Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Armia holenderska


Recommended Posts

Szukałem, nie znalazłem.

 

Czy któś mógłby podzielić się jakimiś informacjami na temat armii holenderskiej? Najbadziej byłbym wdzięczny za strony "in inglisz" bo z tego co znalazłem w interecie (po holendersku) niewiele rozumiem :wink:

To co najbardziej mnie interesuje, to przede wszystkim wyposażenie poszczególnych jednostek (konkretnie jednostki specjalne oraz piechota).

 

Z góry dziękuję

Link to post
Share on other sites
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mundur to mają raczej DPM, a co do woodlandu nie jestem pewien.

 

Co do broni znalazłem to:

 

Personal Weapons

 

* GLOCK 17 9 mm pistol

* SIG Sauer P226 9 mm pistol

* Diemaco C7/C7A1 5.56 mm assault rifle

* Diemaco C8/C8A1 5.56 mm carbine

* FN MAG 7.62 mm machine gun

* FN Minimi 5.56 mm light machine gun

* Browning .50 heavy machine gun

* AG36 40mm grenade launcher

* Steyr Mannlicher SSG69 sniper rifle

* Accuracy .338 Lapua Magnum sniper rifle

* Barrett M82 .50 sniper rifle

* Heckler & Koch MP5 submachine gun

* FN Herstal P90 submachine gun

* Mossberg M590A1 Special Purpose shotgun

* Franchi SPAS-12 semi-automatic shotgun

* L16A2 81 mm mortar

* 120 mm mortar

* Dragon anti-tank weapon (short range) (being replaced)

* M136 anti-tank weapon (very short range) (being replaced)

* TOW (Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided missile system) anti-tank weapon (being replaced)

* Rafael Gill anti-tank weapon (medium range)

* Panzerfaust 3 anti-tank weapon (short range) (ordered)

 

 

Źródło:

http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Netherl..._Army#Equipment

 

 

Mimo to na tej stronie nie ma tego, co interesuje mnie najbardziej, mianowicie reszty ekwipunku.

Link to post
Share on other sites

Witam !!

1. Umundurowanie: Wojska lądowe (Koninklijke Landmacht) biegają na chwilę dzisiejszą w mundurach w holenderskiej wersji DPM (bez kropek), zaś holenderska piechota morska używa mundurów w BDU woodland. Umundurowanie pustynne w kroju jak wojska lądowe w holenderskim destert 3 colour (jakiś taki bardziej różowo-łososiowy :/), oraz BDU w 3 colour. Mają też mundury dżunglowe, ale bardzo żadko można je gdziekolwiek trafić, nawet na fotkach.

2. Gogle : Bolle wszelkiej maści (X500, X800, Comando, Comander)

3. Hełm : Ichnia odmiana fritza (ok. 350 - 400 PLN)

4. Nakolanniki Hatch olive lub DPM (te drugie niestety praktycznie nie do dostania)

5. Kabury udowe w DPM (podobne były swego czasu do dostania w Azymucie, ale nie wiem czy jeszcze są)

6. Kamizelki taktyczne bodobne do brytyjskich z charakterystycznymi dużymi poziomymi kieszeniami , wojska powietrzno-desantowe (11. Luchtmobiele Brigade) obecnie używa już tylko "Holenderskiego Molle" w DPM-ie

7. Broń

Główna: Diemaco C7A1 zazwyczaj z celownikiem optycznym Elcan,Diemaco C8 (M4 wersja z Rysiem), Jednostki specjalne i antyterrorystyczne H&K MP5 wszelakie i P90 (widziałem też kilka fotek z H&K G36)

Boczna: Glock 17

Wsparcia: M249 I i II w wersji normalnej i para, MAG

Snajperska: Accuracy int. L96, Barret

 

Z cech charakterytycznych to fakt że prawie każdy żołnierz z Diemaco C7 ma na broni celownik Elcan i magazynki Thermold , zawsze mają wzorowy makijaż na twarzy i obsrtojone hełmy :D

 

commandoposter5aw.th.jpg

 

Pozdrawiam

Zigi

 

PS. Ubiegliście mnie, wiec dodam tylko że jeśli chodzi ci konkretnie o nazwy sprzętu i ekwipunku, to poza bronią raczej ciężko coś znaleźć.

PS2. Większość holenderskiego sprzętu można u nas dostać na allego

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o kabury holenderskie to można je bezproblemu dostać na allegro. Z dodatkowego oporządzenia występuję jeszcze ponad 100 litrowy plecak firmy Lowe model Alpine. Można go często zobaczyć na fotkach holenderskiej armi. Ostatnio też pojawiły się wczesniej żadko spotykane pokrowce holenderskie w DPM-ie. Camelbak holenderski również można spotkać na allegro ale często cena przeraża chętnego :/

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Bardzo sie ciesze happy666 ;)

 

Osobiscie za naprawde praktyczne uwazam umundurowanie holenderskie, tanie, praktyczne pod wzgledem zapiec i kieszeni, bardzo dobrze kamuflujace sie w naszych lasach (na zdjeciach z innymi mundurami zazwyczaj charakteryzuje sie najlepszym 'znikaniem' - przynajmniej taki wyprany i znoszony, bo nowego na oczy nie widzialem :) . Zaleznie od tla 'wychodzi' adekwatnie bardziej braz lub zielen).

