Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Patrol oddziału rzymskiego z końca I w. n.e.


Recommended Posts

Salvete omnes!

 

Wiem, że forum dotyczy głównie survivalu i ASG, ale nasze działania wpisują się w dużej mierze w tę sferę zainteresowań, jaką jest bieganina po lesie i chęć przetestowania swoich możliwości. No i chcemy się odrobinę pochwalić, nie ukrywam ;) Mam nadzieję, że admin zaakceptuje taki temat (przejrzałem regulamin, chyba nie powinno być problemu).

 

Jesteśmy pasjonatami wojskowości starożytnego Rzymu, zrzeszonymi w Legio XXI Rapax - jednej z największych grup tego typu na świecie. Zajmujemy się przeróżnymi aspektami funkcjonowania legionów rzymskich z końca I w. n.e. - taktycznymi, bojowymi, kulturalnymi, szkoleniowymi itd. Od jakiegoś czasu ze szczególnym zapałem oddajemy się wyprawom pieszym połączonym z obozowaniem w środku lasu - bez żadnego kontaktu z cywilizacją, przy użyciu takiego samego sprzętu, jakimi dysponowali żołnierze 2000 lat temu.

 

Miesiąc temu wybraliśmy się na dwudniową wyprawę w okolice Paraszyna (woj. pomorskie):

 

_W4G6721.jpg

 

_MG_9201.jpg

 

Zrobiliśmy łącznie kilkanaście kilometrów po naprawdę trudnym, bagnistym terenie. Nie obyło się bez przygód takich jak wpadka do rzeki (podczas pokonywania kilkusetmetrowego odcinka na urwisku), wspinaczka czy konieczność forsowania akwenów przy pomocy lin.

 

_MG_8499.jpg

 

_MG_9285.jpg

 

Całość wyposażenia każdego z legionistów ważyła ca 50-60 kg. Każdy niósł na plecach nie tylko oporządzenie bojowe (zbroje, hełmy itd.), lecz także przedmioty potrzebne podczas rozbijania obozu - siekiery, łopaty, gary itd.

 

Kilka fotek z obozu:

 

_MG_9039.jpg

 

_MG_9025.jpg

 

_MG_8443.jpg

 

_MG_8841.jpg

 

_MG_8980.jpg

 

Obóz rozbity został w środku lasu, niedaleko niewielkiej rzeczki z wodą pitną. Spaliśmy w naprędce wykonanym szałasie. Wszystko, począwszy od sposobu rozpalania ognia, a skończywszy na jedzeniu odpowiadało realiom epoki.

 

Teraz do rzeczy - szukamy osób zainteresowanych tematem, które swoim survivalowo-taktycznym doświadczeniem oraz zapałem byłyby w stanie wesprzeć nas w naszych projektach. Na początek lutego planujemy wyprawę zimową - razem z noclegem w środku lasu, potem w okolicach lipca pięciodniowy rajd dalekodystansowy. Miejsce zamieszkania nie jest żadnym problemem - legionowe pododdziały funkcjonują w całej Polsce (najwięcej jest nas w Trójmieście, Ostródzie i Warszawie), podobnie kwestie finansowe - mamy bardzo sprawnych poborców podatkowych, którzy aktywnie pracują nad tym, żebyśmy mogli minimalizować wkład własny ;-)

 

Wszystkie informacje i kontakt: www.legioxxirapax.com, www.facebook.com/legioxxirapax

 

Valete!

Link to post
Share on other sites

Nie powiem, bardzo fajne. I się w sumie zdziwiłem, że w Polsce są takie grupy :icon_biggrin: Pierwszy raz spotkałem się z reko rzymskich legionów!

 

Ale mam pytanie.

Ciągle chodzicie w tych krótkich spodniach i butach? Czy np. na zimę używacie czegoś cieplejszego? No i czy nie boicie się, że coś Wam się stanie, mam tu na myśli skręcenia nogi, albo co gorsza jakieś złamanie. Mogę się mylić, ale w tych butach o skręcenie nie jest chyba trudno?

