Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - radiotelefony - czego używacie ?


Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pasmo PMR - niska cena radyjek, ale brak zgodnosci ze sprzetem wiekszosci maniakow (niepisany standard - LPD)

Pasmo LPD - wyzsza cena sprzetu, ale za zlocie brak klopotow z lacznoscia z innymi ludzmi.

 

Powyższe dotyczy najtańszych, najpopularniejszych przedstawicieli swoich rodzin.

 

Ja kupilem dokladnie takie same, co na tej aukcji - i tak mamy w grupce tylko moje dwa, wiec mi tam bez roznicy, a sa tansze. Spisuja sie dokladnie tak, jak tam jest napisane. Maja tez wszystko to, co sprzedawca napisal. Jesli nie zalezy ci na komunikacji na wyjazdach, to mozecie sobie grupe zaopatrzyc na wlasne potrzeby w pare takich. Ale jesli na wyjazdy - to lepiej LPD.

Link to post
Share on other sites

tak mi sie tez wydaje ze PMR w koncu wyprze LPD

poniewaz:

- urzadzenia sa tansze

- maja wiekszy zasieg

- sa bez pozwolen (LPD tylko do okreslonej mocy)

 

jak na razie ludzie kupuja PMR tak jak Edydar, ale juz niedlugo

takich jak on bedzie wiecej i wtedy na zlotach bedzie z kim pogadac...

Link to post
Share on other sites

Hmmm skoro ludzie uzywają 2 pasm to ja rownie dobrze moge kupic zestaw z allegro. Zawsze musi być zamieszanie - nie mógłby być jeden standard ? :(

 

Zaciekawiło mnie to urzadzenie z maycomu :

 

Duo Pager PMR/LPD

 

Radiotelefon PMR/LPD 77 kanałów

8 kanałów 500 mW, 69 kanałów 10 mW

 

Funkcje:

- 38 kodów CTCSS

- regulacja Squelch'a automatycznego

- Vox z regulacją poziomu czułości

- dzwonek przywoławczy

- monitor on/off

- skaner

- gniazdo wolnej i szybkiej ładowarki

- gniazdo mikrofonosłuchawki

 

Użytkowanie bez rejestracji i opłat

Certyfikat Potwierdzenia Zgodności

 

Zasięg 3 km

 

 

Jesli to jest normaly radiotelefon na oba systemy to chyba warto taki kupic ?

Link to post
Share on other sites

roznice LPD i PMR zostal podany :)

LPD jest badzo rozpowszechniony, PMR nie... jesli chodzi o uzytecznosc sa wlasciwie identyczne

acha PMR ma 8 kanalow LPD 69 :)

 

co do Duo Pagera... w tym rzecz ze nikt tego nie ma.. kazdy mowi "chyba warto, wyglada ze to jest to bo ma dwa pasma" ale jeszcze sie nie znalazl taki co kupil i wyprobowal :)

Link to post
Share on other sites
Aha - i mam rozumiec ze przez taki system moze gadac jednoczesnie tylko 1 osoba ?

nie... to jest tzw half-duplex. tzn ze jedna stacja nadawczo-odbiorcza moze tylko albo nadawac, albo odbierac, niemozesz jednoczesnie sluchac i mowic (jak w telefonie)

ale na tym samym kanale moze dowolna ilosc mowic i sluchac... pytanie co zrozumiesz kiedy dwie osoby na raz mowia? dlatego radyjko MH-430 II (nie wiem jak EH-430) ma funkcje "Lock Busy" ktora blokuje mozliwosc nadawania jesli kanal jest zajety

Link to post
Share on other sites
ekipa ktora uzywa PMR to LRT i innej nie znam :)

 

Również w Grey Wolves używamy PMR (motorolki), które w pełni nas satysfakcjonują użytkowo. jedyny kłopot to dorobienie do tego własnego HF, ale za to handmade wychodzi za 30zł :-)

 

Jako, że o PMR są dobre opinie inni tez powoli się zaopatrują w ten sprzęt. W ślad za nami PMR kupił również team P.E.T. - i dzięki temu z radyjkiem PMR biega już w Warszawie ok. 30 osób :-)

Link to post
Share on other sites
dlatego radyjko MH-430 II (nie wiem jak EH-430) ma funkcje "Lock Busy" ktora blokuje mozliwosc nadawania jesli kanal jest zajety
hmm..

w EH 430 jest tak, ze jak zaczniesz nadawać na kanale na ktorym ktos gada to nie uslyszysz co on gada :)

jakos tak, poza tym rzadko zdażały się takie sytuacje, nawet w "ogniu walki" (dyscyplina łączności)

 

mamy w ekipie kilka EH430, współpracowalismy z innymi LPD (MH430, Merx 430EXD) i wszystkie sie spisały na medal.

testowalismy także "na zasięg" = około 1,5-2km w terenie lekko zalesionym (Puszcza Augustowska) :P

Link to post
Share on other sites

No cóż - dzwoniłem dzis do maycomu wypytałem o duo pagera. Wybór padnie najprawdopodobniej na niego. Sprzedawca zapewnia ze działa w obu częstotliwościach i nie ma z tym problemu.

 

Zakupu dokonamy w przyszłym tygodniu. Potestujemy i damy znać:)

Link to post
Share on other sites

A ja prosiłbym o polecenie zestawu słuchawkowego, któy zadziałałby BEZ żadnych przeróbek z ową PMR-ką FirstAustria - zamawiałem z Maycoma zestaw do niej, to najpierw sprzedawca się zdziwił, gdy poprosiłem o taki, który zadziała z moją PMR ("To są jakieś różnice?"), a już po 3 miesiącach ;) przysłali mi takie, które wg sprzedawcy zadziałają JEDYNIE z EH-430 (efekt taki, że po podłączeniu włącza się na stałe nadawanie, zaś mikrofon ma bardzo słabą czułość). Ponieważ próbowałem przy jednym z nich pogrzebać (cięcie kabli), został mi tylko jeden sprawny za 40 zł, jeśli ktoś chce. W przewodzie są trzy kabelki i żadna kombinacja nie dała działającego poprawnie efektu w mojej PMR.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...