Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Krótkofalówka


Recommended Posts

Baofeng UV-5r lub lepiej UV-82. Takie zabaweczki jak w linku potrafią zaniemówić po paruset metrach w terenie.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Karczu, ta sama cena. Zmierzone 5W, w 5r to random. Lepsza bateria w pakiecie (około 3 doby na FM w moich wychodzi). Jeszcze było kilka ciekawostek, ale nie bardzo mam je w pamięci, mi starcza to że za tą samą cenę dostaję więcej.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Kup sobie gruszkę i podepnij cokolwiek na mini jack. Ztac to szajs, w miarę sensowny jest jedynie Bowman, bo niedrogi, ale kable i tak się łamią. Lepsze będą po prostu zwykłe słuchawki do biegania.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Kup sobie gruszkę i podepnij cokolwiek na mini jack. Ztac to szajs, w miarę sensowny jest jedynie Bowman, bo niedrogi, ale kable i tak się łamią. Lepsze będą po prostu zwykłe słuchawki do biegania.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

A Bowmany (airsoftowe kopie) to niby jakich produkcji są, jak nie Ztaca między innymi? No chyba, że masz na myśli oryginalnego Bowmana, ale tego to już na pewno bez przeróbek nie podłączy się do krótkofalówki. Zresztą airsoftowej kopii też nie podłączy się przez mini jack - a tak wynika z Twojego postu. Potrzebny jest przecież odpowiedni przycisk PTT, a nie ma na rynku takich obsługujących nadawanie na dwóch kanałach, więc traci się jedną z głównych zalet UV-82.

No i słuchawki do biegania to raczej słaby pomysł, bo krótkofalówka nadaje dźwięk tylko na jednym kanale, więc albo jesteśmy głusi na drugie ucho, w którym nie ma dźwięku, albo słuchawka dynda sobie bezużytecznie. Lepiej rozejrzeć się na allegro i kupić tzw. zestaw kamuflowany z fonowodem na minijack, który wpinamy w gruszkę Baofenga - do dostania już za 20-30 złotych.

A Baofenga UV-82 z gruszką na Aliexpress zamówić można już za ok 130 zł. Zresztą w zestawie z Baofengiem jest prosty zestaw słuchawkowy, obsługujący podwójne PTT.

Link to post
Share on other sites

Chodziło mi oczywiście o kopię Bowmana od Ztaca. O "palnych" nie będę wspominał w temacie o PMR za kilka dyszek :P

To, że Ztac nie jest na Jacku, to wiem. Wspomniałem o tej firmie tylko informacyjnie, żeby nie kupił pseudo taktycznej kupy. Słuchawki (można jedną urwać :) ) lub zestaw o którym wspomniałeś, to lepsza opcja. Groszowe sprawy, a wytrzymałość i wygoda większa.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Edited by Emcet
Link to post
Share on other sites

Bateria w UV-52 wcalenie jest taka dobra, deklarowane 2800 mAh to mit który został dawno obalony :) W rzeczywistosci ma ok 1700, więc tyle samo ile w UV-5. Baofengowe gruchy z podwójnym PTT to paździerz, radze unikać.

Do UV-5 można za to kupić naprawdę dużą baterię. W UV-5r łatwiej przełącza się między trybami VFO/MR , 82 wymaga włączenia i wyłączenia.

Ponoć 82 są lepsze nieco pod względem jakości nadawania i czułości odbiornika , ale porównując obydwa modele nie zauważyłem różnicy. Podwójne PTT przydaje się raczej dla RTO kiedy trzena nadawać na częstotliwości oddziału i komunikować się z HQ. Przydatne dla nielicznych i na większych imprezach.

Link to post
Share on other sites

Na pewnoznacznie lepsze to niż Maxcomy, tylko programowany jest z kompa, co oznacza że "w polu" masz to co sobie zaprogramowałeś wcześniej (16 kanałów). Nie jest dualbanderem i nie ma pasma VHF co dla przeciętnego uzytkownika nie ma znaczenia

 

Na strzelanki moim zdaniem wystarczy zupełnie, na bardaziej wymagające imprezy np. Milsimy Baofengi uv-62, 5r i podobne tanie dualbandery będą lepszą inwestycją

Link to post
Share on other sites

Aha a wg o co chodzi z tym całym programowaniem? To jakiś bajer i bez tego się obejdzie (wyjmę z pudełka i działa) czy to trzeba się z tym bawić aby działało?

A i czy te antenki nie przeszkadzają? Wyglądają na takie długie :P

Edited by Roza001
Link to post
Share on other sites

W tym radyjku żeby nadawać/odbierać na wybranej częstotliwości musisz je zaprogramować. Do tego trzeba dokupić kabelek . One zazwyczaj mają wpisane czestotliwości PMR, ale lepiej upewnić się czy tak jest . Jeżeli więc nie zamierzasz uzywać innych częstotliwości (teoretycznie jest to neilegalne, bez pozwolenia, ale moc 5W i wymienna antena też nie) to programowanie nie jest potrzebne. zawsze można też kogoś poprosić o zaprogramowanie jak ma kabelek do Baofenga

 

W Baofengach 5r i 82 czestotliwosć i inne parametry można wprowadzić z klawiatury, programować oczywiscie też mozna

 

Długa antenka nie przeszkadza jak się odpowiednio radio umocuje na oporządzeniu, Ja używam czasem 40 cm Diamonda i nie mam problemów

Edited by kugelblitz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...