Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Broń szkoleniowa dla służb mundurowych - HK416


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Jako, że jest to mój pierwszy wątek na forum, to wypada się przywitać - a więc cześć wszystkim. Nie przedłużając, przejdę od razu do sedna sprawy.

Otóż w niedalekiej przyszłości stanę przed zakupem swojej pierwszej repliki. Wybór padł na HK416 wyprodukowany przez firmę Umarex: http://gunfire.pl/pr...10-5RS-GBB.html

 

Dlaczego ta replika? Otóż szukam w miarę taniego środka szkoleniowego (kulki tańsze od ostrej, możliwość strzelania w budynkach bez obaw o rykoszety itd…) i zależy mi na jak najbardziej realnym odwzorowaniu broni ostrej, oczywiście wyłącznie tego modelu - dlatego też wykluczam użycie elektrycznej repliki, gdyż dźwięk jej pracy jakoś do mnie nie przemawia :icon_wink: Replika ma służyć głównie do użytku na szkoleniach, do ćwiczeń (raczej w porze wiosna, lato, jesień) - ale także nie wykluczam używania jej w rozgrywkach terenowych przy odrobinie wolnego czasu. Poczytałem trochę na temat tego modelu, i opinie są różne… Tak więc nasunęło mi się kilka pytań. Niestety w tematyce airsoftu jestem kompletnie zielony, więc proszę o wyrozumiałość co do stawianych pytań…

  1. Pierwsze, i dla mnie najważniejsze - czy jest osoba na forum, która miała ten model w rękach? Czy byłby ktoś na tyle uprzejmy, aby podzielić się opinią opartą o doświadczenie w użytkowaniu tego sprzętu, przedstawić wady i zalety, jak z awaryjnością itd...?
     
  2. Z tego co wyczytałem, replika ta zasilana jest green gass-em, a nie kapsułkami CO2. Bardzo głupio mi zadać to pytanie, ale czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi, w jaki sposób "ładuje się" green gass do tej repliki np. taki: http://gunfire.pl/pr...Gas-1100ml.html Czy będę potrzebował do tego dodatkowe złączki, jakieś pierdoły? Ile będę mógł oddać strzałów po załadowaniu repliki gazem?
  3. Jaki jest skuteczny zasięg tej repliki? Jaka jest powtarzalność, celność?
     
  4. Natknąłem się na opinie, że niektóre elementy wewnętrzne repliki warto wymienić na bardziej trwalsze - czy jest w stanie ktoś podpowiedzieć, co z tym fantem zrobić?
     
  5. Czy celowniki holograficzne, latarki, wskaźniki ir itd. do broni ostrej będą pasowały do tej repliki?

Jeszcze takie małe sprostowanie - proszę tylko o nie prawienie morałów, typu "nie kupuj tak drogiej repliki na początek, bo może Ci się znudzić, bo…", albo "na początek nie kupuj gaziaka, lepiej…" itp.

 

Z góry dziękuję za konstruktywne odpowiedzi i wyrozumiałość.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dla większej precyzji i podniesienia mocy karabinka, proponuję wymienić lufę na precyzyjną. Co prawda nie posiadam akurat tego modelu, tylko WOC-a (wzmocnione WA) ale oglądając ten karabinek wielkich różnic konstrukcyjnych nie zauważyłem. Zasada działania (mechanizm kurka, doprowadzenie gazu do dyszy, wystrzelenie kulki) jest podobne jak nie takie samo. Części oczywiście wymień, oszczędzi Ci to wielu frustracji podczas zabawy ;) Co do części które i dlaczego odsyłam do Amadema (użytkownik forum) który przestrzelał już większość karabinków GBB i posiada ogromną wiedzę na ten temat.

Link to post
Share on other sites

A jakie szkolenia masz na myśli, jeśli można zapytać ? - jakaś Jednostka Strzelecka, czy coś podobnego ?

 

Wg mnie - gaziak ma swój urok, nie powiem, ale dobra replika EAG wcale zbytnio nie będzie zakłócała klimatu szkolenia swoim "elektrycznym" działaniem. Jak kupiłbyś dobrą replikę elektryczną, to nawet nie usłyszysz tego silnika, o który się martwisz. A zalet będzie pewnie więcej niż w gazowym odpowiedniku ; m.in. dostępność magazynków real-cap / low-cap w dość rozsądnej cenie ( za jeden gazowy zapłacisz 200zł+, a skoro mówisz o szkoleniach bojowych, to pewnie x10 na stan, więc uszykuj od razu drugie tyle co na replikę ), no i mniejsza wrażliwość na temperaturę ( elektrykiem będziesz strzelał i w chłodniejsze dni, a przy gaziaku może się okazać, że broń odmówi posłuszeństwa i zamiast się szkolić będziesz rzucał salwą epitetów ;-) ). Nie od parady PTW Systema robi też właśnie AEG do treningów.

