Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Steyr Aug z CA


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 392
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No to się doczekałem :D

 

Gunik jest u mnie od piątku, pierwsze wrażenia:

 

(+) celny jak szlag

 

(+) solidny, bardzo sztywna konstrukacja lufa zewnętrzna - obudowa zamka - body. Body jest z ABSu, rączka transportowa z obudową zamka i lunetką z metalu, cała lufa zewnętrzna z metalu.

 

(-) składana rączka ma luzy, ale wynikają one z konstrukcji, wszystkie elementy oprócz chwytu są metalowe i mimo luzów trzyma się pewnie

 

(+) bardzo ergonomiczny, jak na swoje 3,3 kg i długość lufy, obciążenie lewej ręki jest niewielkie.

 

(+) co do lunetki, jak dla mnie umiejscowienie w porządku, zarówno wysokość jak i odległość od kolby - mam 187 wzrostu i zero problemów ze złożeniam się do strzału. Sam jestem zaskoczony bo sądziłem ze będzie to wymagało więcej obycia z bronią, przy tak niewielkim świetle lunetki.

 

(+) Regulacja lunetki działa jak należy

 

(-) Rysunek krzyża celowniczego jest ok, wydaje mi się jednak że kółko centralnie na przecieciu mogło by być narysowane cieńszą linią, zbyt dużo zasłania. Strzelałem z około 10 metrów do małego celu i w zasadzie nie widziałem gdzie uderza kulka, wiedziałem tylko że w obrębie kółka. Na plus jest fakt, że skupienie kólek jest tak dobre, że z 10..15 metrów wszystkie mieszczą się w obrębie kółka. Nie strzelałem na dalsze odległości do celu bo trochę wiało.

 

(+) Mag jak na razie, żadnych problemów, ma lekkie luzy na boki (standart).

 

(-) bezpiecznik zepsuł się (bo nie spalił) po 2 hicapach

 

(+) Hopup bez zastrzeżeń, mimo że "niedotarty" daje się bardzo precyzyjnie regulować

 

(-) HU ciężko się reguluje, mam za grube paluchy, żeby to robić bez problemu, trzeba by trochę paznokcie zapuścić;) Regulacja znajduje się bardzo głęboko w wyrzutniku łusek, a pierścień regulacyjny ma zbyt delikatne nacięcia, komora HU plastik.

 

EDIT:

 

(-) Gun nie jest jakoś zastraszająco głośny, ale do strzelca to lepiej się zwracać w języku migowym;) Jak prowadzi ogień to guzik słyszy. Silnik jest przy samy uchu. Taki urok tej konstrukcji.

 

(+) Spust dwustopniowy - rewelacja. Ma bardzo wyraźny skok pomiedzy pozycją semi a pozycją auto. Z jednej strony mozna w każdej chwili pociągnąc serią, z drugiej strony - jezeli chcę strzelać semi, na pewno nie pociągnę serią przez przypadek.

Blokada spustu, jest świetnie umiejscowiona, broń z łatwością się odbezpiecza mając palec na spuście, czyli można to zrobić w pozycji strzeleckiej bez odrywania rąk od chytu i rączki. Nie widze tez problemu z przypadkowym odbezpieczeniem, przycisk odbezpieczający przy strzelaniu praworęcznym znajduje się po zewnątrznej stronie broni (od ciała).

 

I jeszcze jedno:

Wchodzi bateria V od Mek (7 ogniw).

np taka: http://www.asgshop.pl/produkt.php?id=518

Jest odrobinkę na wcisk, i gumowa stopka kolby jest lekko odkształcona gdy siedzi w środku taka bateria.

Standardowo oczywiście pasuje mini, jednak zostaje sporo miejsca, bez problemów wejdą tam jeszcze dwa ogniwa (mini)

np w ten sposób: http://www.asgshop.pl/produkt.php?id=456

 

Pozdrawiam.

Mishak

Link to post
Share on other sites

Co do baterii - jeśli miejsca na nią jest tyle co w AUGu TM to najlepszy będzie ten akumulator.

W TM trzeba tylko schować zespół bezpiecznika za płytkę oddzielającą "przedział baterii" od gearboxa. Nie sądzę, żeby CA odkrywało nowo Amerykę i miało to jakoś inaczej rozwiązane, więc pewnie będzie tak jak mówię. W TM z tym akumulatorem stopka kolby wchodzi ciut na wcisk, ale nie jest odkształcona, nie odstaje. Raczej nie ma ryzyka, że odpadnie w trakcie gry.

 

Byłem ciekaw gdzie CA chce w AUGu zmieścić akumulator "Large" (bo takie chodziły ploty), miałem niestety rację, że to se ne da...

