Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam

Pytanie następujące: jakie oporządzenie powinienem mieć do brytyjskiego munduru? Pytam gdyż w książce pt: Immediate Action Andy'ego McNab'a są zdjęcia tzw. beltkit'u, który wygląda bardzo podobnie do US Alice. Czy gdzieś można w Polsce to dostać (nie Alice)? Szukałem trochę po allegro i innych sklepach netowych ale nie znalazłem. Zdjęcia niestety nie mogę załączyć gdzyż nie mam tu skanera.

Pozdrawiam

Vrabec

Link to post
Share on other sites

plce wcale juz tak duzym problemem nie jest

procz tego masz jeszcze chest rig'a i assault vest'a

assault vesty brytyjskie od holenderskich prosza minimalnych roznic w kamuflarzu i grubosci cordury roznia sie tylko gornymi kieszeniuami a holendry sa powszechnie dostepny np allegro

pozdrawiam kamyk

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Rzeczywiście jest strasznie duży problem żeby dostać coś z oprządzenia brytyjskiego. Ja mam jeszcze kamizelkę SAAV w dpm ale nie jest ona tak wygodna jak oporządzenie (choćby alice).

 

Czy ktoś sprowadzał lub ma zamiar sporowadzać PLCE lub poszczególne częsci do oprządzenia z USA lub GB ?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

"Beltkit" (albo SAS Belt Order) nie jest żadnym regulaminowym wzorem oporządzenia. Jest to jego część, składana przez samego użytkownika tak, żeby mu pasowała. Składa się taki zestaw w oparciu o używane wzory oporządzenia - czyli PLCE, a jeszcze zupełnie do niedawna także pattern '58, lub '44.

Co zatem "powinieneś" nosić do DPM'a nie jest wcale takie oczywiste, bo to zależy do którego wzoru i czy wzorujesz się na jakiejś jednostce. Jeśli chodzi o PLCE, możesz poczytać o nim w dziale SPRZĘT na stronie RBB.

 

Co do sprowadzania PLCE, to ostatnio faktycznie jest jakby łatwiej, ale wciąż jeszcze nie powiedziałbym, że jest to ŁATWE. Sprzęt "kontraktowy" nadal dość ciężko zdobyć, nieco łatwiej jest z gratami np. WebTexa. Tak czy siak, najlepiej szukać na angielskim eBayu.

Link to post
Share on other sites

Więc tak - zakupiłem sobie w Anglii zestaw PLCE, używany, zielony (DPM był marnej jakości):

- szelki, pas

- 2 x ammo

- 2 x utility

- 1 x kieszeń do maski (jest ogromna i sporo zmieści).

Wszystko to za 300 złociszy. Z tego co się orientuję prawie nie do dostania w Polsce, a już napewno nie w tej cenie. Na www.ebay.co.uk można dostać w podobnej cenie + koszt wysyłki i przelewu zagranicznego.

Co do sprowadzenia to pytałem jakies 2 tygodnie temu czy ktoś chce (mogłem przywieźć 2 sztuki więcej), ale odzew był nikły, a teraz to już jestem w kraju i nie dam rady.

Jeśli więc o mnie chodzi to temat prawie zamknięty (jeszcze krótki bergen by się przydał).

Pozdrawiam

vroo

Link to post
Share on other sites

PLCE wcale nie jest tak trudno zdobyć-trzeba tylko wiedziec gdzie szukać.Pisałem już o tym na forum Greywolves łącznie z kilkoma przydatnymi adresami (większośc wciąz aktualna).Dzięki tej wiedzy np w chwili obecnej w naszej druzynie jest więcej sprzętu niz ludzi(ostatnio przyszła do nas prawie 20 kilogramowa paczka z PLCE,Bergenami,Patrol packami itp).

 

Sądzę ze na samym początku powinieneś się zastanowić do czego Ci będzie to oporządzenie potrzebne-jeżeli chcesz go przedewszystkim używać "w polu" wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie skompletowanie PLCE, które jako oporządzenie ogólnowojskowe najlepiej się do tego nadaje.Jeżeli natomiast częściej chcesz działać w terenie zurbanizowanym polecam assault vesta.

 

Ja osobiście używam zestawu PLCE+chest rig i jestem z niego bardzo zadowolony.W drużynie natomiast bardzo rozpowszechniły się assaulty które są nieco tańsze od PLCE (od 320pln)i mają tę zaletę że nie trzeba ich kompletować.

 

Jeżeli natomiast posiadasz duużo kasy i nie wiesz co z nią zrobić to polecam molle DPM.Bardzo fajna sprawa-tylko 650 pln w plecy :lol:

 

Pozdrawiam.

Szaman.

PS-PLCE w składzie-pas, szelki,2xutility,2xcanteen,1xammo,1xside pouch wyszło nam za 260 pln :D

Link to post
Share on other sites

wczoraj pogooglałem i wyskoczyła mi masa sklepów. :D hasło PLCE i ilość wyników poraża..

Wukasz w swojej naiwności myślałem, że już nic nie zostało interesującego na "grey wolves" oprócz shout boxa :lol: -już tam lecę

Giersik odezwę sie odezwę... ale wiesz jak z nim jest... piwo, piwo, buzi dupci jego maślane oczy Brymerku, Brymerku a dopiero potem gadka o interesach :twisted:

pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Allegro:

1-Adam Szymański (Sz-Adako2)601 385 172 lub 605 765 797 meil: adako2@o2.pl

-ładownice brytyjskie na granaty GS -stan nówki cena 22pln.

2-Demobil2000 697 646 582 i gg 5655310

-pełny asortyment holenderski

-brytyjskie manierki z kubkiem i filtrem 70pln

-chest rige 160pln

-holenderskie Assault vesty 350pln

-brytyjskie assault boots 110pln

-i dużo innych rzeczy.Wszystko w bdb stanie.

