Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - radiotelefony - czego używacie ?


Recommended Posts

Dziękuje wam obu za odpowiedź! Sporo rzeczy się dla mnie wyjaśniło :D .

W właściwie to nie będę się tłumaczył z wszystkich głupot(moich domysłów) jakie wypisywałem wyżej bo otwarcie przyznałem że się na tym nie znam. Tylko do tego się doczepie:

czy PMR to to samo co FRS? literki troche inne, nie?

Navy trochę mnie już znasz z tego forum i naprawdę nie musisz robić ze mnie idioty. Widzę że inne literki ale mogły to być np. odpowiedniki oznaczeń tego samego pasma w różnych krajach itp. W każdym razie dziękuję za jednoznaczna odpowiedź i wyprowadzenie z błędu :) .

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Witam ponownie

 

Jak to mówią: im dalej w las tym więcej drzew więc mam kolejne kilka pytań :P :

 

1) Czy jeśli radiotelefon PMR posiada tzw. „skrót mocy” czyli może pracować z mocą np. 50 mW lub 500 mW(taki właśnie podział spotykałem najczęściej) to czy praca na 50 mW wpływa na obniżenie(chodzi mi raczej o znaczną a nie „teoretyczną” różnicę) zużycia baterii?

2) To samo pytanie co wyżej tyczy się pasma LPD z mocą nadawania 10 mW(mówimy o tym samym radiu nadającym kolejno w tych 3 „trybach”: PMR 500mW, PMR 50mW i LPD 10mW).

3) Mógłby ktoś powiedzieć kilka słów na temat radiotelefonu TC-1 PMR/LPD:

http://www.maycom.pl/pages/oferta_radiotelefony.htm

Nie chodzi mi o specyfikacje(te umiem przeczytać :wink: ) ale o opinie użytkownika, ewentualne wady, rozczarowania bądź zachwyty.

 

Z mojej strony dodam że sporo ciekawych informacji znalazłem(i nadal wynajduje) na tym forum:

http://elektroda.pl/

 

Obawiam się że jest to nieco zbyt duże uproszczenie ale generalnie przez wszystkie wątki przewija się tam opinia że większość radyjek PMR jest do siebie bardzo podobna. Co dziwne ludzie radzą tam raczej zwracać uwagę na dodatkowe funkcje telefonu niż na sama firmę(mnie wydaje się że często lepszy jest prosty model bez dodatkowych funkcji ale solidnej firmy niż nafaszerowany bajerami badziew). Podobnie jak tutaj są tam polecane(a właściwie wskazywane jako dobry, tani, prosty model na początek) telefony Castel KF22:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39871981

Niestety nie znam forum elektrody i jej użytkowników dlatego nie jestem w stanie ocenić czy osoby polecające wyżej wymieniony model znają się na rzeczy czy tez nie. Dlatego wracam „do siebie” by zasięgnąć waszej porady.

Do użytkowników tych telefonów mam następujące pytania:

4) Jak oceniacie jakość wykonania i wygodę użytkowania dołączonego do radyjek zestawu słuchawkowego? Jest on cos wart czy może i tak czeka nas wymiana zaraz po zakupie?

5) Ile czasu trwa ładowanie załączonych akumulatorów(oczywiście za pomocą ładowarki z zestawu) oraz na jak długo one starczają?

 

Za informacje o samych telefonach również będę wdzięczny jednak chyba za dużo do dodania już nie ma.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
1) Czy jeśli radiotelefon PMR posiada tzw. „skrót mocy” czyli może pracować z mocą np. 50 mW lub 500 mW(taki właśnie podział spotykałem najczęściej) to czy praca na 50 mW wpływa na obniżenie(chodzi mi raczej o znaczną a nie „teoretyczną” różnicę) zużycia baterii?

tak, wlasnie po to to jest :)

 