Taką 9,6V 600mAh jak ta, pokazana przez Ciebie z ASGShopu do MP5 - zrobiłem sam i nadal używam jako zapasu. Można by ją "rozbudować" nawet do 12V i wejdzie w TM bez problemu, ale to oczywiście większego sensu nie ma.

 

Możesz zrobić jakieś zdjęcia "przedziału akumulatora"?

 

Co do optyki - piszesz, że nie masz kłopotu ze składaniem się.

Ale czy robiłeś to w goglach? Jeśli tak - jakich?

 

Rączka - ciekawe czy będzie tak podatna na uszkodzenie, jak te w TM.

One też są z metalu (prócz chwytu). Kwestia jest następująca - jaki metal zastosowało w tym miejscu CA... TM zrobiło shitmetal i dlatego te rączki lubią odpadać. Zastanawiam się, czy CA poprawiło błąd, czy powieliło.

 

Lufa zewnętrzna z metalu - no i tak powinno być :). Ale pamiętaj, że nie ma rzeczy z shitmetalu, której nie da się połamać - w Poznaniu są 2 AUGi TM z krótkimi lufami... :wink:

Czy CA zachowało system szybkiego wyciągania całej lufy wraz z komorą HU, tak jak jest w AUGu TM?

 

-

Link to post
Share on other sites
Co do baterii - jeśli miejsca na nią jest tyle co w AUGu TM to najlepszy będzie  ten akumulator.

W TM trzeba tylko schować zespół bezpiecznika za płytkę oddzielającą "przedział baterii" od gearboxa. Nie sądzę, żeby CA odkrywało nowo Amerykę i miało to jakoś inaczej rozwiązane ...

 

Niestety nie mam porównania z AUGiem TM. Bateria large nie wchodzi, nie ma siły, bateria V tylko jako zasilanie rezerwowe, na stałe nie ma co się nastawiać na V. Natomiast ogniwa mini wejdą ile dusza zapragnie, czyli oprócz standardowo 7, można 2 dodać w ten sposób co na moim linku z ASGshopu. Piszę celowo o bateriach, dlatego że przeczytałem gdzieś opinie, że może być problem z tuningiem z powodu baterii.

 

Fotki postaram się zrobić w najbliższym czasie. Mogę podać wymiary:

głębokość, na górze kolby: 44 mm

głębokość, na dole gdzie jest stopka podpierająca baterie mini: 28 mm

obydwie głębokości mierzone do samej krawędzi kolby/body

szerokość w najszerszym miejscu 50 mm (wewnętrzna)

 

Co do optyki - piszesz, że nie masz kłopotu ze składaniem się.

Ale czy robiłeś to w goglach? Jeśli tak - jakich?

 

Nie, robiłem to w okularach Uvexa. Kumpel ma Bolle, więc po weekendzie się zobaczy jak to jest z goglami.

 

Rączka - ciekawe czy będzie tak podatna na uszkodzenie, [...] Zastanawiam się, czy CA poprawiło błąd, czy powieliło.

 

Wyjdzie w praniu ;)

 

Czy CA zachowało system szybkiego wyciągania całej lufy wraz z komorą HU, tak jak jest w AUGu TM?

 

Oczywiście, lufa wychodzi w całości razem z komorą HU. Jej część zewnętrzna jest metalowa (już wspominałem), natmiast część lufy która jest wsunięta w obudowe zamka jest z tego samego materiału co body, czyli twardy oliwkowy ABS.

 

Dodatkowo, prostokątny pin/guzik mocujący obudowe zamka siedzi strasznie twardo, mnie jest bardzo cięzko go przesunąć. Nawiązuje do tego dlatego że słyszałem że w TM ten element lubi mieć luzy. Nie wiem z doświadczenia jak to jest.

 

Pozdrawiam.

Mishak

Link to post
Share on other sites
Oczywiście, lufa wychodzi w całości razem z komorą HU. Jej część zewnętrzna jest metalowa (już wspominałem), natmiast część lufy która jest wsunięta w obudowe zamka jest z tego samego materiału co body, czyli twardy oliwkowy ABS.

 

A to ciekawe z tą oliwkową lufą... Przekombinowali. Fakt, że w TM ta schowana część również jest plastikowa i wygląda mało przekonująco, ale przynajmniej kolorem udaje, że niby jest metalem... :)

Ciekawe co Chińczykom z Tajwanu do łba strzeliło z tym oliwkowym w tym miejscu.

