Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radio PMR do CQB


Recommended Posts

Nie będziesz mial 2 km zasięgu w lesie na tych radyjkach. 500, w budynkach też raczej nie (zależy ile ścian "po drodze"). Te 7 km na 0,5W to jest fikcja, może w górach ze szczytu na szczyt i dobrej propagacji da się tyle wyciągnąć

 

Dawno, dawno temu, kiedy nie było tanich chińskich transceiverów VHF/UHF w rodzaju Bao czy innego Wouxuna a intek 4040 był szczytem marzeń używało się i takich PMR-ek i fajnie było, ale teraz bym sobie darował. Jeżeli tylko budżet pozwoli to lepiej zainwestować we wspomnianego UV-5R + fajny zestaw słuchawkowy. Fakt że nie mająone funkcji odstraszania komarów :)

Edited by kugelblitz
Link to post
Share on other sites

Jeśli już Bałofengi, to nie 5R, a 82. Lepsza wersja w tej samej cenie. Polecam zaktualizować info, bo szkoda wciąż kupować 'piątki', skoro pojawiły się nowe modele.

Btw, gdybyś zdecydował się na Bao, to szukaj również pod nazwą Pofung, bo obecnie pod takim znakiem firmowym są produkowane. Resztki zapasów pod szyldem Baofeng mogą mieć przez to podbitą w górę cenę, ze względu na niższą dostępność.

Edit literówka...

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Edited by Emcet
Link to post
Share on other sites

A w czym UV-82 jest lepszy od UV-5R. Pod względem parametrów nadawczo odbiorczych i funkcji są praktycznie takie same. Owszem, 82 ma podwójny PTT i skok 2.5kHz , ale za to 5R może mieć wiekszą baterię i wydaje mi się że nieco lepszą klawiszologię. To marginalne różnice dla przeciętnego uzytkownika. Dual-ptt moze być przydatny dla RTO na przykład.

Link to post
Share on other sites

5 też ma 2,5kHz. Zwykły user nie ma po co kupować 82, z 2 PTT będzie mieć tylko więcej zamętu niż pożytku. W ogóle 90% posiadaczy 5R nie powinno w ogóle ich kupować, bo nie ogarniają. Jak komuś PMR nie wystarcza, to niech lepiej weźmie BF-888S, a nie radio, którego nie rozumie.

 

PS. Jak komuś nie starcza zasięgu w PMR, to niech lepiej najpierw zmieni antenę na dorobioną ćwiartkę, a nie od razu radio kupuje.

Link to post
Share on other sites

PS. Jak komuś nie starcza zasięgu w PMR, to niech lepiej najpierw zmieni antenę na dorobioną ćwiartkę, a nie od razu radio kupuje.

 

Jeżeli kogoś przerasta konfiguracja Baofenga to może lepiej żeby się nie zabierał za zmianę anteny w zwykłej PMR-ce, one są raczej na stałe zamontowane.

Link to post
Share on other sites

Przykro mi, ale link mi nie działa (mam inną numerację postów, bo wliczają się też te ukryte). Ale domyślam się, że są tam moje niegdysiejsze pytania o długość anteny 1/4 lambda.

Antenę taką wykonałem z telewizyjnego kabla koncentrycznego (ze zdjętym oplotem oczywiście), wtyku sma-f i rurki termokurczliwej. W działaniu nie widzę żadnych różnic od NA-771, oczywiście wyłącznie na 70cm :icon_wink: Polecam sobie takie coś zrobić, bo koszt groszowy, działa bdb i nie ma ryzyka, że linka się złamie (ostatnio kumpel złamał swoją NA-775...). Jeśli posiadamy lutownicę i odrobinę oleju w głowie, to można też zrobić sobie coś takiego do zwykłej pmrki, zastępując fabryczną gównoantenkę. Osiągi wtedy będą pewnie porównywalne do Baofenga...

Jeżeli kogoś przerasta konfiguracja Baofenga to może lepiej żeby się nie zabierał za zmianę anteny w zwykłej PMR-ce, one są raczej na stałe zamontowane.

Są niestety osoby, które prędzej poradzą sobie z lutownicą, niż z ogarnięciem jak powinny użytkować radiotelefon amatorski...

 

Jakiś czas temu polecałbym Baofenga każdemu, ale teraz patrząc na te wszystkie sieroty, którym trzeba wpisać częstotliwość, bo inaczej sobie nie poradzą zdecydowanie jestem temu przeciwny.

