Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kupno broni palnej w Polsce ?


Recommended Posts

Witam,

od jakiegoś czasu zaciekawiła mnie jedna rzecz. Mianowicie jak to jest aktualnie z dostępnością broni palnej w naszym kraju? Nie chodzi mi tu o jakieś tam karabiny czy pistolety automatyczne które są raczej zarezerwowany tylko dla potrzeb armii. Chodzi mi tu raczej o broń śrutową (dubeltówki itp.) lub szeroko pojętą broń krótką czyli pistolety. Jak jest z jej dostępnością w celach sportowych/samoobrony ?

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi mi tu o jakieś tam karabiny czy pistolety automatyczne które są raczej zarezerwowany tylko dla potrzeb armii.

W UoBiA jest dokładnie opisane co jest dostępne dla zwykłego zjadacza chleba. A uogólniając (w odniesieniu do powyższego zdania) dla służb zarezerwowana jest broń samoczynna. Pozostałą (z ograniczeniami dotyczącymi kalibrów) możesz kupić przy czym w celach sportowych uzyskanie pozwolenia po nowelizacji jest zdecydowanie łatwiejsze niż przed. Do celów samoobrony jak było to uzależnione od widzimisie WPA tak pozostało.

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites

Możesz też wystąpić o pozwolenie do celów kolekcjonerskich, jeśli inne typy pozwoleńCi nie odpowiadają, ale ogólnie rzecz biorąc, to nadal w dużej mierze dużo zależy od widzimisię urzędników i droga do takiego pozwolenia może być wyboista. Polecam lekturę periodyków o broni, które znajdziesz w większości salonów prasowych. Możesz też zerknac na stronę stowarzyszenia ROMB.

Link to post
Share on other sites

Możesz też wystąpić o pozwolenie do celów kolekcjonerskich, jeśli inne typy pozwoleńCi nie odpowiadają, ale ogólnie rzecz biorąc, to nadal w dużej mierze dużo zależy od widzimisię urzędników i droga do takiego pozwolenia może być wyboista.

Na sportową są nadal hocki klocki ale jednak sytuacja z tego co czytam troche się stabilizuje. Ustawa wyeliminowała (teoretycznie) uznaniowość WPA w kwestii decyzji - problemy bardziej dotyczą ilości na pozwoleniu niż samego pozwolenia, cóż, Polska. W kwestii pozwolenia kolekcjonerskiego sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana i bardzo zależy od WPA pod które się podlega - niektóre podchodzą do sprawy profesjonalnie, innym się nadal wydaję, że Sejm się pomylił wprowadzając ostatnie zmiany do ustawy. A ogólnie rzecz biorąc tak jak było powiedziane wyżej polecam lekturę forum bron.iweb.pl - kopalnia informacji na temat obecnej sytuacji prawno-praktycznej (plus oczywiście strona ROMB-u ale tutaj to bardziej jak ktoś sie stara o pozwolenie niż szuka ogolnych danych)

 

@Chochla - plus jeszcze coś bez pozwolenia. Ale kolega Marcin poczyta, to będzie wiedział.

Nie sądzę aby kolega był zaintersowany bronią czarnoprochową, ale oczywiście mogę się mylić :icon_smile:

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...