Co do koszuli, to jest ona malo praktyczna w walce. Polecam bluze, nie dosc ze wyglada bardzo fajnie, to calosc sie po prostu sprawdza (miedzy innymi dwie kieszenie na suwak).

W przypadku spodni bardzo fajnym pomyslem jest rzep w pasie, dzieki czemu bez paska mozna dostosowac idealnie szerokosc do obwodu.

 

Chestriga i reszty ekwipunku nie mam (i chyba nie bede mial) wiec nie umiem sie wypowiedziec na temat pelnego wyposazenia holenderskiego.

Link to post
Share on other sites

generalnie jeśli chodzi o ekwipunek holenderski to miałem manierke tegoż pochodzenia i nienarzekałem, całość była wykonana jaknajbardziej solidnie materiał wytrzymały iwógóle bardzo fajna sprawa, manierka zrobiona na wzór amerykańskich 1QT, tylko pokrowiec bez kieszonki i z lepszego tworzywa, nawet kubeczki mozna kupić w sklepach w Łodzi :) ogólenie sądze że to sprzęt godny polecenia, ale swoją sprzedałem bo odwzorowywuje amerykańca i mi nie pasowała :),

 

P.S >> happy666 siejesz niepotrzebny chaos i piszesz zbedze posty jak na mój gust :/

Link to post
Share on other sites

Kupiłem spodnie i bluze holenderską. Plusem jest to że kieszenie na bluzie są na zamek błyskawiczny a sama bluza zapinana jest na napy tak jak we Flecktarnie. Odrazu jak założyłem miałem wrażenie że jest to połączenie flecktarna(napy) z DPMem brytyjskim, z czego jestem bardzo zadowolony bo lubie DPM a nie lubię BIG guzików jakie są w brytyjskich. Materiał jest odczuwalnie grubszy niż np. we Flecktarnie czy DPMie brytyjskim. Jednak zauważyłem że szybko blaknie po praniu, także zalecam prać ręcznie. Znajomy kupił także kaburę do pasa ale pasuje chyba tylko do glocka bo beretta już nie wchodzi(brak regulacji paska do zapinania). Wiem że są też takie szelki taktyczne, które spełniają rolę kamizelki modułowej, można do nich podoczepiać ładownice oraz posiadają z tyłu zaczepy typu fastex do zaczepienia specjalnej torby co daje w efekcie nieduży plecak. Ogólnie wszytko bardzo pomysłowo zrobione :D

Link to post
Share on other sites

Ja posiadam chestrig holenderski, użytkuje go już ponad rok i bardzo sobie go chwale. Wszystkie kieszenie przemyślane dodatkowo można przyczepić dodatkowe ładownice, manierke czy np. nóż do zaczepów alice na pasie biodrowym.

IMHO mundur holenderski ma bardzo wygodne rozmieszczenie kieszeni. Kieszenie w bluzie są praktyczne. Zawartość zapięta w kieszeniach bocznych na spodniach nie lata jak wściekła jak się biegnie, nie jest ona tak duża jak w BDU albo M65 ale dlatego moim zdaniem lepiej spełnia swoje zadanie. Tak jak mówił Grey, rozwiązanie z rzepem przy pasie jest lepszym rozwiązaniem niż regulacja poprzez ściąganie jak w amerykańskich BDU czy M65.

Co do kabury to nie pasuje oczywiście beretta bo na wyposażeniu jest glock 17 :) Teraz gdzieś leci do mnie pocztą holenderski camelbak w dpm-ie, zobaczymy jak będzie się spisywał...

Link to post
Share on other sites

witam

 

uzywam sprzetu holenderskiego juz od 5 lat i moge powiedziec ze sprawdza sie idealnie ;)

 

mundury:

tak jak wczesniej wspomnieli przed mowcy, znoszony i styrany mundur jest idelany na jesien i tereny wydmowe wtedy bardzo fajnie zlewa sie z otoczeniem, nowy mundur jest wspanialy na taka roslinnosc jaka mamy teraz bardzo mocna zielen :) mundur pustynny jest cienki i bardzo przewiewny nawet w bardzo upalnym dniu mozna chodzic z opuszczonymi rekawami. Junglowe camo moim zdaniem wogole sie nie sprawdza;/;/;/ strasznie mi sie nie podoba, ale napewno osoba ktora je stworzyla miala swoje racje aby byl taki wzor a nie inny

 

kamizelki:

zwykla kamizelka na szelkach, przewaznie w zestawie duze ladownice (bardzo dobre rozwiazanie co do zrobienia metalowej wstawki, ktora jest w ladownicy, ulatwia to wyciagnaie magazynkow, ale utrudnia gdy chemy cos wiekszego wrzucic do ladownicy) male ladownice (bardzo fajne do przenoszenia snickersow na dluzsza trase, scyzorykow lub radiolek) ladownica na saperke (jesli ktos nie nosi saperki moze tam wsadzic duzo potrzebnego sprzetu) no i oczywiscie ladownice na manierki.

