Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Naświetlarka do kulek fluorescencyjnych - domowa robota


Recommended Posts

Tak mi poprawił humor fakt ... zrobienia naswietlarki do kulek fluorescencyjnych w moim xm17, że postanowilem pochwalic sie ta wiadomoscia z forumowiczami.

 

Przez kilka godzin nocnych przeprowadzilem kilka ciekawych doswiadczen z powyzszymi kulkami zarowno 0,12 jak i 0,20 [choc do wagi tych ostatnich mozna by bylo dolozyc polemikę].

 

Jestem ciekaw czy ktos staral sie stworzyc tłumik naswietlajacy. Poniewaz wedlug moich doswiadczen, efektywne naswietlenie zalezy w duzej mierze od czasu a nie naswietlania kulki [stad pomysl naswietlarki w magazynku].

 

Prosze o jakies podpowiedzi i sugestie gdziemozna by bylo umiescic zespol naswietlajacy w roznych replikach :).

 

W razie odzewu zamieszcze schematy i charakterystyki wykorzystanych elementów.

A takze linki do filmów ze strzelań "smugowymi".

Link to post
Share on other sites

Pomysł fajny, zawsze mi się całkiem podobał. Tylko czy możecie mi powiedzieć jak jest z precyzją wykonania takich kulek? Bo rozumiem, że do tego celu potrzebne są specjalne kulki. Czy istnieje ryzyko zacinek itp? No i czy istnieją w wersji świecącej na kolor pomarańczowy, bo zielony to mi troche klimacik psuje :]

 

edit: jeszcze takie jedno pytanie. Z tego co zauważyłem to facet umieścił światełko tuż przy wylocie kulek z maga. Czy to ma sens w elektryku? Przecież gdy strzelam serią czas naświetlania takiej kuleczki jest bardzo krótki (zwłaszcza że strzelam na 9.6 przy stockowej sprezynie).

Edited by cyku
Link to post
Share on other sites

Rzecz nie w czasie naświetlania, tylko rodzaju światła. Tracer TM działa (w uproszczeniu) na zasadzie lampy błyskowej. Zatem jaki jest czas naświetlania - niewielki. Pierwotnie zastanawialiśmy się nad umieszczeniem naświetlacza w magazynku, jednak w MP 5 wielkość maga wymusiła inne rozwiązanie. Do tego doszła sugestia, że pierwsze kilka kulek nie będzie sie świeciło. Kolega Gawon zaproponował umieszczenie diody UV w komorze hu. Po wstepnych testach zamontował drugą, aby kulki były naświetlone w całości (jedna dioda naświetlała tylko połowę kulki).

Link to post
Share on other sites

A możesz krótko objaśnić jak to to bylo zamontowane? Bo ja ciągle ulepszam swoje AK, wiec kiedys kupie metalowy HU a wtedy nie bedzie mi szkoda starego i będę chciał poeksperymentowac.

 

 

Uzylem 3 diodek 3mm UV i podlaczylem do bateri 4,5 V. Efekt jes toszalamiajacy gdyz kulki naswietlane sa przez 1 s nawet gdy idzie seria. UV dziala najlepiej na fluorescenty. Efekt taki że gdy stzrlalame w pomieszczeniu kulka oswietlala sciany :).

 

Tracery w tłumikach dzialaja za krótko choc jescli chodzi o fluorescencje to powyzej pewnego progowego poziomu mocy zrodla UV otrzymamy stala jasnosc :)

 

Najbardziej efektywny i chyba najprostszy sposób zrobienia naświetlacza to umieszczenie żarówki + bateryjki w hi-capie. Kulki są naświetlane w magu i dalej ią już świecące.

 

Ło to to własnie zrobiłem :) 3 diody sa wstawione na odcinku 7 cm. :)

Link to post
Share on other sites

Otwory były na tyle małe, że diody wchodziły na wcisk. No i oczywiście były wklejone, zatem komora była szczelna. Dodatkowym plusem takiego rozmieszczenia diód, był brak blasku/światła z lufy. Co przy strzelaniu ze standardowego tracera TM bywa bolesne dla właściciela 8-)

 

A kolory kulek - empirycznie sprawdzaliśmy, że zielone lepiej/dłużej/jaśniej świecą niż pomarańczowe. Co ciekawe, do tej pory w bunkrach gdzie strzelaliśmy, wystarczy poświecić chwilę latarką, a podłoga zaczyna się pięknie mienić na zielono.

