Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Strzelanie bez kulek- czy to szkodzi?


Recommended Posts

Za to w gaziakach z BB jest o tyle gorzej ze jezeli w komorze nie ma kulki dysza jest zamknieta przez co gaz nie przedostaje sie do lufy i cala jego energia idize na "kopa"

Nie wiem jak dobrze znasz zasadę działania gaziaka BB, ale ilość gazu wypuszczanego z magazynka nie jest jednakowa podczas strzelania z kulką i bez.

Gdy masz kulkę w komorze to najpierw gaz ją wypycha, zamyka się zawór i dopiero zaczyna się rozprężać w cylindrze. Gdy kulki nie ma to gaz leci prosto do cylindra, ALE to nie jest ta sama ilość gazu jaka była w przypadku strzelania z kulką :roll:

Link to post
Share on other sites

Strzelanie z elektryka na pewno mu szkodzi, bo sie zuzywa, jak kazde zreszta urzadzenie mechaniczne! I to niezaleznie, czy strzelamy z kulkami czy bez.

 

Byc moze nawet strzelanie bez kulek szkodzi mu bardziej niz strzelanie z kulkami, ale watpie aby w sensownym czasie bylo to zauwazalne...

 

Osobom, ktore stresuje sam fakt powolnego zuzycia wymarzonego aega sugeruje zazycie kropelek uspokajajacych i powieszenie repliki na scianie. I pod zadnym pozorem nie strzelac!!! :wink:

Link to post
Share on other sites
Osobom, ktore stresuje sam fakt powolnego zuzycia wymarzonego aega sugeruje zazycie kropelek uspokajajacych i powieszenie repliki na scianie.

Fakt niezaprzeczalny, żaden AEG (to samo gaziak czy spring) nie jest wieczny, nawet na max wzmocnionych bebechach, choć wielu chciałoby go pewnie takim uczynić (jak ten co pytał o tytanowe zębatki czy też ten co szkielet chciał z betonu odlewać :lol:).

Nie da się używać i nie zużywać (bo tak to tylko, wiecie, w Erze wam zrobią ;)).

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ale przecież tłok najbardziej "męczy się" z wypchnięciem sprężonego powietrza przez dysze.8O

 

A średnica dyszy jest taka sama podczas suchego strzału jak i strzału z kulką.

 

Czasem na stronach podana jest prędkość rozpręzania się spręzyny.

Prędkość wylotowa kulki 0.20 osiągana na tej sprezynie jest zawsze o pare fps mniejsza.

Może ta malutka róznica to własnie opór stawiany przez kulkę?

Możliwe?

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Wiesz żeby ktoś mógł stwierdzić że zepsuło mu się ewidentnie przez strzelanie bez kulek to by w ogóle musiał od nowości cały czas strzelać bez kulek :F

 

Nigdy nie można stwierdzić że "a gdyby akurat w komorze była kulka to by się nie zepsuło".

 

Ja wyznaję zasadę że jeśli nie musisz to nie strzelaj bez kulek, gdy komuś daję do ręki (zawsze bez amunicji) czy to wiatrówkę czy replikę zawsze mówię żeby nie strzelał.

Jeśli się podczas strzelanki skończą naboje, a zauważę to dopiero za którymś strzałem to sobie włosów z głowy nie rwię, lecz nigdy nie strzelam bez kulek dla zabawy.

Link to post
Share on other sites

kurcze ale zadyma :lol:

 

oczywistym jest ze jezeli cos zostalo stworzone do strzelania kulkami to nie zyskamy nic strzelajac na sucho, a jezeli nie zyskamy to mozemy tylko stracic...

swoja droga nikt o zdrowym rozsadku nie bedzie strzelal na sucho dla przyjemnosci bo po co :?: - przeciez nie w tym sens zabawy

ok, ja sie przyznam raz musialem improwizowac... na moje szczescie mysleli ze mam czym strzelac co pozwolilo na pare sekund przetrzymac wroga w campie a mi na zmiene magazynka :D

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam!

 

Jeżeli kulka na drodze ~0,5m przyspiesza do prędkości ~ 100m/s to działa na nią ogromna siła która nadaje jej przyspieszenie 10000 m/s^2 w czasie 1/100s.

