Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Komplet mundurowy w kamuflażu - masa dylematów.


Recommended Posts

Dzień dobry maniacy!

 

Piszę do Was z prośbą o pomoc przy wyborze kamuflażu do zestawu mundurowego. Dopiero zaczynam jakiekolwiek przygotowania do ASG, ale sam mundur przyda mi się też w innych okolicznościach. Przez około tydzień z dnia na dzień zmieniałem zdanie z Greenzone'a, rodzimej WZ.93, mitycznego multicama (lub jego brytyjskiej odmiany MP Camo) i Cadpat'u. Problem jest taki, że do końca nie jestem obeznany w temacie i mimo wielogodzinnych posiedzeń, czytając fora i oglądając zdjęcia i testy, nadal nie jestem w stanie zdecydować co wybrać. Dlatego w tym momencie zwracam się o pomoc do społeczności która jak myślę będzie w stanie pomóc mi dokonać wyboru, lub przedstawić inną ciekawą opcję. Poniżej zamieszczę parę suchych faktów na temat tego czym dysponuje oraz jakie są moje ogólne preferencje:

 

- W grę nie wchodzą rosyjskie maskałaty i niemieckie flecki.

 

- Dysponuję funduszem maksymalnie 650 zł. (W przypadku kupienia zestawu tańszego niż monstrualne 600 zł za sprowadzenie Cadpata lub kupno licencjonowanego GreenZone'u, za pozostałe pieniądze dokupił bym Bonnie Hat'a i pałatkę/poncho przeciwdeszczowe - oczywiście też w kamuflażu)

 

- Mieszkam na lubelszczyźnie.

 

- Nie interesują mnie całoroczne kamuflaże - jesienny i na wczesną zimę mam już zakupiony. Tylko na lato.

 

- Chciałbym aby kamuflaż sprawował się w miarę dobrze w typowo polskich lasach - zarówno liściastych i iglastych. Oczywiście jeżeli to niemożliwe to również z chęcią wysłucham innych propozycji.

 

- Za każdą sensowną pomoc, serdecznie dziękuję! :icon_smile:

Edited by Kolinox
Link to post
Share on other sites

Ja, mając 600zł do wydania na kolejny mundur leśny, nie wziąłbym niczego w stylu multicamo - świeci toto na kilometr, a ilekroć założę MTP do lasu to na respie spędzam więcej czasu niż zazwyczaj.

 

W lasach w okilicach Łodzi fleck sprawdza się dość dobrze, tak samo jak woodland i dpm'y.

O nowych czy egzotycznych u nas camo, jak cadpat czy grenzone się nie wypowiem, nie wiem ile kosztują, wiem tylko że nie ma z nich na mnie rozmiaru.

Rodzime Wz...moim zdaniem są lepsze od niego opcje.

 

Ostatnio widziałem kilka osób w gładkich, oliwkowych ciuchach i oporządzeniu. Zaskoczyło mnie jak dobrze się maskowali.

Link to post
Share on other sites

Ja, mając 600zł do wydania na kolejny mundur leśny, nie wziąłbym niczego w stylu multicamo - świeci toto na kilometr, a ilekroć założę MTP do lasu to na respie spędzam więcej czasu niż zazwyczaj.

Rozumiem, w takim wypadku myślę że normalne multicamo możemy wykluczyć, z kolei jak się ma Twoja opinia do Multicamo w odmianie tropic? 28-1024x682.png

 

MC Tropic/ Pencott GZ od Leo Koehlera może? Pencott nie jest przypadkiem trochę za jasny?

 

Hmm, może faktycznie jest trochę jaśniejszy ale czy to bardzo będzie przeszkadzało w kamuflażu? Dla porównania wrzucam również zdjęcie z Greenzone'a. Na dodatek wydaje mi się, że Pencott może być trochę bardziej uniwersalny.

