Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Poprawienie jakosci transmisji PMR-ek


Recommended Posts

Witam

Mam taki problem z którym zwracam się do was. Mianowicie czy istnieje jakiś sposób na poprawienie jakości głosu w krótkofalówkach pmr. Posiadam krótkofalówke firmy medion..taką z niższej półki. Czasem niemam pojecia co ktoś do mnie mówi. Da się coś z tym zrobić czy trzeba zbierać pieniądze na coś lepszego??

Link to post
Share on other sites

Kupić sprzęt lepszej firmy. Kupiłeś tani szajs i teraz wiesz dalczego jest tani. Poza tym zależy na jakiej odległości macie te kłopoty. Pasmo PMR słabo penetruje przeszkody, a ograniczne prawnie jest do 0,5W, więc w gęstym lesie praktyczne maksimum to 200-300m.

Inną opcją jest kupić radio, którego zgodnie zprawem nie można używać, tzw. wersje eksportową - o wiekszej mocy.

Link to post
Share on other sites

Na allegro oglaszaja sie tez goscie z magnetyzerami do paliwa

i cudowna woda ze studni pani Jadzi.

 

A takze sprzedawcy urzadzen do rozmagnesowywania plyt dvd celem polepszenia obrazu, oraz filtrow tlumiacych szumy elektromagnetyczne generowane przez swiatlowody :D

 

Bardzo popularne sa tez (chodz moze nie na allegro) pigulki na powiekszanie mozgu ;)

 

Nie jestem moze radioamatorem, ale cudow nie ma. Na ile moja prosta wiedza radiowa podpowiada: albo zwiekszamy moc (lamiac tym samym prawo), albo zmieniamy charakterystyki anten na kierunkowe (bo pmr'ki zapewne maja antenki omni), co tez ma swoje wady.

Link to post
Share on other sites

To nie policja się czepia tylko Urząd Komunikacji Elektronicznej.

I też nie zawsze a tylko wtedy gdy będziesz zakłócał częstotliwości jakimś służbom lub krótkofalowcom.

 

Wymiana anten na kierunkowe lub jakiekolwiek inne (teleskopowe, dłuższe niż standardowe, szybkorozłączne itp.) jest również nielegalna. Zarówno w radiach PMR jak i LPD.

 

Radia GMRS nie są nielegalne z racji mocy tylko z racji zakresu częstotliwości na której pracują.

Link to post
Share on other sites

A czy ktokolwiek z tego forum miał kiedykolwiek problemy z jakimiś służbami przez zmodyfikowane krótkofalówki? Bo o ile nikomu nie zagłuszasz, to chyba nie ma problemu. Kto na ciebie doniesie? Nielubiany sąsiad?

 

Pomijając już to, że jest to sprawa praktycznie niewykrywalna - chowasz krótkofalówkę (wyłączoną) pod jakąś gałąź albo po prostu do kieszeni. Będzie im się chciało szukać? Nie. Będą upierdliwi to mogą zbadać w jakiś sposób moc - w tedy okazuje się, że cała grupa ma tylko 2 radyjka, i przypadkowo są one całkowicie legalne. ;)

 

Więc uważam, że pÓki siedzicie na nieużytkowanych lokalnie częstotliwościach i nikomu krwi nie psujecie - nie powinno być problemu.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

"Oni" nie muszą wcale być obecni przy sprawdzaniu mocy radia.

Sprzęt, którym dysponują pozwala "im" na zdalne sprawdzenie:

- mocy z jaką nadajesz;

- poziomu harmonicznych jakie emituje radio;

- dewiacji częstotliwości radia;

- kierunku z jakiego nadajesz; a nawet tego czy używasz anteny kierunkowej czy dookólnej.

 

Aczkolwiek do tego ostatniego potrzebne są 2 wozy z radionamiernikami.

