Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Układ ASCU domowej roboty. Co powinien mieć?


Recommended Posts

Witajcie, planuję budowę własnego układu działającego podobnie do ASCU.

Na chwilę obecną robię to bardziej z ciekawości niż potrzeby posiadania czegoś takiego.

Normalnie zajmuję się elektroniką i buduję roboty a, że wciągnąłem się w ASG, to

chcę sprawdzić jak poradzę sobie z budową układu zupełnie innego przeznaczenia.

Mam do was pytanie, czy o jakiejś funkcji zapomniałem czy coś może jest zbędne.

Ogólnie chodzi mi o wasze sugestie i pomysły co taki układ powinien potrafić.

Wstępnie o ASCU czytałem i z podstawowych funkcji mamy:

-Mosfet AB

-Zatrzymanie tłoka z nienaciągniętą sprężyną

-Zastąpione styki spustowe (lepsza reakcja na spust)

-Tryb ognia: semi, auto, burst

-Zapobiega zniszczeniu akumulatora

Co jeszcze taki układ może robić, lub inaczej co mógłby robić. Ja osobiście bardzo chciałbym aby po opróżnieniu maga replika przestawała strzelać. Jest to wykonalne, od strony elektronika wręcz banalne ale trzeba ingerować w komorę Hop-up. Pytanie więc na ile można w nią ingerować? Konkretnie chodzi o to, że trzeba ją nawiercić by zamontować sensor.

Link to post
Share on other sites

AB (Active Break) sprowadza się do zatrzymania tłoka z nienaciągniętą sprężyną.

Mosfet rozwiązuje kwestię niszczenia się styków na spuście.

Tak więc pierwsze 3 punkty to tak naprawdę: Mosfet z AB.

 

Ogólnie polecam zapoznać się z układem SW-Cheetah i SW-Cheetah-2N

http://extreme-fire....-Manual-255.pdf

 

Są dostępne schematy, trzeba tylko dostosować elementy do takich, które można dostać w Polsce. Zadanie nie jest proste, bo w replice jest mało miejsca na ingerencje, ale jak masz czas i ochotę to próbuj :icon_smile:

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Czy mosfet AB zatrzyma tłok ze zwolnioną sprężyną również w czasie strzelania w trybie automatycznym?

Jeżeli tak, to faktycznie mosfet załatwia większość problemu.

 

Co do miejsca w replice, w moim wypadku nie ma z tym żadnego problemu. Posiadam P90, a tam miejsca wokół GB jest naprawdę sporo.

Link to post
Share on other sites

ASCU ma jeszcze tryb przerwania pracy przy oporze układu gdy bateria jest za słaba aby efektywnie pomóc silnikowi. Tak samo "wyczuwa" gdy zębatki coś złapią w zęby i też stawiają opór to ASCU wyłącza replikę, zabezpieczenie anty-przepięciowe, a. I są 3 tryby ognia do wyboru. Tyle co do odwzorowania, powodzenia...kolejnemu ambitnemu.

Link to post
Share on other sites

Dzięki, a co do odwzorowania, wcale nie mam zamiaru odwzorowywać układu. Chcę zrobić swój własny, dla siebie i pod moje potrzeby.

Właśnie patrzę jak można sprawdzić opór zębatek. Myślę, że wystarczające i względnie proste będzie sprawdzanie prędkości obrotowej zębatek. Czy jest może jakaś lepsza metoda? Sensorów nacisku lepiej nie pchać na zęby, takie przynajmniej moje zdanie.

Link to post
Share on other sites

Ja bym sprawdzał spadek napięcia na baterii w połączeniu z prędkością obrotową układu. Jeśli prędkości nie ma a spadek jest spory, to zatrzymujemy.

 

Tak z ogólnych rad, z własnego doświadczenia powiem Ci, że najlepiej byłoby skupić się tylko na jednej rzeczy (np. wyłącznie na wyeliminowaniu pustych strzałów, albo tylko na burście). Zrobić i dopracować, a potem dokładać nowe rzeczy. Nie wiem jak u Ciebie z motywacją, nie wiem jak z czasem (studiujesz, pracujesz?), ale widziałem sporo projektów i sam wiele wpakowałem "do szuflady" bo próbowałem zrobić "coś do wszystkiego" i ostatecznie rozbijałem się o jakiś trudny problem po którym odechciewało mi się dalszego rozwoju. Oczywiście to zawsze cenne doświadczenie i nie mówię, że tak będzie i w Twoim wypadku, ale zawsze lepiej zrobić jedną rzecz a działającą, niż 5 które nie będą działać ;)

Link to post
Share on other sites

Dlatego od początku skłaniam się ku konstrukcji modułowej. Miejsce na to jest w replice, a wolne złącza zawsze można wykorzystać później. Szukałem też jakiś gotowych układów monitorujących napięcie, ale nic nie mogę znaleźć (nie chodzi mi o te piszczące do lipo, a o takie, które wyślą sygnał do mcpu). Chyba będzie trzeba to składać samemu, ewentualnie ukraść sygnał z brzęczyka :icon_wink:

 

Zacznę więc od funkcji podstawowej, mianowicie zatrzymywanie tłoka ze zwolnioną sprężyną.

W module mosfetu pokombinuje jak mierzyć napięcie na baterii i to na początek starczy.

Edited by relativy
Link to post
Share on other sites

Szukałem też jakiś gotowych układów monitorujących napięcie, ale nic nie mogę znaleźć (nie chodzi mi o te piszczące do lipo, a o takie, które wyślą sygnał do mcpu).

Powinna wystarczyć dioda zenera o napięciu przebicia 3V (dla LiPo, dla innych pakietów powinna być dobrana do minimalnego bezpiecznego napięcia na celę), to wystarczy do ustalenia stanu wysokiego na mikrokontrolerze i wzbudzenia alarmu :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...