 

Leo_Kohler_Feldbluse_Pencott_Greenzone_2.jpg

Link to post
Share on other sites

Jak zależy Ci na jak najlepszym maskowaniu latem to odpowiedź jest tylko jedna: PenCott GreenZone. Ale to oczywiście tylko moje, mocno subiektywne zdanie, bo w końcu jestem fanem PC. :icon_wink:

 

Twój budżet pozwala na zakup kompletu od Helikona lub Leo Kohler, a jak dorzucisz jeszcze trochę $$$ to starczy Ci na Leo Kohler z wbudowanymi ochraniaczami lub na mundur UF PRO czy też jeszcze innych droższych firm.

 

Możesz rozważyć też Multicam Tropic, A-TACS FG, MARPAT Woodland, CADPAT czy Kryptek Mandrake, ale żaden z tych kamuflaży nie dorównuje PenCott'owi (oczywiście moim skromnym zdaniem).

 

MultiCam/MTP itd. to kamuflaże zaprojektowane z myślą o Afganisatnie/Iraku (czyt. tereny pustynne i półpustynne), więc nic dziwnego, że w zielonym polskim lesie MC słabo kamufluje... Oczywiście w założeniu MC miał maskować w każdych warunkach, ale i tak najlepiej sprawdza się na pustyniach i w wysokich trawach.

 

Pytanie tylko czy jest sens wydawać tyle kasy na mundur skoro dopiero zaczynasz z ASG? Moim zdaniem lepiej wydać to chociażby na tuning repliki (no chyba, że stać Cię na wszystkie te rzeczy jednocześnie to wtedy ok :icon_razz:).

 

A z tańszych alternatyw to Woodland, DPM, Flecktarn i Wz. 93. Z czego na lato to DPM byłby moim faworytem z tych tańszych kamo.

 

PS: Lepszy PC GZ czy MC Tropic? Moim zdaniem MC Tropic jest ciut za zielony - do dżungli jak znalazł, ale w europejskim lesie jest więcej brązów i beżów, więc PC jest chyba bardziej uniwersalny.

 

Może Cię zaciekawi:

https://www.facebook...75333788&type=1

https://www.militari...prowadzenie.xml

Link to post
Share on other sites

Na lato w lasach liściastych Pencott greenzone sprawdzi się bardzo dobrze. Za jasny? Na tle fotograficznym ze sklepów może faktycznie, w rzeczywistości działa. Natomiast las iglasty to inna bajka. Tło jest ciemniejsze, jak to iglaki, a ściółka mocno brązowa, głównie suchy chrust i pozbawiona krzaczorów. Tu celowałbym w Badlands. Idąc na kompromis i kupując jeden mundur na to i na to, brałbym Badlandsa. Najwyżej trzymał się nisko w liściastym i nadal zachowywał skuteczność. Za to miałbym luzik w iglastym i polach.

Link to post
Share on other sites

Hmm...

Badlands w sumie wydaje się nie głupi, szczególnie ,że mógłby zastąpić moje dark camo, które na jesień sprawuje się też tylko w określonych warunkach. Ale boli mnie fakt, że na tle zielonego nie kamufluje się za dobrze. Nad tym raczej pomyślę, ale teraz pytania - marka samego munduru i sklep. Myślałem nad Leo Kohlerem i Helikonem ale z tego co się orientuje Helikon nie oferuje wzmocnionych wersji spodni. Co o tym sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Jestem początkującym, który na strzelankę zabierać będzie może z 3 magazynki, z czego jeden podczepiany na początku. Rozumiem, że szpej jest ważny ale wydaje mi się, że w moim przypadku jest zbędny ze względu na dwie obszerne kieszenie na piersiach. Myślę, że to żaden wstyd biegać bez kamizelki lub innych dodatków, a kiedy już się wkręcę na dobre itd. to i fundusze na zakup szpeju się znajdą.

Link to post
Share on other sites

Jako osoba, która widziała Pencott`a GZ w praktyce nie polecam tego kamuflażu. Nawet w otoczeniu gęstej trawy i zarośli świeci się ostrą zielenią.

 

Jako osoba, która widziała PenCott GreenZone w praktyce, polecam ten kamuflaż. Nawet w otoczeniu gęstej trawy i zarośli nie świeci się ostrą zielenią.