Link to post
Share on other sites

No to kup to co podlinkowałeś i nie miej pretensji że nie ostrzegaliśmy. Poniżej baofenga wszystko działa tak samo, tylko obudowy się różnią.

 

Generalnie spotkałem się jeszcze z metodą kupowania hurtem takich budżetowych radyjek z aliexpress, albo ebaya i regularnej wymiany, bo kulki one raczej nie wytrzymują i kable się rwą.

 

Zajedziesz ten model, to pewnie się przesiądziesz na bao, ale 80zł już nikt nie zwróci :D

Link to post
Share on other sites

A istnieje tańsza alternatywa niż baofeng? Jeżeli chodzi o radiokomunikacje to będzie moja pierwsza PMR'ka nie mam dużych wymagań...

 

Alternatywą dla duobanderów Baofeng UV-5R/UV-82, o więcej niż przyzwoitej relacji cena-paramatry/jakość jest... low-budget Baofeng-888. To radiotelefon single-band - jedynie na pasmo UHF - o max. rzeczywistej mocy w.cz. 2 W. Kosztuje poniżej 100,- PLN

http://allegro.pl/li...v1-ele-1-5-0205

W sieci bywają naprawdę okazyjne oferty - w cenie ~150,- zł + wysyłka - za zestaw 2 sztuki z kablem do programowania:

http://allegro.pl/no...5902034354.html

 

Brzmi gorzej niż "wyższe" modele Baofengów, nie mówiąc o radiotelefonach radioamatorskich (Yaesu, Kenwood, Icom) czy profesjonalnych Motorolach - co wynika chyba z gabarytów i zastosowanego głośniczka. W pracy z zestawem nagłownym nie ma to specjalnego znaczenia, a standard złącza Kenwood oznacza, że jak już uzbierasz na sensownego duobandera, to nie będzie potrzeby zmiany akcesoriów.

Ale za cenę, za jaką można je kupić to ciągle przyzwoite radio - o parametrach lepszych (także mechanicznych) niż zestawy mydelniczkowe PMR.

 

Wady:

  • nie ma wyświetlacza (to akurat może być zaleta :icon_wink: - w konsekwencji programuje się go wyłącznie za pomocą kabla;
  • sprzedawany jest z domyslnie zaprogramowanymi częstotliwościami poza pasmem PMR i raczej nie ryzykowałbym w Polsce na nich pracy;
  • osłona oryginalnej antenki helikalnej ma tendencję do zsuwania się (co łatwo naprawić za pomocą przyzwoitego kleju).

Uprzedzając niepoważne pytania w rodzaju http://forum.wmasg.p...s-konfiguracja/

poniżej screen-shot z tabelą częstotliwości PMR i przykładowymi ustawieniami CTSS - zapewniającymi kompatybilność z serią 16-kanałowych radiotelefonów z rodziny Intek-MT*:

Baofeng888_PMRIntek_FRQ.png

Wersja tych radiotelefonów w wykonaniu PMR, brandowana jako Intek MT-446A, z certyfikatem zgodności z PMR oraz bez odłączalnej anteny kosztuje prawie 2,5 stówki:

http://allegro.pl/in...5965041445.html

Między bajki można wrzucić informacje o mocy wyjściowej na poziomie 4-5W. Z akumulatorka Li-Po 3,6V radyjka te (także Baofengi-888) są w stanie realnie wzbudzić ok. 2W. Daje to realny zasięg rzędu... 9km - nad jeziorem :icon_wink:

Do CQB powinien wystarczyć... na początek :icon_smile:

Link to post
Share on other sites

"Dostawa obejmuje dostarczenie towaru pod wskazany adres w zamówieniu i nastąpi w ciągu 10 - 30 dni roboczych od opłacenia zamówienia. Zazwyczaj przesyłki docierają do klienta w ciągu 2 - 3 tygodni, podany czas oczekiwania jest celowo zawyżony ze względu na święta oraz opóźnienia logistyczne, złe warunki atmosferyczne etc.

Opłacony towar jest wysyłany do 24h od momentu wpłaty.

Wszystkie paczki są ubezpieczone do kwoty wartości zakupionego towaru, zapewniając 100% bezpieczeństwo transakcji."

 

Już lepiej jak sobie sam bezpośrednio z Chin zamówisz. :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...