Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

Jako że jestem miłośnikiem tworzenia customowych replik wpadłem na pomysł przerobienia kolby do aks74u (cm0.45a).

Kolba stockowa wykonana jest ze stali chcę połączyć sam zawias od aks z przerobiona kolba m33 dlatego też zwracam się z prośbą do użytkowników replik z tą kolbą o podanie mi dokładnych wymiarów tejże kolby. Głownie chodzi mi o wymiary tego kawałka metalu za zawiasem (szer. dł. i wys.). Jeśli ktoś mi pomoże i mój plan okaże się do wykonania, dokładnie udokumentuje proces tworzenia tego mod'a dla potomności. Zwracam się z tą prośbą ponieważ nie chce wydać na darmo ponad 100 zł. Z góry dziękuje za pomoc.

 

Kolba: http://gunfire.pl/pol_pl_Taktyczna-kolba-skladana-pieciopozycyjna-M33-1152189955_1.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam.

Skoro nikt nie pomógł mi z podaniem wymiarów, postanowiłem zaryzykować

Z góry przepraszam za zdjęcia słabej jakości.

 

Od razu mówię że nie mam wielkiego zaplecza warsztatowego.

Narzędzia:

Pilniki do metalu

Szlifierka stołowa

Klej epoksydowy ( w moim przypadku epoxy 300kg)

Młotek

Przecinak lub dłuto (osobiście używałem starego dłuta)

Puszka sprayu czarnej matowej farby

Papier ścierny

Piłka do metalu

Środki ochrony ( gogle, nauszniki do pracy przy szlifierce, potrafi bardzo sypać kawałkami metalu a nie ma nic bardziej przyjemnego niż wizyta w szpitalu z opiłkiem w oku)

 

No więc...

Na początek zacząłem od wypatroszenia kolby ramowej. Kolba oprócz spawów przy zawiasie jest również zgrzewana. Trzeba więc użyć środka przymusu bezpośredniego czyli młotka i dłuta i szlifierki. Szlifierką pozbywamy się zewnętrznych spawów. Dłutem i młotkiem rozdzielamy zgrzewy. Następnie czyścimy wszystkie wystające krawędzie, resztki zgrzewów i spawów pilnikiem tak aby otrzymac czyste płaskie powierzchnie wewnątrz zawiasu. Kolejnym krokiem jest pozbycie się występu gdzie znajduje się uchwyt do zawieszenia. Po tych procedurach nasz zawias powinien wyglądać mniej więcej tak.

d81v.jpg

23wl.jpg

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kolby.

Tutaj jednak jest to żmudny proces przymiarek i szlifowania (pamiętajcie o goglach i słuchawkach).

Najpierw musimy pozbyć się z kolby zawiasu i haczyka zawiasu ( nie wiem jak to nazwać).

Po tym powinno to wyglądać tak.

id52.jpg

Rysa pokazana na zdjęciu to kolejny etap. Mianowicie skrócenie tego kawałka metalu, do tego celu używamy piły. Po długich godzinach zabawy ze szlifierką i przymiarkami...

fj74.jpg

i7ci.jpg

qmjo.jpg

cbw9.jpg

... powinniśmy dojść do tego by ten kawałek metalu przy kolbie wchodził bez większych oporów w zawias.

ztsm.jpg

Kolejnym etapem jest przygotowanie do klejenia. Mianowicie papierem ściernym czyścimy z farby wewnętrzną stronę zawiasu (ja wyczyściłem również zewnętrzną by pozbyć się szpecącego spawu).

Otłuszczamy powierzchnię wewnętrzną zawiasu oraz kawałek metalu przy kolbie np. acetonem.

Przygotowujemy klej epoksydowy (epoxy 300kg sprzedawany jest w strzykawce) wyciskamy ilość kleju jaka będzie nam potrzebna, mieszamy i gdy uzyskamy jednorodną masę nakładamy na wewnetrzna powierzchnie zawiasu oraz na ten kawałek metalu przy kolbie. wszystko łączymy i odkładamy na 24-48h w temperaturze pokojowej. Ważne jest aby przed klejeniem sprawdzić czy chcemy mieć kolbę pod kątem czy prosto.me8g.jpg

Kolba pod kątem

ouv3.jpg

Kolba prosto.

