Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Scenariusz z nutką LARPa.


Recommended Posts

Wojna Afgańska

 

LARP: Wojna Afgańska

 

Miejsce: Witoszyce

 

Opis: Wojna stała się spokojniejsza. Być może jest to cisza przed burzą. Co prawda, od czasu do czasu są kontakty z talibami, ale jest ich o wiele mniej niż w poprzednich latach i są o wiele mniej krwawe. Wojska NATO powoli wycofują się z Afganistanu. Media mówią, że Afganistan jest o wiele bezpieczniejszy, że ginie coraz mniej luddności cywilnej, że Afganistan da się odbudować. Jak donosi rzecznik prasowy gen. John Mayewski stacjonujący w bazie w Ghazni: "Większym problemem dla żołnierzy i ludności cywilnej jest walka z przestępczością narkotykową. W Afganistanie przemyt oraz handel jest rzeczą codzienną na czarnym rynku, najwięcej produkuje się haszyszu, kokainy oraz amfetaminy". Lokalnych dilerów, którzy rozprowadzają po wsiach cały towar. Gdyby ich schwytano, można by było się dowiedzieć dla kogo pracują.

 

Postacie:

a)Żołnierze-patrolują teren, mogą przeszukać mieszkańcow, mogą z nimi handlować, mogą ich obdarowywać prezentami, mogą z nimi rozmawiać, przyjmować od nich łapówki, jeśli ktoś nie chce przyjąć łapówki może zgłosić to do dowódcy, wtedy owi ludzie trafiają do więzienia.

-klasyfikacja: 1 broń wsparcia

1 snajper

1 saper

1 medyk

reszta szturmowcy

 

b)Mieszkańcy-prowadzą swojskie życie w prowincji, niektórzy wiedzą kto jest dilerem, mogą posiadać przy sobie różne ilości tychże specyfików, mogą rozmawiać, handlować z żołnierzami, dawać im łapówki, mogą posiadać w domu broń.

 

c)Talibowie-mogą dokonywać zamachów na rynku, mogą potajemnie mordować żołnierzy, mieszkańców, pracują dla dilerów i mafii, są znani tylko sobie, handlują różnymi rzeczami z mieszkańcami, podkładają IEDki, pozornie są normalni.

 

d)Dilerzy-jest ich zaledwie trzech, nie wyróżniają się z tłumu, handlują narkotykami.

 

e)Szefowie mafii-również nie wyróżniają się z tłumu, są pozornie zwykłymi mieszkańcami, wiedzą kto handluje, mają wszystko zapisane w tajnych aktach.

 

f)Handlarze-sprzedają różnego rodzaju warzywka, szmaty, dywany, mają targowiska, często ćpają.

 

Cele:

1)Żołnierze:

-rozbicie totalne całej szajki handlującej w mieście, przywrócenie pokoju w miejscowości

-patrolowanie, oczyszczanie z ładunków okolic wioski

-pomoc mieszkańcom w różnych sprawach

 

2)Ludność:

a)Talibowie-utrudnianie w przywróceniu ładu żołnierzom, mogą odbijać jeńców z więzienia.

b)Mieszkańcy-prowadzenie się, skryte utrudnianie pracy żołnierzom, organizacji różnych imprez, dyskotek co często sprzyja pracy dilerów, mogą się dołączyć do odbijania jeńców z więzienia.

c)Handlarze-bogacenie się, współpraca z dilerami(niektórzy)

d)Szefowie mafii-bogacenie się, pobieranie haraczu od handlarzy, podatek od dilerów, zaopatrywanie w towar.

 

Mechanika:

-żołnierz, który dostanie może przywołać medyka, który go opatrzy, po drugim dostaniu udaje się na respa,

-zwykły gracz omijając taliba po odniesionej ranie musi udać się na respawn,

-ranny talib może się zabandażować, drugi raz dostanie idzie na respa,

 

Limity:

-broń krótka max 350 fps w budynkach

-snajperka max 600 fps

-bron wsparcia max 550

-broń szturmowa max 500

 

Komendy i przykładowe zdania:

1)Żołnierze:

-Stój! Muszę Cię przeszukać!

-Witam! Czy mógłbym kupić *podaje nazwe przedmiotu*

-Mógłbym zadać pytanie?

-Ładny dziś dzień, prawda?

-Ma pan *to i to* na stanie?

-Czy dałoby radę załatwić *to i to*?

-Na ziemię, ręce na kark, do ściany!

-Jakieś narkotyki pan ma?

-Proszę pokazać co masz w kieszeniach!

-Mów co wiesz!

-Mów co wiesz o talibach!

-Coś potrzeba?

-Co się dzieje?

 

2)Ludność:

-Allah Akbar!

-Szalom!

-Alladeen motherfuckers!

-A może chcesz pan to kupić?

-Piękne, własnoręcznie szyte chusty! Po dobrej cenie!

-Tani, zdrowy alkohol!

-Ja nic nie wiem.