2) To samo pytanie co wyżej tyczy się pasma LPD z mocą nadawania 10 mW(mówimy o tym samym radiu nadającym kolejno w tych 3 „trybach”: PMR 500mW, PMR 50mW i LPD 10mW).

zgadnij :P jaka roznica na jakim pasmie nadaje? wazne ze z mniejsza moca

 

3) Mógłby ktoś powiedzieć kilka słów na temat radiotelefonu TC-1 PMR/LPD:

http://www.maycom.pl/pages/oferta_radiotelefony.htm

Nie chodzi mi o specyfikacje(te umiem przeczytać :wink: ) ale o opinie użytkownika, ewentualne wady, rozczarowania bądź zachwyty.

nie znam. ale jest oczojebny ;)

 

większość radyjek PMR jest do siebie bardzo podobna.

bo to prawda. Moc jest ograniczona przepisami. Zaawansowanych funkcji prawie nikt nie uzywa, a podstawowe we wszystkich radiach sa takie same. Pozostaje skupic sie na producencie - zeby robil radia niezawodne i bezawaryjne i najlepiej pradao-oszczedne

 

Co dziwne ludzie radzą tam raczej zwracać uwagę na dodatkowe funkcje telefonu niż na sama firmę(mnie wydaje się że często lepszy jest prosty model bez dodatkowych funkcji ale solidnej firmy niż nafaszerowany bajerami badziew).

ja sie zgadzam z Toba :)

mam MH-430II i np. funkcji baby-monitor czy wibracji nigdy nie uzylem... wiec po co mi "dodatkowe funkcje"?

Radio powinno - nadawac, odbierac, zmienaic kanaly, miec CTCSS (nie koniecznie), przydatny jest skrot mocy, jesli planujesz zakup laryngofon to przydatny moze byc VOX. I to wszystko.. reszta jest zbedna

Link to post
Share on other sites
zgadnij  jaka roznica na jakim pasmie nadaje? wazne ze z mniejsza moca  

Wiesz, różne pasma = różne częstotliwości wiec radyjko mogło by z nich korzystać z różnym „wysiłkiem”(i zużyciem baterii). W każdym razie dziękuję za potwierdzenie moich domysłów.

ale jest oczojebny

Zaskoczę Cię :) : jest też dostępna wersja czarna :o

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Ja mam tego DuoPagera WT415, od mniej więcej roku. Spisuje się bardzo dobrze. Zestaw słuchawkowy pasuje od telefonów typu Motorola i Sony.

Wyczaiłem że można w tym radiotelefonie zwiekszyć ilość pasm tzn. ja mam LPD/PMR i KDR. Dodatkowo można odblokować moc na wszystkich pasmach (tak, wiem że oficjalnie nie można używać radii LPD z większą mocą).

Więc mam tak: LPD/PMR/KDR i na wszystkich pasmach 500mW.

Co prawda na paśmie KDR mogę sobie tylko z kumplem pogadać bo jemu też zrobiłem taką przeróbkę.

Radio to współpracuje bez problemów z innymi radyjkami LPD/PMR.

Zasięg w lesie jakieś 1,5-2 km.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Hej,

Odswieze troche temat i zapytam sie o 2 rzeczy:

 

1) Czy ktos widzial ten oto wynalazek i moze cos o nim powiedziec?

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58167368

 

2) Jak przedstawia sie sytuacja na dzisiaj, czy PMR stalo sie rownie popularne na strzelankach jak LPD czy nie? (W tym watku w jednym poscie z 2003 bylo napisane, ze LPD jest najpopularniejsze, a PMR moze je wyprzec w przyszlosci).

 

Dzieki

Link to post
Share on other sites
2) Jak przedstawia sie sytuacja na dzisiaj, czy PMR stalo sie rownie popularne na strzelankach jak LPD czy nie? (W tym watku w jednym poscie z 2003 bylo napisane, ze LPD jest najpopularniejsze, a PMR moze je wyprzec w przyszlosci).