Poza Allegro:

1. Stary&Bryku 501 433 339 www.d-day.pl

Pełny asortyment sprzętu brytyjskiego,tyle ze używany i noszący ślady eksploatacji(do wymiany wsuwki przy zapięciach lub napy,wytarta cordura itp)ale ceny zależne od stanu fantów.Ponadto zdarzają się nówki.Bardzo dobry i solidny sprzedawca.

-ammo pouch-45-55pln

-canteen pouch-35-50pln

-utility pouch-35-55pln

-side pouch -60pln

-chest rig-160-190pln (w zależności od modelu)

-kuchenki hexaminowe z zapasem paliwka-30pln

i cała masa innych rzeczy.Aktualny cennik wysyłają na życzenie.Narazie brakuje im tylko pasów głównych (belt main)a szelki dostępne są wylko w wersji 90 (OD).

2.Sklep internetowy www.militaryarea.pl

-tanie maski S10-56pln

 

W chwili obecnaj demobil2000 działa jako klawus2005 ale to jest to samo żródło.Nalezy tylko sprawdzić czy nie zmienił się nr telefonu.Co do reszty to wciąz powinna być aktualna.

 

Pozdrawiam.

Szaman.

Link to post
Share on other sites

Zgadza się.

Niedawno kupilismy tam na próbe jedną maske i faktycznie była to m69 a nie S10.

nie napisałem tego w poprzednim poscie min z uwagi na brak czasu(część posta poprostu skopiowałem z forum GW).

Z innych ciekawostek to zarówno u Bryka jak i u Klawusa pojawiły sie ostatnio holenderskie Molle w DPM.Oba w cenie 650 pln tyle ze z inną konfiguracją ładownic(u Bryka chyba więcej ich było).

 

Jeżeli ktoś zna inne(polskie) żródła gdzie mozna dostać sprzęt brytyjski to może niech poda-sądze ze nie będzie to zbytnio OT a taka wiedza może się przydać.

Pozdrawiam.

Szaman.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam!

 

Przeglądam to forum od dosyć dawna, jednak dotychczas nie napisałem tu żadnego postu. Może dlatego, że przynajmniej na razie mieszkam w miejscu uniemożliwiającym mi zabawę w ASG. Tak, czy inaczej, czytam je między innymi ze względu na dużo ciekawych informacji o militariach.

 

Ale do rzeczy... Czy moglibyście odpowiedzieć mi na kilka pytań związanych z brytyjskim oporządzeniem? Chodzi mi o to, co jest rzeczywiście używane w brytyjskiej armii.

 

PLCE to podstawa, chest rig może być używany zarówno sam, jaki i razem z PLCE. To rozumiem, ale dalej już mam problem :). Spotkałem Assault Vest, Patrol Vest, Combat Vest, General Ops Vest. Czy są jakieś inne kamizelki? Poza tym, choć różnice pomiędzy nimi mogę zobaczyć na zdjęciach, nie mogę za bardzo znaleźć informacji o różnicach w ich przeznaczeniu. Oczywiście pomijając te zawarte w nazwach :D. Zastanawiam się też, czy MOLLE DPM to jedynie pomysł firm produkujących sprzęt taktyczny niezwiązanych z armią?

 

Chciałem także zapytać Was, jakie firmy produkują oporządzenie dla brytyjskiej armii. Z tego co wiem, to Webtex produkuje kopie... Czy Wyvern to oryginały?

 

Szukam tych informacji już od dosyć dawna. Niestety, bez sensownych rezultatów ;).

 

Pozdrawiam,

Tomek

Edited by tomek1988
Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od molle. Na razie jedynym oporządzeniem z systemem typu molle w armii brytyjskiej jest kamizelka Osprey. Molle DPM jako tako to na razie fantazja firm.

 

Co do nazw. Jedyne kontraktowe kamizelki najczęściej nazywane są PLCE Assault Vest (na ebay zwróć uwagę na te issued) lub wg. przykładowej meteki WAISTCOAT MANS, GENERAL PURPOSE OPS . Większość z nich szyta jest przez mało znanych kontraktorów MoD. To taka http://www.flecktarn.co.uk/dptav6nx.html kamizela.

 

Sprawa jednak się komplikuje, jako, że w brytyjskiej armii dość popularne jest zaopatrywanie się żołnierzy w sprzęt na własny koszt. Stąd możesz zobaczyć całe plutony wyposażone w niekontraktowy sprzęt, na fotach widywałem głownie Arktisa.

Nie wiem jak z innymi firmami jak Wyvern czy Highlander (produkt tego ostatniego chyba widziałem na fotce z Astanu, bo charakterystyczna kamizela mająca zapięcia CITEK na ładownicach - jak PLCE, niestety nie mogę znaleźć fotki).

Generalnie zatem trudno powiedzieć, który sprzęt to oryginały :)

 

Mały edit - zakręciłem się.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

Witam.

Vesty oprócz nazw różnia się równiez przeznaczeniem.Jak się dokładnie przyjrzysz (sugeruje wizyte na ebayu) zauważysz kamizelki przeznaczone dla medyka,szturmana, operatora minimi czy zwiadowcy.Różnia się przedewszystkim rodzajem kieszeni oraz ich ustawieniem.

Ja posiadam np patrol vesta wyverna- ma on przesunięte kieszenie nieco do tyłu tak aby ułatwić lezenie.Sam kształ pouchy również jest przeznaczony do działań zwiadowczych/patrolowych.

Najlepiej jak wejdziesz sobie na ebaya i poświęcisz trochę czasu na przejrzenie ofert.Poszukaj również zdięc żołnierzy Jej Królewskiej Mości w akcji i porównaj sobie jedno z drugim.

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...