Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Mridge

SA -B02 pod CQB

Recommended Posts

Witam mam replikę M4 SA-B02 służy mi dzielnie już przez kilka dobrych lat. Mam w niej wymienione podzespoły takie jak:
-lufa na promyka (310mm) 
- komora KA 
- gumka G&G niebieska 

Co do GB: 
- nowy GB od specny bez systemu szybkiej wymiany, zwykły najtańszy 
- tłok SHS 14 zębowy 
- głowica tłoka i cylindra od SHS (doszczelnione) 
- zębatki są stockowe 
- dysza metalowa (niestety nie pamiętam producenta lecz przy 11,1 podaje dobrze)
- silnik stockowy
- prowadnica sprężyny metalowa łożyskowana 

W replice siedzi mosfet GATE, standardowy bez dodatkowych funkcji 

Replika sprawuje się dobrze i jako replika leśna latałem z nią na sprężynie sp120 od guardera (ok 410 FPS) 
po przesiadce na obecny gearbox (wcześniej był stockowy ale wyrobiłem gwinty w kluczowych miejscach, bebechy są od 2 lat te same)
i zmianie springa na m100 od ArmaTech posiadam na niej 340/330 FPSów czyli bardzo komfortowo do większości aren CQB. 
Jednakże zauważyłem jakby Gb miał większy problem z nakręcaniem sprężyny niż było to w starym gb z mocniejszą sprężyną i szybkostrzelność spadła z ponad 1000 rpm na trochę powyżej 800 rpm.

W związku z tym że używam jej już głównie do CQB chciałbym usprawnić ją w tej roli i zastanawiam się co zmienić by wzrosła szybkostrzelność a co najważniejsze rekcja na spust i mozliwośc oddawania szybkich pojedynczych strzałów. Mam 3 pomysły: 

1. wymiana silnika 
2. wymiana zębatek na szybsze 
3. wymiana zębatek i tłoka na 13 zębowe 

Zastanawia mnie to ostatnie rozwiązanie gdyż posiadam takie w stocku w G&G i sprawuje się to dobrze. Pytanie co opłaca się najbardziej i co będzie najlepsze na dłuższą metę. Może pomysł 3 a potem 1 ? Być może krztuszenie się jest przez bardzo słabą jakość sprężyny Armatecha czego jestem świadom i zmiana na dobrej jakość sprężynę częściowo rozwiąże problem ? Zastanawiają mnie ogólnie plusy i miunus każdego z moich pomysłów i który będzie najlepszy do repliki CQB z którymi nie miałem zbytnio doświadczenia (nigdy nie zależało mi aż tak na ROFie jak teraz ).

3 godziny temu, Mridge napisał:

tłok SHS 14 zębowy 
- głowica tłoka i cylindra od SHS (doszczelnione)

Jakie to konkretnie części? Jest sporo tlokow i głowic SHS'a. 

W replice siedzi mosfet GATE, standardowy bez dodatkowych funkcji

PicoSSR? 

sp120 od guardera (ok 410 FPS) 

Nie wiadomo na jaką sprężynę "Guardera" trafiłeś, ale 410fps to kiepski wynik. Jeśli prowadnica sprężyny oraz głowicą tloka są łożyskowane to wskazuje to na brak szczelności i teraz nie wiadomo w którym miejscu i czym może to być spowodwane.

SP120 Guarder daje nominalnie 450fps, często ponad. Dużo też zależy od długości lufy i pojemności cylindra. W stock Specnach zamontowany jest typ2 co przy lufie 300mm jest zdecydowanie zbyt dużą pojemnością.

Jednakże zauważyłem jakby Gb miał większy problem z nakręcaniem sprężyny niż było to w starym gb z mocniejszą sprężyną i szybkostrzelność spadła z ponad 1000 rpm na trochę powyżej 800 rpm.

Może to być spowodwane zużyciem się szczotek silnika. 