A czytałeś inne wątki o radiach? LPD praktycznie już się nie spotyka.

Link to post
Share on other sites

Witam mam dwa pytania

 

1) Gdzie da sie kupic ten radiotelefon i jaka jest mniej wiecej jego cena http://www.arniesairsoft.co.uk/reviews/tal...t200_review.htm

 

2) widizalem ostatnio zestaw dwoch radiotelefonow firmy AEG za 200 pln ( ktos juz pisal wczesniej ze go kupil ale nie napisal jak sie sprawuja) nie pamietam nazwy ale do zestawu dolaczane sa sluchawki z mikrofonem akumulatorki i ladowarka, radiotelefony sa srebrne, jesli ktos wie o jakie mi chodzi i mial z takimi stycznosc to prosze o opinie, chodzi mi glownie o kompatybilnosc z innymi modelami.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
1) Gdzie da sie kupic ten radiotelefon i jaka jest mniej wiecej jego cenahttp://www.arniesairsoft.co.uk/reviews/talkabout200/talkabout200_review.htm

Z tego co wiem ten model jest już nieprodukowany, używaliśmy w ekipce kilku takich Motoroli parę lat temu. Sprzęt dobry, energooszczędny, prosty i niezawodny. Używa ich też Ranger Survival Club z Kędzierzyna. Czasem pojawiają się na Allegro, więc radzę szukać z drugiej ręki. Naprawdę wart jest polecenia.

2) widizalem ostatnio zestaw dwoch radiotelefonow firmy AEG za 200 pln ( ktos juz pisal wczesniej ze go kupil ale nie napisal jak sie sprawuja) nie pamietam nazwy ale do zestawu dolaczane sa sluchawki z mikrofonem akumulatorki i ladowarka, radiotelefony sa srebrne, jesli ktos wie o jakie mi chodzi i mial z takimi stycznosc to prosze o opinie, chodzi mi glownie o kompatybilnosc z innymi modelami.

O AEG nic niestety nie wiem, ale niedawno w Biedronce (Stonce, Bezdomce) była promocja Maxcomów. Komplet dwóch radiotelefonów z akumulatorkami i ładowarkami w cenie 99zł. Kupilismy 2 komplety, sprawują się jak narazie dobrze. Cena była zajebiście przystępna bo nawet w Maxcomie ten sam komplet kosztował w hurcie koło 100zł.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Miałem podobny problem. Rozwiązałem go następująco. Zadzwoniłem do Maycom. I Tam poradzili mi aby kupić TC-1 (mają też w wersji czarnej). Dodatkowo za kasę która mi została na ten cel dokupiłem zestaw głośno mówiący HS-01A. Mój kumpel przerobił mi go na laryngofon. Jest to sprzęt przeznaczony dla motocyklistów, dlatego zastosowany w nim mikrofon jest bardzo dobry, dodatkowo zestaw zawiera przycisk na palec. Jedynie musiałem zmienić słuchawki. Inny mój kumpel poszedł za moim przykładem i przerobił zestaw na laryngofon. Ale zamiast przelutowywać słuchawki na inne, przykleił te z zestawu do wewnętrznej wypukłej części Fritza przystosowanej do słuchawek. Ma to niestety minus. Przy hełmie ma teraz na „stałe” zamontowane słuchawki z laryngofonem. Kable w zestawie są bardzo długie dzięki temu zamówiłem w Miwo kieszeń na radio i umieściłem wszystko na plecach. Złącze wystające z pod Camela służy do podłączenia przycisku na palec (fot. 1), trzymam go na przedniej części kamizelki włożony pod taśmę (fot. 2 sorka za jakość drugiego zdjęcia ale musiałem je powiększyć i rozjaśnić aby było coś widać).

Fot. 1

http://www.ja-zz.neostrada.pl/doav_back_side.jpg

Fot. 2

http://www.ja-zz.neostrada.pl/button.jpg

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...