Jeśli panowie z UKE się uprą to sprowadzą policję i ona znajdzie wszystko co będzie chciała :)

 

Używanie zwiększonej mocy w lesie jeszcze może "ujść na sucho" ale już używanie takiej samej mocy w mieście, gdzie mogą znaleźć się krótkofalowcy, służby korzystające z tych częstotliwości itp. może poskutkować wezwaniem UKE.

 

Tak gwoli przypomnienia, zakres częstotliwości LPD leży w amatorskim paśmie 70 cm. Na dodatek pokrywa zakres przeznaczony na łączności z "mobilami", więc z pewnością ani mobil ani ten, któy go "prowadzi" nie byliby zadowoleni gdyby usłyszeli np. "weź 3 ludzi i zajdźcie ich od tyłu" lub coś podobnego.

Ponadto jest to zakres "chrononiony" dla radioamatorów i oni mają też na tych częstotliwościach "pierwszeństwo" nawiązywanią łączności.

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy niezbyt rozumiem o czym tu rozmawiać:

 

Jest to nielegalne.

Kto chce, niech używa, nawet może sobie zrobić nadajnik 50W,

ale rozpisywanie się tu co jak i gdzie jest chyba trochę nie na miejscu.

 

W końcu zabawa w airsoft ma przebiegać zgodnie z prawem, prawda?

 

Bo jeśli nie to może np. załóżmy temat "jak przeprowadzać rozgrywki na chronionym terenie tak, żeby nas nie złapali".

 

H, co mial juz dzis nie trollowac

 

Edit: zapomniałem o plliterkach.

 

ps. wally - to nie zarzut do ciebie akurat ;)

Edited by Hallor
Link to post
Share on other sites

Bardzo popularne sa tez (chodz moze nie na allegro) pigulki na powiekszanie mozgu

Wiesz, w gruncie rzeczy wolał bym pigułkę na wykorzystanie mózgu w większym procencie itd. :F

Jeśli chodzi o dziwne aukcje allegro to swoją drogą! :killer:

Jeśli chcesz usprawnić pmr'kę to sa sposoby na to by nie psuć nikomu krwi jak to można przeczytać w postach powyżej,

Mając jeszcze kiedyś CB radio i używając mocy wyjściowej 4Watty zapragnąłem żeby ludzie lepiej mnie słyszeli itd. Kupiłem mikrofon podobny do sadelty, robiony przez kolegę, wyszło na to że wydałem 50zł a nie 350zł. Lepiej mnie słyszeli, mic był głośniejszy od sadelty itd.

Może czasami nie chodzić o to by szastać mocą taką żeby włosy wychodziły z głowy przy każdym naciśnięciem PTT a o to by nas lepiej słyszeli. Prosta odpowiedź, kup sobie laryngofon, masz problem z głowy i nade wszystko LEGALNY!

P.S.

Wracając do CB radia, to używając chociaż by ALAN 95+ będziecie mieli przednią zabawę. Koszt około 600zł za sztukę i całe 4 watty na wyjściu, można używać w samochodzie podpięty pod zapalniczkę itd.

Kiedyś podpoiłem dopałke 140watt :F Sąsiad powiedział "Panie ratowniku dyżurny, nie słyszże pana tylko w suszarce do włosów, nawet jak telewizor jest na czuwaniu, słyszę każda pańską rozmowę".

Na tym sie skończyło "psucie krwi" grożono mi sądem.

Link to post
Share on other sites

Marcinek, wszystko fajnie ale:

- mając CB radio nie dogadasz się z użytkownikami innych częstotliwości.