Z kolei gaziakowi deszcz nie straszny, to fakt, a i brodzić w wodzie po uszy można bez obaw :-)

No i pytanie zasadnicze, w jakim stopniu faktycznie replika odwzorowuje działanie broni palnej, skoro to jest najważniejsze. Ten model chyba akurat dość wysoko... Choć na odwzorowanie odrzutu to raczej i tak nie ma co liczyć.

Link to post
Share on other sites

VFC odwzorowuje w stopniu tak dużym jak to jest możliwe w warunkach ASG, co więcej replika jest 1:1 z palnym. Na AEG, nawet na PTW nie jesteś w stanie przećwiczyć usuwania niektórych usterek (zacięcie), które mogą się przytrafić w palnym, a w gbb bez kłopotu :).

Link to post
Share on other sites

magazynkami nie będziesz mógł rzucać, na to zwróć uwagę planując manewry, jak upadnie na beton to w najlepszym przypadku się rozszczelni i masz pół godziny serwisu, w najgorszym FUBAR

 

wrażliwość na temperatury nie jest takim dużym problemem

 

zawsze możesz się zastanowić nad WE HK416 takim jak ten http://gunfire.pl/product-pol-1152196090-Replika-karabinka-szturmowego-WE-Open-Bolt-Tan.html

 

stopień odwzorowania zewnętrzny jest mniejszy niż w VFC ale po wymianie kilku detali nie do odróżnienia

 

wewnętrznie repliki się bardziej różnicą w mojej ocenie WE działa stabilniej i wymaga mniej uwagi niż VFC, ale elementy są mniej realnie odzwierciedlone

no i WE lepiej strzela na mrozie niż VFC

Link to post
Share on other sites

Dla większej precyzji i podniesienia mocy karabinka, proponuję wymienić lufę na precyzyjną. [...] Części oczywiście wymień, oszczędzi Ci to wielu frustracji podczas zabawy :icon_wink:

Tak też właśnie myślę, aby "za jednym zamachem" wymienić wszystko co wadliwe, zastępując częściami bardziej trwałymi, tak aby podczas ćwiczeń nie spotkała mnie jakaś niespodzianka...

 

 

A jakie szkolenia masz na myśli, jeśli można zapytać ? - jakaś Jednostka Strzelecka, czy coś podobnego ?

Potrzebuję sprzętu głównie na szkolenia taktyczne, zwłaszcza do CQB w budynkach (nie kill house), gdzie z ostrej siekać zbytnio nie można. Ale także do ćwiczeń w prowadzeniu działań taktycznych w terenie lesisto-jeziorowym, z którego to nierzadko przechodzi się w teren zurbanizowany. Co do jednostki - nie chciałbym w tym miejscu o tym pisać, poza tym kwestia ta nie ma większego znaczenia na wybór sprzętu.

 

Wg mnie - gaziak ma swój urok, nie powiem, ale dobra replika EAG wcale zbytnio nie będzie zakłócała klimatu szkolenia swoim "elektrycznym" działaniem. Jak kupiłbyś dobrą replikę elektryczną, to nawet nie usłyszysz tego silnika, o który się martwisz. A zalet będzie pewnie więcej niż w gazowym odpowiedniku ; m.in. dostępność magazynków real-cap / low-cap w dość rozsądnej cenie ( za jeden gazowy zapłacisz 200zł+, a skoro mówisz o szkoleniach bojowych, to pewnie x10 na stan, więc uszykuj od razu drugie tyle co na replikę ), no i mniejsza wrażliwość na temperaturę ( elektrykiem będziesz strzelał i w chłodniejsze dni, a przy gaziaku może się okazać, że broń odmówi posłuszeństwa i zamiast się szkolić będziesz rzucał salwą epitetów ;-) ). Nie od parady PTW Systema robi też właśnie AEG do treningów.

Z kolei gaziakowi deszcz nie straszny, to fakt, a i brodzić w wodzie po uszy można bez obaw :-)

Zima jest okresem w moim przypadku, że te szkolenia wyglądają trochę inaczej, tak też nie martwię się zbytnio o to, że w zimne dni gaziak odmówi posłuszeństwa - bo po prostu będzie leżał nieużywany. Swoją drogą zależy mi także na tym, aby nie martwić się zbytnio o elektrykę jak w przypadku broni ostrej, gdzie można swobodnie pokonywać przeszkody wodne, czy prowadzić działania w trudnych warunkach atmosferycznych. Kwestia tego, czy w dni października jeszcze będziemy mogli na takich replikach ćwiczyć... Choć z tego co wyczytałem do tej pory, ludzie sobie radzą i w te zimniejsze dni. Jak nie spróbuję, to się nie dowiem - najwyżej dokupię elektryka z biegiem czasu.

