Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Patrol oddziału rzymskiego z końca I w. n.e.


Recommended Posts

Z całym szacunkiem respekt panowie :)

 

Jakiś czas temu pamiętam że byli owi Łymianie na zamku w Chudowie gdzie to szukali galów których niestety nie napotkali :)

 

Ale za to moją szanowną szwagierkę ponieśli na tarczach ...

 

No ale widzę że niezły komiks się pojawił z waszym udziałem jak mniemam a raczej jego parę stron,

http://www.forum.dawnygdansk.pl/printview.php?t=4553&start=0&sid=d10e04f3360d405c05ee30eefb522a5f

 

Odnośnie zbroi i innych cacuszek to szanowni koledzy:

http://www.aleprezent.com.pl/go/_info/index.php?user_id=1492&lang=pl&idc=9_42&page=11

a i zapewne znajdzie się o wiele więcej sklepów czy też płatnerzy u nas w kraju mogących wykonać ową zbroję !

 

Jeszcze raz gratuluję zawzięcia i pasji !

 

Pozdrawiam Ahmed

Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Już odpowiadam na wszystkie pytania:

 

Kurde, szacun Panowie! Swego czasu sam chciałem robić reko tej epoki, ale jakoś chętnych w okolicy mało, a i śmiałości też nie było. Widzę, że fajna zabawa mnie ominęła :(.

 

Mamy członków w całej Polsce :) Zapraszam!

 

A ja mam pytanko, całkiem serio - kombinujecie też coś z końmi? Tzn nie wiem jaką rolę pełniła jazda w armii Rzymskiej, ale conieco czytałem, że zwiad itd..

 

Kombinujemy. Konni pełnili w odtwarzanych przez nas czasach rolę pomocniczą - nie tylko zwiad, ale też ochrona skrzydeł, transport itd. Obecnie projektem kawaleryjskim zajmuje się specjalnie do tego celu powołana sekcja. Skupia ona doświadczonych jeźdźców, którzy mają stały dostęp do koni. Przykładowe fotki sprzed kilku miesięcy:

 

_mg_1138.jpg

 

_mg_1014.jpg

 

_mg_1036.jpg

 

No i moje kolejne pytanie czy są firmy które zajmują się na co dzień tworzeniem takich militariów czy dajecie zamówienia prywaciarzom?

 

Różnie. Część sprzętu sprowadzamy z zagranicy, część kupujemy w Polsce. Te najdroższe elementy (zbroje, hełmy, miecze) zazwyczaj importujemy - to dobre, ale nie idealne repliki. Kogo stać - wymienia sobie na robione w Polsce cudeńka, które kosztują niestety krocie.

 

Staracie się ujednolicić używany przez Was sprzęt/osprzęt, czy raczej jest dowolność doboru uzbrojenia? Mam tu na myśli, że jeden członek ma miecz, a drugi np. topór albo buzdygan (chyba też używali tych śmiercionośnych narzędzi?).

 

Do walki nie używano ani toporów, ani (:D) buzdyganów. Wyposażenie legionistów regulowały prawdopodobnie konkretne przepisy - podstawową bronią białą był gladius (krótki obosieczny miecz) i pugio (sztylet). Do tego dochodziło pilum (oszczep). Oczywiście dysponujemy kilkunastoma wzorami mieczy, sztyletów i oszczepów - tutaj dobór jest dowolny. Większe możliwości pozostają w kwestii pancerza - pozwalamy wybierać między zbrojami płytowymi (lorica segmentata), kolczugami (lorica hamata) oraz łuskowymi (lorica squamata). Współczesny koszt ich wykonania paradoksalnie jest porównywalny do czasów starożytnych, tzn. segmentata jest najtańsza, squamata najdroższa. Stąd najczęściej spotyka się w grupie te pierwsze.

 

Tutaj też odpowiedź na pytanie dotyczące segmentat - używane były przez ogół wojska. Wykonanie tego typu zbroi jest stosunkowo proste, każdy z jako-takim zacięciem majsterkowicza dałby radę wykonać prostą segmentatę. Niektórzy członkowie grupy podejmowali się tego zadania - z zadowalającym skutkiem :)

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Co do tych toporów i buzdyganów - kiedyś oglądałem film, gdzie przy ataku jednego z legionów kilka osób było wyposażone w topory, choć bardziej to przypominało sporą siekierę. Ludzie z toporami zajmowali się zniszczeniem drzwi i okien, rzecz jasna ludzi też jak się napatoczyli.

