Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria 7,4V LiPo 1.4


Recommended Posts

Lipo alarm w przypadku baterii małej pojemności lub z niskim C kończy się przy każdym strzale alarmem. Polecam jedynie sprawdzać na respie co jakiś czas.

Miałem tak na ge powerze, gdzie przy każdym strzale napięcie spadało do krytycznej wartości, co skutkowało chwilowym załączeniem się alarmu.

Edited by Nitro
Link to post
Share on other sites

Ja tak miałem na pełnej 1,8Ah 25/50C.. Lipo alarmy to kupa, nie polecam z tym biegać, a jedynie, jak pisał Nitro po paru magach sprawdzić napięcie na spokojnie w chwili przerwy. Najlepiej fajnym miernikiem pokazującym dokładne napięcie na celach, koszt ~50zł

Edited by MrMCET
Link to post
Share on other sites

To macie albo batki do kitu albo giwerę źle spodkładkowaną (albo coś innego - w każdym razie jakąś wadę), bo jak pisałem wyżej:

mam w SR25 (GFC) sprężynę M150 i batkę turnigy 1000 mAh 11,1 V 20-40C i do 1500 kulek nawet nie pisnęła (nigdy). Owszem, sprężyna już może nie pierwszej młodości, ale replika te 490 fps jeszcze ma.

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Też prawda :) W sumie to sorki, może się zagolopowałem ( z tymi wadami) i rzeczywiście zależy od progu (przynajmniej w części).

Pewnie jak ze wszystkim w naszym hobby trzeba samemu dojść do jakichś wniosków na podstawie prób i doświadczeń. A mierniczek w miejsce lipo-alarmu też daje radę (też zależy czy jest dojście i miejsce).

Link to post
Share on other sites

Generalnie: prawdopodobnie było tak jak pisali koledzy - rozładowałeś baterię poniżej napięcia "bezpiecznego" - różne źródła różnie podają ale najlepiej przyjąć min. 3,0 V na ogniwo (celę). Dlatego ładowarka pokazywała Ci "low voltage".

Takie cele nie zawsze są stracone, ale są niestabilne i dlatego "mądre" ładowarki nie pozwalają ich ładować.

Jest natomiast sposób by taka celę odzyskać - choć to raz - niebiezpieczne (z powodów jw.) a dwa - nie zawsze działa.

Ja swoją turnigy "wyratowałem" z poziomu 1,2 V na jednej celi i choć było to rok i 15 ładowań temu to nadal działa i to całkiem dobrze.

Otóż, należy się zaopatrzyć w tzw. prostą ładowarkę z podłączeniem tylko przez złącze balansera (takie płaskie z podłączonymi cienkimi kabelkami w ilości = ilość cel + 1) np. taką:

http://www.hobbyking...ce_Charger.html

Ona nie ma tych zabezpieczeń co mikroprocesorowa ("low voltage") ale ma zabezpieczenia przed "przeładowaniem" celi. Poza tym kosztuje ułamek tego co IMAX.

Tylko powtarzam: jest to niebezpieczne dla cel "naruszonych" i nie zawsze działa.

A najpierw sprawdź jakie są napięcia na celach przez pomiar przez złącze balansera - tam dostaniesz napięcie na celę a nie na cały akumulator. A najlepiej kup sobie takie "cóś":

http://www.hobbyking...nitor_2_6S.html

pokazuje Ci napięcie na każdej celi sekwencyjnie.

(często ktoś ma na zbyciu w komisie za rozsądne pieniądze)

Ależ imax też ma tą możliwość.

Instrukcja (na Waszą własną odpowiedzialność):

1. Podłączamy zwykłym złączem bez balansera

2. Włączamy program NiMH, niski prąd (0.1A) i zaczynamy ładować

3. Czekamy aż napięcie wzrośnie do tych 3V / celę (to nie powinno długo potrwać, cały czas należy obserwować baterię bo nie może ona liczyć na jakiekolwiek zabezpieczenie ze strony ładowarki).

4. Odłączamy, przełączamy na LiPo i powinno już dalej dać się wybalansować.

 

Ja w ten sposób ratowałem malutkie LiPo do eotecha (wyładowało się do napięcia rzędu 1 - 2V). Jeśli macie możliwość wpięcia się pod pojedynczą celę - można robić też tak. Generalnie trzeba wiedzieć jak ładowarka działa. Tam nie ma specjalnego prądu tylko dla LiPo, specjalnego dla NiMHa a jeszcze innego dla Pb. To jest ten sam prąd tylko program ładowania jest inny, inne wartości są monitorowane i jeśli zrobimy to bezmyślnie to bardzo łatwo rozwalić sprzęt. Ale czasem mimo wszystko warto spróbować. Dla jednych baterii zadziała, inne i tak będą do wywalenia.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...