Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Początkujący - wydajność replik gazowych - problemy?


Recommended Posts

Na wstępie powiem witam wszystkich :icon_wink:

 

Zasadniczo nigdy nie byłem graczem ASG. Jestem kolekcjonerem militariów, interesuję się bronią palną. Strzelam. Od jakiegoś czasu chodził mi po głowie pomysł uzupełnienia mojej kolekcji militariów US ARMY o kilka replik - ot tak czasem dla zabawy, gdyż broń palna to kupa problemów i coś zupełnie nierealnego aby posiadać.

 

Zakupiłem w tym tygodniu bez szczególnego rozeznania tematu dwie repliki, które zwyczajnie wydały mi się ciekawe pod względem wierności wyglądu i funkcjonalności. Nigdy wcześniej nie strzelałem z ASG a tylko z broni palnej.

 

Repliki to

 

karabinek WE M16A1

 

oraz

 

pistolet KJW 1911

 

 

Obie na green gas. Kupiłem też dwie butelki gazu ProTechGas oraz kulki 0,23 g Proslick od Taiwangun.

 

Obie repliki strzelają celnie i jako strzelca ostrego nawet cieszą detalami i funkcjonowaniem.

 

 

 

Pytania mam odnośnie pistoletu.

 

 

1. Czy pistolety na Green Gas zawsze działają tak, że po strzale czuć na rękach i przedramionach wyraźnie zimny podmuch jakby replika nas pochlapała? (niczym nie chlapie ale takie jest wrażenie).

 

2. Mój 1911 od KJW strzelany w warunkach domowych po naładowaniu gazem daje 4 strzały mocne, dwa już takie ze słabszym odrzutem i po 6 lub 7 nie jest w stanie już się przeładować. To dość słabo. Czy to może być wina jakości gazu, czy raczej oznacza uszkodzoną replikę? Pistolet działa tak cały czas. Zwykle słyszę jak gaz ładuje się około 5 sekund a potem jest cisza i chyba tylko tyle wchodzi. Sprzedawca ostrzegał mnie przy zakupie pistoletu, że gaz który kupiłem wcześniej może być do niego słaby.

 

Na tym samym gazie karabin WE M16A1 daje do 10 sensownych strzałów z dobrym odrzutem, potem chodzi coraz słabiej.

 

Czy te repliki potrzebują jakiegoś lepszego gazu niż ProTechGas? W instrukcji podane jest ciśnienie 12kg. Nie widzę aby sprzedawcy opisywali moc gazów i nie wiem jak go dobrać aby nie uszkodzić replik.

 

Chciał bym móc oddać do 20 strzałów z M16 i 7 pełnych mocnych z 1911 jak w oryginale w temperaturze około 20 stopni. Mam wrażenie, że albo gaz Pro Tech nie pasuje do tych replik.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edited by Pawelt
Link to post
Share on other sites

Taka niestety uroda Green Gazu. Im chłodniej tym gorzej. A szybkie strzelanie powoduje i przedmuchy i chłodzenie mechanizmu.

Na przedmuchy pomoże zastosowanie ciaśniejszych mechanizmów układu gazowego.

GG można zamienić na propan techniczny. Bardzo nie pomoże ale propan lepiej paruje od mieszanki GG. Można pomyśleć o CO2, ale to koszty wcale nie małe. Lub HPA ale to obok kosztów utracenie "rekonstrukcyjności" replik bo trzeba latać z wężem i butlą.

Niestety repliki gazowe to konieczność kompromisów.

Link to post
Share on other sites

Do KJW podejdzie CO2. Będzie lepiej działał w zimę.

 

Protech to wg mnie jeden z najgorszych gazów jakich używałem. Wyniki były BARDZO mierne gdy miałem go w pistolecie gazowym na silniejszych sprężynach. Oddawało to w sumie kilka strzałów (poprawnie) i potem z 10 tak ze słabą opcją. Potem przesiadłem się na propan i było dużo lepiej.

 

Co do m4

- zależy od jakości mechanizmu. Ale m'ki mają większą pojemność gazową magazynka, co sprawia, że większość działa dobrze nawet na słabszych gazach... nawet abbey 144a dawał mi sensowne wyniki (choć gorsze niż propan). Jeśli w 20C nie możesz wystrzelać maga na "dobrym" kopie, to masz coś schrzanione. U mnie w WOC'u są to co najmniej 2 magi na jednym nabiciu. Przy czym ostatnie 10 strzałów jest wyraźnie słabszych.

 

DUŻO zależy jeszcze od tego jaką masz sprężynę, od wagi bolt carriera, dyszy... no i od tarcia i spasowania mechanizmów.

 

M4 WE jest całkiem dobrym karabinem i jak mówisz, że tylko pierwsze 10 kulek leci dobrze... to coś mi tu nie gra (z WE strzelałem jakoś 2 miesiące temu i było dużo lepiej - a był to pełen stock).

 

Ps. cały czas piszę o strzelaniu w ok. 20 C.

 

Na zimę to niestety CO2 (gorzej) lub HPA (lepiej).

Link to post
Share on other sites

Muszę w takim razie poeksperymentować.

 

Z M16 nie jestem pewien czy odpowiednio dobrze go napełniam ale na początku bałem się przesadzić więc póki co było to tak 4-5 razy po 3s (już teraz wiem, że nie da się przepełnić). To dawało z 10 strzałów bardzo mocnych, z 10 lekko słabszych i "trochę" strzałów na sucho. Wolałem dobić gazu niż mieć zacięcie. Magazynek w M16A1 jest mniejszy niż w M4 o 1/3.

