Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Buty z Gore a woda


Recommended Posts

Tak wiec spotkałem się z paroma głosami, oraz wyczytałem nawet bodajże w ulotce Nikwaxa, że buty dobrze jest wsadzić raz na dłuższy czas kompletnie do wody na pare godzin. Mam pytanie jak to się ma do butów z gore-texem. Czy kompletne zamoczenie buta zniszczy membranę, czy też mozna taką operacje przeprowadzić bez obaw?

 

Tyle

 

Procent

Link to post
Share on other sites

Ja podejrzewam że jest jakiś sabotażysta co takie pierdoły rozprowadza. Słuchaj, Generalnie pomijając stare patenty z ubieraniem przyciasnych butów "na mokro" to woda skórze nie służy. Więc lepiej niczego nie mocz. Ulotka NIKWAXu (dobierz odpowiedni do rodzaju skóry i do tego czy ma być membrana czy nie) mówi: Umyj but pod bieżącą wodą by usunąć zabrudzenia. Nakładaj impregnat na czystą SUCHĄ lub MOKRĄ skórę (NIKWAX oparty na rozcieńczalniku wodnym, więc to że but może być lekko wilgotny nie robi mu różnicy).

 

NIE MOCZ butów jeśli to nie są gumiaki. Rozumiemy się? Oskrob błoto na sucho, ostrą szczotką, resztę umyj dokładnie wodą z mydłem albo specjalnym żelem do czyszczenia skóry (też NIKWAX robi) ale nie funduj butom kąpieli bo je zniszczysz. Z membraną czy bez. Te z membraną jak zalejesz to tym gorzej bo dużo wolniej schną.

 

A generalnie to amerykanofile i ich zamszowe buciki na każdą pogodę to sobie gola strzelili... Zresztą jak widać ktoś w Armii się połapał przynajmniej na ten sezon

http://www.army.mil/-news/2006/11/15/625-a...cu-boot-policy/

 

Tak samo i z Goretexem w kurtkach. O ile to możliwe NIE PRAĆ! Wyczyścić zabrudzenia pod strumieniem letniej wody, gąbka + mydło tam gdzie mocniej się ufajdało. Zostawić do wyschnięcia, potem nałożyć impregnat (co warto powtarzać po każdym silniejszym zabrudzeniu, przynajmniej raz-dwa razy w roku, NIKWAX w sprayu do GTX polecam)

Link to post
Share on other sites

No właśnie tez mi się tak wydawało bo z jednej strony głosy o tym, że zamsz i pochodne szybciej chłonie wodę i się niszczy a z drugiej, że zalanie membrany grozi jej zniszczeniem. ale jednak gdzieś to zasłyszałem więc chciałem rozwiać swe wątpliwości. Bo poza tym uzywam od dawna całej gamy produktów Nikwaxa i sobie chwalę.

 

Dzięki za odpowiedź

 

Procent

Link to post
Share on other sites

Nie zniszczeniem może od razu, ale po prostu nie ma sensu. Goretex czyli ta śmieszna cienka teflonowa membrana ma odparowywać pot, wykorzystując różnicę wielkości cząsteczek pomiędzy wodą w postaci gazowej a skroplonej i ciśnienie osmotyczne, na tym cały się pomysł opiera. Jak po obu stronach będziesz miał płyn to cały efekt jednokierunkowej perspiracji nie zachodzi.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie jeżeli pory membramy zostaną zapchane solą pochodząca z potu, to takie moczenie w destylowanej wodzie może ją wypłukać i odblokowac pory. Tylko z doświadczenia wiem, że szybciej ta membrama zacznie się na piętach i w okolicy palcow wycierać, niż by się miały pory pozapychać.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Co nie zmienia faktu, że buty z Gore-tex'em mają tendencję do śmierdzenia- przynajmniej moje. Mimo używania skarpet z x-static, coolmax'owych (wyłącznie).

Wszystkie swoje buty z membraną odsmradzam co jakiś czas nalewając do środka wody (letniej) i zostawiając na noc. Pomaga na jakiś czas. Przy okazji można sprawdzić, czy nam buty nie ciekną gdzieś. Szkodliwego wpływu wody nie zauweażyłem, membrana starcza mi na 3-4 lata intensywnego łażenia.

Link to post
Share on other sites

No czort wie, mnie tam żadne buty z gtx nigdy nie zatęchły, więc może to być kwestia indywidualna. Skarpet używam głównie wełnianych, sztucznych wcale. Generalnie trzeba po prostu mieć czyste skarpety (czyli nie łazić w nich samych np. po domu czy w gościach bo zbieramy wtedy cały syf z podłogi i następnie wcieramy go sobie w but) i zmieniać je często.

 

Ten patent z wodą wydaje mi się dosyć ryzykowny - w życiu o czymś takim nie słyszałem, nie widziałem tego też nigdzie na stronach omawiających czyszczenie i konserwację. Ale spoko - jeśli to działa u Ciebie Darkness, to tak rób - w końcu Twoje buty... ;-)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...