Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam

Nie wiem czy napisałem w odpowiednim dziale,jeżeli nie,proszę o przeniesienie,w każdym razie zamierzam zbudować działko bezodrzutowe na sprężone powietrze,jednak mam pytanie co do pewnej kwestii.

Otóż według artykułu 8 ustawie o broni i amunicji mówi,że jest ona niebezpieczna,kiedy pocisk opuszcza lufę z energią większą niż 17 j.Czyli jeżeli pocisk o masie 120 gram opuści lufę poniżej tym 17 j,to replika będzie w pełni legalna?

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Tia, niby będzie. Tylko aby pocisk o masie 120 gram nie przekroczył energii 17 jouli to musi być wystrzelony z tak żałośnie niską prędkością, że nie wiem czy jest sens się w to bawić.

 

Nie wiem czy dobrze to wyliczyłem ale mi wyszło 16,78 m/s dla pocisku 120 gram, da 16,9 joula.

 

No chyba ze taki jest pierwotny zamysł :)

Link to post
Share on other sites

Mi wyszło podobnie (16,83m/s dla pocisku 120g i Ek 17J). Cały myk z energią polega na tym, że to przedmiot wyrzucający generuje energie, a nie pocisk. Im cięższy pocisk tym niższa prędkość, ale energia taka sama (w momencie wystrzału*, później jest ona róznie tracona przez różne pociski) jak w przypadku lżejszego, a szybciej lecącego pocisku.

* pewne uproszczenie.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Mi wyszło podobnie (16,83m/s dla pocisku 120g i Ek 17J). Cały myk z energią polega na tym, że to przedmiot wyrzucający generuje energie, a nie pocisk. Im cięższy pocisk tym niższa prędkość, ale energia taka sama (w momencie wystrzału*, później jest ona róznie tracona przez różne pociski) jak w przypadku lżejszego, a szybciej lecącego pocisku.

* pewne uproszczenie.

 

Przyznaję, mój błąd :) Ale w sumie pomyślałem że i tak będzie wiadomo o co chodzi więc nie poprawiałem tej energii wystrzelonego pocisku :)

Link to post
Share on other sites

Przyznaję, mój błąd :icon_smile: Ale w sumie pomyślałem że i tak będzie wiadomo o co chodzi więc nie poprawiałem tej energii wystrzelonego pocisku :icon_smile:

Żaden błąd (chyba) - przecież zaznaczyłeś, że liczyłeś dla troche mniejszej energii - pod względem obliczeń to żaden błąd, a sytuacja nie wymagała idealnej dokładności - tak niewielkie niedoszacowanie i tak dało dość dobry obraz na sytuacje.

 

NadŻołnierzu, zależy od energii kinetycznej ziemniaka :icon_wink:

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Jeśli nic się nie zmieniło, to z tego co pamiętam, dla broni pneumatycznej >17J nie potrzeba pozwolenia, a jedynie rejestrację na komendzie. Jeśli się mylę, to nie obrażę się za uświadomienie mnie.

Link to post
Share on other sites

Cholera wie jak by to zdefiniował sędzia i prokurator w rzeczywistości. Pewnie też trzeba by było opinii biegłego. Jak uzyskamy sporą energię to może by się nawet dopatrzyli w tym broni palnej. W każdym razie zabawa takimi "urządzeniami" to śliska sprawa w Polsce.

Link to post
Share on other sites

Serdecznie dzięki za odpowiedzi,powoli zaczynacie mi powoli rozjaśniać sytuacje:)

MarekMac,wspomniałeś o tym,że to przedmiot wyrzucający pocisk odpowiada za jego energię,czy istnieje sposób na wyliczenie,ile dżuli to np. jeden bar?

Wiem,że to podstawowa fizyka,ale niestety z tego jestem zielony jak oliwka;)

Link to post
Share on other sites

Serdecznie dzięki za odpowiedzi,powoli zaczynacie mi powoli rozjaśniać sytuacje:)

MarekMac,wspomniałeś o tym,że to przedmiot wyrzucający pocisk odpowiada za jego energię,czy istnieje sposób na wyliczenie,ile dżuli to np. jeden bar?

Wiem,że to podstawowa fizyka,ale niestety z tego jestem zielony jak oliwka;)

 

Mówimy tu cały czas o przykładowych 120 gramach ??

Link to post
Share on other sites

Jeśli nic się nie zmieniło, to z tego co pamiętam, dla broni pneumatycznej >17J nie potrzeba pozwolenia, a jedynie rejestrację na komendzie. Jeśli się mylę, to nie obrażę się za uświadomienie mnie.

 

Masz rację nie jest wymagane zezwolenie.

 

Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji to podstawa prawna, która potwierdza, że na wiatrówki o energii powyżej 17 dżuli nie jest wymagane zezwolenie, po zakupie wiatrówki o energii pocisku powyżej 17 dżuli trzeba ją zarejestrować w ciągu 5 dni od daty zakupu. Aby wiatrówkę zarejestrować, należy uzyskać:

 

- badania lekarskie - wzroku oraz psychotesty (listę lekarzy, które takie badania mogą przeprowadzić, uzyskać można m.in. na pobliskim komisariacie policji),

 

- zaświadczenie o niekaralności.

 

Po uzyskaniu tych dwóch dokumentów należy wypełnić wniosek, który razem z nimi oraz dwoma zdjęciami (jak do dowodu), kopią dowodu osobistego i dowodu zakupu wiatrówki (oryginały muszą być dostępne do wglądu), a także opłatą skarbową należy złożyć na policji.

 

Możemy spodziewać się jeszcze wywiadu środowiskowego - jednak uzyskanie rejestracji jest formalnośią.

 

Nie jestem tylko pewny czy w przypadku własnoręcznie budowanych działek/wiatrówek, nie były by wymagane jakieś badania samego urządzenia czy homologacja lub coś w tym stylu.

 

A to mogło by być kosztowne :)

 

Jak by nie było, wiatrówka zakupiona w sklepie posiada certyfikaty dopuszczające ją do użytkowania czy sprzedaży, pomijając numer seryjny i producenta :)

Link to post
Share on other sites

Nie jestem tylko pewny czy w przypadku własnoręcznie budowanych działek/wiatrówek, nie były by wymagane jakieś badania samego urządzenia czy homologacja lub coś w tym stylu.

 

Zapewne tak. Mi chodziło o same FACe, że nie jest wymagane na nie zezwolenie. Broni palnej alarmowej bocznego zapłonu kalibru do 6mm nie trzeba nawet rejestrować, ale wytwarzać jej nie możesz.

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...