Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Nabyłem super jasną diodę LED. LUXEON III EMITER, jest to świecąca na biało wyposażona w soczewkę dioda LED o dość nietypowych parametrach. Maksymalne napięcie zasilania 4.47V. Prąd pracy to 1000mA. Przy prądzie 1000mA daje "światło" 80 lumenów. Planuję zrobić latarkę taktyczną, oryginalna głowica LED SureFire to 350 zł a diodę można nabyć za 1/10 ceny - a dokładnie takie diody są stosowane w SF.

 

Poszukuję schematu układu elektronicznego zasilania tej diody, zamierzam zasilać z dwóch baterii CR123 o napięciu 3V każda. Razem to da 6V.

Może ktoś z Was posiada gotowy schemat. Najlepiej jak będzie posiadał możliwość regulacji prądu, a co za tym idzie jasności. Szczerze mówiąc nie bardzo chce mi się wymyślać - może ktoś ma gotowca.

Link to post
Share on other sites

Potencjometr nic nie da, to musi być układ. W SureFire jest to oparte o tranzystory - chyba.

Body to nie problem, ojciec załatwił pręt ze stopu Aluminiowo-Skandowego. Body będzie lepsze niż w SF. :D Taki stop stosują w lotnictwie. Problem to elektronika. Mnie by interesował taki z możliwością ograniczenia prądu i co z tym idzie jasności. W normalnym użytkowaniu - mała jasność. Jak zamontuję na broń to max.

Link to post
Share on other sites

Włącznik zrobię na wzór INOVA X5. Dobrze się sprawdza w codziennym użytkowaniu. Dorobię jedynie alternatywne podłączenie takiego "bajerka - kabelka" :D z mikroprzełacznikiem na końcu. Tak abym mógł naciskiem ręki włączyć latarkę.

Jak znam życie to SF jest z podobnego lub takiego samego stopu. :D

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Ja rowniez uwazam ze potencjometr zalatwil by sprawe

 

I = U/R - stad im wieksza rezystancja tym mniejszy prad. U = const.

 

a co do tranzystorow - to sa wzmacniacze wiec one wzmacniaja :wink:

jeszcze nie slyszalem o tranzystorze ktory by obnizal prad

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze trzeba zredukować napięcie z 6V do mniejwięcej 3.9V i przy tym napięciu musimy uzyskać 1000mA - takie parametry podają dla maksymalnej jasności 80 lumenów. Czyli już mamy dwa potencjometry.

Tranzystor pełni rolę "zaworu" duży prąd w obwodzie Kolektor-Emiter jest sterowany małym prądem Bazy. W dużym skrócie. :D

Gdyby było to takie proste Sure Fire i inne firmy nie stosowały by skomplikowanej elektroniki. Dowiedziałem się, że podobno w profesjonalnych latarkach (np. Sure Fire) dioda jest zasilana prądem zmiennym wysokiej częstotliwości, zmniejsza to grzanie diody. A grzeje się mocno (1A płynącego prądu), w arkuszach parametrów Luxeona jest DOKŁADNA instrukcja montarzu radiatora i ma sporą powierzchnię

Ja chcę zrobić to profesjonalnie. Jak nic nie zdobędę sam usiądę i wymyślę - ale mi się nie bardzo chce, liczę na gotowca. :D

Link to post
Share on other sites

Potencjomert wytrzymujący 1A, życzę szczęścia w szukaniu.

Raczej drutowe już a co za tym idzie mega wielki.

To raz.

Dwa to że diody świecące mają nieliniową charakterystykę zalężności napięcia do ilości emitowanego światła.

Pomysł więc z regulacją jasności poprzez zmniejszanie napięcia stałego zaasilającego diodę jest bardzo chybiony.

Zwykle diody zasila się napieciem zmiennym o regulowanym wypełnieniu przebiegu.

Nie jest to układ ani prosty, ani tani.

Link to post
Share on other sites

Panowie : ŻADNE POTENCJOMETRY. Tranzystor mocy + odpowiednie elementy pasywne. A LUXEON to porządna firma i mają na stronie w PDF'ach charakterystyki swoich wyrobów. Łącznie z wykresami. Wiem jaki prąd i jaka jasność.

A dioda ma pracować przy 3.9V i 1A - po za tym radioator, wydziela ponad 4W ciepła.

Obecnie opracowuję taki schemat, skoro nikt nie miał gotowca :( :(

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...