok. Rękawiczki, nakolanniki, kamizelka z ładownicami.... owszem, chociaż wszystko przyjdzie z czasem.

Na ręce się faktycznie coś przyda, ale jak nie ma funduszy, to i zwykłe czarne/oliwkowe/brązowe rękawiczki na początek wystarczą - podstawowe zadanie jest takie aby dłoń się nie świeciła z daleka i aby zniwelować drobne zadrapania. To nie musi ładnie wyglądać.

Do zakupów dodałabym coś na szyję (chustka oliwkowa - nawet kawałek materiału), bo okulary zakładam że masz dobre.

Link to post
Share on other sites

PRZED magami, ładownicami czy nawet mundurem warto zaopatrzyć się w nakolanniki (np. Alty, polecam). Jak wbijesz sobie gwóźdź w kolano, to i bez munduru się obędziesz a i bez repliki.

 

Co do magazynków: w Polsce praktycznie nie ma DOBRYCH magazynków do m14 systemu TM (cyma jest systemu TM). Natomiast za tydzień organizowane jest zbiorowe zamówienie z WGC i sam zamawiam tam 6 magazynków od King Arms takich: http://www.wgcshop.com/wgc2008/main/product_detail1.php?search_From=searchItem&item=KA-MAG-10&search=special&rs=m14%20magazine&catid=&cat=

Prawdopodobnie są to najlepiej podające magazynki do m14 systemu TM.

 

Co do lunety: przy zasięgach osiąganych w ASG luneta praktycznie nie ma sensu i odgrywa głównie rolę stylizacji repliki na snajperkę. O ile z precyzyjnej repliki wyborowej strzela się przy pomocy lunety z grubsza wygodnie, to przy replice nie tuningowanej będzie po prostu przeszkadzać

 

EDIT: przyłączam się i także polecam buty Bates. Przymierzyć przed zakupem też warto, ja 2 razy odsyłałem w celu wymiany na inny rozmiar. Na allegro można bardzo tanio dorwać nowiutkie belleville. Ja swoje kupiłem za ok. 90zł w licytacji, więc warto poszukać.

Edited by Laokoon
Link to post
Share on other sites

Nihli skoro cię stać na posiadanie googli to jaki masz problem. Ja bym kupił wszystkie wzory mundurów z całego świata.

W temacie munduru i magów to tylko wypada mi poprzeć przedpiszców a w temacie butów będę cię namawiał na buty dobre i nowe. Napewno będą wygodniejsze i dłużej posłużą niż demobilowe ustrojstwa.

Osobiście skieruję twoją uwagę w stronę butów Haixa i Geoxa (a są to najwygodniejsze buty jakie posiadałem) ale niestety do tanich one nie należą.

Link to post
Share on other sites

 

c) Rosyjska Flora - zaleta - podobno najlepszy kamuflaż na polskie warunki - wada - jak w a)

 

Z Rosyjskich najlepszy jak dla mnie jest Partizan

 

Proszę o wszelkie sugestie w tej kwestii.

2. Buty - trochę czytałem na WMASG i wybór jest tak duży, że nie wiem co by było właściwe. Przyznam, że najbardziej podobają mi się "trzewiki letnie" - podobno dobre i cena na rynku wtórnym nie powala,

 

Ktos tu powiedzial o Protektorach GROM, moge smialo polecic, mam juz ponad rok. Wczesniej mialem Desanty i nigdy wiecej ich nie zaloze, a napewno nie na dluzej niz 30 minut...

 

Jezeli idziesz w stylizacje do sila rzeczy musisz szukac munduru kraju ktory uzywa M14, jezeli nie - zawsze mozesz powiedziec ze to zdobycz wojenna.

 

Lunete sobie odpusc, magi zostaw na potem, rekawiczki moga byc nawet jakies zwykle rowerowe, nie trzeba odrazu kupowac Mechanixow np.

 

Pozdrawiam, G^.

