Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Optyka czy standardowe przyrządy?"



Recommended Posts

Optyka w broni krótkiej? Też sobie kolego niszowy temat na forum ASG wykombinowałeś, niech Cię...

 

Może uściślij kontekst - "do czego" ten pistolet/rewolwer? Do sportu, polowania, samoobrony? Do zastosowań policyjnych, wojskowych? :lol:

 

W zastosowaniach wojskowych kolimatory w pistoletach widziałem tylko kilka razy i były to małe celowniki firm Docter czy Optima, a ich użytkownicy nie byli typowymi wojskowymi. Generalnie reguła to klasyczne przyrządy celownicze (ew z luminescencyjnymi wstawkami). Po co komplikować życie?

Link to post
Share on other sites

Jezeli chodzi o zastosowania wojskowo/policyjne to na 99,99% zadna opytka nie wchodzi w rachube. Widziales kiedys kabure operacyjna do broni z kolimatorem albo luneta ?

W takich zastosowaniach zastosowanie znajduja jedynie wskazniki laserowe (coraz rzadziej) i latarki.

Z tego co pamietam to widzialem tylko gosci z GIGN z rewolwerami Manurhin z dluga lufa, dwojnogiem i luneta ale jako bron wsparcia (nie pytajcie jakie to ma zastosowanie) a nie jako bron osobista.

Za to jezeli chodzi o sport to kolimatory sa nieocenione w IPSC, a z lunetami to jezeli sie nie myle strzela sie jakies konkurencje sylwetkowe czy cos w tym guscie.

 

Tak wiec wszystko zalezy do czego dana bron ma byc uzyta.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze popieram przedmówców :)

 

Po drugie zanim ktokolwiek coś napisze ostrzegam:

1. To jest kat. broń palna, a nie "moje plastikowe zabawki ASG".

2. Pytanie brzmi "co preferujecie" co oznacza, że należy mieć doświadczenie z b.p. i omawianymi systemami celowniczymi, a nie "widziałem, że Arni w Terminatorze 2 i 3/4 miał i było super"

 

PS Tak, czułem potrzebą ostrzec, bo wątek jest zdecydowanie fantazjogenny.

Link to post
Share on other sites
Za to jezeli chodzi o sport to kolimatory sa nieocenione w IPSC, a z lunetami to jezeli sie nie myle strzela sie jakies konkurencje sylwetkowe czy cos w tym guscie.

Z lunetą strzela się np. bench rest - strzelanie z kw na skupienie, nie na celność. W Polsce sporadycznie też są takie zwody przy okazji Ligi Sportera.

Link to post
Share on other sites

Lunety pojawiają się także w ciężkich rewolwerach uzywanych przez myśliwych, ale to jeszcze inna nisza.

 

A tutaj służbowy Glocek mojego znajomego

pretoriansg172zl.th.jpg

 

i zdjęcie z zerowania kolimatora na tym pistolecie (dwójnóg Harrisa i dostawna kolba bodajże Fobusa)

zerowanieoptimy1wd.jpg

Link to post
Share on other sites
Z lunetą strzela się np. bench rest - strzelanie z kw na skupienie, nie na celność.

Pytanie bylo o pistolety/rewolwery a nie kw :wink: z tego co pamietam to na zachodzie strzela sie z pistoletow z lunetami do jakis metalowych sylwetek ale jaka jest nazwa tej konkurencji to zupelnie nie pamietam.

 

 

A tutaj służbowy Glocek mojego znajomego

w jakiej kaburze nosi go tak wyposazonego ?

Link to post
Share on other sites
Pytanie brzmiało "jaki układ celownika preferujesz"... Żyjemy w Polsce, większość strzelała tylko w Polsce... To jak mamy mówić o preferncjach czegoś czezgo w rękach się nie miało?
A poza tym po co? Przy standardowym zasięgu wykorzystania pistoletu do 15 metrów, jedyną rzeczą, którą warto do niego podczepić jest oświetlenie taktyczne (ale z gatunku tych mniejszych).

 

Catch22, ten Glock Twojego znajomego to wybitne dziwactwo, "służbowy" to chyba powinno zapisywać się w ten sposób.

Link to post
Share on other sites
Catch22, ten Glock Twojego znajomego to wybitne dziwactwo, "służbowy" to chyba powinno zapisywać się w ten sposób.

 

Hehe, masz rację na pewno - ten przykład ukazywał głównie wyjątek potwierdzający regułę. Egzotyka polega zresztą głównie na kolimatorze, bo całkiem sporo wyspecjalizowanych w CQC oddziałów wojska/policji używa broni krótkiej z doczepionym oświetleniem taktycznym i odpowiednich do nich kabur. Tu Andrzej może chyba służyć dowolnymi przykładami ze swoich zbiorów.

Link to post
Share on other sites

Jasne że preferowane - to znaczy "przetestowane".

ale może znając mechanikę działania - sprecyzujcie swoje upodobania odnośnie celowników (?) ja osobiście toleruje tylko oświetlenie taktyczne,

i to takie modele, których sylwetka nie wychyla się od sylwetki pistoletu.

Glock-T804-Opt.jpg

przykład zaprzeczenia "poręczności" w tym układzie - laser zbyt duży ;/

imho czywiście :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...