Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam nie wiem czy dałem ten temat w odpowiedni dział...i czy czasem się nie powtórzy, szukałem, ale nie znalazłem podobnego na forum więc jak coś to sorki :-)

Mam takie pytanie, czy ma ktoś może materiały dotyczące szturmu na autobus z zakładnikami ? Chodzi mi tu głównie o jakieś filmy, zdjęcia, a może ćwiczyliście to i możecie udzielić cennych wskazówek. jakie są wasze sposoby ?

:)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeśłi szukasz informacji pt. "jak to jest naprawdę" rozglądaj się za operacją francuskiego GIGN'u w Dżibuti (bodajże z 76 roku), odbicie autobusu z 30 dzieciakami. Jest to jedna z wzorowych akcji tego typu, oraz jeden z przykładów na to co potrafi zrobic zespół dobrze przeszkolonych snajperów.

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście masz rację. W dżibuti szturm jako taki nie miał miejsca (dopiero w końcowej fazie akcji), gdyż nie było takiej możliwości, niemożliwe było podejście pod autobus bez ryzyka wykycia już z duzej odległości. Natomiast jeśłi idzie o sprawne przeprowadzenie akcji (dodajmy do tego że na terenie obcego kraju, więc bez odp. "zaplecza" i zabezpieczenia akcji przez regularne jednostki), planowanie i logistykę (a był to w pewnym sensie chrzest bojowy jednostki) mozna ją podawać jako przykład.

Link to post
Share on other sites

Na terenie kraju obcego, ale sprzymierzonego, więc nie było źle :P

 

GIGN miało wsparcie Legii Cudzoziemskiej 8) Problemem była bliskość posterunku granicznego obcego, i faktycznie wrogiego, kraju, którego żołnierze, zgodnie z przewidywaniami, włączyli się do walki (dzięki legionistom na krótko :)).

Link to post
Share on other sites

Mnie ciekawi co miales na myśli Navy, mówiąć że sporo sie zmieniło od tego czasu? Z tego co ja wiem to była to akcja przeprowadzona przy użyciu bardzo nowoczesnego sprzetu, indywidualnych środków łączności itp.

Link to post
Share on other sites

Bardzo nowoczesnego w latach 70-80.

Np. widziałeś jakie wtedy GIGN miało zestawy słuchawkowe? O mikrofonach zbierajacych dźwięk z ucha lub z kości czaszki nikt wtedy nie słyszał.

Tak samo się zmieniła taktyka. Ona ciągle ewoluuje i dlatego, że pojawiają się nowe możliwości techniczne (czy w latach 70tych jednostki CT brały pod uwagę użycie przez OpFor noktowizorów?), jak i przez "wymyślanie" nowych sposobów walki.

Link to post
Share on other sites

W tej sytuacji konkretnie bardziej przydatne okazały by się kamery z opcją podczerwieni, zwłaszcza że zaistniała taka sytuacja, po wyeliminowaniu 5-ciu terrorystów, "gdzie jest szósty?". Tak myślałem że napiszesz o zmianach w sprzęcie, ale czy ogólna linia postępowania naprawde tak diametralnie by się różniła gdyby taką interwencję trzeba było przeprowdzic np jutro?

Link to post
Share on other sites

Już wspólnie ustaliliśmy, że tamta sytuacja była bardzo nietypowa, więc poza nowinkami technicznymi raczej niewiele dałoby się zrobić.

 

Może flashbangi wystrzeliwane na większą odległość? Może gaz łzawiący?

 

Troche podbna, pod pewnymi względami łatwiejsza, pod innymi trudniejsza była operacja odbicia pociągu i szkoły w Belgii przez BBE (czy podobnie). Nie pamiętam w którym roku ale chyba 80te. A tam zastosowano diametrialnie inną taktykę.

Link to post
Share on other sites

może myślałes o BSB (Brigade Speciale Beveilignsdrachen - chyba że coś pomiesząłem, ale niderlandzki t najtrudniejszy język świata :P )? Z tym ze jest to jednostka holenderska... Ale jakims dziwnym trafem to własnie policji z beneluksu trafiają się zazwyczaj porwania autobusów i pociągów.

Link to post
Share on other sites

BBE-Bijzondere Bijstands Eenheid

 

Nigdy nie umialem tego wymowic :P

Widzialem film jak ruskie odbijali autobus...bodajze w 94 ale pewnosci nie mam...z daleko wygladalo to ladnie no i powiodlo sie tylko nie moge sie doszukac informacji o tej akcji

Link to post
Share on other sites

Ruscy odbijali autobus w Mineralnych Wodach (nie pamiętam nazwy orginalnej). Tylko wtedy chyba ciachneli też zakładników.

