Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

baofeng uv 82


Recommended Posts

Cześć! Pytanko mam, odnośnie baofeng uv 82, otóż czy przy pierwszym uruchomieniu muszę go jakoś specjalnie programować?

 

Czy wystarczy kupić takie radio, pojechać na strzelankę i tam panowie podadzą na jakiej częstotliwości gadamy i to wszystko?

 

Dodam, że radio służyć ma tylko i wyłącznie w celach ASG, wiec jakies specjalne opcje do wykorzystania w domu mi się nie przydadzą.

Link to post
Share on other sites

Jak pojedziesz na strzelankę to nikt nie będzie sobie głowy zawracał Twoim radiem. ustaw sobie podstawowe 8 częstotliwości dla kanałów PMR i to na strzelankach wystarczy.

 

A zupełnie inna bajka to większe imprezy a już całkiem inna milsimy. Ale i tak podstawą jest łączność w ramach ekipy z która się strzelasz - w celu jakiejś namiastki choćby koordynacji działań.

 

Żeby z kimś pogadać musisz wiedzieć jakiego "sprzętu" używają ci "oni"

 

Aaa i miej świadomość, że używając duobandera który pracuje na paśmie tzw. "dwóch metrów" łamiesz prawo ;)

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites

Może nie tak dokładnie łamiesz prawo, ale na nadawanie w pasmach innych niż PMR i CB potrzeba uprawnień. Więc nie będę cię zniechęcał do tego radia ( bo fajne i można sobie posłuchać ciekawych transmisji) ale raczej zachęcę do uzyskania uprawnień na pełne wykorzystanie potencjału krótkofalówki.

Pozdrawiam

YT7QAW

:icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Hmm o ile się orientuję, to sporo częstotliwości w paśmie 2m jest zastrzeżone do użytku "służb" i w teorii nie powinieneś nawet myśleć o ich słuchaniu :icon_wink:

 

Prawda, ale częściowa, bo nigdzie nie masz zakazu odsłuchu. Zakaz jest tylko dekodowania transmisji zakodowanych.

 

 

Prawo łamie, bo Baofeng ma powyżej 500mW i wymienną antenę.

 

A pacz, tego to nie wiedziałem. Od którego roku jest ten zapis? Bo jak robiłem dziesięć lat temu polską licencję do swojego znaku to tego nie było.

Link to post
Share on other sites

Nie możesz używać radiotelefonów na pasmo 440.xxx (PMR) o mocy większej niż 500mW i muszą mieć stałą antenę. W skrócie tak brzmi zapis który gdzieś tam siedzi w przepisach regulujących pasma ogólnodostępne. Nie było ? Było, ale nie wchodzi to w zakres licencji krótkofalarskiej bo tyczy częstotliwości "niereglamentowanych" ;)

Link to post
Share on other sites

Oj z PARem miałem do czynienia przy różnych okazjach i w różnych tematach... jak ktoś ich przyciśnie (donosy itp) to potrafią sie uczepić wszystkiego ;) Ale ostatecznie wszystko zależy od konkretnego człowieka ;)

 

A tu masz:

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 24 października 2005 r.

w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo - odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego.

 

§2.1. - to co nas interesuje w kwestii 440.xxx mocy i anteny.

Link to post
Share on other sites

Wszystkie te dywagacje są formalnie całkowicie słuszne, poprawne a nawet potrzebne. W praktyce zaś bezcelowe bo nikt tego nie kontroluje, nie sprawdza i nikogo nie karze.

 

Zaraz Thor być może wygrzebie jakąś historię ze swojej młodości w 20 leciu międzywojennym albo znów wyssie coś z palca ale generalnie nie słyszałem ani nie nie znam nikogo kto słyszał o choćby JEDNYM przypadku problemów z tego tytułu w kontekście użytku raz w tygodniu na strzelcance (bo co innego jak dzień w dzień nadajesz z dźwigowym nielegalnie...).

 

 

Za osobiste wycieczki i prowokacje scysji w kierunku Thora poprosiłem Redakcję o udzielenie ci 48 godzinnego urlopu od Forum.

Arend

Link to post
Share on other sites

Miskowaty oczywiście masz rację... nikt nikogo i nie karze i nie kontroluje... Oczywiście masz licencję krótkofalarską, wiesz jak działa PAR/PIR, I Jesteś w tej kwestii jedyną wyrocznią. Proponuję podaj swoje dane teleadresowe żeby ktoś komu dowalą 100-2000 PLNów kary mógł Ciebie powołać na swojego adwokata w sprawie "o odzyskanie" niesłusznie nałożonej kary/mandatu

 

A co do historii tak zgadłeś mogę Ci przytoczyć kilka zakończonych w sądzie z ostatnich 2-3 lat w tym przynajmniej dwóch własnie za "używanie niehomologowanego radiotelefonu w paśmie ogólnodostępnym". Ale co ja tam wiem...

 

Słuchajcie wszyscy Miskowatego on Was wybroni przed wszelkimi zgodnie z przepisami wyegzekwowanymi i nałożonymi karami...

Link to post
Share on other sites

Dodam dla wszystkich których to być może zainteresuje w formie prostej i przejrzystej:

 

Radiotelefony w paśmie PMR (446 MHz) spełniają wymogi ustawy pod kątem ich LEGALNEGO UŻYWANIA jeżeli:

 

- mają moc nadajnika poniżej 500 mW,

- mają oryginalną zintegrowaną z nadajnikiem antenę,

 

Kiedy kupujecie radiotelefon na terenie Polski powinien mieć homologację. Nie kartkę papieru na którym jest napisane że ma homologację, ale radiotelefon powinien być oplombowany.