 

P.S. Nie kupuj Magnumow, chyba ze masz pewne dojscie do starej serii (90% nowych idzie na gwarancje - produkcja przeniosla sie do Chin i materialy tez chinskie)

Edited by Graven
Link to post
Share on other sites

Widzę, że największy problem będzie z butami, bo każdy poleca co innego i będziesz duuużo przymierzania. Może i lepiej - czyli Protektory/Magnumy/Batesy, zobaczę co najbardziej osobiście mi podpasuje.

 

Mógłby się wypowiedzieć jeszcze jakiś posiadacz "trzewików letnich"? Ciekawi mnie jak sprawdza się ta polska konstrukcja, a że jej cena jest bardzo korzystna jestem też nią zainteresowany.

 

Odnośnie reszty: W takim razie magi, pas i fleck. Zobaczę na moto-weteranie czy jakiegoś wz-a tanio dostanę, jeżeli tak to też WZ + ewentualnie chińczyk lub taj.

 

Nakolanniki i nałokietniki mam od snowboardu, więc w razie potrzeby je założę, a na szyję mam standardowo arafatkę. Rękawiczki rowerowe też się znajdą ;p

 

Jeszcze jakieś cenne sugestie? :)

 

I do arend-a.

Możesz wytłumaczyć co miało znaczyć - "Nihli skoro cię stać na posiadanie googli to jaki masz problem. Ja bym kupił wszystkie wzory mundurów z całego świata." Ironia? Sarkazm? Żart, którego nie zrozumiałem? Nie wiem szczerze mówiąc co było celem tej wypowiedzi, więc proszę o sprecyzowanie tego.

Link to post
Share on other sites

Zapewne to że nie możesz się zdecydować na mundur pod replikę ale flecktarn koniecznie chcesz kupić, to samo tyczy się pasa, na kij Ci to wszystko?

Rozumiem że nie jest to droge rozwiązanie, wręcz przeciwnie bo można go dostać za śmieszne pieniądze, ale ile byś nie wydał masz ważniejsze wydatki, tym bardziej że i tak chcesz kupić coś pod m14. Nikt Ci nie każe iść na pierwszą strzelanke w kamuflażu.

Możesz założyć coś nieczojebnego, w kolorze czarnym, brązowym bądź czarnym.

Nałokietniki sobie odpuść.

Panterki w rip stopie szukaj na allegro, ludzie często się ich pozbywają za niewielkie pieniądze.

Edited by Pawelo
Link to post
Share on other sites

Ale kwestia flecka w idealnym stanie to 20-30 zł, a poza tym ma być to awaryjny mundur. I tak będę musiał taki mieć - w wakacje trzy tygodnie obóz harcerski i na trzy tygodnie bez przerwy jeden mundur nie wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że największy problem będzie z butami, bo każdy poleca co innego i będziesz duuużo przymierzania. Może i lepiej - czyli Protektory/Magnumy/Batesy, zobaczę co najbardziej osobiście mi podpasuje.

 

Mógłby się wypowiedzieć jeszcze jakiś posiadacz "trzewików letnich"? Ciekawi mnie jak sprawdza się ta polska konstrukcja, a że jej cena jest bardzo korzystna jestem też nią zainteresowany.

 

Odnośnie reszty: W takim razie magi, pas i fleck. Zobaczę na moto-weteranie czy jakiegoś wz-a tanio dostanę, jeżeli tak to też WZ + ewentualnie chińczyk lub taj.

 

Nakolanniki i nałokietniki mam od snowboardu, więc w razie potrzeby je założę, a na szyję mam standardowo arafatkę. Rękawiczki rowerowe też się znajdą ;p

 

Jeszcze jakieś cenne sugestie? :)

 

I do arend-a.