 

Cóż, jak widać w tym filmie także było sporo fikcji :bialaflaga:

 

Pozdro :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

RESPEKT

 

A czy to Wy graliście w Lejdis?

 

Pamiętam jeden cytat z tego filmu

"Pije wodę z kałuży, napierdala mieczem i gardzi łącznością telefoniczną. Kretyn."

Rozbawił mnie do łez :hahaha: :hahaha: :hahaha:

 

 

Jeszcze jeden cytat znalazłem z Lejdis:

- Na korytarzu są Rzymianie.

– No i co z tego. W Unii jesteśmy, każdy może się leczyć – gdzie chce.

 

Hahaha

Edited by 316_Danny
Link to post
Share on other sites

Z zasadzie gościu od historii z liceum, swoją droga zapaleniec na punkcie wojen starożytnych, także twierdził, że byli ludzie którzy władali toporami/siekierami. Czyli być może i było trochę prawdy w tym filmie :icon_biggrin:

 

A mój twierdził, że AK to konstrukcja zerżnięta z StG44, też uważał się za zapaleńca. I niestety swoimi argumentami go nie przekonałem, za to dwója na koniec roku zaczęła mi grozić. O tempora, o mores. :P

 

Na szczęście lata liceum - lata za mną, bo mój brat opowiada i inne rewelacje tego "historyka". Więc wiedzą nauczycieli na takie tematy nie zawsze powinno się podpierać. Za to często można się podetrzeć, więc jednak przydatna jest.

Link to post
Share on other sites

Oj no tak samo jak byli żołnierze amerykańscy którzy nosili czapki zdobyte na wietnamczykach, widziałem, na zdjęciu!!!1!!oneone!!

Jestem pewny że jakiś legionista kiedyś użył nawet pięści w walce! Ale nie wnoszę że "podstawowym wyposażeniem legionisty były jego pięści- ta śmiercionośna broń była używana w wielu konfliktach, zwłaszcza u schyłku ich działalności".

Na kilku filmach na kanałach discovery itd widziałem artykuły właśnie o wojsku starożytnego Rzymu, i mówili o włóczniach, mieczach, a na "rekonstrukcjach" jakichś bitew pokazani byli legioniści radośnie biegnący z jakąś siekierką w ręce. Mało tego- zdarzali się też w adidasach! Więc jestem pewny że tych też używali, shame on you, Spvrivs Decivs Darivs !

Lesio- Kto nie zna takiego znawcy konstrukcji AK/StG44 jak ten Twój :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

No macie niezłą rozkminkę z tymi legionami,,gratulowac gratulowac pozdrowienia od PanzerWaffli wink.gif

 

Od Rzymu do Panzerwaffen nie jest tak daleko... ;-)

Mało kto zdaje sobie sprawę, że 2 tysiące lat temu facet służący w regularnych oddziałach legionowych dzwigał podczas marszu tyle samo co obecnie Panzergrenadier z Bundeswehry w wyposażeniu zimowym. Macie tu fotkę sprzed ponad 8 lat gdy po raz pierwszy grupa w której też działam oprócz strzelanki. To stowarzyszenie "Pro Antica" ogólnopolska i najstarsza tego typu grupa w Polsce działająca od ponad 11 lat, oni też grali w Lejdis, reklamach Hachette itp. W ramach archeologii eksperymentalnej już 2004 roku robiła przemarsz na dystansie ponad 150 km przez NIskieTatry na Słowacji.

5647710954f663178ebbba-097400-wm.jpg

 

Takie marsze robią co roku - w tym było też ciężko - bo przez Góry Świętokrzyskie

 

http://m.kielce.gaze...przejda_30.html

 

W sumie można doszukać się wielu podobieństw między armią rzymską a współczesnymi, chociażby organizacja, dyscyplina etc. czy nawet podobna idea uzbrojenia - głównie ochrona newralgicznych części ciała (głowa, tułów)

1872323094d683695b9e8f-675349-wm.jpg

 

Jak ktoś byłby zainteresowany polecam zajrzeć na ich stronę: www.proantica.org. Teraz bawią się w projekt rzymskiej inżynierii wojskowej - jako jedyni z "antyku" mają doprawdy czym strzelać!!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...