Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Stylowa radiokomunikacja


Recommended Posts

Witam, niestety nie znalazłem działu dedykowanego radiokomunikacji (a wydawało mi się że prze reorganizacją forum był) więc pytanie zadaje tutaj.

 

Dzisiaj chyba standardowym wyposażeniem każdego maniaka jest radiotelefon operujący w cywilnym pasmie PMR. Do tego bez problem można dokupić zestaw nagłowny z mikforonem (Bowmany, Swimmery i in.) oraz przycisk PTT. Ja zabieram się za przerabianie starszego brytyjskiego zestawu nagłownego od Clansmana.

 

Problem pojawia się dopiero w momencie gdy zadamy sobie pytanie o to jak to się ma do tego co używają żołnierze - najpewniej nijak, cywilny standard PMR jest, jak sama nazwa wskazuje, cywilny. Nie mam zamiaru oczywiście sugerować zmiany na pasma mniej-cywilne, bo radiotelefony takie kosztują 10x tyle, ale chciałbym popracować nad stylem. O ile zestawy nagłowne i przyciski PTT wyglądają (chyba) OK, o tyle same radiotelefony nie. Czy istnieje coś co mogłoby temu pomóc?

 

Wiem że w specshopie sprzedają plastikowe wydmiszku AN/PRC-152, gdzie indziej (w USA) widziałem wydmuszki oryginalnych MBITR. Z starszego sprzętu bez problemu można dostać Clansmanowe szpeje i je wydmuchać samemu, a następnie wsadzić w środek PMRa. Znacie jakieś inne opcje?

 

Poza tym - nie każdemu pasują takie radiostacje ;-). w/w sprzęt to zabawki amerykańskie, czego używają np. Rosjanie albo cywilni kontraktorzy/ochroniarze?

 

Zapraszam do dyskusji.

Link to post
Share on other sites

U nas i pewnie gdzie indziej nosimy na milsimy RF-10 a mniejsze oddziały na PMR.

Kiedyś miałem 6 motorolek działających w pasmie wojskowym, wystarczy dać do kumatego elektrospecjalisty-radiowca i masz stylowe radio z prawnie dostępnym pasmem PMR :)

Edited by Terenowy
Link to post
Share on other sites

Te radiostacje RF-10 to klawa sprawa, ale niestety nie kompatybilna poza teamem osób wyposażonych w takie radiostacje. Mi raczej chodzi o stylizację sprzętu PMR na ten używany przez wojsko w różnych krajach, jak wspominane w tytule plastikowe kopie radiotelefonów przeznaczone do zamknięcia w środku PMRki itp patenty.

Link to post
Share on other sites

Można tez się pobawić elektroniką i wymienić kwarc itd...ale cena wtedy idzie w górę.

 

W RF-10? Pewnie można, ale nie dojedzie się do częstotliwości PMRów nijak, bo RF-10 pracuje na 10x mniejszej częstotliwości i nie sądzę żeby elektronika pracowała w pasmie PMRowym. Poza tym taka radiostacja nijak się ma do aktualnie używanych w wojsku (jakimkolwiek). Mi raczej chodzi o stylizację, bo że jest to super funkcjonujące rozwiązanie to wierzę.

 

Fajnie by było jeszcze zrobić transceiver z PMR - RF-10, jeśli o kwestie techniczną chodzi.

Link to post
Share on other sites

To jest wersja "na upartego". Cena jest i trudność stoi na takim poziomie, że lepiej o tym nie myśleć.Jedynym sensownym pomysłem oc przychodzi mi do głowy to kupienie wydmuszki z manipulatorami i włożenie tam radyjka pmr.Oczywiście trzeba to jeszcze podłączyć ale skala trudności opada radykalnie.

Link to post
Share on other sites

@Brit

Naprawdę próbujesz porównać przelutowanie pięciu kabelków do przestrojenia w połowy obwodów w trx?

A masz może jakiś w tym doświadczenie?

Bo mam akurat parę sprzętów do przestrojenia i uważałem że to już nie te czasy, że to bez sensu, ale gdybyś się tego podjął to chętnie popatrzę - jeśli pozwolisz oczywiście.

I zapewniam Cię, że można tak wymienić wtyczki, że to nie będzie prowizorka, ale oprócz chęci trzeba jeszcze umieć.

Link to post
Share on other sites

No tak, w końcu wymiana wtyczek (czyli jednak prowizorka) jest prostsza niż "wymiana kwarcu".

 

Hmmm....Strzela z karabinu z plastikowych kulek... ale prowizorka.... Ciekawe dlaczego często "prowizorką" musze naprawiać kable bo oryginalne wtyki poszły po miesiącu a owa "prowizorka" działa nadal i ma się dobrze...

Link to post
Share on other sites

A jaki zestaw słuchawkowy do tego dopasujesz w swoim budżecie?

 

Idzie do mnie oryginalny zestaw od Clansmana z laryngofonami. Rzeczywiście, trzeba odrobinę dłubnąć w nim żeby wpiąć w Motorolę Talkabout, ale to akurat dla mnie nie jest problem ;-). Jak wyjdzie to pochwalę się rezultatem.

Edited by ghost666
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...