Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

laser - celownik, a może wskaźnik?


Recommended Posts

Witam

 

wszyscy wiedzą jak wygląda sprawa z celownikami laserowymi i ich przydatnością, tematów było sporo i w sumie jedyne co można dorzucić to szpan jaki daje zielony celownik laserowy jak avp z 2004.

 

No ale przecież w wojsku używa się jeszcze czegoś takiego jak wskaźniki laserowe do oznaczania celów, i temu się przyjrzymy.

 

czerwony - świeci ale prawie do nie widać, teoretycznie można go dopasować długością fali to nokto i będzie i widoczny i fajny, ale w sumie tyle.

niebieski/filetowy - daje poświatę w ultrafiolecie, musi być dużej mocy, przy standardowym oświetleniu średnio widoczna fioletowa plamka, przy trafieniu na większość białych powierzchni bardzo wyraźne odbicie niebieskiego, może się przydać zimą.

 

I nasz faworyt

zielony - kolor zielony jest najlepiej dostrzegalny przez ludzkie oko, z łatwością można uzyskać doskonale widoczny promień i bardzo jasny pkt nawet do kilku kilometrów. No i teraz zastosowanie trochę użyteczne trochę psychologiczne.

 

W nocy snajper g... widzi, chyba że ma nokto. Nokto świeci i można cię zauważyć, szczególnie jak też się ma jedno. snajper ma np. 70m zasięgu, wróg jest na w miarę otwartym terenie ale go nie widać, i w tedy gdzieś z boku np. 150m od wroga albo dalej nasz kolega włącza laser, wszyscy z daleka widzą gdzie jest bo promień jest doskonale widoczny, ale przecież jest poza zasięgiem. I jedyne co robi to siedzi sobie z lunetką i laserkiem i dosłownie oświetla cele dla snajpera który strzela gdzieś z mroku. Wróg może się albo chować, albo szarżować albo wycofać, szarża to średni pomysł bo jednak jasne światło pod nogami nie pomaga widzieć w mroku no i nie wiadomo kto jeszcze tam siedzi.

 

2 opcja to szukanie się na dużym terenie leśnym w nocy, laser w niebo i z daleka widać.

 

cena to max 100-150zł z uwzględnieniem dostawy i przeróbek dowolnych, sam niedługo kupię drugi do mocowania na broń i kilka zwykłych pod przebudowę na dużej mocy nadajnik.

 

WAŻNE - lasery o których mowa w moim poście mają po 50-100-200mW dla porównania ruski czerwony z bazaru ma 3 w porywach 5mW, więc świecenie tym komuś w okolice głowy to debilizm nieziemski. na 100m już 1-2m od nóg delikwenta mamy gwarancję że będzie doskonale widoczny.

 

to tyle, pomysł jako ciekawostka i otwarty do dyskusji oraz przeniesienia do działu o taktyce jak komuś tu nie pasuje :)

Link to post
Share on other sites

Od dawna szukam, jednak nie wiem jaki będzie dobry na nocne akcje.

Każdy z regulacją, jednak z doświadczenia wiem że lepszy jest koli zakryty czymś nieprzezroczystym z przodu.

W opuszczonych budynkach po prostu laser świetnie zdradza (widać promień z powodu unoszącego się kurzu).

Link to post
Share on other sites
Landsil, możesz podać jakiś link do twojego lasera? Od dawna szukam, jednak nie wiem jaki będzie dobry na nocne akcje.

Link ci nie dam bo tego który moim zdaniem będzie najlepszy bo nie mam potwierdzenia jeszcze i będzie wymagał przeróbek (poza tym nie zaryzykował bym celowania nim do kogoś)

ale ten jest najtańszy dedykowany do broni, z tym że nie wiem jak będzie z widzialnością w dzień (w nocy na pewno), ew. zamów sobie najtańszy 5mw i sprawdź jak świeci (z 15 max ci wyjdzie) i potem kupuj ten.

 

 

jedno pytanie :D jeśli snajper G widzi a strzela z dajmy na to 70m, to jak ty chcesz cokolwiek widzieć z 150m :D No chyba że strzelacie się na zielonej łące z tapety microsoftu d:

 

jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o to że za daleko żeby sprawnie namierzyć cel? laserek montujemy do lornetki i zwyczajnie przeczesujemy perymetr, kto się nie schowa zostanie ostrzelany.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...