Jeżeli ta duuuuza siła działa na kulke to kulka odwdzięcza się podobną siłą bewładności która chamuje powietrze wypychające ją z lufy, a to powietrze chamuje tłok. Moim zdaniem siła z jaką kulka chamuje powietrze jest duza i wpływa znacznie na skrócenie żywotności głowic (tłoka/cylindra?). Pomimo tego AEGi powinny być konstruowane tak by bez problemu wytrzymywały suche strzały. No wiec jak ktoś chce ryzykować i sprawdzać wytrzymałość to jego sprawa. Ja bym raczej nie próbował zwłaszcza w tuningowanych gunach :P.

 

Pozdrawiam Robert.

Link to post
Share on other sites

Odradzam strzelanie " na sucho" , na forum wiatrówkowym, gdzie często przebywam, jest to bardzo odradzane. Ma to bardzo negatywny wpływ na wytrzymałość tłoka i jego uszczelki. Oczywiście dotyczy to tylko wiatrówek sprężynowych a nie tych na sprężone powietrze lub CO2. W AEG występują mniejsze energie ale wątpię by obowiązywały tu inne prawa fizyki.Sporadyczny "pusty" strzał" może nie mieć jakiegoś destruktywnego wpływu ale notoryczna zabawa w ten sposób napewno się niekorzystnie odbije na trwałości sprzętu. Nawet w wypadku używania filcowych przecieraków do czyszczenia luf , zalecane jest w silniejszych wiatrówkach wkładanie dodakowo za przecierakiem śrutu żeby międz czołem tłoka a dnem komory mogła wytworzyć się poduszka powietrzna działająca jak hamulec. Dla ciekawych http://bron.iweb.pl/viewtopic.php?t=8511&a...nie+bez+%B6rutu

 

Chociaż i na bron.iweb ludzie nie są tak do końca zgodni :-P

Link to post
Share on other sites

Zawsze po złożeniu gearboxa w M15 oddaję kilkadnaście strzałów na sucho, aby opewnić się że nie nałożyłęm zbyt wiele smaru. Często przez dyszę wylatuje jego nadmiar z cylindra, wolę aby nie trafił na hopup i do lufy.

Jeżeli strzelanie na sucho byłoby tak niebezpieczne jak niektórzy twierdzą, to częste byłyby przypadki pęknięcia gearboxa. Jednak we wszystkich przypadkach pękniętych gearboxów o których słyszałem, miało to miejsce podczas srzelania kulkami, a nie na sucho.

Link to post
Share on other sites

Według mnie strzelanie "na sucho" niszczy tłok bo po prostu kulka ktora wylatuje z lufy stwarza tam ciśnienie, ktore wychamowuje tłok.

Swoją drogą takie częsci (narazone na uszkodzenie) powinny byc wykonywane w oryginale z metalu. Wtedy nie bylo by takich problemow :-P

Link to post
Share on other sites

5 miesięcy ciągnie się ten temat :/

 

Kulka (nawet "super ciężka" 0.30 grama) daje tak minimalny opór powietrza (ludzie przecież ta kulka nawet grama nie ma!) że możemy wywnioskować iż AEG strzelający tylko na ostro zepsuje się po (np.) 3 latach, natomiast AEG strzelający na sucho zepsuje się po 2 latach i 364 dniach. :)

 

 

Może producenci powinni umieścić na pudełkach napis "Uwaga! Strzelanie na sucho skraca żywotność twojej repliki o 0,000001%"

 

:lol:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

hehe prawda jest taka ze pewne mechanizmy sa ustawione do okreslonej wagi kulki (czyli oporow jakie ona tworzy, bo wielkosc identyczna a oporow rozych materialow omawiac nie ma sensu)... reasumujac strzelanie bez kulek badz tez kulkami zdecydowanie za ciezkimi jest bardziej obciazajace dla mechanizmow broni (czy to gaz aeg czy sprezyna zasady te same - wkoncu jedna fizyka), oczywiscie nie znaczy to ze od jednegos trzalu ppsuje ci sie klamka ale trzeba miec na uwadze ze klamka uzywana zgodnie ze specyfikacja (waga kulki itp) bedzie dzialala dluzej niz ta ktora jest uzywana niezgodnie ze specyfikacja... to tak jak w samochodach nie zdrowe dla silnika jest jezdzenie w jego ekstremach (min lub maksymalne obroty) ale od kilkunastu akcji z piszczeniem opon silnik ci nie wybuchnie ;)

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
Może wyrywam się z tą wypowiedzią jak filip z konopii, ale mam nadzieję że wszyscy wiedzą że strzelanie z gaziaka bez gazu szkodzi mu jak wyzwolenie przez armię radziecką.

Nie da się strzelać z gaziaka bez gazu :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...