 

A o Holendrach i akcji w Dżibuti jak zwykle można poczytać w nieśmiertelnej książce Kochańskiego.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Zasady do walki z terrystami w autobusach są proste po pierwsze jeżeli strzelcy wyborowi nie są w stanie synchroniczne zlikwidować porywaczy lub terrorystów to dąży się do maksymalnego zbliżenia w walce z terrorystami. Efekt zbliżenia osiąga się między innymi za pomocą gęstej zasłony dymnej w dzień lub poprzez przerowadzenie akcji w ciemną najlepiej pochmurną noc, Ruscy często wszystko robią odwrotnie, nie wiem czemu nie użyli np zasłony dymnej w tej szkole jak dzieciaki uciekały a czeczeńcy strzlelali im w plecy ale to nie był autobus. Powracając do tematu następnym bajerem w walce np w busiku lub ogólnie w pomieszczeniach są stroboskopy, granaty błyskowe zagłuszenie dzwiękowe ale to chyba wszyscy wiedzą. No i bardzo ważne jest poznanie tego np typu autobusu do którego wchodzą operatorzy czy jest możliwy np abordaż czy autobus musi stać. Niedługo postaram się zamieścić fotki. Pozdrawiam, Say.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

imo jest mozliwy i to nie tylko przy wykorzystaniu smiglowca - i tak cala zabawa polega na tym, aby autobus zatrzymac

 

kiedys w "07 zglos sie" byl motyw, jak milicyjne AT wchodzilo do samolotu podczas kolowania - na filmie jeden z milicjantow spadl i faktycznie odniosl obrazenia - zdaje sie, ze wtedy byli to ludzie Dziewulskiego

Link to post
Share on other sites
jeden z milicjantow spadl

 

Gign jak w 94 robili swoje to koles spadl mimo ze samolot nie kolowac,ale to juz inna sprawa :)

 

wtedy byli to ludzie Dziewulskiego[

 

Ta widzialem ten odcinek,bardzo zalosny..i ten headshoot Dziewulskiego tez niezly :wink:

Link to post
Share on other sites

 

Ta widzialem ten odcinek,bardzo zalosny..i ten headshoot Dziewulskiego tez niezly :wink:

 

heh.... fakt, byl za malo HOLYWOODZKI - nie nadaje sie dla koneserow filmow takich jak SWAT :lol: :lol: :lol:

 

jego wartoscia jest to, ze grali prawdziwi milicjanci, a nie kaskaderzy

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
W ktoryms z ostatnich Komandosow byl fajny artykul na temat szturmowania autobusow (wspolne cwiczenia przedstawicieli jednostek w skali kraju). Jesli chcecie to postaram sie to zeskanic i wrzucic w PDF-ie.

 

jak dobrze pamietam były to ćwiczenia SPAP-u Wrocławskiego pod okien pana M. Kosseka :)

Link to post
Share on other sites

Dokladnie :D

 

I ten artykul znajdowal sie w ostatnim (lipcowo - sierpniowym) Komandosie, wiec jeszcze mozna go latwo dostac, ewentualnie wziasc w empiku i przeczytac na miejscu ;)

 

Z tego co pamietam byl Wroclawski SPAP, ale z przedstawicielami kilku innych jednostek z calego kraju (nie mam obecnie tego numeru przed soba, wiec mowie z pamieci), sprawdze wieczorem :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Odswieżenie tematu ;)

A o Holendrach i akcji w Dżibuti jak zwykle można poczytać w nieśmiertelnej książce Kochańskiego.

 

Klasyka po stokroć. Książka Kochańskiego to biblia dla maniaków. Ale niektóre przypadki sa ponadczasowe, jak wymienione powyżej. Dzisiaj to by p-podobnie było to przeprowadzone w zależności od zagrożenia - a w najwyższej konieczności - szturmem.

 

Aha. W jedyn z ostatnich "Komandosów" jest artykuł o grupie

ASG - nie wiem skund :D (coś koło morza - Szczecin?)

Opisane ich hobby, jak to działa - polecam. Oraz anegdota z

życia wzięta o pewnym panu generale (policji chyba)

który przypadkowo wstąpił na taką :pozorowaną akcję: ASG.

Na czarno (taktyka czarna :D) i ponoc ten pan myslał że to zawodowcy,

żę to normalni At-cy :D nieźle, nieźle, oby tak dalej!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...