Kolega Hegemon, chce usprawnić PMR a nie dowiedzeć sie o legalne mocne radia na rynku;

- w Polsce używa się słowa "wat" lub "waty" na określenie mocy, nie jesteśmy w Stanach, żeby mówić watty :)

- radia PMR i LPD nie służą do prowadzenia łączności na dystansach dziesiątek czy setek kilometrów więc zarówno sama moc jak i wysterowanie mikrofonu jest na dosyć niskim poziomie. Porównanie radia PMR firmy np. Motorola z radiem "made in China" wykazałaby, że w radiotelefonie lepszej jakości mamy do czynienia z lepszym dzwiękiem (tzn. z bardziej zrozumiałą modulacją),

- laryngofon nie zmieni charakterystyki modulacji, powiedziałbym nawet że używanie laryngofonu powoduje, że modulacja jest bardziej "charcząca - metaliczna".

Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie mikrofonu z kompresją dynamiki.

Ale takie akcesoria można podłączyć raczej tylko do rtlf. lepszej jakości.

Jak już pewnie wiesz używanie "dopłau" do radia CB jest też przestępstwem.

Link to post
Share on other sites

Mając CB radio "ręczniaka" na pewno będziesz mógł się dogadać na innych częstotliwościach jeżeli cały team będzie tego używał, bo o tym mowa.

W prawdzie pmr'ki mają coś takiego jak split czyli nadaje na innym kanale na innym odbiera, pomimo tego że alan 95+ walli 4 w lewo 2 w prawo + podstawa, to uważam że dał by radę usłyszeć pmr.

Laryngofon dał by tutaj radę, nie słychać szumów, głos jest wyraźniejszy itd.

 

Albo po prostu, kup sobie motorolkę i miej to z głowy :)

Link to post
Share on other sites
W prawdzie pmr'ki mają coś takiego jak split czyli nadaje na innym kanale na innym odbiera, pomimo tego że alan 95+ walli 4 w lewo 2 w prawo + podstawa, to uważam że dał by radę usłyszeć pmr.
Słucham? CB to pasmo 27MHz, PMR to 446MHz jak one sie mają usłyszeć?
Link to post
Share on other sites

Marcinek, CB jest dobre gdy używacie go z dala od osiedli ludzkich i z dala od większych tras samochodowych.

W większości miast na pasmach CB jest taki bu.. bałagan, że nie ma możliowości się dogadac między mobilami a stacjami bazowymi.

Co prawda większa moc troszkę zwiększa zasięg jednak niska wysokość umiejscowienia anteny jak również obecność drzew dosyć mocno ten zasięg ograniczają.

Dodatkowo "ręczniak" CB jest dużo cięższy niż PMR czy LPD. Nie mówiąc o tym, że szybciej "zżera" baterie.

Więc, summa sumarum, jego (CB radia) plusy związane z większą mocą są mocno wątpliwe biorąc pod uwagę w/w minusy.

 

Ze splitem w radiach PMR się nie spotkałem, nawet w lepszych radiach CB (przewoźnych, bazowych) nie występuje on zbyt często.

Jakie widzisz zalety w używaniu splitu?

Przydatny jest tylko w radiach posiadających duży zakres częstotliwości i tylko po to żeby uciec od "zakłócaczy" nie posiadających takich bajerów w radiu.

Link to post
Share on other sites

O tym pisałem:

Na allegro jakiś koleś ogłasza się że polepsza moc pmr-ek.

 

Ale, odczytując się w aukcji, można zobaczyć że regulacja squelch'a , to w sumie pierdółka, polepszy tylko to, że jak w normalnych warunkach nie usłyszymy kolegi bo pmr wyeliminuje szumy bo uzna modulacje że jest ona szumem, to po przeróbce będziemy słyszeć kolegę, z tym że niewyraźnie :F

Antenę można samemu zrobić lepszą korzystając z internetu :)

Jeżeli koleś nie podnosi mocy, chociaż by do 1 Wata, to nie mam sensu płacić taka kasę za coś co można samemu zrobić, mając ciut oleju w głowie i internetu w domu.

Moim zdaniem, aukcja polegająca na

 

Na allegro oglaszaja sie tez goscie z magnetyzerami do paliwa

i cudowna woda ze studni pani Jadzi.