Link to post
Share on other sites

Może i będziesz nosił dwa magazynki, ale gdzieś musisz trzymać też kulki, wodę do picia, szybkoładowarkę, szmatę i te zbędne pierdoły które wszyscy noszą... Tylko to co wymieniłem to już pół niedużego butt-packa, więc i pas by się przydał... Ale zawsze możesz nosić to w plecaku który będziesz zostawiał na respie.

 

Jeśli doszliśmy do tego, że nie masz jeszcze repliki, a "jeśli coś zostanie to będzie lepsza", to zastanów się czy nie lepiej zacząć z bardzo dobrą repliką i popularnym camo niż ekstrawaganckim mundurem i średnią repliką. Zresztą, to wszystko zależy od tego ile ogólnie możesz przeznaczyć.

 

Realtree jest ciekawym kamuflarzem, ale bez żadnych militarnych konotacji - o ile dobrze kojarzę opracowanym dla myśliwych,

Link to post
Share on other sites

Z oporządzenia to chyba na początek starczy pas pierwszej linii + worek zrzutowy + ładownice + nerka/kieszeń uniwersalna na jakieś drobiazgi, a reszta może zostać na respie. Od biedy to można nawet z 1 hi-capem biegać i wtedy nawet pas nie jest niezbędny na zwykłej strzelance.

 

Realtree wygląda efektownie tylko na zdjęciach zrobionych w odpowiednim otoczeniu, bo dane wzory są opracowywane tylko na jeden konkretny typ tła i z każdym innym tłem będzie się to gryzło. Dla myśliwych czy fotografów to może i dobre rozwiązanie, bo jak taki ornitolog-fotograf będzie kampił w tylko jednym typie krzaków to może takie kamo sobie dobrać. Od kamuflaży "wojskowych" wymaga się uniwersalności, dlatego Realtree prawdopodobnie nie jest na wyposażeniu żadnej jednostki wojskowej. Bo o ile na tle kory drzewa takie kamo działa całkiem nieźle, to na tle zielonych liści już niekoniecznie.

 

M90 zawsze lepszy od takiego wz. 93, ale i tak jest chyba trochę za ciemny, zbyt kanciaty i nie ma mikrowzoru... Ale przynajmniej nie jest aż tak drogi jak najnowsze PenCotty, Multicamy, Krypteki itd.

Edited by B-E-D-A
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Witam z powrotem!

 

Po sporej dozie czasu na namysł odnośnie zakupu i zdecydowaniu się na konkretny kamuflaż mam prośbę do forumowiczów o pomoc w wyborze producenta. W szranki staje komplet mundurowy "Striker" od UF PRO Bluza + Spodnie kontra komplet od Leo Köhler'a Bluza + Spodnie . Proszę o radę w wyborze, opinie i argumentację!

 

Pozdrawiam Michał.

 

Link to post
Share on other sites

Rozejrzyj się za combat shirtem zamiast standardowej bluzy.

 

Combat Shirty nie interesują mnie - jak wspominałem na początku, mundur przyda mi się nie tylko do ASG, a combat shirt w tym przypadku nie za bardzo mi pasuje.

 

Czekam na więcej opinii :)

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście mam flecktarna. Niestandardowy gr. 17. Dałem 100zł za komplet z demobilu. Nie nosiłem innych mundurów, ale jak dla mnie to nigdy bym więcej nie wydał na mundur. Fajnie się nosi i dobrze kryje.

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Mimo sporego hejtu wobec flecka jest to chyba najskuteczniejszy kamuflaż w polskich lasach. Nie raz ludzie prawie mi na głowę weszli i/lub byli bardzo zaskoczeni jak pojawiałem się z nikąd. Niestety kontrakty mają krój przedpotopowy niedostosowany do nowoczesnego szpeju, a mundury w kroju współczesnym są bardzo drogie.

Link to post
Share on other sites
Doskonale, cieszymy się twoim szczęściem.

 

Po co ta kąśliwa uwaga? Jak Ci nie odpowiada to nie czytaj.

 

Co do kroju, nie odczułem dyskomfortu ale amerykański 100x lepiej się prezentuje.

 

Wiadomo, że mundur nic specjalnego ale u mnie w drużynie wymagany. W każdym bądź razie spełnia dla mnie najważniejsze - jestem zadowolony.

 

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka

Edited by grzech1991
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...