Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nasi jadą do Iraku z P-83...


Recommended Posts

hmmm... "radzic sobie" to chyba nienajlepsze okreslenie :)

WIST sie w ogoel nie sprawdzil (zaciecia, wypadanie magazynka "rozlatywanie sie") a P-83 (podobno) dziala... wiec to z WISTem by sobie musieli radzic :)

a ja i tak jestem zdania ze zamiast jeden zlom zastepowac innym powinni kupic im cos pozadnego

Link to post
Share on other sites

Cóż... napisałem "radzić", ponieważ mój ojciec przez wiele lat używał w pracy P64 a później dostał P83... Nie miał pochlebnej opini o tym drugim (choć jasne, że P64 też ideałem z pewnością nie jest...).

 

Rozlatujące się WISTy, nieudane Beryle, BWPy które ostatnio odstrzeliwują głowy swoim załogom...

 

Jak zwykle w Polsce... Obraz nędzy i rozpaczy.

 

Po prostu nasi kochani politycy jeszcze nie wymyślili kto zapłaci za modernizację naszej armii. Może Unia powinna zapłacić, żebyśmy mogli wspierać Amerykę??? :lol:

Był ostatnio taki genialny rysunek Mleczki - dwaj panowie pod krawatem, jeden z flagą Polski, drugi - Uni. Podają sobie ręce, Polak mówi - "Wy nam dajecie kasę a my Wam wartości moralne...". Pół godziny nie mogłem się pozbierać... :lol:

Link to post
Share on other sites
Guest LooK OuT!

A ja w jednym z ostatnich numerow Strzału (dokladnie do 2/2003) czytalem, ze ogolnie WIST byl lepszy niz jego konkurent MAG-95 i ze spelnial pokladane w nim nadzieje. Az tu nagle okazuje sie, ze Navy twierdzi, iz ta bron to kupa zlomu... to jak to w koncu jest? Bo przyznam sie szczerze, ze ciezko mi postawic autorytet dziennikarzy ze Strzału ponad zdanie Navy'ego (respect Navy :) ).

Link to post
Share on other sites

To nie Navy twierdzi... a raczej stwierdza tylko fakt - w końcu to MON, a nie Navy wycofało ten pistolet z jednostek jadących do Iraku...

Ma być spec-komisja, która sprawdzi z czego wynikają kłopoty i czy da się to zmienić. A że problemy są duże - świadczy już sam fakt, że nasze ministerstwo zdecydowało się na taki krok. Urzędnikom, szczególnie polskim, chyba nieczęsto zdarza się tak zareagować...

Link to post
Share on other sites

nie ja a uzytkownicy - to sa opinie zolnierzy. WISTa trzymalem tylko w lapach, nie strzelalem (z MAGa owszem ale malo)

po drugie redaktorzy Strzalu (z ktorych kilku notabene znam, wiec wiem kto to) to glownie strzelcy sportowi i na pewnie nie uzywali WISTow w warunkach bojowych (tym bardziej pustynnych), a dostali "do postrzelania" na potrzeby artykulu, wiec nie patrzylbym na to pismo z punktu widzenia uzytku wojskowego

 

acha:

http://info.onet.pl/750346,11,item.html

http://www1.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1543589.html

 

"Dowództwo Wojsk Lądowych zdecydowało o wycofaniu z uzbrojenia jednostek wyjeżdżających do Iraku najnowszych polskich pistoletów WIST. Zdaniem użytkowników nowy polski pistolet po prostu się rozlatuje"

Link to post
Share on other sites

A co z MAGiem 98. MAG 95 przegrał przetarg dlatego, że był dużo cięższy bo wykonany sprawdzonymi tradycyjnymi metodami bez wytłoczek, polimerów czy lutowań. W odpowiedzi na porażkę Łucznik opracował MAGa 96 ze szkieletem z lekkiego stopu polimerowego. Do produkcji seryjnej MAG 96 wszedł jako MAG 98 i zbiera bardzo dobre opinie. Nie miąłem go w łapkach, ale wielu jego użytkowników stawia go na równi z Glockiem, SIGiem czy Whalterem. Jest na wyposażeniu 1 pulku specjalnego WP i jest przez żołnierzy uważany za niezawodny, celny, trwały i odporny na niekorzystne warunki środowiskowe. Może teraz MON wybierze właśnie jego :?:

 

PS. Mam nadzieje, że będziecie dla mnie wyrozumiali jeśli gdzieś walnąłem byka :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Zdjęcia z Iraku... jakoś nie widać, aby WIST się rozlatywał. Poza tym - bardziej rzetelny niż doniesienia z prasy codziennej wydaje mi się tekst z Żołnierza Polskiego. A żeby było śmieszniej to połowa narzekań na ten pistolet wynika z... wcześniejszych wymagań samych wojskowych (min. niemożliwość rozebrania broni z nabojem w lufie).

irak_0107_07.jpg

irak_0107_05.jpg

irak_0107_08.jpg

Link to post
Share on other sites
A co z MAGiem 98. MAG 95 przegrał przetarg dlatego, że był dużo cięższy bo wykonany sprawdzonymi tradycyjnymi metodami bez wytłoczek, polimerów czy lutowań. W odpowiedzi na porażkę Łucznik opracował MAGa 96 ze szkieletem z lekkiego stopu polimerowego.
Chciałbym zauważyć, że MAG-95 został odrzucony przez komisję Departamentu Rozwoju i Wdrożeń MON nie tylko z uwagi na to, że był cięższy - choć to był najpoważniejszy argument, bowiem limit w pełni załadowanej broni wynosił 800g a MAG ważył... 1140g (z załadowanym pustym magazynkiem), a nawet opisywany przez Ciebie zmodyfikowany MAG-98 waży również pusty - 935g (czyli niewiele się zmieniło), także do osiągnięcia limitu też mu jeszcze daleko, możesz sobie porównać z 730g WIST 94. Druga rzecz - nie miał wymaganego wskaźnika załadowania, trzecia - miał większe niż zakładano gabaryty – 200x35x140 mm, zamiast planowanych 190x33x135mm.
Jest na wyposażeniu 1 pulku specjalnego WP i jest przez żołnierzy uważany za niezawodny, celny, trwały i odporny na niekorzystne warunki środowiskowe. Może teraz MON wybierze właśnie jego?
Dlaczego niby 1PSK ma nieprzepisowy pistolet wojskowy, tak z ciekawości?

Poza tym - jako jednak kibicuję z wielu powodów bardziej WISTowi niż MAGowi, choć ten drugi jest bardzo dobry dla uczących się strzelać, jest tak ciężki, że - do chwili, gdy nie zmęczy się ręka - bardzo stabilnie się go trzyma. Tyle, że z uwagi na ciężar nie trwa to długo...

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za naprostowanie mnie i moich wiadomości. Pownienem w paru miejscach dopisać "podobno" ale trudno. To co napisałem wyczytałem kiedyś tam w jakiejś książce czy encyklopedii. Tam też było napisane, że MAG jest na wyposażeniu wspomnianego 1PSK. Jak gdzieś to znajde to podam źródło. Dzieki REMOV za poprawienie moich wiadomości.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
A ja w jednym z ostatnich numerow Strzału (dokladnie do 2/2003) czytalem, ze ogolnie WIST byl lepszy niz jego konkurent MAG-95 i ze spelnial pokladane w nim nadzieje.

 

No właśnie mój wójek miał (w wojsku ) i sprawóje sie bardzo dobrze i kiedyś w programie UWAGA był reportaż na ten temat z magazynkami chodziło o to, że jak załadowali naboje to magazynek nawet przez kilka miesięcy był załadowany i nawet nikt go nie ruszył a potem na wojnie wyszło osłabienie sprzężyny i dlatego zacięcia itp itd :roll: no i po przeczytaniu artykółu w jeszcze bardziej uwieżyłem w to że WIST to nie takie dziadostwo jak sie innym wydaje. Gdzieś czytałem wypowiedź jakiegoś żołnierza o WISCIE i powiedział że broń jest bardzo dobra itd itp tylko długo sie ją rozkłada.

