Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Problem: mam replikę, która pali mosfety. Jest to CM048 po tuningu. Silnik Systema Turbo, kable 1,5mm, sprężyna M140, bateria Li-Po 7.4 20C. Bez MOSFETów działa bez zarzutu. Pierwszy mosfet, który się zjarał został przełożony z innej repliki, której już nie używałem. Po kilku strzałach mosfet szlag trafił - wysoka temperatura i obwód zamknięty na stałe - replika strzelała ogniem ciągłym po podpięciu baterii. Myślałem, że jest to owoc jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, bo mosfet miał już parę ładnych lat.

 

Kupiłem wobec tego drugi mosfet - tym razem PicoSSR od GATE. Polutowałem zgodnie ze schematem i stało się dokładnie to samo. Po kilku strzałach mosfet jest martwy.

 

Nie mam pojęcia co jest nie tak. Wykluczam błąd w lutowaniu - pierwszy mosfet miał całe okablowanie montowane fabrycznie, wystarczyło podpiąć pod silnik i kostkę stykową. Replika jest na 100% wypodkładkowana poprawnie i nie działa pod dużym obciążeniem.

 

Help?

Link to post
Share on other sites

Kiedys miałem podobną przypadłość, winę ponosiło zwarcie w postaci kilku drucików z linki, nie do końca dobrze przylutowanych do styków. Replika strzeliła - raz, drugi i mosfet zdychał zagotowany. Skoro twierdzisz że podkładkowanie itp masz ok to dokładnie przejrzyj całe okablowanie.

Link to post
Share on other sites

Problem elektryki bierze się z elektryki a nie podkładkowania, ludzie.

Skonstruuj sobie swój układ na porządnym mosfecie a nie tych badziewnych gate'owych wynalazkach, robionych by trzepać kasę. Jeśli wszystko dobrze zlutujesz, kable będą całe, żadnego przebicia albo zwarcia, to taki mosfet jest praktycznie wieczny. Nawet gdyby, to kupujesz kolejny, składasz od nowa i masz swoją własną wieczną gwarancję.

Polecam ten model:

http://datasheetz.com/data/Discrete%20Semiconductor%20Products/MOSFETs%20-%20Single/IRLR3717TRPBF-datasheetz.html

Link to post
Share on other sites

Nie do końca problemy elektryki biorą się z elektryki. Faktem jest, że mosfety płoną z powodu przegrzania i uszkodzeń wewnętrznych, zwarć itd. Przegrzanie może być skutkiem słabego oddawania ciepła (brak radiatora gdy powinien się tam znaleźć) lub przekroczeniem dopuszczalnego prądu. A prąd ten może właśnie wynikać ze złego spodkładkowania, gdzie silnik pracuje ciężej (i pobiera przez to większy prąd) by nadrobić straty energii mechaniczne na łożyskach.

Link to post
Share on other sites

a ja bym podpiął większą batkę ;)

może to głupio zabrzmiało ale jeśli batka jest słaba to zaobserwowałem pare razy, że kilkukrotne naciśnięcie spustu gotuje kable, potem pali mosa. podpinam większą i jak ręką odjął :)

Link to post
Share on other sites

No to jest właśnie wina zbyt dużego prądu. Mosfetom nie przeszkadza specjalnie napięcie (dopóki jest w granicach ich pracy) natomiast co faktycznie je grzeje to prąd. Jeśli bateria jest zbyt mało wydajna to co się dzieje przy naciśnięciu spustu? Silnik zaczyna pracować, pobiera spory prąd. Napięcie baterii gwałtowanie spada, ale silnik dalej pracuje z tą różnicą, że "nadrabia" niższe napięcie większym prądem. I stąd też problemy.

Link to post
Share on other sites

Miernik w łapę i sprawdzasz czy nie ma przebicia na szkielet GB lub nie pomalowaną cześć korpusu repliki. + i - z mosfeta do batki sprawdzasz na nie wciśniętym spuście a potem na wciśniętym. Nie ma prawa zapiszczeć nic. Jak piszczy to jest zwarcie gdzieś.

 

Dodam że miałem już okazje montować większość produktów Gatee i nie miałem nigdy z żadnym ich produktem problemów. Merfy2, Merfy 3.2, Gate 4005, nowe NanoAB, PicoSR sam posiadam. Jedyny problem jaki zauważyłem to w PicoSR. Pierwsza seria miała słabe rezystory diody i to był ich słaby punkt. Szybko wprowadzona poprawka i wymieniony mosfet.

Link to post
Share on other sites

Skoro wszystko jest idealnie to dlaczego fety się palą ? :P Na wyższej niż 11.1V nie radze próbować. Sprawdzałeś faktycznie miernikiem czy nie ma przebić gdzieś ? Bo tak to troche bez sensu, praktycznie wszystkie możliwe powody palenia sie feta ci podano więc...

Link to post
Share on other sites

Chodziło o batkę mocniejszą niż 7.4, na której próbowałem po raz pierwszy. Może z nią jest coś nie tegez. Miernikiem sprawdziłem i nie ma nigdzie przebić.

 

Skoro wszystko jest idealnie to dlaczego fety się palą ? :icon_razz: Na wyższej niż 11.1V nie radze próbować. Sprawdzałeś faktycznie miernikiem czy nie ma przebić gdzieś ? Bo tak to troche bez sensu, praktycznie wszystkie możliwe powody palenia sie feta ci podano więc...

Link to post
Share on other sites

Wow, wow, teraz coś zauważyłem -> Silnik Systema TURBO losie, gdzie do M140 z Hi-Speedem. Zwróciło moją uwage, bo dobry HT to mógłby nawet całkiem przyzwoity rof mieć, więc zdziwiło mnie że niby za słaba bateria.

Edited by rogal138
Link to post
Share on other sites

Słabe to te silniki może nie są, chodzi mi o ogólne ich możliwości. Problem dotyczy jedynie ceny, która na obecnym poziomie i w zestawieniu z takimi Elementami jest totalnym zdzierstwem. Elementów sobie kupię 4 za cene jednej systemy. Zaś regularne czyszczenie silnika żadnemu nie zaszkodzi.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Witam odgrzeje troche kotleta, otóż wczoraj rozkręcałem replike w celu doszczelnienia głowicy tłoka (pierwszy raz po ingerencji w niej serwisanta) i po złożeniu jej już w całość mosfet po 1-2 min pracy zaczął się grzać. Baterie mam redox-a lipo 7,4v 20C 2200mAh i to wszystko jest na sprężynie m110. Dodatkowo sprawdzając spodkładkowanie repliki zauważyłem że silnik jest za mocno dokręcony i wydaje mnie się że to może być problemem, ale chciałbym poznać wasze wypowiedzi.

Oczywiście za wszelką pomoc wielkie dzięki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...