Edited by devilhead
Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

Witam.

 

Temat jest już dość stary ale myślę że aktualny.

 

Od jakiegoś czasu myślałem o zrobieniu podświetlenia do kulek typu Tracer.

 

Na początku myślałem o zrobieniu systemu podświetlania w magazynku. Tak jak moi przedmówcy. Po zastanowieniu zrezygnowałem z tej opcji. Musiałbym wykonać to we wszystkich magazynkach. Chyba że używałbym tylko jednego.

W związku z tym że w replice jest sporo miejsca i dodatkowo komora HU ma nakładaną przedłużkę - tuleję, postanowiłem wykonać cały system w komorze HU.

Tuleję wykonał mi tokarz. Nie chciałem niszczyć oryginalnej.

 

Jako że jestem laikiem w sprawach elektryki zrobienie układu wyszło mi dopiero za 3 razem. Pierwszy układ zrobiłem z diód 12v z okrągłym czołem. Ładnie świeciły ale zajmowały zbyt dużo miejsca.

 

Następny układ poszedł z dymem. Pani w skepie uświadomiła mi że nie wszystkie diody mają w sobie rezystor. Dobrała mi odpowiedni i teraz układ działa.

 

Nawierciłem otwory przez tuleję i komorę w których umieściłem cztery diody. Diody LED 5mm z płaskim czołem. Nie pamiętam 3V lub 3 z "haczykiem".

Czoło diody zrównałem z wewnętrzną powierzchnią komory więc kulki gładko przelatują i nie ocierają o wiercone powierzchnie.

 

Podświetlenie ma długość 3cm i mam nadzieję że kulki przy przechodzeniu do komory będą się dostatecznie naświetlać. Jak na razie sprawdziłem przepuszczając kulki ręcznie. Świecą.

 

Myśę że nawet niedostatecznie naświetlone będą lepsze niż nieświecące wcale.

 

Układ podświetlający zamierzam podłączyć do spustu. Być może z osobnym włącznikiem lub po prostu na zasadzie zwykłego przerwania obiegu na końcówkach przewodów - żeńskie/męskie. Na stałe byłby wyłączony.

 

Ze względu na to że replika jest na razie w serwisie nie miałem okazji sprawdzenia efektów moich działań.

 

Po wszystkim opiszę dalszy przebieg prac i testów nocnych.

 

Akumulator 7,4V 2200mAh 20-30C.

 

 

http://i144.photobucket.com/albums/r199/Sebek_photos/BAR/BAR1918A2TracerHopUp_1.jpg

 

http://i144.photobucket.com/albums/r199/Sebek_photos/BAR/BAR1918A2TracerHopUp_2.jpg

 

http://i144.photobucket.com/albums/r199/Sebek_photos/BAR/BAR1918A2TracerHopUp_3.jpg

Edited by Sebek74
Link to post
Share on other sites

Pomysł z lighstickami niewykonalny. Lighsticki brzydko pękają i packają kulki małymi odłamkami plastiku. Usunięcie mega czasochłonne. Całość to konsystencje oleju tak, że kulki się kleją do siebie i utykają. Ponadto nie ma efektu smugi i światła. Tak jakby po nalaniu do pojemniczka w którym to mieszałem te substancje chemiczne znowu się rozdzieliły i spłynęły na dół. Pomysł odpada.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

a jak to wyglada z zamontowaniem w tłumiku? po moich obliczeniach przy 510fps tłumik 14 cm to nie ma sensu absolutnie żadnego(naświetlanie bedzie trwało 0,000901s) vs komorze ok 0,05 przy 20bb/s(zęby uzyskać taki winnik na tłumiku... musiał by mieć 800cm). Nigdy nie miałem do czynienia z trackerami. Jak to wykonać w komorze emki żeby zachować szczelność i równocześnie zapewnić optymalne naświetlenie kulki?

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Zrobiłem naświetlarkę z hicapa. Wykorzystałem do jej budowy 2 diody LED UV 3.2V o śr. 5mm połączone ze sobą szeregowo oraz prostą przetwornicę podwyższającą napięcie. Całość zasila jedna bateria AA 1.5V. Diody naświetlają kulki z dwóch stron.

 

img5258m.th.jpg img5259y.th.jpg img5115qn.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...