Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

O-ring / uszczelka głowicy tłoka NB/BU


Recommended Posts

Jakiś czas temu natknąłem się na jakiś topic gdzie ktoś poruszał temat rozmiarów o-ringów na głowicy tłoka w BU i NB. Nie mogę znaleźć teraz tego tematu, więc może znajdą się osoby które powiedzą coś w tym temacie :)

 

A więc przy montażu BU guardera troszkę zaniepokoił mnie właśnie o-ring tłoka, wydaje się być troszkę za małej średnicy przez co ciężko o porządną "strzykawkę". Jako wieczny kombinator, zacząłem się zastanawiać nad kupieniem o-ringa w jednym z wielu sklepów takowe sprzedające. No i tu wchodzi kwestia rozmiarów...

 

Przyjmijmy: D - średnica wewnętrzna; d - średnica przekroju -> jak tu http://www.oring-sklep.pl/oring-19x25-20szt-p-12723.html

 

Milimetr średnicy D może znaczyć albo bezproblemową pracę albo same problemy, do tego średnica d może blokować o-ring w głowicy. Do tego dochodzi materiał z jakiego są wykonane - czy o-ringi przeznaczone do hydrauliki i/lub pneumatyki będą odpowiednie do naszych potrzeb?

 

Dzisiaj zmierzę jakie wymiary ma o-ring w BU guardera i zamieszczę w celu dalszej dyskusji. Natomiast jeśli posiada ktoś już takową wiedzę i praktykował takie zabiegi, myślę że nie tylko ja będę zainteresowany - tym bardziej że koszt jest po prostu śmieszny... :)

 

Drogą dedukcji można wywnioskować że, aby zapewnić dobrą pracę tłoka, średnica zewnętrzna o-ringa (czyli Dz=D+2d) musi być mniejsza od średnicy wew. cylindra. Należało by także dopasować śr. d tak aby luźno mogła poruszać się w tłoku więc musi być mniejsza niż szerokość rowka w gł. tłoka - i jest to warunek konieczny. Więc podsumowując należało by zacząć od dobrania średnicy przekroju d, po czym po przekształceniu wyliczyć śr. D -> D < Dcyl - 2d. Jako że wymiary o-ringów są znormalizowane, dobieramy najlepszy - pasujący i tu trzeba by było porównać kilka możliwości.

 

Tak więc schemat działania opracowany :) Dzisiaj postaram się zrobić jakieś pomiary dla BU i NB.

Link to post
Share on other sites

Dość nie dawno nawet był ten temat. Nie chcę się powtarzać to tak w skrócie:

Mierzenie nic nie da. Trzeba założyć uszczelkę na głowicę i "zasymulować" pracę bo uszczelka rozszerza się pod wpływem pracy o odrobinę. Ale tyle starczy. Za szeroka uszczelka powoduje opór i stratę fpsów. Za wąska też (stratę). Uszczelka w BU Guardera ma wymiar "mocno" nietypowy. Podpowiem - szukajcie calowych o-ringów.

Dobranie 1 to nie sztuka. Zamówiłem kilkanaście - okazało się ,że tylko 2 trzymają wymiar.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Więc pomiary z BU guardera wyszły następująco:

wedle powyższych oznaczeń:

 

Dz=24, d=2,6(2,5)mm

D=Dz-2d=18,8(19)mm

Średnica wewnętrzna cylindra Dwc=24,66mm

 

Wydaje się że o-ring 19x2,5 byłby taki sam, kwestia tego co mówi kolega White_pl - czy one trzymają wymiary. Tak więc jest to raczej składanie na chybił trafił.

Kupienie nowych o-ringów guardera czy systemy wyjdzie na pewno lepiej, do tego dobry smar i można zamaskować lekkie niedociągnięcia oringu (osobiście polecam smar z http://www.asgrevolution.pl/ ich własnej produkcji). Przed chwilą przy użyciu tego smaru i sposobu kolegi segera otrzymałem idealną, wręcz podręcznikową strzykawkę - efekt średnio 515 fps na sprężynie sp140.