 

Dodatkowo, prostokątny pin/guzik mocujący obudowe zamka siedzi strasznie twardo, mnie jest bardzo cięzko go przesunąć. Nawiązuje do tego dlatego że słyszałem że w TM ten element lubi mieć luzy. Nie wiem z doświadczenia jak to jest.

 

Bo ja wiem, czy akurat ten hebel ma luzy w TM... Może za rzadko rozbieram AUGa, ale u mnie po 3 latach nie zauważyłem luzów na tym elemencie. Za to luzy ma lufa na mocowaniu w zamku (ten mały grzybek z przodu), daje się ją leciutko obracać wzdłuż osi - ale nie są to wahania na boki, więc wpływu na celność nie zauważyłem. Nie pamiętam niestety, czy tak było od początku, czy układ się "wyrobił". W każdym bądź razie mi to w niczym nie przeszkadza.

 

 

P.S. Poprawka by Wukasz - CA to Chińczyki z HK a nie Tajwanu.

 

-

Link to post
Share on other sites

Dzisiaj też stałem się szczęśliwym posiadaczem tego modelu.

 

Właściwie moge tylko potwierdzić to, co mówił mishak. Jest jeszcze za wcześnie żeby mówić o wytrzymałości materiału.

Wygląda za to bardzo solidnie. Tej broni NIKT nie ma prawa się wstydzić.

 

Jest celny, pruje dosyć daleko, dwustopniowy spust działa jak należy (potwierdzam, że raczej nie ma szans żeby strzelić serię wtedy, kiedy nie ma się takiego zamiaru).

Wkurza mnie jedynie regulacja lunetki (trzeba operować taką małą, niewygodną częścią), ale za to z hop-upem nie mam kłopotów (Mam nieco szponiaste dłonie).

 

Nie wyciągałem lufy w imię zasady "nie musisz rozbierać- nie rozbieraj".

 

Za pare godzin postrzelam się z qmplami, to może wtedy coś więcej napiszę.

Niestety będzie to nocna strzelanina, ale zawsze coś :)

 

--EDIT--

Zapomniałem dodać- ja nie mam odkształcenia w stopce AUGa od wsadzonej baterii. To jedyna różnica jaką znalazłem w relacji mishaka.

Może po prostu trzeba lepiej ułożyć baterię i kabelki.

 

[ Dodano: Sro Cze 07, 2006 11:56 pm ]

Już jestem po pierwszej strzelaninie.

Niestety, nie postrzelałem sobie za długo, ponieważ okazało się, że bateria była naładowana tylko w niewielkim stopniu. Starczyło mi jej na jedną rundę.

 

W każdym razie muszę przyznać, że broń sprawuje się świetnie w boju. Miałem wątpliwości co do używania muszki i szczerbinki (nie są jakieś specjalne), ale okazało się, że można się nimi bardzo sprawnie posługiwać.

 

A co do lunetki... po prostu poezja. Sprawnie się przeskakuje z podstawowego sposobu celowania do lunetki.

Światło lunetki wcale nie wydaje mi się wąskie... Chociaż z drugiej strony nie widziałem zbyt wielu typów lunetek.

Ale fakt, że nie mam z zaglądaniem przez nią żadnych kłopotów dobrze o niej świadczy.

Rysunek krzyża celowniczego jest ok, wydaje mi się jednak że kółko centralnie na przecieciu mogło by być narysowane cieńszą linią, zbyt dużo zasłania

W nocy za to ledwo widać te cieńsze linie, więc te grubsze kółeczko się przydaje.

Ale to oczywiście w nocy.

 

Więcej może napiszę po kolejnej strzelaninie, którą będę miał w niedzielę.

 

(A teraz spróbuję rozgryźć sposób ładowania tego akumulatora...)

Link to post
Share on other sites
Zapomniałem dodać- ja nie mam odkształcenia w stopce AUGa od wsadzonej baterii. To jedyna różnica jaką znalazłem w relacji mishaka.

Może po prostu trzeba lepiej ułożyć baterię i kabelki.  

Źle mnie zrozumiałeś, bateria standardowa (mini), pasuje jak trzeba. Ja zamontowałem Vkę od Mek, i też wchodzi od biedy i wtedy jedno z ogniw lekko wystaje i odkształca stopkę.

 

Mishak

Link to post
Share on other sites

Witam.

zastanawiem sie nad kupnem AUGa.

 

Mam pytanie czy w AUGu CA dobrze pasują magi TM?

wiem z doświadczenia (w eMkach) że magi TM lepiej leżą w replikach CA, czy tu jest tak samo? (chodzi mi głównie czy dobrze podają lulki i czy lataką na boki w gnieździe)

Link to post
Share on other sites

Z powyższego linka podanego przez ozyiego:

 

Some of the gripes I have with this rifle (no fault to CA) is the low profile of the sight which basically makes that little 1.5x magnification scope nearly impossible to use with goggles on.

