Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Ostrzegam przed tym użytkownikiem. Pisze, że kupuje, podaję dane do przelewu, proszę o dane do wysyłki i cisza od 3 dni. Towar poszedł do kogoś innego.

Nie polecam transakcji z tym użytkownikiem, typowe dziecinne zachowanie...

 

W jaki sposób, jeżeli mogę wiedzieć, Cię oszukał?

Dostał towar, a nie wysłał wpłaty?

Dostał wpłatę, a nie wysłał towaru?

 

bo jeżeli po prostu nie wpłacił, to chyba sobie żartujesz, że go tu umieszczasz. Takich sytuacji większość użytkowników ma po kilka w miesiącu i nikt o tym nie pisze na forum. Po prostu nie rezerwuj towaru, a nie będzie problemu. Sam kiedyś rezerwowałem, ale jak na kilkanaście rezerwacji tylko jedna dochodziła do skutku, to olałem sprawę. Teraz towar mam na sprzedaż, dopóki nie dostanę przelewu.

Link to post
Share on other sites

Sądzę że kolega morello chciał po prostu ostrzec przed niesłownym kontrahentem. Niestety to ostatnio plaga. Sam zabezpieczam się przed takimi sytuacjami korzystając z pośrednictwa allegro - dochodzą pewne koszta ale metoda odstrasza nierzetelnych kupujących lub nieuczciwych sprzedających.

 

PS. Brak klasycznych rezerwacji i podawanie danych do wpłaty kilku osobom może nieco wkurzyć pechowca który wpłaci jako drugi :icon_confused:

Link to post
Share on other sites

Rezerwacji nie uznaję od dawna, więc Lesio nie wiem czy nie doczytałeś mojego pierwszego wpisu dokładnie, albo ja źle sprecyzowałem swoją wypowiedź.

 

Można by stworzyć osobny temat na takie przypadki. Zazwyczaj jak ktoś się rozmyśli to daje znać, że przepraszam jednak nie kupię, a nie lecieć w głupa, że tak biorę, już przelew robię, miałem problem z "internetem", pies zjadł mi laptopa itp. itd. a potem cisza. Najgorsze jest to, że wiadomości odczytywał średnio 10 minut po ich wysłaniu...

 

Niedawno miałem sytuację, że koleś podobno zrobił przelew z tego samego banku co ja mam (idzie max 10 minut) baaa nawet wysłał mi potwierdzenie przelewu! Już może pan wysyłać, towar, kasa będzie jeszcze dziś.

 

Czekałem 3 dni i okazało się, że potwierdzenie było fałszywe, dane nadawcy przelewu również... Całe szczęście, że nigdy nie wysyłam towaru przed dotarciem przelewu, byłbym nieźle w tył z kasą (mundur elektryka ss)

 

Taki temat byłby dobry i zaoszczędziłby nerwów z powodu takich osób...

Link to post
Share on other sites

Niedawno miałem sytuację, że koleś podobno zrobił przelew z tego samego banku co ja mam (idzie max 10 minut) baaa nawet wysłał mi potwierdzenie przelewu! Już może pan wysyłać, towar, kasa będzie jeszcze dziś.

 

Czekałem 3 dni i okazało się, że potwierdzenie było fałszywe, dane nadawcy przelewu również... Całe szczęście, że nigdy nie wysyłam towaru przed dotarciem przelewu, byłbym nieźle w tył z kasą (mundur elektryka ss)

 

Taki temat byłby dobry i zaoszczędziłby nerwów z powodu takich osób...

Na takie coś to już jest odpowiedni paragraf... sam zgłaszałem dwie takie sprawy na Policji i w obu przypadkach kończyło się nieprzyjemnie dla strony starającej się wyłudzić przedmiot. Sporym wsparciem wykazały się w tych sprawach banki z których pochodziły "niby zlecone" przelewy.

Edited by Yeneth
Link to post
Share on other sites

 

 

Czekałem 3 dni i okazało się, że potwierdzenie było fałszywe, dane nadawcy przelewu również... Całe szczęście, że nigdy nie wysyłam towaru przed dotarciem przelewu, byłbym nieźle w tył z kasą (mundur elektryka ss)

 

Taki temat byłby dobry i zaoszczędziłby nerwów z powodu takich osób...

 

art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k.

 

+ dodatkowo kwestia przerobienia potwierdzenia przelewu (przy czym ten czyn jest do odrębnej oceny od strony karnej, zależnej od stanu faktycznego jaki zaistniał).

Link to post
Share on other sites

Sfałszowanie potwierdzenia przelewu (nawet jak to jest pdf albo pilk graficzny) to ciężkie przestępstwo kryminalne. Powinieneś to zgłosić na policję. Tym bardziej, że jest ono ścigane z urzędu a Ty masz taki obowiązek.

Nawet jak nie doszło do żadnych strat nikogo to nadal jest to przestępstwo, tym bardziej, że jednak facio go użył do próby wyłudzenia

Link to post
Share on other sites

Sfałszowanie potwierdzenia przelewu (nawet jak to jest pdf albo pilk graficzny) to ciężkie przestępstwo kryminalne. Powinieneś to zgłosić na policję. Tym bardziej, że jest ono ścigane z urzędu a Ty masz taki obowiązek.

Nawet jak nie doszło do żadnych strat nikogo to nadal jest to przestępstwo, tym bardziej, że jednak facio go użył do próby wyłudzenia

 

Kwalifikacja?

Nie do końca jestem przekonany.

Link to post
Share on other sites

Art. 270. Fałszerstwo dokumentu

Dz.U.1997.88.553 - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(...)

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Nie musisz nawet użyć, wystarczy, że podrobisz i komuś pokażesz jako autentyczny - jak w przypadku morello

Link to post
Share on other sites

To ja Ci powiem, że interpretacja słowa "dokument"(zarówno na poziomie organów ścigania, jak i później na etapie gdy włącza się w to wymiar sprawiedliwości) bywa różna. Orzecznictwa skłaniają się ku tezie, że dokument musi nieść za sobą skutek prawny. Jesteś go w stanie wykazać w tym przypadku?

 

Dlatego nie do końca jestem przekonany, że to właściwa kwalifikacja :)

Ale próbować można :teeth:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...