Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Adaptacja sluchawek komputerowych do radioteflonu - da sie?


Recommended Posts

A więc sprawa ma się tak: nabyłem radiotelefon jednak wszystkie te zestawy słuchawkowe wtykane w ucho z mikrofonikiem na kabelki są jednym słowem do pupy. Jak się biega słuchawka wypada, mikrofon się majta itd. Natomiast te słuchaweczki wtykane do ucha z mikrofonem na pałąku także wypadają i też wg mnie nie są za dbre. Także pomyślałem aby sobie kupić np takie słuchaweczki http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47785786 - jedna słuchawka na pałąku raczej z głowy nie spadnie, mikrofonik też mocno przytwierdzony na elastycznej końcówki więc podtym względem jest cacy. Tylko że to cudo posiada dwa wtyki: wyjście dla słuchawek i wejście dla mirofonu, natomiast w moim radyjku jest tylko jedno gniazdo na minijacka. Czy zwykłe połączenie kabelków i przylutowanie ich to jacka załatwi sprawę?

Link to post
Share on other sites

A może taka słuchawka :?:

sluchawka9qu.th.jpg

Z mikrofonem, dość wygodna, mocno trzyma się ucha, tyle że też trzeba by ją przerobić bo ma dwie końcówki - mic i słuchawki :cry:

Faktem jest że jej cena zbyt wygórowana nie jest - kupiłem ją za 15zł.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie takie coś lub na tej zasadzie . Tylko trzeba wiedzieć co w jacku wchodzącym w krótkofalówke jest mic a co słuchawka. Rożnie bywa w różnych krótkofalówkach. Nie posiadam takiej wiedzy jezeli chodzi o wspomniany model, jednak można to spróbować metodą prób i błędów. Nie warto oczywiście rozwalać jacków słuchawek i mica bo możemy się natknąć na bawełne - trzeba zastosować przejściówke.

Link to post
Share on other sites

To może być dobre kosztuje grosze więc można spróbować, zastanawia mnie tylko czy słuchawki nie przejdą wtedy w tryb ciągłego nadawania. Dobrze by właśnie było gdyby napisała coś w tym temacie osoba która zna się na tym ew. taka już w tym temacie coś wcześniej kombinowała

Link to post
Share on other sites

dołożę 3 grosze bo do tej pory nikt o tym nie wspomniał..

 

komputerowe słuchawki maja właczony mikrofon cały czas a ich sygnał reguluje sie jakby komputerem - wiec prócz umieszczenia sygnału słuchawki i mikrofonu na jacku trzeba jeszcze włożyć w to wszystko przycisk PTT który na czas nadawania włacza mikrofon, a wyłacza słuchawkę i vice versa...

 

aczkolwiek elektronikiem nie jestem i sie nei znam...

 

oryginalny radiotelefonowy zestaw łatwiej przerobić jelsi chodzi o sygnały na jacku i wygodniej chyba byłoby zaadoptować jakis słuchawkowy uchwyt na głowe tylko, bo to raczej sprawa mechaniczna niż elektroniczna i nie tzreba się znać...

 

 

pozdrówka

Link to post
Share on other sites

Z przełącznikiem nie ma problemu kiedy mamy dwa kable tzn. jeden od słuchawek drugi od mikrofonu. Trzeba wstąpić do najbliższego sklepu z elektroniką/elektryką. Popytać a na pewno znajdzie się coś odpowiedniego. Oczywiście nie obejdzie się bez cięcia kabli, ale sama operacja jest w miarę łatwa. Popytaj znajomych może ktoś jest elektronikiem lub ma wprawę we władaniu lutownicą to może ci zrobić takie coś. Jeśli nie masz takowych to zawsze możesz spróbować samemu :)

Link to post
Share on other sites

Ta wtyczka jest jeszcze mniejsza (chudsza) niż mini-jack. Miałem kiedyś cosik takiego...

Ps. To zestaw słuchawkowy... Zestaw głośno-mówiący to coś takiego do czego wkłada sie telefon w samochodzie i słyszysz wszystko bez dotykania go :)

Link to post
Share on other sites

Alfik z 4MOZY ma przerobione słuchawki, ja jestem w trakcie przeróbek.