Możesz wytłumaczyć co miało znaczyć - "Nihli skoro cię stać na posiadanie googli to jaki masz problem. Ja bym kupił wszystkie wzory mundurów z całego świata." Ironia? Sarkazm? Żart, którego nie zrozumiałem? Nie wiem szczerze mówiąc co było celem tej wypowiedzi, więc proszę o sprecyzowanie tego.

a) nie ma "w razie potrzeby". Nakolanniki na strzelanki się nosi i tyle. Nie wiem, jakie są nakolanniki do snowboardu, więc nie rozsądzę, czy są dobre.

 

b) Arend walczy z pisaniem "google" zamiast "gogle". I popieram to, bo to błąd.

 

c) rękawiczki tylko z zakrytymi palcami, bezpalcowe są bez sensu. Dlaczego? Dowiesz się, jak choć raz dostaniesz kulką w palec ^^.

Link to post
Share on other sites

Wiesz co, jeśli chodzi o buty, to ja "ujeżdżam" bundeswehrowskie Haix'y piechoty górskiej. Są świetne. Magnumy - miałem Classick'i, i... latały na gwarancję.

 

Trzewiki - mówimy o starych "dobrych" desantach? Nosiłem (bo kazali, bo to w wyposażeniu dawali). Świetne buty, jeśli masz w planie opierniczać się cały dzień w obozowisku, nie chodzić dalej, niż do latryny. Jeśli planujesz jakiekolwiek zabawy w terenie - zapomnij, że te buty istnieją.

 

W kwestii Arenda - ja rozumiem, co on mówi. Jeśli stać Cię brachu na to, żeby sobie kupić Google (no wiesz, taka firma z branży informatycznej <pun intended>) to naprawdę nie masz się czym przejmować. No, chyba, ze - jak reszta z nas - możesz sobie pozwolić co najwyżej na gogle.

Link to post
Share on other sites

Ale kwestia flecka w idealnym stanie to 20-30 zł, a poza tym ma być to awaryjny mundur. I tak będę musiał taki mieć - w wakacje trzy tygodnie obóz harcerski i na trzy tygodnie bez przerwy jeden mundur nie wystarczy.

Taaa, widziałem już te idealne flacktarny po 30zł xD

Jeszcze nie masz ŻADNEGO munduru i chcesz awaryjny?

Jako harcerz nie masz jeszcze żadnego?

I tak będziesz musiał go prać na tym obozie, więc lepiej prać jeden komplet niż dwa. PS w93 w ripstopie schnie migiem :)

Link to post
Share on other sites

OK - teraz rozumiem, rzeczywiście mój błąd. Głupie przyzwyczajenie z "googlami" po prostu.

 

A odnośnie munduru - tak mam harcerski, ale on do ASG na pewno się nie będzie nadawał, a jakoś do tej pory nie zaopatrzyłem się w żaden inny.

Odnośnie trzewików - chodzi mi o taki typ buta jak jest tu na aukcji chociażby - http://allegro.pl/trzewiki-letnie-926-mon-rozm-29-5-i1575931550.html

Odnośnie moich rozmiarów - olbrzymem nie jestem, ale mam swoje 182 cm wzrostu i 100 w klacie i widziałem flecki na mój rozmiar w takiej cenie.

Link to post
Share on other sites

Do airsoftu dobre bedzie to w czym ci wygodnie, czy jest to mundurek harcerski, czy dres pumy. To tylko twoje widzimisie. Na WAT w Warszawie przychodził się strzelać chłopak w dżinsach i koszulce jakiegoś klubu piłkarskiego. Bo w tym sporcie najważniejsza jest ochrona oczu a nie jaki kto mundur ma.

Link to post
Share on other sites

Tak jak pisała xie co do monduru- na obóz harcerski nie ma sensu brać czegoś nowego(wiem bo sam jestem harcerzem). Kup jakiegoś dpm'a z demobilu i będziesz zadowolony. Co do butów polecam Protektorki, mam 2.5 roku, są ostro eksploatowane i nic złego się nie dzieje.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...