Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kilka wskazówek dla newbie.


Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

mam na imię Daniel, mam 21 lat i mieszkam w Krakowie. Moje doświadczenie w airsofcie jest bardzo niewielkie, byłem tylko na dwóch 'jebankach' w lesie z kolegami i przeczytałem niezliczoną ilość stron forumowych stron oraz obejrzałem kilkadziesiąt filmików na yt. Przez co w głowie obecnie mam straszny mętlik i szczerze powiedziawszy sam nie wiem w co zainwestować. I tutaj zwracam się do was z prośbą drodzy forumowicze. Zdecydowałem, że chciałbym podążyć drogą strzelca wyborowego. Oczywiście, mam nadzieję, że większość osób wie, że strzelec wyborowy, a snajper mają całkowite odmienne zadanie w drużynie, a droga snajpera nie jest moją drogą. Przechodząc do meritum, chciałbym uzyskać pomoc w doborze repliki, jakie szpeje kupić i ew. tuning do stocka. Bardzo fajnie by było, jeżeli podane przez was repliki znajdowały się w ofercie taiwangun.com lub taktyczny.com, gdyż jak wspominałem mieszkam w Krakowie.

 

- cena przy kupnie stocka to do 1500zł, oczywiście nie trzeba się strasznie sztywno trzymać tej kwoty, tuning i inne szpeje liczę osobno.

 

Chciałbym również móc zamontować lunetę do repliki, uzyskać dobrą celność i szybkostrzelność. Fpsy są sprawą drugorzędną, ale wiadomo również są ważne. Jednym słowem chciałbym mieć troszkę przewagi nad szturmiakami i móc strzelać z troszkę większej odległości.

 

Liczę na was !

 

Podsumowując:

 

- jaka replika

- jaki tuning

- jakie szpeje.

 

To wszystko ode mnie, spodziewam się za pewne fali hejtu, ale proszę zamieńcie hejt w konstruktywny krytycyzm.

 

Pozdrawiam,

Kreedz.

 

PS.

Obecnie nie mam nic. Mundur powinien być na dniach.

Link to post
Share on other sites

Pierwsza rzecz do zakupu: ochrona oczu.

Odnośnie repliki: skoro ma być tryb auto i strzały mają być powtarzalne to raczej jakieś AEGi. Przy trybie auto nawet po tuningu nie będziesz miał sporej przewagi zasięgu nad szturmiakami. Realnie mógłbyś mieć powiedzmy 500FPS. Pytanie jakie są limity w okolicznym środowisku dla replik full auto. Druga sprawa to wytrzymałość GB, ona ogranicza FPSy, bo GB najmocniej cierpi na auto. Jak chcesz przewagę przez celność i powtarzalność strzałów to przede wszystkim dobra lufa, gumka i komora + szczelność w układzie. Oczywiście dobre kulki również.

 

Napisz najpierw jakiego typu repliki wchodzą w grę: kałasze, m4, czy co ci się tam podoba. Dobry karabin można zrobić nawet z MP5 ale to trochę niepoważnie wygląda z lunetą. Lunetę możesz zamontować do wszystkiego łącznie z pistoletami.

 

Przy mocnej replice pomyśl też nad bronią boczną.

Temat innych szpejów to temat rzeka. Chcesz kogoś rekonstruować, stylizacja, czy całkiem swobodne podejście do tematu? Nastawiasz się na niedzielne strzelanki czy jakieś bardziej wymagające imprezy?

 

Musisz podać więcej danych, bo nikt tu nie jest wróżką.

Link to post
Share on other sites

Mam znajomych, którzy na M4 Specny (chyba Specny, mniejsza jednak o markę) bez jakiegoś specjalnie dużego tuningu mocowego (jeśli dobrze pamiętam to pod względem sprężyny był stock, ale mogę się mylić) wyciągają 60, a nawet 70 metrów. Osobiście byłem świadkiem trafienia z takiej odległości (sprawdzana na Geoportalu - niedokładność wynika z niemożności precyzyjnego ustalenia pozycji strzelca) w słupek wysoki na 1,5m o fi około 20cm. Co prawda kolega potrzebował do tego chyba 3 kulek, ale trafił. Przy dobrym doborze części dla strzelca wyborowego jakiś karabinek szturmowy będzie odpowiedni - połączy siłę ognia z precyzją. Jeśli nie przesadzi się z fpsami to nawet na niewielkie odległości będzie repliką względnie bezpieczną i użyteczną.