Tak że moje "uczucia" do WISTA są pozytywne :P

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Hej,ostatnio czytałem coś o pistolecie WIST(nowa Technika Wojskowa 5/98)wynika z textu że próby po których pistolet zaakceptowano to 5800 strzałów i 3000 strzałów pierwszej wyprodukowanej serii pistoletów,w porównaniu do konkursu XM9 gdzie testowano różne pistolety w różnych warunkach i wystrzelono z nich więcej amunicji to trochę mało,wygrała Beretta M92,wywodząca się z Beretty 1951.Polska ma też sprawdzony pistolet na nabój 9 mm Para,jest nim VIS,VIS ze spustem DA/SA,z 15 nabojowym magazynkiem,z bezpiecznikiem wewnętrznym,zwalniaczem kurka po obu stronach zamka i powiększonym kabłąkiem spustu mógł by być najlepszą propozycją dla wojska i na eksport(bo VIS jest pistoletem dobrze znanym za granicą)o ile prace nad ulepszeniem WISTa niewiele dadzą,o z Browninga HP 1935 w cztardzieści kilka lat zrobiono BDA,też niezły pistolet.

Link to post
Share on other sites

Kolego naucz się korzystać poprawnie ze znaków interpunkcyjnych inaczej list staje się niezrozumiały. O takim szczególe jak spacja " " po każdym znaku nawet nie wspominam, bo tego to winni już w podstawówkach uczyć. Ale wróćmy do meritum.

 

Polska ma też sprawdzony pistolet na nabój 9 mm Para,jest nim VIS,VIS ze spustem DA/SA,z 15 nabojowym magazynkiem,z bezpiecznikiem wewnętrznym,zwalniaczem kurka po obu stronach zamka i powiększonym kabłąkiem spustu mógł by być najlepszą propozycją dla wojska i na eksport(bo VIS jest pistoletem dobrze znanym za granicą) (CIACH, bo w końcu gdzieś trzeba ten słowotok)
Polska nie ma takiej konstrukcji strzeleckiej jaką opisujesz - VIS ma tak się dziwnie składa, że osiem nabojów w magazynku, o innych szczególach nawet nie wspominam. Jest jak najbardziej bronią przestarzałą w naszych czasach i niejako rozwiniętą wersją Browninga (z kilkoma dodatkami). I zupełnie nie rozumiem, dlaczego ów broń, którą opisujesz, a która z VISem nie ma wiele wspólnego miałaby być najlepszą bronią dla wojska. Bo tak? Wojsko podało warunki jakie broń miała spełniać, a to co opisujesz bynajmniej sobie z tym nie radzi.
o ile prace nad ulepszeniem WISTa niewiele dadzą
To wróżba z fusów czy informacja oparta na czymś?
o z Browninga HP 1935 w cztardzieści kilka lat zrobiono BDA,też niezły pistolet.
Niezły to on może jest, ale do zastosowań wojskowych racze się nie nadaje. Pomijam już oczywiste pytanie po jaką cholerę wojskowemu jest potrzebny mechanizm DA.
Link to post
Share on other sites
Niezły to on może jest, ale do zastosowań wojskowych racze się nie nadaje. Pomijam już oczywiste pytanie po jaką cholerę wojskowemu jest potrzebny mechanizm DA.

Ze swojej strony REMOV mam prosbe bys podal mi, jesli zechcesz oczywiscie, jakie wg ciebie wady byly (na tamte czasy) Browninga BDA. Bede wdzieczny.

