Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Słowo "ekwipunek" na jednej ze stron ładnie zastąpiąno tym wyrażeniem - "Środki przymusu bezpośredniego" :icon_biggrin:

 

Na ekwipunek składa się:

-Siła fizyczna ( :zastanawia: )

-Pałka służbowa - gumowa, typu Tonfa, typu EMS

-Kajdanki

-Ręczny miotacz gazu (RMG)

-Broń służbowa - Pistolety Walther P99, P64 "Czak", Glauberyt PM-98

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy czy chodzi ci o obecny SOK czy z lat wcześniejszych. Standardowych funkcjonariuszy czy z grupy operacyjno-interwencyjnej SOK (ich przykładowe zdjecia - raczej nie są zabawne jak niektórzy uważają - http://www.kurierkolejowy.eu/images/news/sok_euro2012_katowice3.JPG http://www.kurierkolejowy.eu/images/news/sok_euro2012_katowice2.JPG). Hełmy faktycznie, przynajmniej część ma z Rabintexu. Co do kamizelek - różnie słyszałem, część że są to obecnie produkty Specopsa, ale czasami można znaleźć kamizelki bardzo podobnie wyglądające do tych z NFM wykonane w systemie molle/pals.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o panów co wlepiają mandaty za picie piwka w przedziale to najczęściej to UTG lub inne syfpodobne czarne kamizelki i umundurowanie czarne (polowe?) zbliżone do policyjnego jeśli nie takie same. Czapeczka i rzepy z godłem/napisem firmy i gadżety ze sklepów militarnych. Od kajdanek po pałki, latareczki i ładowniczki na snickersy i notatnik z długopisem. Kiedyś widziałem ich z pm PPS...

 

Przez parę lat jazdy nie spotkałem się aby nosili szpej z górnej półki. Chyba że biedni jeżdżą na trasie Szczecinek-Słupsk-3miasto.

Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem, przynajmniej część kamizelek jest produkcji NFM. Ale znając też oszczędność w naszym kraju, nie jest wykluczone, że tylko pierwsze partie były NFMa a następne poszły przykładowo właśnie od Polskóra, który niewątpliwie byłby tańszy (to że przy okazji mniej wytrzymały to już inna bajka). Mundury w dużej mierze używane są standardowe polskie w kolorze czarnym (identyczne jak nosi/nosiła policyjna prewencja). Zdarzają się jednak również jednoczęściowe kombinezony, producenta jednak nie znam (zakładam że polski w stylu Kamy).

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach które nam załączyłeś "operatorzy" mieli kamizelki z systemem molle i rzepami na wysokości piersi. Takowe kamizelki miał kiedyś POLSKÓR i SPECOPS. Rzecz jasna na specu było dwa razy drożej.

 

W zasadzie to taką kamizelkę złożysz na MIWO :biggrin:

 

Pozdro :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciach faktycznie są kamizelki w systemie kompatybilnym z MOLLE/PALS. Model Specopsa, choć to nie wyklucza innego producenta (jak wiadomo niestety niektórzy dość często kopiują nie tylko rozwiązania, ale wręcz konkretne modele innych firm). Wiem, też jednak że faktycznie część grup interwencyjnych używa również modeli w systemie 3Lock, którego autorem jest NFM, a który został również skopiowany przez Polskór (z zastosowaniem innych rzepów, bo w większości modeli NFM na kamizelkach były rzepy welurowe, a Polskór zastosował standardowe). Tak jak napisałem, jest duże prawdopodobieństwo że przynajmniej pierwsze partie pochodziły od tych bardziej renomowanych producentó (NFM, Specops), a następnie, ze względu na oszczędności, zostały zamówione te same lub podobne modele od tańszych wykonawców.

 

Zestaw oporządzenia z powodzeniem możesz złożyć z produktów różnych firm (nie zapominajmy, że w naszym kraju istnieją też inne firmy niż Miwo). Ważne, aby starać się trzymać jednego schematu - jeżeli zamawiasz w MOLLE/PALS to trzymać się tak, aby były one przynajmniej zbliżone do siebie (przykładowo, wszystko z cordury, wszystko na taśmach poliamidowych).

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Przez parę lat jazdy nie spotkałem się aby nosili szpej z górnej półki. Chyba że biedni jeżdżą na trasie Szczecinek-Słupsk-3miasto.

 

Porwij pociąg, to przyjadą tacy ze sprzętem z górnej półki...

Link to post
Share on other sites

A mi ciśnie się na klawiaturę pytanie - PO CO ONI KOMU (nie SOK, ale Commando SOK-i )?

Przecież ewentualnego odbicia zakładników dokonywałaby policja.

Będą ochraniać konduktorów sprawdzających bilety kiboli jadących na mecz, czy co?

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Porwanie pociagu PKP to jak doprowadzanie grozba do stosunku z 90-letnia burdelmama...

 

 

Mój poprzedni post to był sarkazm skierowany w stronę kolegi "Terenowy", który stwierdził, że skoro nie wiedział nigdy speszyl forsys PKP, to oni nie mogą mieć takiego fajnego sprzętu (jakiego zapewne nawet on nie ma;-)). Peace.

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Obraziłeś się? Nie jestem lepiej "odszpejony"( :zastanawia: ) od GROMu, ani nawet od panów z SOK. Właśnie dlatego ich nie wyśmiewam.

 

 

Tak, idź sobie dissować, elo elo.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...