-Nie mam nic w kieszeniach.

-Chcesz coś towaru?

-Może coś zielonego?

-Może coś białego?

-Ładny dzień psze pana, prawda?

-Może da się pan na herbatke zaprosić?

-Zapraszam do mojego sklepu!

-Może ziele uzdrawiające? Po dobrej cenie.

-Dasz się zaprosić może na małą potańcówkę? Będzie co nieco.

-Panie odczep się pan ode mnie!

-Masz pan nakaz?

-Nie, dziękuje.

-Zapraszam do mnie.

-Dlaczego pan tu przychodzi? Ja nic nie wiem, nic nie mam.

 

Luźna propozycja z nutką LARPa.

Edited by Michal_M
Link to post
Share on other sites

Mi to bardziej wygląda na LARPa (czy dobrego to nie ocenie bom nigdy nie brał udziału w takich imprezach) z nutką airsoftu.

Skoro jest tylko 3 dilerów i iluś szefów mafii (a logicznie rzecz biorąc nie powinno być ich więcej niż 3 skoro mają pod sobą na tym terenie tylko 3 ludzi, swoją drogą scenariusz nie uwzględnia ochrony szefów) to dużych walk nie uświadczymy. Potrzeba zaś sporo cywilów (nie biorących udziału w walkach asg) bo żołnierze mają ustalić dilerów i szefów mafii spośród gromady ludności. Myślę, że cywilów powinno być minimum dwa, a może nawet trzy razy więcej niż dilerów by to miało sens (a właściwie by sam zamysł poszukiwania mafii miał sens).

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Nie bylo testowane, jest to tylko zarys tego jakby chcial taki scenariusz wygladac. Dopasowałem scenariusz do terenu na jakim działamy czyli zabudowany+las+pole. Mamy tam biurowiec, ktory bedzie sluzyc jako scenariuszowy barak, gdzie zostawia plecak itd. W garazach ktore tam sa oraz stodole beda umieszczone stoiska gdzie ludnosc bedzie handlowala roznymi szmatami. Na rynku, czyli placu beda odprawiane msze za Allaha, chce zeby to wygladalo. Miasto bedzie mialo swoja bojowke rowniez. Po prostu od talibow zalezy czy strzelanina sie rozpocznie czy nie. W biurowcu jest bardzo duzo pomieszczen, to beda mieszkania ludnosci dilerow i talibow. Talibowie, dilerzy oraz szefowie mafii sa znani tylko nielicznym. Na mapie, beda porozrzucane wskazowki, zagadki oraz zadania dla obu frakcji. Cywile, rowniez biora udzial w strzelaninie jesli owa nastapi. Zolneirze moga brac jencow, do pewnego budynku, beda tam zrobione cele. Jesli szef mafii nakaze odbicie wiezniow z wiezienia wojs NATO, to ludnosc oraz talibowie biora w tym udzial. Szefowie mafii nie sa chronieniu, bo nie sa nikomu znani. Talibowie beda posiadac baze w lesie, gdzie bedea wytwarzac narkotyki. Jesli zostana przylapani na goracym uczynku, trafiaja do wiezienia. Nie jestem moze mocny w pisaniu scenariuszy. Jesli ktos chce niech sobie wykorzystuje, czerpie insipracje, dowolnie przerabia etc etc. Tyle z mojej strony :icon_wink:

Edited by Michal_M
Link to post
Share on other sites

Miszczu, w takim razie weź to przetestuj w praktyce,dopiero potem pisz na forum. Bo na razie wygląda to jak pisane na kolanie i słabo grywalne.

 

Tworzenie scenariuszy to ciężki kawałek airsoftowego chleba, i nigdzie nie jest powiedziane, że każdy musi być w tym dobry. Ale bez praktyki nie beidze dobry na pewno.

Link to post
Share on other sites

Nawet w LARPIE musi być jakiś scenariusz, bardzo ważna jest też mechanika - walisz słowami brać jeńców, więzienie, areszt - jak to mechanicznie wygląda? Tylko nie pisz teraz co sobie wymyślisz - jak byś chciał takie coś na poważnie robić to musisz mieć to wszystko opisane i mocno przemyślane.

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim w LARPie musi być scenariusz. I musi być pełna mechanika dla wszystkich problemów jakie mogą wystąpić.

Mozna zrovbić LARPa bez mechaniki, ale to już jest wyższa szkoła jazdy i przygotowania scenariusza (a i poza zagadnienia airsoftu wykracza dość daleko).

 

Się robiło i LARPy ;)

Link to post
Share on other sites

Więc może zabiorę głos. Zamysł może i dobry - plus za chęci. Ale bądź łaskaw najpierw sprawdzić grywalność, później dopiero pisz....

Ze swojej strony mam obiekcje z uwagi na rozbudowaną formę scenariusza - będziesz potrzebować dużo ludzi by to sprawdzić... Proponował bym nie ciągnąć tematu póki autor tego nie ogarnie jak trzeba!

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...