Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Moc a ciężar kulek


Recommended Posts

Mam JG bar - 10, Bart_A (full) + PDI 6,01 (stal) i KM Head i sprężynę M150.

 

Zauważyłem dziwne zjawisko. Jak wiadomo Ek=mv2. Przy strzale gdy zmieniamy m Ek powinno zostać stałe. Na kulkach 0,20g mam 605 (+-10), na 0,36 mam 635 (@0,02), na 0,4 mam 650 (+-10).

 

Skąd takie rozbieżności? Kulki to Guarder (wszystkie) ważone, waga się zgadza. HU wyłączony.

Link to post
Share on other sites

Stałe to by było na fizyce w gimnazjum. W normalnym życiu jest masa czynników, które wpływają na wynik, Ek jest bardzo zbliżona, ale nie idealnie powtarzalna.

Jak szukasz najlepiej latających, to bierz te które uzyskują najwyższy pęd. Jeśli chodzi o wagę, bo jakość wykonania zależy od producenta, a ta też się liczy.

 

 

Dodano przez Tapatalk. Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa

Link to post
Share on other sites

Cięższa kulka wolniej się rozpędza. Zanim kulka opuści lufę oddziaływuje na nią układ napędowy. Każdy gaz napędzający kulkę ma również swoje właściwości. Podczas strzału ulega sprężeniu i rozpreżeniu (w sprężynówkach) lub rozprężeniu (gazówki). Są to zjawiska, które nie zachodzą w spodób liniowy i dlatego stosowanie takich uproszczonych przeliczników nie jest na miejscu.

Mam np. replikę na GG z lufą 650mm. Dla kulek 0,2g wychodzi około 500fps. Użycie kulek 0,41 daje w przeliczeniu na 0,2 już 640fps. Oczywiście w napędach tłokowych (niezależnie czy to sprężynowych czy AEG) różnica nie jest tak duża ale róœnież często zauważalna. Warto sprawdzić swoją replikę z kulkami o różnym ciężarze, bo czasem się okazuje, że bez znaczącego spadku prędkośći, można stosować cięższe kulki i cieszyć się poprawą celności a nawet zasięgu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...