Link to post
Share on other sites
Ze swojej strony REMOV mam prosbe bys podal mi, jesli zechcesz oczywiscie, jakie wg ciebie wady byly (na tamte czasy) Browninga BDA. Bede wdzieczny.
Na tamte czasy, to znaczy kiedy? BDA/FN HP-DA pojawił się bodaj na początku lat '80 (około 1983 roku), a linię zamknięto kilka lat później (nie pamiętam dokładnie w 1987 albo 1988 roku). Nikt go nie chciał kupować, to była jego pierwsza i podstawowa wada :wink: A poza tym nie była to broń wówczas dopracowana. Zdaje się, ale głowy nie dam w latach '90 FN do pomysłu powrócił z lepszym skutkiem.
Link to post
Share on other sites
Na tamte czasy, to znaczy kiedy? BDA/FN HP-DA pojawił się bodaj na początku lat '80 (około 1983 roku), a linię zamknięto kilka lat później (nie pamiętam dokładnie w 1987 albo 1988 roku). Nikt go nie chciał kupować, to była jego pierwsza i podstawowa wada :wink: A poza tym nie była to broń wówczas dopracowana. Zdaje się, ale głowy nie dam w latach '90 FN do pomysłu powrócił z lepszym skutkiem.

Zgadza sie co do dat chociaz znalazlem kiedys, ze BDA wprowadzono w 1976 roku. Wiesz jak dla mnie to byl po prostu wymog czasow wprowadzenie zmian min. zwiekszenie poj. magazynka ( a najpierw Browning mial 13 potem 14 czyli duzo jak na tamte czasy w porownaniu bo po drugiej wojnie sw. to zazwyczaj bron miala tak po 8 w magazynku ) a takze zmiana systemu na samonapinanie. Sporo krajow mialo Browninga HP na wyposazeniu potem przeniesli sie na BDA ale byl on zbyt ... jak to ladnie zostal okreslony w jednym opracowaniu "lekko konserwatywny". Na pewno byl jakis czas uzywany w Belgi i w Stanach.

 

 

To teraz inne pytanie - jaki w obecnej chwili dla naszej biednej armii bylby najlepszy pistolet ? Jak myslisz Remov ? No i co najwazniejsze - jaki kaliber broni osobistej ? Czy 9mm to najlepszy wybor jak dla zolnierza ?

Link to post
Share on other sites
Zgadza sie co do dat chociaz znalazlem kiedys, ze BDA wprowadzono w 1976 roku.
Raczej nie, jestem niemal pewny, że był to początek lat '80.
Wiesz jak dla mnie to byl po prostu wymog czasow wprowadzenie zmian min. zwiekszenie poj. magazynka (...) a takze zmiana systemu na samonapinanie.
Wymóg czasu to jest wprowadzanie nowej broni, a nie modyfikacje w starej. Lata osiemdziesiąte to szkielety z tworzyw sztucznych i zupełnie inne podejście do broni. A co do tego samonapinania to w broni wojskowej jest to raczej zbędne nie sądzisz?
To teraz inne pytanie - jaki w obecnej chwili dla naszej biednej armii bylby najlepszy pistolet ? No i co najwazniejsze - jaki kaliber broni osobistej ? Czy 9mm to najlepszy wybor jak dla zolnierza ?
Przecież my mamy naszą broń - 9mm pistolet WIST-94, to po co wprowadzać coś nowego? Bez przesady, ale trzeba być konsekwentnym i może wreszcie wydrukować do nich instrukcje i rozdać użytkownikom? WIST nie jest złym pistoletem, co najwyżej może wymagać pewnego dopracowania. Do amunicji 9mm też nikt nic nie ma, krótka broń wojskowa to raczej dodatek, więc po co ma mieć inną amunicję?
Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie to tylko bron osobista, powinna byc prosta w obsludze, niezawodna i z trwalych materialow.

 

WIST-94 z tego co wiem to juz tworzywo sztuczne w szkielecie(tu sprawdzilem itamid 35 poliamid zbrojony wloknem szklanym - ogolnie i tak lekki), pojemny magazynek (15-16 naboi chyba), dobre zabezpieczenie w miare (nie wystrzeli przypadkowo a 3-stopniowe bezpieczniki wewnetrzne ), ergonomika broni calkiem dobra i wg opinii do kazdej dloni dopasowuje sie po przyzwyczajeniu i do tego wszystkiego mechanizm bezkurkowy. Statystyki jak przyzwoity pistolet.

 

Nie moge znalezc ceny jednak - poprzednio (jakis czas temu) to bylo 2,5 tys a teraz nie wiem ?