 

Odniesienie mam tylko do broni palnej więc odczucia będę miał inne na początku zabawy.

 

Dziwi mnie natomiast pistolet, ale ponieważ jestem nowy w temacie więc może dobrze będzie jeszcze zasięgnąć opinii u sprzedawcy w kwestii nabijania i gazów.

 

Czy warto zaeksperymentować z gazem UltraAir Power, czy to podobnej jakości gaz jak ProTech?

Edited by Pawelt
Link to post
Share on other sites

Próbowałeś dłużej potrzymać butle? Dajmy na to te 30 sekund wciśniętą w magazynki?

 

 

Pierwsze pare strzałów zawsze będzie mocniejsze, (a do colta kjw możesz, w miare chęci, dokupić maga na co2 gdzie będzie to też mocniej/dłużej kopać) niemniej przynajmniej ten cały magazynek z colta powinien iść spokojnie, w porywach 2, wiadomo coraz słabiej ale powinno normalnie przeładowywać.

 

Przy strzelaniu z colta, syczy coś? syfonuje, wywala cały gaz lufą, cookolwiek?

 

Sam ProTech nie jest gazem specjalnie dobrym, ale zazwyczaj na tyle poprawnym że nie powinien działać aż tak źle...

 

Kjw raczej przychodzą zalane smarem, ale można też przeczyścić i nasmarować prowadnice, może coś trze.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Mam WE M4 a obecnie w zasadzie bliżej mu do M16 (po zmianie lufy). Ostatnio miałem go na strzelance jak było około 10 stopni. Sam używam Protecha. Na jednym nabiciu magazynka spokojnie mogę wystrzelić 3 magazynki a 4 nie zawsze do końca. Może masz jakieś opiłki w bolcie. Trzeba by go rozebrać, wyczyścić, nasmarować i poskładać.

Link to post
Share on other sites

Chyba najlepiej będzie w takim razie skonsultować sprawę ze sprzedawcą/fachowcem. Mechanicznie pistolet działa bardzo płynnie. Na logikę M16 jest trudniejszy do przeładowania a znacznie dłużej działa z mocnym kopem.

 

Z repliki pistoletu strzelałem tylko w sobotę i niedzielę i było to około 50 kulek więc powinna być idealna. Po 4 strzałach widocznie spadał odrzut.

 

Natomiast sprzedawca trochę kręcił nosem, że pistolet może na ProTechu gorzej chodzić, ale nie myślałem, że aż o tyle gorzej.

 

Po ostatnim strzale gdy zamek zostanie z tyłu jest jeszcze czasem delikatny krótki syk.

 

 

 

M16 w moim odczuciu działa dobrze. Po prostu mnie się najbardziej podoba pierwsze 10 strzałów. Możliwe, że go nie naładowałem jeszcze do końca z braku doświadczenia. Ile czasu powinienem ładować magazynek do M16/M4? Zwykle ładowałem tak z 4-5 razy po 3 sekundy. Nigdy nie naładowałem go do momentu pojawienia się przy zaworze mgiełki/syczenia bo i tak ładowałem w moim odczuciu długo ale i tak względnie fajnie strzela.

 

Magazynek do 1911 po 5-6 sekundach słychać, że nic do niego już nie leci a potem przy kolejnych próbach ładowania przy zaworze pojawia się taka mgiełka/opary i widocznie gaz dalej nie idzie.

Edited by Pawelt
Link to post
Share on other sites

Robisz tak:

Magazynek ustawiasz zaworem ładowania do góry.

Przykładasz i przyciszkasz butlę.

Trzymasz tak długo jak długo słychać, że gaz przepływa. Magazynka nie da się przepełnić.

 

1911 ma mały wymiarowo magazynek. Mieści się przez to mało gazu i jak szybko strzelasz to magazynek bardzo się schładza, znacznie obniżając ciśnienie gazu. Spróbuj oddawać strzały np. co 10s, zobaczysz że pójdzie lepiej.

Link to post
Share on other sites

A czy faktycznie należy robić przerwy w napełnianiu?

 

Ile czasu zajmuje pełne napełnienie magazynka takiego jak do M4, a ile powinno zająć napełnienie takiego do 1911?

 

Do karabinu chyba jeszcze nie nabiłem do końca.

 

W pistolecie po 5-6 sekundach (w sumie) nie słyszę już przepływu gazu.

 

Dzisiaj jeszcze poeksperymentuję.

 

BTW strzelam dość wolno i z przerwami po kilka sekund - mam przyzwyczajenia ze strzelnicy.

Edited by Pawelt
Link to post
Share on other sites

Witam ponownie,

 

Okazało się, że po prostu nie umiałem napełniać magazynków.

 

M16 spokojnie wyciąga teraz 5 x 10 mocnych strzałów z poprawnym zablokowaniem zamka i nadal w magazynku jest gaz

 

M1911 spokojnie robi 4 x 5 dobrych strzałów z poprawnym zablokowaniem zamka i nadal w magazynku jest gaz.

 

Problemem 1911 jest na pewno szybkie wychładzanie magazynka. Trzeba robić przerwy i dobrze ogrzewać replikę ręką.

Link to post
Share on other sites

Już czytałem. Dziękuję!

 

A jak ocenić ile gazu w nich zostawiać? Wystarczy, że delikatnie chlupie i zostało 5-10% gazu?

 

Najgorsze w tym to, że chciałem mieć M16 do sylwetek. A mnie wciągnęło tak, że będą i kolejne repliki o ile znajdę takie, które uznam za wystarczająco realistyczne i zgodne pod względem funkcjonalności.

Edited by Pawelt
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...