W związku z tym że używam jej już głównie do CQB chciałbym usprawnić ją w tej roli i zastanawiam się co zmienić by wzrosła szybkostrzelność a co najważniejsze rekcja na spust i mozliwośc oddawania szybkich pojedynczych strzałów.

Najwazniejsze będzie określenie budżetu. Bez tego ani rusz. 

Co do plusów i minusów każdego z tych trzech rozwiązań... 

4 godziny temu, Mridge napisał:

1. wymiana silnika

Jak najbardziej wskazana. Stock przy lipo 11 i szybszych zebatkach będzie się grzać. Przy zebatkach G&G 13 zębowych, które mają przełożenie 18:1 wiele rofu nie zwiększysz. Skrócisz jedynie skok tłoka i rof wzrośnie może o 3rps. Ponad to skoro już teraz spada Ci szybkostrzelność... Nowy silnik is must have.

Jaki? To zależy na jaki set się konkretnie zdecydujesz i jaki konkretnie rof Cię interesuje. No i oczywiście kwestia budżetu. 

2. wymiana zębatek na szybsze

G&G 18:1 13 zębowe o ile są proste to będą ok, aczkolwiek osobiście kupiłbym jakieś high speedy i także zrobił short stroke 3 zęby. Czarne SHS dadzą radę, a przełożenie zależne będzie od silnika, akumulatora czy konkretnego rofu, który chcesz uzyskać. Koszt kompletu to około 100zł.

3. wymiana zębatek i tłoka na 13 zębowe

Zebatki i tlok z short stroke 3 zęby spowoduje konieczność użycia mocniejszej sprężyny niż typowa dająca 350fps.

3 zęby powinny teoretycznie zabrać okolo 50-70fps. Sp120 może okazać się zbyt mocna, a 100 ArmaTech zbyt słaba. Kwestia tego ile rzeczywiście te springi powinny dawać. 

Short stroke jest bardzo dobrym pomyslem i w sumie nieuniknionym jeśli chcesz mieć wysoką szybkostrzelność. Poczytaj o Premature Engagement czyli zbyt wczesnym zazębianiu się zębatki tlokowej z tlokiem. Dzieje się tak gdy zebatki kręcą się bardzo szybko i słaba sprężyna nie daje rady dopchać tłoka do pierwotnej pozycji. Wtedy następuje crash i zostaje zjedzonych kilka pierwszych zębów. Aby tego uniknąć robi się właśnie short stroke oraz wkłada mocniejszą sprężynę. Tak więc pomysł 3 jak najbardziej wskazany. 

Bardzo ważną kwestią są także łożyska. Kulki 8mm od Specny mogą nie dać rady. Koszt nowych łożysk, które dadzą radę to okolo 50zl Retro Arms. Koszt nie duży, a jest prawie 100% pewność, że kulki się z nich nie posypią.

Kolejnym problemem do zniwelowania będą double shoty. Jeśli teraz nie masz aktywnego hamulca to przy mocnym silniku, szybkich zebatkach i slabej sprężynie silnik będzie kręcił zebatkami tak mocno i szybko, że po przerwaniu doplywu prądu na semi zębatka tlokowa wykona dodatkowy cykl. Tak więc zmiana mosfetu najpewniej też będzie konieczna. Polecam tutaj NanoAAB.

Aczkolwiek jeśli budżet pozwoli i chcesz mieć możliwie najszybszą reakcję na spust inwestuj w GATE Aster bądź Perun Optical. Te układy mają wiele opcji m.in pre-cocking, który powoduje wstępne naciągnięcie tloka i naciśnięcie spustu tylko go zwalnia przez co strzal następuje od razu. Szybszej reakcji wtedy już nie da się uzyskać. Oczywiście oba układy posiadają zabezpieczenie lipo, programowalne tryby selektora, a GATE Aster nawet regulowaną szybkostrzelność. 

Sky is the limit, podaj budzet i pokombinujemy.