Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bateria 7,4V LiPo 1.4


Recommended Posts

Słowem wstępu najprawdopodobniej rozwaliłem baterię ponieważ po ładowaniu napuchła jak balon. I moje pytanie leży w tym co zrobiłem źle? Korzystam z ładowarki Imax B6 i po podłączeniu baterii włączyłem program battery charge o prądzie 0,6A i wybór napięcia automatyczny bo jak wybrałem 7,4 to pisało cytuję " low voltage ", po włączeniu zostawiłem na półtorej godzinki. Bateria była napuchnięta jak balon i nie działała. Od razu mówię, że było to moje pierwsze ładowanie tej baterii jak i tą ładowarką...

Edited by seger
Interpunkcja, polskie znaki i słowa! Nie przeklinamy na forum!
Link to post
Share on other sites

A powinieneś na manualu wszystko ustawić :)

Być może ładowarka zgłupiała i naładowała pakiet 2S jako 3S ale teoretycznie jeżeli balancer nie widzi 3 ogniwa to nie powinien naładować baterii... ale to imax, więc kto wie.

 

Ponownie stwierdzam, że crapy nie mają racji bytu. a niestety obsługa imaxa jest debilna, podobnie jak redox beta i alpha v2 i inne takie klony.

Albo coś odwrotnie podłączyłeś :)

Link to post
Share on other sites

Nie da się ładować pakietów litowych w trybie automatycznym za pomocą tych ładowarek. Tryb AUTO jest wyłącznie dla baterii niklowych, co wszystko tłumaczy.

 

Przeczytanie instrukcji naprawdę było takie trudne?

Powinieneś się raczej cieszyć, że bateria tylko napuchła.

Link to post
Share on other sites

Dobra wiem , że uwarzacie mnie za debila po innym poście , ale zrozumcie , że ja się na tym nie znam . Ten filmik akurat obejrzałem przed ładowaniem i na nim się wzorowałem lecz nic nie dało się zrobić bo wyskakiwał błąd low voltage , dlatego zmieniłem na opcję battery charg , wybrałem opcję 7,4V(2S) po czym znowy wyskoczył ten sam błąd więc wybrałem auto po czym bateria zaczeła się ładować a potem napuchła . Więc pytam się jak to ładować i czy coś da się zrobić z tą nieszczęsną baterią .

Edited by Sprenżyniak
Link to post
Share on other sites

Jak napuchła bateria to już się z nią nic nie da zrobić. Zaszły w środku pewne reakcje chemiczne, wydzielił się gaz i tak już zostanie. Najgorsze jest to że jak się na czymś nie znamy to kombinowanie przynosi zazwyczaj najgorsze skutki. Nikt od Ciebie ze znajomych nie ma tej ładowarki żeby Ci pomóc?

Link to post
Share on other sites

Rozwaliłeś baterie prawdopodobnie lądując ją złym programem.

 

Piszesz że się nie znasz, więc baterie LiPo ładuj programem LiPO Balance i żadnym innym.

Piszesz że podłączyłeś Baterie i chciałeś użyć programu LiPo Balance i ładowarka wyświetliła komunikat low voltage, mogło być to spowodowane tym że za bardzo rozładowałeś swoją baterie.

Baterie LiPo ulegają uszkodzeniu kiedy rozładuje się ja za bardzo lub naładuje za mocno.

 

Bateria raczej do wyrzucenia.

Link to post
Share on other sites

Tak, jak za bardzo rozładujesz bateria na strzelance to jest ona do wyrzucenia. Nie można rozładować poniżej 3.0V na cell, czyli w przypadku baterii 7,4V, 2-celowej, jej napięcie nie może spaść poniżej 6V. Sprawdź miernikiem ile ma twoja, choć miernik może kłamać bo nie pokazuje napięcia na poszczególnych celach. Na jednym możesz mieć 2,8 na drugim 3,4, miernik pokaże ok 6.2, czyli średnio 3.1 na cell, a bateria i tak jest już uszkodzona.

 

Aby uchronić się przed nadmiernym wyładowaniem używa się w LiPo alarm, LiPo Buzzer czy jak tam to się nazywa.

Ja nigdy tego nie używałem i baterie odłączałem jak słyszałem że zaczynają się problemy z naciągnięciem sprężyny i nigdy nie udało mi się rozładować baterii poniżej 3.2V na cell.

 

Ładując baterie LiPo w programie LiPo Balance na ładowarkach typu Imax czy Redox nie przejmujesz się czasem, ładowarka zacznie piszczeć jak naładuje baterie w pełni i przestanie ładować.

 

Proponuje przeczytać:

http://www.forbot.pl/forum/topics20/dla-poczatkujacych-akumulatory-litowo-polimerowe-li-po-lipol-kompendium-vt6720.htm

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

Generalnie: prawdopodobnie było tak jak pisali koledzy - rozładowałeś baterię poniżej napięcia "bezpiecznego" - różne źródła różnie podają ale najlepiej przyjąć min. 3,0 V na ogniwo (celę). Dlatego ładowarka pokazywała Ci "low voltage".

Takie cele nie zawsze są stracone, ale są niestabilne i dlatego "mądre" ładowarki nie pozwalają ich ładować.