 

No i pytanie zasadnicze, w jakim stopniu faktycznie replika odwzorowuje działanie broni palnej, skoro to jest najważniejsze. Ten model chyba akurat dość wysoko... Choć na odwzorowanie odrzutu to raczej i tak nie ma co liczyć.

Ten brak odrzutu nie jest aż tak bardzo ważny... Dla mnie ważniejszą kwestią jest waga repliki i odwzorowanie pracy (przeładowywanie, ewentualne zacięcia). No i też wygląd - szkolenia w budynkach, w betonie z replikami nabierają większego realizmu, zwłaszcza że nie oddaje się suchych strzałów i można zobaczyć "co na to chirurg".

 

 

magazynkami nie będziesz mógł rzucać, na to zwróć uwagę planując manewry, jak upadnie na beton to w najlepszym przypadku się rozszczelni i masz pół godziny serwisu, w najgorszym FUBAR

O to się raczej nie martwię, bardzo rzadko moje magazynki lądują na betonie :icon_wink: Najczęściej lądują bezpiecznie w torbie na odzysk.

 

wrażliwość na temperatury nie jest takim dużym problemem

 

zawsze możesz się zastanowić nad WE HK416 takim jak ten http://gunfire.pl/pr...n-Bolt-Tan.html

 

stopień odwzorowania zewnętrzny jest mniejszy niż w VFC ale po wymianie kilku detali nie do odróżnienia

 

wewnętrznie repliki się bardziej różnicą w mojej ocenie WE działa stabilniej i wymaga mniej uwagi niż VFC, ale elementy są mniej realnie odzwierciedlone

no i WE lepiej strzela na mrozie niż VFC

Dzięki za wskazówkę, ale raczej bardziej się skoncentruję na replice Umarexu, tym bardziej że replik w okresie zimowym raczej używać nie będziemy.

Edited by Tomas88
Link to post
Share on other sites

Planując wymiany mechanizmów w GBB ze znalu na stalowe w zasadzie musisz wymienić wszystko, nie tylko słabe elementy. Działa tutaj taka prawidłowość, że kiepska część wymieniona na stalową zniszczy Ci w przyśpieszonym tempie wszystko z czym ma kontakt. I tak w efekcie masz wszystko co działało i co nie działało nowe a na końcu korpus Ci szlag trafia :icon_wink:

 

Czasami rozsądniejszą opcją jest po prostu zaopatrzyć się w części zamienne o takiej samej trwałości jak te w replice :icon_wink:

Edited by alyjen
Link to post
Share on other sites

hk416 od umarexa to de facto VFC. Najlepsza replika odwzorowująca ostry odpowiednik. Najnowsza wersja chyba ma ulepszonego bolta. Co do efektywności do podpinam się pod WE hk416 open bolt. W tej chwili najtańsza i najbardziej efektywna replika gazowa. Mam zarówno AEGa, PTW jak i gaziaki rożnej maści i jak koledzy pisali żaden AEG czy PTW niewiele odwzorowuje ostry odpowiednik. Tylko gaziak. W gaziaku umarexa czy WE ma wszystkie funkcje ostrego łącznie z rozkładaniem i składaniem. Jeśli potrzebujesz do CQB to gaziak jest nawet lepszy od AEGa. Osiągi na 10-20 metrach są porównywalne (kwestia hopup) ale przy gaziaku zyskujesz ułamki sekundy przy oddaniu strzału. W gaziaku strzelasz jak w ostrej naciskasz spust zwalniasz kurek i w tej samej chwili pada strzał. W zwykłym AEGu kilka milisekund opóźnienia zanim uruchomi się zasilanie elektryczne. W PTW w zasadzie masz jak w gaziaku ale oprócz tego PTW mam tylko bolt stopa wspólnego z ostrym odpowiednikiem, nie ma przeładowania i odrzutu. W GBB masz real capy (30 kulek) tak ze dodatkowo uczysz się oszczędzania amunicji i szybkiej zmiany magow przy większej wymianie ognia (to zaleta ale i wada jak spotkasz kolesi z AEGiem i hicapem z 300 kulkami:)Tak, że jeśli chodzi o realizm to masz (mój prywatny ranking): GBB - 100% funkcji, PTW - 50 % (zmiana maga, bolt stop), AEG - 25% (zmiana maga).Odrzut? w umarexie i WE masz calkiem niezły odrzut. Jak wsadzisz mocniejsza spreżyne to jest porównywalny do broni bocznego zapłonu (klonow AR-15). Ja wsadziłem kiedyś do Inokatsu (stalowe części) 3/4 sprężyny od ostrej M4 i odrzut naprawdę był fajny:). Główna wada GBB to fakt, iż poniżej 10 stopni to średnio postrzelasz, znacząco spadają osiagi i czasem syfon się zdarzy. Przy ujemnych temperaturach nie postrzelasz w ogóle.

Edited by Sanders
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...