 

Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju grupy :biggrin:

 

P.S. - Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Link to post
Share on other sites

No panowie jestem pełen podziwu, bardzo ciekawa grupa rekonstrukcyjna. Najbardziej oczywiście po zbrojach podoba mi się pomysł survivalu. A co do nocowania w lesie proponuje ziemianki z piecem w tamtym roku budowałem i wszystko nadal idealnie się trzyma. Do ich budowy potrzebowałem jedynie łopaty(lub saperki szczerze to wtedy dopiero jest roboty) siekierki i dużo kamieni by wyłożyć piec.

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za słowa uznania! :-)

 

Ciągle chodzicie w tych krótkich spodniach i butach? Czy np. na zimę używacie czegoś cieplejszego? No i czy nie boicie się, że coś Wam się stanie, mam tu na myśli skręcenia nogi, albo co gorsza jakieś złamanie. Mogę się mylić, ale w tych butach o skręcenie nie jest chyba trudno?

 

Rzymska odzież jesienno-zimowa to śliski temat. Nie ma absolutnie żadnych dowodów na to, aby wojsko rzymskie używało długich spodni. Co więcej – nie ma ANI JEDNEGO przedstawienia legionistów w tunikach z rękawami. To, czym dysponujemy to tuniki prostokątne – kawły materiału szersze niż dłuższe związywane na karku „w kok”. Zdjęcia poglądowe:

 

_MG_0462_25p.jpg

 

_MG_0463_25p.jpg

 

Wybaczcie mi niewyraźną minę, ale zdjęcie zrobiono zaraz po zabawach takich jak zapasy:

 

_MG_0412_25p.jpg

 

I po dłuuuugim treningu walki:

 

_W4G7234_25p.jpg

 

Wracając - są dowody na to, że używano owijaczy. W połączeniu z takimi spodniami 3/4 (ich rzymska nazwa to bracae [brakaj]) tworzą całkiem ciepłą warstwę, chroniącą łydki - na udach znajduje się już tunika (wierzchnia i spodnia), więc nie powinno być problemów.

 

Jeśli chodzi o ochronę rąk – w grupie trwa dyskusja. Mamy jakieś niewielkie dowody na używanie owijaczy wełnianych, pewnie przy tym zostaniemy. Część jest za doszyciem rękawów, ale odrzucamy to rozwiązanie jako niehistoryczne. Rękawy stały się popularne w Rzymie dopiero sto lat później (przełom II i III wieku) i to raczej ze względu na uwarunkowania kulturowe (napływ ludności barbarzyńskiej) niż praktyczne.

 

Wiele pomaga płaszcz – w interesującym nas okresie w wojsku używano dwóch rodzajów – prostokątne sagum i paenula [pajnula]. Ta ostatnia przypominała dzisiejsze ponczo:

 

paenula_capucha.gif

 

Jeśli chodzi o buty – nie ma z nimi żadnego problemu. Są podkute na całej podeszwie, dobrze trzymają się podłoża. Na zimę jest też odpowiednia „zamknięta” wersja, popularna w całym Rzymie – calcei [kalkej]. Przykładowe znalezisko z Moguncji:

 

10618.jpg

 

 

Rybka transportowana, stacjonowaliśmy przy niewielkim źródełku.

 

Reko dobre tylko uprzedźcie adminów aby was stąd nie wyrzucili, a stworzył nową kategorię...

 

Chciałem początkowo przenieść się do survivalu, ale clou naszych działań jest raczej rekonstrukcja, stąd postanowiłem napisać tutaj. Z góry przepraszam, jeśli to błąd.

 

Jeszcze tylko dodam, że autorem wszystkich fajnych zdjęć jest Wojtek Urbanek: copyright Wojtek Urbanek (http://wojtekurbanek.photoshelter.com/)

 

Pozdr.