Procedura przerabiania :

 

1. Dowiedzieć się o schemat wyprowadzeń radiotelefonu. Ja mając INTEK SL-01D zadzwoniłem do Maycom'u i miły pan w serwisie mi pomógł.

Ciekawostka : jak na mającym 3 pola kontaktowe wtyku zrobiono przycisk nadawania ? PROSTE : zwieramy mikrofon z masą przez rezystor 4.7 kilo oma. Proste - prawda ? :D I działa.

2. Mając schemat kupujemy wtyczkę - koszt 1 - 5 zł.

3. Lutownicz + cyna + kalafonie = SUKCES. Uważać trzeba aby nie stopić wtyczki.

 

Cała procedura trwa około 10 minut - licząc robienie herbatki i przeglądanie internetu. :D Jak ktoś nie potrafi lutować lub mu się nie chce, schemat, wtyczka i słuchawki w ząbki, piwo w kieszeń i uderzamy do najbliższego punktu naprawy RTV. Szczęśliwi mieszkańcy Nowego Sącza i okolic mogą udać się do firmy Maycom, serwis na pewno pomoże.

Link to post
Share on other sites
Alfik z 4MOZY ma przerobione słuchawki...

przede wszystkim odpowiedź : tak nadają się :). te których użyłem nie wymagały żadnych przeróbek związanych ze wzbudzającym się mikrofonem, choć mam takie mikrofony, ale pójda do laryngofonu.

Jedyne co trzeba przerobić to wytczka, w zestawie do kompa sa dwie: od mik. monofoniczna Jack 3,5 mm, a od głośniczków druga 3,5 mm typu Jack tyle że stereo.Robimy tak:

rozbebeszyć tą od mikrofonu i zapisać jaki kolor kabelka dochodzi do środka wytczki a jaki jest na obudowie - to będzie masa, ten drugi jest kabelkiem sygnałowym.

Teraz drugą wtyczke tak samo rozp ...i spisujemy kolory kabelków z tym że jeden z tych sygnałowych nas nie interesuje ( zakładam że chcemy mieć jedna słuchawkę) tu tak samo masa jest na obudowie a na pręciku kable sygnałowe, gdybyście nie wiedzieli który kabelek obsługuje którą słuchawkę to można to sprawdzić bateria paluszkiem - masa na minus a sygnałowy do plusa i dotykać, bedzie słychać cichutkie pyk pyk

 

Jak juz mamy dwie masy i dwa sygnały to bierzemy wtyczke typu ( najczęściej ) micro Jack 2,5 mm stereo i masę do obudowy a sygnałowe (mic. i sł) do tych styków na pręciku - w różnych radiach jest różnie , ale wydaje mi sie że ten styk na końcu wtyczki obsługuje mikrofon, tyle :lol:

Link to post
Share on other sites

no wszystko git ale w opisie nie doszukałem sie nadal pstrykacza PTT no chyba ze mikrofon ma być włączony na stałe (ale nie sądzę) no albo vox ma mieć cos z tym wspólnego...

 

a szczerze to najlepiej by było gdyby ktos kto sie zna albo kto kto już przez to przeszedł - wyrwał kartkę z zeszytu i narysował bo np zdanie :

 

"...zwieramy mikrofon z masą przez rezystor 4.7 kilo oma..." niebardzo mi daje obraz bo dalej nie wiem gdzie tu mowa o pstrykaczu...

 

pozdrówka

Link to post
Share on other sites
te których użyłem nie wymagały żadnych przeróbek związanych ze wzbudzającym się mikrofonem, choć mam takie mikrofony, ale pójda do laryngofonu.

A mógłbyś podać gdzie takie ustrojastwo dostać? Znaczy się jakiegoś linka do sklepu internetiwego albo coś w tym stylu? Byłbym bardzo wdzięczny. Bo o ile rozumiem, to te słuchawki mają już przycisk PTT bądz nie jest z jakiegoś powodu potrzebny (prosze o rozwinięcie tej myśli).

...i spisujemy kolory kabelków z tym że jeden z tych sygnałowych nas nie interesuje ( zakładam że chcemy mieć jedna słuchawkę)

Ale w tych słuchawkach co przedstawiłem na początku jest tylko jedna słuchawka. Kabłąk po drugiej stronie jest zakończony gumową stopką.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...