Link to post
Share on other sites

Samosmarujące są porowate z dużym dodatkiem grafitu. Ścierają się i smarują uszczelniany układ, ale mogą się zapalić nawet bez trzymania ich w ogniu.

 

Jak chcesz kupić o-ringa, to potrzyj go silnie pomiędzy blatem a ręką. Jeżeli zauważalnie brudzi, to nie bierz, ponieważ będzie się zużywał.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Witam,

 

Odwiedziłem sklep z uszczelnieniami technicznymi (nie hydrauliczny) mając w ręku zestaw guardera bore-up z głowicą stożkową. Oryginalna uszczelka z zestawu po prostu była do niczego - nic nie uszczelniała nawet przy bardzo szybkim ruchu tłoka. Praktyczny spadek fps itd...

Niestety w sklepie nie mieli podanego powyżej rozmiaru w typoszeregu (choć mieli wybór naprawdę spory także uszczelek calowych). Po wielu przymiarkach i testach zdecydowałem się na wymiar 18,00x3,15mm twardość 70NBR. Zestaw jest bardzo szczelny, po zatkaniu palcem dyszy nie da się tłoka przesunąć. Jest niestety lekki opór podczas ruchu, bo uszczelka jest nieco duża, ale cylinder się nie grzeje nawet po dłuższych seriach i rof się nie zmienił. Na M120 uzyskałem 390fps na 0.25g więc mogę polecić także 18,00x3,15mm jako alternatywny rozmiar uszczelki głowicy tłoka bore-up Guardera.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Temat z lekka inny ale trzyma się zestawu którego dotyczy. Pytanie - jaka uszczelka idzie do dyszy? I czy wasze w BU Guardera też jako tako trzymają szczelność. Ewentualnie czy sa jakieś sposoby żeby ją zwiększyć, np naklejając kawałek zwykłej taśmy na miejsce glowicy cylindra po której chodzi dysza?

Link to post
Share on other sites

co do naklejania to nie da rady, wytrze , w srodku dyszy tez nie mozna nic zdzialac.

pozostaje ci jedynie wymiana oringa.

 

ja w swoim BU guardera mialem identycznie, wymienilem na ciasniejsza. bodajze z dyszy standardowej mosieznej Deepfire-a

Link to post
Share on other sites

co do naklejania to nie da rady, wytrze , w srodku dyszy tez nie mozna nic zdzialac.

pozostaje ci jedynie wymiana oringa.

 

ja w swoim BU guardera mialem identycznie, wymienilem na ciasniejsza. bodajze z dyszy standardowej mosieznej Deepfire-a

to prośba o pewną zamienną bo niestety "bodajże" nie jest warte wydania kasy i przekonania się że "a może jednak to nie ta"

Link to post
Share on other sites

No dobra, potwierdzam że o-ring 5x1mm wspaniale uszczelnia dyszę ale stawia lekki opór, na szczęście nie przeszkadza to w normalnym jej działaniu przy 20 strzałach/sek. Ale jak wspomniane było wyżej trzeba zrobić trochę miejsca w dyszy pogłębiając rowek.

 

W Wa-wie polecam świetny sklep za Wileńskim na rogu Białostockiej i Markowskiej (a przez ścianę idzie kupić taśmę teflonową:))

o-ring guma 5x1mm - 50gr szt.

o-ring sylikonowy 5x1mm 4zł szt.

telefon do sklepu i są w stanie sprowadzić każdy wymiar

 

...za jakiś czas pofatyguje się po uszczelkę na głowicę a nóż dostanę sylikonową :)

Link to post
Share on other sites

Jak zobaczysz "bordową"/ "blado czerwoną" to możesz sobie od razu darować :) Jest za miękka, innymi słowy - klei się do cylindra. Zatrzymuje się , wywija. Cuda się dzieją. Biała Systemy jest wyraźnie twardsza, choć i tak delikatniejsza od zwykłych czarnych - myślę ,że ona da radę choć jej jeszcze nie testowałem.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...