Z wyborem szpeju się wstrzymaj - dowiedz się najpierw co będziesz chciał przenosić (to determinuje zakupy) i poprzymierzaj na jakiejś strzelance różne kamizelki czy pasoszelki - przekonasz się co jest wygodne dla Ciebie, a co nie. Sam na początku swojej przygody z airsoftem kupiłem plate carriera i to był najbardziej nietrafiony airsoftowy zakup jakiego dokonałem.

Link to post
Share on other sites

mareq

Okulary to oczywista oczywistość, więc pozwoliłem sobie pominąć to zagadnienie. Co do limitów fpsów to sprawa jest drugorzędna, bo przez dłuższy czas zamierzamy się strzelać tylko we własnym towarzystwie, więc jakiekolwiek regulaminy ustalamy sobie sami. Większość replik u nas ma już ponad 400 fps. Ja rozumiem, że trzeba wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, ale jestem na tyle opanowany, że nie strzele nikomu serią w twarz z 10 metrów. Odpowiadając na kolejne pytanie, nastawiam się raczej na swobodne podejście do tematu, a nie żadne rekonstrukcje, czy jakiekolwiek inne gry. Jak już wspominałem przez jakiś czas to raczej będą niedzielne strzelanki, bo jak wszyscy zgodnie stwierdzili, lepiej na razie poruszać się we własnym gronie, zgłębiać taktyki, zanim wypuścimy się na jakieś oficjalne strzelanki. A co do mojego upodobania w replikach, to mam 184 cm wzrostu jestem dosyć barczysty, więc nie chciałbym, żeby replika w moich rękach wyglądała jak zabawka, więc myślałem nad jakimś dłuższym wiosłem. To w sumie na tyle, nie mam jakiś specjalnych upodobań.

 

W sumie MarekMac fajnie, opisał to co chciałbym uzyskać.

 

Tak na prawdę wszystko to co piszę to swoistego rodzaju moje widzimisię i dlatego napisałem tutaj, bo wiem, że są ludzie, którzy są znacznie bardziej doświadczeni i na pewno lepiej znają się w replikach niż ja sam.

Link to post
Share on other sites

Konstruktywnie i krytycznie zalecę poczytanie poradników z tematów przyklejonych w tym dziale.

 

I gwoli uściślenia:

-droga strzelca wyborowego wymaga

a) pieniędzy na replikę (składając na gównianej podstawie uzyskasz mierne efekty ( nie nie wierzę w "snajperkę za 1000pln bo sam przez to przechodziłem)

b) pieniędzy na części tuningowe

c) pieniędzy na dobrego magika coby podstawę i części złożył do kupy tak aby działało i było powtarzalne w strzelaniu.

d)umiejętności w:

- maskowaniu

- poruszaniu się w sposób skryty

- posługiwaniu się optyką (sama luneta nic ci nie da jak nie będziesz umiał się nią posłużyć. to nie CS )

-taktyki i strategii działań snajperskich

Tego nauczysz się (może, bo to nie łatwe) ganiając z karabinkiem i się starając. ( do poczytania poradniki w dziale tuningowym i snajperskim)

 

 

Podsumowując:

- na początek na pewno nie karabin wyborowy. Najsensowniej jakiś karabinek o mocy ok 450fps. Optyka o małym powiększeniu (4x max) żeby się nauczyć używać lunety czy koli. Odpuść tanie lunety ołówkopodobne bo to chłam. Unikaj wyrobów z opisami "profesjonalny", "używany przez....( tu wstawiasz dumną nazwę jednostki specjalnej"

- tuning to temat rzeka. na początek dobra guma hopa, dobry dystanser , konektoty. Pakiet lipo plus ładowarka. może lufa (nie musi być precka, ale powinna być dobra), może mosfet.

- szpej konieczny na początek to ATESTOWANA OCHRONA OCZU. żadne chińskie podróbki, maski PB czy gogle SWD. Żadne okulary szlifierskie czy narciarskie. Dobre wygodne buty chroniące kostkę, Rękawiczki chroniące całe palce. Nakolanniki, tak samo jak i rękawiczki na początek nie muszą być extra. Rolkowe wystarczą. Poza tym coś na głowę (żeby słoneczko nie grzało) plecaczek (bo nie wszystko upchniesz w kieszeniach. Mundury najlepsze z demobilu. Polskie, niemieckie, brytyjskie czy stare amerykańskie są niedrogie, solidne i nieźle maskują. Najgłupszą rzeczą jest silić się na tanie chińskie podróby.

 

Reszta szpeju przybędzie w miarę potrzeby i rosnącego doświadczenia ;P

Link to post
Share on other sites

Ok, chcesz być strzelcem wyborowym, nie snajperem. Czyli chcesz chodzić z ekipą i zapewniać celny ogień z większej odległości.