 

Niestety jakieś 90% tego typu radiotelefonów sprzedawanych np przez Allegro itp nie są homologowane. Pochodzą z "prywatnego" importu. Ale jeżeli spełniają wymogi nie stanowią problemu. Niestety większość z nich posiada dwa tryby pracy nadajnika <500mW i >500mW - najczęściej 4-5 W i do tego posiadają demontowalne anteny. To niestety w przypadku trafienia na zły dzień osoby, która zechce i ma uprawnienia do kontroli tego typu urządzeń, może skutkować problemami.

 

Co do nasłuchu na zastrzeżonych częstotliwościach - o ile nasłuch w pasmach krótkofalarskich nie grozi niczym, o tyle nasłuch służb może być przyczyną kłopotów. Pierwszy zarzut jaki można usłyszeć to nasłuch w celu wykorzystania informacji do popełnienia wykroczenia/przestępstwa lub przekazania informacji przestępcom, I tu znów wszystko zależy od tego na kogo trafi.

 

Na szczęście coraz więcej służb używa częstotliwości od 1GHz w górę plus kodowane transmisje i tylko z tego powodu coraz rzadziej zdarzają się "problemy" dookoła nierejestrowanych transmisji i nasłuchów na paśmie 2 metrów.

 

Co kto z tą wiedza zrobi to jego sprawa. Takie miejsce jak WMASG jest od tego, żeby podawać informacje nie powodujące kolizji z prawem. Jeżeli ktoś piszę:

 

ale generalnie nie słyszałem ani nie nie znam nikogo kto słyszał o choćby JEDNYM przypadku problemów z tego tytułu w kontekście użytku raz w tygodniu na strzelcance (bo co innego jak dzień w dzień nadajesz z dźwigowym nielegalnie...).

 

To zasługuje na bana za to, że potencjalnie ignoruje przepisy PRAWA w tym kraju i próbuje nakłaniać innych by również łamali PRAWO.

 

Ale to decyzja administracji forum. Dlatego 10 lat temu i wcześniej było "lepiej" bo nie było na forum tak licznej gównażerii nie rozumiejącej zasad rządzących miejscem publikowania publicznych wypowiedzi. Dziś jak widać są tacy którzy uważają, ze skoro wszyscy łamią prawo to i ja mogę a żeby było nas więcej napisze o tym na ogólnopolskim forum niech inni się przyłączą bo dookoła mojej dooopy od 2 lat nikt nie "beknął".

 

No tak i do tego w profilu zero danych... Dla mnie Miskowaty, naprawdę proszę, nie odpowiadaj na moje żadne posty i nie odnoś się do nich bo z "anonimowym" wszystko wiedzącym nie mam ochoty dyskutować w kwestiach o których ma pojęcie na poziomie wikipedii...

 

No nie, raczej Cię na strzelance nie dziabną, bo jak namierzyć? Szkoda im czasu na to. Poza tym o ile nie strzelasz w centrum miasta, to Twój sygnał nawet nie wyleci z lasu przecież, więc nikt nie zgłosi, że mu siedzisz na kanale.

 

Moc nadajnika ,500mW własnie to ma zagwarantować, że nie będziesz słyszany dalej niż kilkadziesiąt-kilkaset metrów. Po to powstały takie radia i takie a nie inne przepisy - wytyczne co do ich parametrów. Ale przełączenie nadajnika na tryb 5W nawet na oryginalnej krótkiej antenie powoduje wzrost zasięgu na jakim można Twoja transmisję odebrać, w zależności od warunków od 1 kilometra do nawet 5-6 a to już odległość której jako użytkownik takiego radia nie jesteś w stanie "kontrolować" - w sensie kto odbiera a kto nie.

 

Po wymianie anteny ten zasięg można zwiększyć do grubo ponad 10 kilometrów. Oczywiście znów wszystko zależy od warunków pogodowych i terenowych.

Link to post
Share on other sites

To się panowie rozpisali :D

Nie wiecie może, czy wystarczy ustawić 8 podstawowych częstotliwości PMR by działało, czy trzeba jeszcze pobawić sie menu i zmienić wn narrow/wide itd.?

Ponieważ czytałem rozbieżne opinie na temat głównie funkcji „wn” właśnie, a nie mam możliwości sprawdzić tego „na żywo”.

Link to post
Share on other sites

Skoro już tak temat się rozwinął, to zapytam - orientuje się ktoś jakie dokładnie konsekwencje mogą czekać delikwenta użytkującego takiego radyjka, jeżeli już ktoś się przyczepi?

Ostatnio w sieci natrafiłem na taki zapis:

Art. 208. Odpowiedzialność za używanie urządzenia radiowego bez wymaganego pozwolenia

Dz.U.2017.0.1907 t.j. - Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne

 

1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1.000 złotych.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

3. Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

4. Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust. 1 i 2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art. 195 nieznaczna wartość przedmiotów podlegających przepadkowi Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.

5. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

 

To wyczerpuje temat, czy coś jeszcze, bądź ten zapis jest już nieaktualny?

Link to post
Share on other sites

Z punktu widzenia fizyki fale radiowe podlegają prawom ruchu falowego, nawet z mocą tych 500mW w idealnych warunkach sygnał może dotrzeć na kilka km. Ale to tylko dzięki wyjatkowemu zbiegowi wielu "okoliczności". Dlaczego w zależności od pory dnia/nocy i ogólnie pojętej "aury" zasięg i jakość łączności na różnych długościach fal potrafi się drastycznie zmieniać bez względu na moc używaną do nadawania? Pomijam fale milimetrowe i częstotliwości bliskie 1GHz i wyższe choć i w ich przypadku taki wpływ warunków jest ale z racji ich specyfiki nie ma aż takiego wpływu.

 

Nie ma aż takiego wpływu na istotną zmianę zasięgu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...