 

Aktualnie moja kolba schnie. Gdy klej wyschnie zacznę wykańczać kolbę, dodam ucho zawieszenia typu "wciśnij kropek" oraz będę wzmacniał konstrukcję (wiem klej epoksydowy jest mocny ale nie chciałbym któregoś razu zgubić kolby w lesie gdyby nie wytrzymał). Ostatnim etapem jest malowanie jednak nie będę robił z niego zdjęć bo malować chyba każdy umie :icon_biggrin: Na sam koniec wstawię zdjęcia jak to wygląda u mnie mam nadzieje że zrobione lepszym aparatem ale jeśli nie to niestety będę musiał wstawić zdjęcia z telefonu.

 

Oprócz kolby lr300/m33 można też próbować montować ten model kolby

http://www.taiwangun...serii-ar-m4-acm

ponieważ zawias opiera się na takiej samej konstrukcji.

 

Dalsze losy kolby wstawię w najbliższych dniach.

P.S. nie podawałem żadnych wymiarów ponieważ u mnie to była metoda prób i błędów jeżeli ktoś podejmie się tego moda i posiada koordynację ręka-oko oraz zdolność "kojarzenia faktów" i suwmiarkę nie będzie miał z nim większych problemów :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Ciężko byłoby przerobić tak mkowy zawias żeby pasował. A nie da się tego zespawać bo zawias od kolby jest z znal. Natomiast zawias od ak jest ze stali więc łatwiej było mi przerobić sama kolbę żeby wcisnąć ją w zawias od ak. Żeby przerobić mkowy zawias potrzebowałbym troszkę lepszego zaplecza warsztatowego niż tylko podstawowe narzędzia. Klej już prawie wysechł więc dzisiaj lub jutro zajmę się kolejnym etapem mianowicie montaż uchwytu do zawieszenia "wciśnij kropek".

Link to post
Share on other sites

Dokończenie zajmie mi jednak więcej czasu gdyż muszę zakupić wiertła i gwintownik(dzisiaj 2 wiertła połamałem...). Niestety złożyło się tak że sesje mam od 4 więc wole poświecić ten czas na naukę. Jednak gdy będę miał chwile wolnego czasu to postaram się dokończyć to co zacząłem.

Link to post
Share on other sites

No więc.. dużo zdjęć nie robiłem.

Bierzemy gniazdo zawieszenia typu "wciśnij kropek"

hd1i.jpg

Wyznaczamy nim środek zawiasu (tak żeby zostało nam po bokach kilka mm stali)

Punktakiem dokładnie zaznaczamy środek (inaczej wiertło się ześlizgnie i dupa z dokładnego usytuowania gniazda.

Bierzemy najpierw wiertło fi 4,2mm, Przykładamy do śladu po punktaku i wiercimy PRAWIE na wylot (nie możemy przebic 2 giej ścianki zawiasu bo nie będzie to ładnie wyglądało. Następnie gwintownikiem M5 gwintujemy całą długość otworu.

Kolejnym krokiem jest nawiercenie otworu pod gniazdo( do tego momentu wykonaliśmy jedynie otwór na gwint).

Do tego celu powinniśmy wziąć wiertło chyba 13 mm ja wziałem na wszelki wypadek 14mm żeby zostawić sobie margines błędu... jak widać na zdjęciu trochę za duży.

q4rb.jpg

Otwór gniazda

f8cd.jpg

WAŻNE! pod warstwą stali jest tylko kawałek metalu (nie ma jednolitej płaskiej powierzchni) dlatego musimy wiercić na bardzo małych obrotach bo jeśli wiertło 14 mm się zaklinuje przy wysokich obrotach to wiertarka może się na nas obrazić i ..... wybić nam zęby lub boleśnie nas pokarać wyrywając się z rąk.

Tak wygląda to po założeniu ucha

yn2w.jpg

 

Gdy już osadziłem gniazdo to zalałem je dookoła częściowo klejem epoksydowym (po tak dużym otworze wzmocni to znacznie konstrukcję)

Wszelkie ubytki i dziury wypełniłem poxiliną. Po wyschnięciu szlifujemy na gładko (nie przykładałem się do tego bo przynajmniej dla mnie nie ma to zbyt wielkiego sensu). Następnie malujemy i po wyschnięciu cieszymy się regulowaną kolbą w aks74u lub innej replice typu AK ze składaną kolbą. Zdjęcia po pomalowaniu wrzucę jak wyschnie farba i złożę do kupy replikę. Pozdrawiam i powodzenia w waszych modach :icon_biggrin:

 

Kilka fotek.

pdna.jpg

m66j.jpg

nwvc.jpg

Edited by klekot1092
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...