Najlepiej zrobisz to po prostu na dobrze podkręconym AEGu, a nie z jakąś repliką SWD czy innego karabinu wyborowego. Jak podkręcisz dużo fps, żeby mieć wyraźnie większy zasięg niż reszta ekipy, to już stajesz się snajperem, bo z bliska nie będziesz grzał z takiej mocnej repliki.

Coś takiego jak "troszę przewagi nad szturmiakami" to bardzo niekonkretna rzecz, bo kumple z Twojego składu mają powiedzmy 400 fps, więc zrobisz sobie replikę z dobrą powtarzalnością, 450 fps, będziesz miał te parę metrów więcej zasięgu skutecznego. Pójdziecie na strzelanie, gdzie ktoś będzie miał jakieś M4 z 500 fps, dopieszczone na cacy, i w tym momencie Twoja broń "strzelca wyborowego" ma mniejszy zasięg niż jego "szturmiak". Oczywiście uogólniam, bo fps nie wiążą się bezpośrednio z zasięgiem, ale chyba wiesz o co mi chodzi?

W praktyce wygląda to tak, że jak trzeba się podzielić funkcjami, to się pyta "kto ma największy zasięg" i ta osoba/osoby osłaniają resztę, która w tym czasie podchodzi do wroga, żeby go mieć w zasięgu. Czasem największy zasięg ma ten, kto ma 400 fps i preckę, a innym razem przyjdzie na strzelanie ktoś z bardziej dopieszczoną repliką i wtedy "skala" się zmienia.

Edited by kukunamuniu
Link to post
Share on other sites

arend

Konstruktywnie i krytycznie odpowiadam, że większość z tych punktów jest przeznaczona dla snajpera, a nie dla strzelca wyborowego. Snajper = strzelec wyborowy, lecz strzelec wyborowy nigdy nie równa się snajperowi. Twoje podsumowanie jest bardzo cenne dla mnie, jest tam kilka wskazówek, które na pewno sobie wezmę do serca. Dziękuję.

 

GuloGulo

Z podanych przez Ciebie replik najbardziej przypadło mi do gustu MK18, lecz tak jak mówiłem najbardziej zależy mi na w miarę fajnej odległości strzału i celności. Sam już niestety nie wiem co wybrać...

 

kukunamuniu

Twoje wskazówki są również bardzo cenne i pouczające, zaczynasz mi otwierać oczy na pewne sprawy. Aczkolwiek dalej będę się trzymał swojej wersji i chciałbym po prostu mieć przewagę nad szturmowcami, chciałbym móc strzelać na powiedzmy 60-70m. To mi najbardziej odpowiada. Również dziękuję.

 

Panowie podajcie proszę jakiekolwiek konkrety, jakiego stocka kupić, jaki tuning, żeby uzyskać wymienione przeze mnie priorytetowe założenia.

 

Dziękuję wszystkim za udzielanie się w temacie.

 

Pozdrawiam,

Kreedz.

Link to post
Share on other sites

Ja bym poszedł w ten sposób (tu piszę trochę w ciemno, bo nie testowałem tego rozwiązania). Jakaś eMka KWA, bo mają dość pancerne gearboxy. Wsadziłbym do tego jakąś lufę z górnej półki (jak np. Prometheus), dobrze dobraną gumkę i komorę (i tu jest trochę loteria, bo nie wiadomo na 100% jaka gumka podejdzie najlepiej do Twojej repliki). To byłaby podstawa pod precyzje i zasięg. W razie potrzeby wsadziłbym jeszcze mocniejszą sprężynę (oczywiście jeśli trzeba to i mocniejszy silnik, dopasowane zębatki itd. itp.). Ogólnie dopieściłbym to wszystko żeby uzyskać szczelność na poziomie łodzi podwodnej.

Link to post
Share on other sites

Założone konkrety wymagają dobrego serwisanta i kasy. Teoretyzowanie to nic nie da.

Owszem jakie części kupić to możesz poszukać w działach technicznych, ale dobre części to nie wszystko. Te części jeszcze trzeba umieć scalić w dobrze pracującą całość. A do tego potrzebny dobry majster. I rozmowa z nim w realu ( bo każdy majster ma jakieś swoje misię).

Rada moja: poszukaj majstra i z nim gadaj.

 

 

ps

A jak znajdziesz dobrego majstra to traktuj go jak księżniczkę, to się opłaca potem :icon_mrgreen:

Dobry i dobrze dopieszczony majster to inwestycja :hahaha: :icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...