 

Co do pytanie czy samonapinanie przydaje sie w wojsku ... eeeh.. no coz to juz dzialka bardziej policji (i policyjnych jednostek wszelkiego autoramentu) oraz ochrony. W wojsku zapewne mozna wyzyc bez tego typu gotowosci w przypadku pistoletu.

 

Z amunicja wiaze sie zas zupelnie inna kwestia REMOV bo ja mysle sobie np o 10mm Auto ale to tylko takie luzne dywagacje.

Link to post
Share on other sites
Z amunicja wiaze sie zas zupelnie inna kwestia REMOV bo ja mysle sobie np o 10mm Auto ale to tylko takie luzne dywagacje.
Pewnie, że luźne - ani nie jest to standardowa amunicja w żadnej armii, ani w Europie raczej nie używana. A dlaczego nie .45 Glock? :wink:
Link to post
Share on other sites

Widzisz .45 powiedzmy Smith&Wesson to ciezkie bydle ale powolne. Tutaj trzeba by specjalistycznej amunicji by zwiekszyc ta predkosc wylotowa. W tym porownaniu 10mmAuto wypada korzystniej min lepiej grzybkuje (...jak sie w koncu zatrzyma). Pisze o S&W bo ten pocisk z tego co pamietam najchetniej wpycha sie do Glocka na .45ACP. Jesli juz sobie dywagujemy to ja rzuca propozycje Winchestera Silvertip. Chociaz wierze opowiesciom ludzi zza "wielkiej wody", ktorzy mowia :"dzikki do 45ACP to tylko COLT ... do 10 tylko COLT" i z sentymentem sobie mysle, ze tez moze kiedys bede mogl przestrzelic takiego MKIV np.

Widzisz problem amunicji zaczyna sie zawsze kiedy odchodzi sie na moment od wojska a zaczyna sie rozwazac przez pryzmat osobisty ewentualnie jednostek AT czy wogole policji albo ochrony. Wojsko ma jakis taki specyficzny sposob podchodzenia do amunicji i bardziej opiera sie na standaryzacji niz na korzysciach.. no ale w armi nie ma miejsca na indywidualnosc a i koszta sie innaczej rozpatruje. Kiedys czytalem, ze koszt pocisku 45ACP jednej firmy kosztuje 3xtyle co normalnego ACP i nie wyobrazam sobie armii, ktora by sie bawila w cos takiego. Bron osobista nie jest jakos zbytnio rozpatrywana w kolejnosci gdzie pierwsze miejsce ma razenie obalajace.

 

A i tak wogole w kwestii przepychanek wielkosci to rzadzi DE z amunicja .50AE... tylko dla kogo to ... i na kogo to.

Link to post
Share on other sites
Widzisz .45 powiedzmy Smith&Wesson to ciezkie bydle ale powolne. Tutaj trzeba by specjalistycznej amunicji by zwiekszyc ta predkosc wylotowa.
Nie zrozumieliśmy się, ja właśnie o tym pisałem - istnieje amunicja .45 Glock, albo .45 GAP, zerknij sobie na przykład TUTAJ, do Glocka 37.
Widzisz problem amunicji zaczyna sie zawsze kiedy odchodzi sie na moment od wojska a zaczyna sie rozwazac przez pryzmat osobisty ewentualnie jednostek AT czy wogole policji albo ochrony.
To tutaj nie ma żadnego problemu - amunicja wojskowa objęta jest ograniczeniami wynikającymi z konwencji międzynarodowych - amunicja cywilna, do użytku słuzb siłowych etc. takich ograniczeń nie ma. Stąd zresztą taka gama nabojów 9mm o rozmaitych parametrach.
Wojsko ma jakis taki specyficzny sposob podchodzenia do amunicji i bardziej opiera sie na standaryzacji niz na korzysciach.. no ale w armi nie ma miejsca na indywidualnosc a i koszta sie innaczej rozpatruje.
To o czym piszesz akurat jest najmniej istotne, innymi słowy pokazuję Ci delikatnie, że błądzisz. Podstawowym celem jest standardyzacja, bo to łączy się z systemem logistycznym czyli podstawą funkcjonowania każdej armii, a nie z jakąś wydumaną "indywidualnością".
Kiedys czytalem, ze koszt pocisku 45ACP jednej firmy kosztuje 3xtyle co normalnego ACP i nie wyobrazam sobie armii, ktora by sie bawila w cos takiego.
Armia kupuje znacznie droższą amunicję i nie o to w tym chodzi. Po prostu taka broń ma mały magazynek, trudno się nią operuje, jest ciężka i nieporęczna, a w dodatku nie do końca wiadomo po co to wszystko. Broń krótka to tylko dodatek na wszelki wypadek, tego się normalnie nie używa.
Bron osobista nie jest jakos zbytnio rozpatrywana w kolejnosci gdzie pierwsze miejsce ma razenie obalajace.
Owszem. Bo i w zastosowaniach wojskowych nie jest to potrzebne.
Link to post
Share on other sites