Bardzo wygodne szelki i gdy nie mialo sie zadnych ladownic przyczepionych do ramion mozna bylo zalozyc kazdy plecak i isc na dlugi marsz. jedyny minus jaki zauwazlyem podczas uzytkowania to taka ze ogolnie mozna wstawic malo ladownic na pasie, oraz trzeba przywiazywac ladownice do szelek aby nie skakaly i nie "trzeszczaly" ogolnie ocena bardoz dobra

 

druga kamizelka jest to oporzadzenie wojsk powietrzno-desantowych. Na allegro sie juz pojawiaja bardoz czesto cena od 150-300zl.

plusy kamizelki:

bardoz duza ladownosc, wrecz nieprawdopodobna :):)

duzy zakres regulacji rozmiaru

kabura na glocka17 we wnatrz (czasami trzeba bardzo mocno ja "rozejsc" aby wszedl porzadnie glock)

minusy:

brak mozliwosci zmiany polozenia ladownic, chyba ze u szewca (bede sprawdzal bo sam chce przeszyc pewne rzeczy :) to dam znac co i jak)

ladownice ida az do ramion, moim zdaniem stwarza to pewne problemy przy noszeniu plecakow

 

plecak 40 lub 30L juz nie pamietam: 3 komory wewnatrz 2 mniejsze jedna wieksza + dwie mniejsze boczne na zewnatrz. trzeba dobrze ustawic szelki (ktore sa bardzo dobrze wzmocnione) zeby sie nie wbijaly za ostro w plecy i juz tylko smigac po gorach :D

 

camelback 3L w dpmie. doskonale trzyma temperatur, zimna jest woda nawet gdy camel jest ciagle na sloncu przy 25 stopniach.

Link to post
Share on other sites
witam

 

Junglowe camo moim zdaniem wogole sie nie sprawdza;/;/;/ strasznie mi sie nie podoba' date=' ale napewno osoba ktora je stworzyla miala swoje racje aby byl taki wzor a nie inny[/quote']

 

Moro Junglowe sprawdza sie i to zaj... po to wlasnie je stworzyli. Zalozenie jest takie, ze ma to dobrze dzialac w terenie, a nie fajnie wygladac :lol:

Daje pare fot, jesli ktos nie widzial Holendra Junglowego:

 

mini_1148556189.jpg

mini_1148556192.jpg

 

 

Podaje jeszcze fotki dla poruwnania w pustynny camo w DPM i zimowym:

 

mini_1148556198.jpg

mini_1148556203.jpg

mini_1148556206.jpg

Szukam ludzi, ktorzy robia rekonstrukcje wojsk ladowych - Holenderskich

Link to post
Share on other sites

Mam pytanko, wzwiązku z tym że będe niedługo kupował holenderski mundur pustynny, mam pytanko co to za buty na tym zdjęciu. Zdaje mi się że to Belleville. Czy żołnierz posiada prywatnie je czy również występują na wyposażeniu armi? Osobiście z tego co wiem buty holenderskie pustynne inaczej wyglądają, mają podeszwe identyczną jak buty skórzane, tylko oczywiście w piaskowym kolorze. Prosze o pomoc

 

minimi6yo.th.jpg

Link to post
Share on other sites

jesli chodzi o wyposazenie kct to widzialem chesta(na allegro jest tego sporo) kominiarka,kabura z g17,diemaco (chociaz na filmie mowili ze to m4)standart-spodnie holendry i bluza brytyjska---tak byli wyposazeni kolesie prowadzac akcje na poligonie w tereni zurbanizowanym(osobiscie sie tego trzymam z ta roznica ze wole polska kamizelke wojsk desantowych)

Link to post
Share on other sites

Holendrzy mają swoje bluzy i nie będą wcale zakładać brytoli :P Różnią się jak wiadomo zarówno materiałem jak i lekką różnicą w odcieniu jednego koloru i DPM GB posiada charakterystyczny kropeczki przy zakończeniu każdej "łaty"

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Naleze do grupy ludzi niskobudzetowych, wiec zastanawiam sie nad tym plecakiem holenderskim http://allegro.pl/item118443315_plecak_hol...pm_uzywany.html

Jest to tansza wersja wzgledem PP25, ktory bardzo mi sie spodobal i jesli nie wybiore tego holendra wezme polski plecak.

Ale czy ktos go nisil, uzywal dluzszy czas. JanysSport jest bardzo wygodny jak dla mnie, co mozna powiedziec o tym?

Link to post
Share on other sites

Eeee a ja mam takie malutkie pytanko NA JAKIEJ STRONIE MOŻNA KUPIĆ ŁADOWNICE (DUŻE) DO KAMIZELKI HOLENDERSKIEJ !!!! BO WSZĘDZIE GDZIE JA SZUKAM ZNAJDUJE TYLKO "Ładownica holenderska Mała na magazynki od glock 17" to mnie juz konkretnie zaczyna wkurzać :evil: chodzi o ładownice do tej kamizelki mini_1155463152.jpg :ściana: :ściana:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...