 

Czyli to, czego można było się obawiać...

W TM było podobnie, choć z niewielkimi goglami w tylu Bolle X800 czy Uvex Ultravison (9302 285) dało się celować.

Ciekawe jak wypadnie porównanie jakości lunetki CA z tą z TM (w TM obraz jest czysty i wyraźny, choć światło siłą rzeczy małe). Może komuś trafi się okazja sprawdzić, niech w takim wypadku podzieli się wrażeniami.

 

-

Link to post
Share on other sites

Kumpel strzelał z Bolle X800, nie było żadnych problemów z celowaniem.

 

Światło lunetki jest moim zdaniem wystarczające. W walce nie miałem problemów ani ze złożeniam się w celu złapania światła, ani z celowaniem. To w końcu tylko 1,5x.

 

Co do samej jakości optyki:

Widoczna jest dyspersja na krawędzieach obrazu, mniej więcej 70% obrazu w centrum pola widzenia jest ostra, bez zniekształceń. Przy krawędziach obraz jest nieco rozmyty, aczkolwiek nie wygląda to fatalnie. Widac ten efekt tylko wtedy gdy się patrzy skrajem celownika na coś co ma dużo szczegułów. W normalnym użytkowaniu to nie jest zauważalne.

 

EDIT:

Ritter, napisz jak dyspersyjność soczewek w TM? Bo niby japończycy przodują w produkcji soczewek (fotograficznych). Ale wątpie, żeby ktoś wkładał bezdyspersyjne soczewki to celownika.

 

mishak

Link to post
Share on other sites

Ja mam wersję z szyną i kolimatorem, jedyny AUG z optyką w teamie pojawia się na strzelankach od wielkiego święta, więc zbyt szybko nie sprawdzę...

 

Pamiętam tylko, że lunetki CA w G36, przez które miałem okazję patrzeć, były jednak w subiektywnym "odbiorze" dużo gorsze od tej z AUGa TM.

 

-

Link to post
Share on other sites
a ja strzela sie lewo ręcznym??

Bez problemu, lunetka jest centralnie po środku, nie jest przechylona na bok.

A ironsight chyba jest lepszy dla leworęcznych, bo jest lekko po prawej stronie osi lunetki.

 

Tylko musisz przełożyć zaślepkę wyrzutnika łusek z lewej strony na prawą, żeby ci łuski przed nosem nie śmigały ;)

 

mishak

Link to post
Share on other sites

Mam AUGa z CA 8) , byłem już z nim na jednej strzelance, i szczeże polecam!

Strzela celnie (małe skupienie), lunetke jest łatwo zgrać. Lufe można zdemontować w 3 sekundy :) . Jak zapewne wiecie moi mili koledzy (i koleżanko :) ) na machinegun.pl jest obecnie promocja: zamieniają baterie mini 600 mAh na 1400 mAh. Skorzystałem z tego i muszę przyznać, że to dobry interes: bateryjka wchodzi bez problemu. Jedyne co mnie trochę męczy to to, że jak dla mnie AUG (i hi-cap do niego też) jest zbyt plastikowy. Sam plastik mi nie przeszkadza, tylko jego jakość: zbyt widoczne są nadlewy. Dobrze by było, gdyby zrobili go z takiego plastiku, z jakiego Beta-spec ma kolbe i rączke.

 

Poza tym genialna broń, koledzy mi zazdrościli :D .

Link to post
Share on other sites
Mam AUGa z CA  8) , byłem już z nim na jednej strzelance, i szczeże polecam!

Strzela celnie (małe skupienie), lunetke jest łatwo zgrać. Lufe można zdemontować w 3 sekundy  :) . Jak zapewne wiecie moi mili koledzy (i koleżanko  :) ) na machinegun.pl jest obecnie promocja: zamieniają baterie mini 600 mAh na 1400 mAh. Skorzystałem z tego i muszę przyznać, że to dobry interes: bateryjka wchodzi bez problemu. Jedyne co mnie trochę męczy to to, że jak dla mnie AUG (i hi-cap do niego też) jest zbyt plastikowy. Sam plastik mi nie przeszkadza, tylko jego jakość: zbyt widoczne są nadlewy. Dobrze by było, gdyby zrobili go z takiego plastiku, z jakiego Beta-spec ma kolbe i rączke.

 

Poza tym genialna broń, koledzy mi zazdrościli  :D .

 

Eeee... chyba raczej DUZE skupienie ,a MALY rozrzut .. :wink:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...