To o czym piszesz akurat jest najmniej istotne, innymi słowy pokazuję Ci delikatnie, że błądzisz. Podstawowym celem jest standardyzacja, bo to łączy się z systemem logistycznym czyli podstawą funkcjonowania każdej armii, a nie z jakąś wydumaną "indywidualnością".  

Remov ale ja nie mowie tylko o armii. Ja mowie o amunicji i broni ogolnie (lekko zszedlem z tematu - moj blad). To nie kwestia wydumanej indywidualnosci ja po prostu rozpatruje kwestie amunicji nie ze wzgledu na zaopatrzenie jej dla 100-tek zolnierzy ale podlug indywidualnego odbiorcy i na podstawie tego jak poszczegolne typu amunicji sprawdzaja sie w walce. Co zas tyczy sie armii to nie zrozumiales zas, ze sam zaznaczylem fakt niemoznosci uwzgledniania prywatnych zachcianek poszczegolnych zolnierzy. No i nie mow, ze armia kupuje najdrozsza amunicje bo brzmi to jakbys mowil KAZDA armia. A tak przeciez nie jest i obaj o tym wiemy. O tym co zolnierz nosi i z czego strzela decyduje grupka ludzi, ktora nie zawsze wie co robi.

 

Powiedzialem problem amunicji bo jak bys zechcial Remov rozejrzec sie to moze nasz kraj nie jest najlepszym przykladem ale np Stany czy Niemcy i ich funkcjonriusze oraz to co nosza w magazynkach. Wiekszosc z nich ma mozliwosc dostosowywania amunicji w zaleznosci od potrzeb a nie powiesz mi, ze w zaleznosci od akcji i jej typu nie powinno sie dostosowywac tego co siedzi w magazynku czy bebenku. Dlatego ciezko jest powiedziec jaka amunicja jest najlepsza bo nie ma mozliwosci na uniwersalny jej typ. Czasami po prostu cos nie wystarcza albo odwrotnie jest za silne.

 

Broń krótka to tylko dodatek na wszelki wypadek, tego się normalnie nie używa.  

A to juz nie wymaga komentarza.

 

Co do tej 45 GAP to ciekawa rzecz - mocna, ladnie grzybkujaca i z opisu i statsow wydaje sie korzystniejsza niz poprzedniczki 45-ki dla uzytkownika wygody - ciekawe jaka cena.

Link to post
Share on other sites

A tak przy temacie bedac wg mnie to przydaloby sie wreszcie by WP usiadlo na dupie - zdecydowalo sie na jakim typie broni maja pracowac nasi zolnierze i konsekwentnie dazylo do wcielania zalozen. I niech to beda ludzie, ktorzy przygotuja specyfikacje, przygotuja pierwsze grupy do przeszkolenia kolejnych - moze nawet jakies instrukcje by do kazdego dotarlo i koniec.

 

Aha REMOV i jeszcze jeden fragment z poprzedniego postu :

Po prostu taka broń ma mały magazynek, trudno się nią operuje, jest ciężka i nieporęczna, a w dodatku nie do końca wiadomo po co to wszystko.
Mam nadzieje, ze mowiles tutaj w przypadku 45ACP tylko i wylacznie o armi, prawda ?
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...