Jest natomiast sposób by taka celę odzyskać - choć to raz - niebiezpieczne (z powodów jw.) a dwa - nie zawsze działa.

Ja swoją turnigy "wyratowałem" z poziomu 1,2 V na jednej celi i choć było to rok i 15 ładowań temu to nadal działa i to całkiem dobrze.

Otóż, należy się zaopatrzyć w tzw. prostą ładowarkę z podłączeniem tylko przez złącze balansera (takie płaskie z podłączonymi cienkimi kabelkami w ilości = ilość cel + 1) np. taką:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7637__Turnigy_12v_2_3S_Basic_Balance_Charger.html

Ona nie ma tych zabezpieczeń co mikroprocesorowa ("low voltage") ale ma zabezpieczenia przed "przeładowaniem" celi. Poza tym kosztuje ułamek tego co IMAX.

Tylko powtarzam: jest to niebezpieczne dla cel "naruszonych" i nie zawsze działa.

A najpierw sprawdź jakie są napięcia na celach przez pomiar przez złącze balansera - tam dostaniesz napięcie na celę a nie na cały akumulator. A najlepiej kup sobie takie "cóś":

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6589__Battery_Monitor_2_6S.html

pokazuje Ci napięcie na każdej celi sekwencyjnie.

(często ktoś ma na zbyciu w komisie za rozsądne pieniądze)

 

Ja nigdy tego nie używałem i baterie odłączałem jak słyszałem że zaczynają się problemy z naciągnięciem sprężyny i nigdy nie udało mi się rozładować baterii poniżej 3.2V na cell.

Z tym trzeba mocno uważać. Metoda na słuch nie zawsze działa. Jak "zjechałem" swojego turnigy to na tej celi która poszła za bardzo w dół było 1,2V a na dwóch pozostałych sporo powyżej 3,5 a silnik nie miał problemów żeby naciągnąć M150.

Link to post
Share on other sites

A jaką masz sprężynę i jaką baterię? Bo z drugiej strony 3 hi-capy to trochę przesadna ostrożność :)

Ja na M150 wywalam średnio 1,5 tys. kulek do pierwszego piśnięcia a baterię mam maluteńką bo 1000 mAh 20-40C.

A najlepiej to sobie kup lipo-alarm, to jest raptem 15 złotych :)

(Gwoli wyjaśnienia - tamta padaka jaką opisąłem to efekt zbyt wielu napojów niekoniecznie młodzieżowych i napierniczania przez 2 godziny do puszek w ogródku kumpla, lipo-alarm był założony, ale chłopaki w ferworze walki z agresywnymi puszkami nawet nie zauważyli, że coś piszczy od dłuższego czasu, dopiero jak im się znudziło, to powiedzieli - "coś Ci giwera pitoli" :) )

Link to post
Share on other sites

Przepraszam, że podepnę się pod temat. Jestem użytkownikiem LiPo dopiero od miesiąca i w tym względzie jestem kompletnie :icon_mrgreen:

(...) napierniczania przez 2 godziny do puszek (...)

Po dwóch godzinach :icon_question: :icon_exclaim:

Nawet strzelanki typu "my tu Wy tu" trwają dłużej a większe imprezy po 6 godzi, a co z imprezami dwu- trzy- dmiowymi bez możliwości doładowania :icon_question:

Czy mam rozumieć, że muszę wozić ze sobą kilka baterii :icon_question:

Link to post
Share on other sites

Na M100 takie maleństwo wystarcza mi na jakieś 1000 kulek przy spadku napięcia do ok. 3.7-3,6 na celę. Więcej mi się nie udało wystrzelić, bo na CQBie u nas przeważnie strzelamy w trybie real-cap więc nie "nadanżam" :icon_smile: a na "sucho" nie próbowałem.

Innych na 7,4 nie używałem od 3 lat wiec nie pamiętam "jak to było" (reszte mam na 11,1)

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Ja na sprężynie M120, replika z EBB (Ares G36) więc dodatkowe zużycie, bateria Redox 7,4 1750mAh

Na zwykłej strzelance wywalam 500-600 kulek, dla tej baterii to nic.

Zdarzyło się kilka razy wywalić ok. 1500 i też nie było problemu.

Dwa razy spadło mi napięcie do 3.2 na cell. Było już słychać że silnik ma problemy z naciągnięciem sprężyny.

Raz na radosnym strzelaniu do puszek, poszło na pewno sporo ponad 2k kulek.

I drugi raz jak nie ładowalem baterii przez ponad miesiąć, tak przez 4 strzelanki.

 

Replika M60 420 fps (sprężyna stockowa) z baterią Redox 11,1 2400mAh przerobiła kilogram kulek, pewnie by się dało więcej, ale kulek nie było.

 

EDIT:

Obie repliki miały mosfet, to pewnie wydłuża żywotność baterii.

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

@GuloGulo - a bateria pewnie tez nie ładowana po ostatniej bangli co?:D

@Powala - Biegam z thompsonem z drumem [jakies 380fps] po wywaleniu na totalnej łupance to starczyło na 3 drumy i nie chciał zwalniać:) nie obawiałbym się o to że na strzelance nagle Ci zabraknie "sztrumu".

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...