Edited by Spvrivs Decivs Darivs
Link to post
Share on other sites

Fani ASG zapewne sami najlepiej wiedzą, że nie ma taniej pasji :) Jak napisałem jednak wcześniej - mamy swoje sposoby, żeby nie odczuwać jakiegoś wielkiego nacisku na portfel. Zdecydowana większość historycznych imprez rzymskich to imprezy płatne (oprócz kosztów transportu dostajemy żołd) - imprezy zagraniczne są płatne oczywiście wg zagranicznych stawek ;) Do tego od czasu do czasu bierzemy udział w komercyjnych projektach - z zaznaczeniem, że muszą być ambitne i dobrze wynagradzane. Jako dodatek do wesela raczej nikt nas nigdy nie zobaczy. Dotychczas braliśmy udział w kręceniu reklamówek Simplus Maximus, Faktorii w Pruszczu Gdańskim, do tego pokazy dla muzeów, instytucji kultury, zdarzyło nam się również wziać udział w Misterium Męki Pańskiej - oczywiście po złej stronie mocy ;)

 

To wszystko nie jest jednak bazą naszych działań, a jedynie koniecznością - większość składu to studenci, którzy - jak powszechnie wiadomo - rzadko kiedy dysponują własną gotówką. Dzięki takim eventom możemy jednak zebrać na tyle dużo sprzętu, żeby móc organizować tak fajne wydarzenia, jak powyżej przedstawiony marsz. Wiadomo, takie życie.

 

Co do ilości grup w Polsce - militarnych jest zaledwie kilka, bez porównania z innymi epokami.

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Jasne, że tak ;-) W środku mamy ukryty system klimatyzacji, funkcję drapania po plecach i masowania. Do tego jest leciutka jak mithrilowa kolczuga Froda z Władcy Pierścieni. Względy estetyczne - których również nie brakuje - naturalnie pomijam ;)

 

A tak na serio - bywa różnie. Na początku jest ciężko, potem idzie się przyzwyczaić. Nie ogranicza ruchów, ale nie należy też do komfortowych. Jak to z metalową puszką.

 

Lesio, rekrutacje prowadzimy cały czas - zapraszam na gg 3466246 lub via PM.

 

Pozdr.

Edited by Spvrivs Decivs Darivs
Link to post
Share on other sites

Jasne, że tak ;-) W środku mamy ukryty system klimatyzacji, funkcję drapania po plecach i masowania. Do tego jest leciutka jak mithrilowa kolczuga Froda z Władcy Pierścieni. Względy estetyczne - których również nie brakuje - naturalnie pomijam ;)

 

A tak na serio - bywa różnie. Na początku jest ciężko, potem idzie się przyzwyczaić. Nie ogranicza ruchów, ale nie należy też do komfortowych. Jak to z metalową puszką.

 

Lesio, rekrutacje prowadzimy cały czas - zapraszam na gg 3466246 lub via PM.

 

Pozdr.

 

 

AAA czyli to plecako coś z pierwszego zdjęcia to ta klimatyzacja :D

Link to post
Share on other sites

FPS - zależy od pary w łapie :D Ale każdy żołnierz rzymski uczony był też walki za pomocą procy (łac. funda), tutaj osiągi bywają naprawdę niezłe.

 

Do cqb gladius, pugio (sztylet) i tarcza.

 

Brit, wielkie dzięki za miłe słowa :) Ciągle staramy się coś poprawiać. Co do tych kilku kafli - zapewniam Cię, że żaden z prawie pięćdziesięciu członków nie jest właścicielem polany naftowej w Arabii Saudyjskiej. Zależy nam na fajnych ludziach, w przypadku dużej, dobrze zorganizowanej grupy kasa nie jest wielką przeszkodą.

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

Sam lubię te czasy które rekonstruujecie, ale przyznam szczerze, że bardziej interesują mnie czasy współczesne :icon_biggrin:

 

Mam znajomego który robi reko Słowian, wszystko ma w sumie zrobione własnoręcznie jak nie przez siebie to przez kogoś na zamówienie.

No i moje kolejne pytanie czy są firmy które zajmują się na co dzień tworzeniem takich militariów czy dajecie zamówienia prywaciarzom?

Oraz drugie :icon_razz2: Staracie się ujednolicić używany przez Was sprzęt/osprzęt, czy raczej jest dowolność doboru uzbrojenia? Mam tu na myśli, że jeden członek ma miecz, a drugi np. topór albo buzdygan (chyba też używali tych śmiercionośnych narzędzi?).

 

Pozdro :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...