Powoli, dochodzę sensu twojej wypowiedzi panie Hallor :F :F ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Trochę OT ale nie ma w nim zbyt jasnej odpowiedzi na pytanie postawione przez hegemon'a w pierwszym poście.

 

Wg mnie (interesuję się krótkofalarstwem) na polepszenie odbioru warto (poza oczywistym podniesieniem pmr'ka jak najwyżej) zmnienić antenę, tzn dorobić jakąś swoją, większą. Nie zdziwiłbym się gdyby nawet zwykły kawał drutu o długości ok 67cm (długość fali 446MHz) dał znacznie lepsze parametry.

 

Inna rzecz- zwiększanie mocy wpływa na jakość i siłę nadawanego sygnału, nie odbieranego. Co z tego że będzie nas słyszał team z 2km jak my go nie?

 

Najłatwiej jest pobawić się w modyfikację zestawu słuchawkowego- zmienić mikrofon na troszkę większy tzn o średnicy np. 10mm a nie 6mm (1zł, wpiszcie na allegro "mikrofon pojemnościowy"). Kiedyś na allegro widziałem takie małe płytki do wlutowania przy mikrofonie z jakimś układem który poprawiał jakość modulacji, 2zł kosztowało ale już tego nie widzę:/)

 

Można też zmienić głośniczek w słuchawce ale nikt mi się nigdy nie chwalił żeby to mu jakość poprawiło.

 

 

 

I ostatnia rzecz- ja mam zestaw pmr'ów za 440zł (Switel WT227, teraz może są już tańsze), mój kuzyn kupił za 130. Zapłaciłem 3 razy więcej ale jakość/zasięg mam zdecydowanie większy. Innymi słowy: opłaciło mi się kupić lepszy/droższy sprzęt.

 

 

edit:

Tak teraz looknąłem na stronę Switel'a i pojawiła się jakaś nowa seria pmr'ów WTF (lepszego skrótu nie mogli wziąć:P). Na allegro stoją po ok 200zł. Jakby ktoś je kupił było by dobrze jakby dał znać jak wypadają w porównaniu z pmr'ami za 79zł (na pewno lepiej, tylko pytanie o ile:)

 

pozdrawiam

egock

Edited by egock
Link to post
Share on other sites

Egock - zapewne wiesz, że w PMR-kach jak i w LPD-kach nie można zmieniać anten. Taka przeróbka zabroniona jest przez prawo.

Jeśli interesujesz się krótkofalarstwem to pewnie wiesz, że radiokomunikacji bardzo rzadko używa się anten pełnofalowych. Bardziej popularne i sprawniejsze energetycznie są anteny 5/8, 1/4, 1/2 fali.

 

Radia PMR i LPD mają standardowo bardzo mocno "skręconą" modulację i dynamikę mikrofonu. Z założenia nie służyły do przekazywania super jakości dźwięku.

Link to post
Share on other sites

Witam!

 

Kolega Egock prosi o opinie nowszych Switeli a że posiadam tak owe więc mogę coś skubnąć. Mam wersje WTF 712, kupiłem je za jakieś 200zł ze 4 miechy temu i dość często z nich korzystam...

Mogę powiedzieć tyle.. są warte swej ceny. Oprócz tego, że chodzą bardzo długo na dołączonym zestawie aku to jakoś dźwięku słyszanego jest bardzo dobra...

Zasięg jeśli korzystamy z tych samych modeli to 1km przez beton ( mieszkam na osiedlu betonowym i po przekątnej jest z kilometr) a ze 3km jak jechałem samochodem...

Ale co z tego ze moje są dobre jak rzadko kto ma "dobrą" pmr-ke na zlocie...

Jest to mój drugi zestaw pmr który kupiłem sobie i po ostatnich tanich **** postanowiłem, że więcej nie kupie kiepskiego sprzętu....

 

Tyle od mnie...

 

A co do polepszenia jakości to sądzę, że dobry zestaw słuchawkowy, dłuższa antena i i chyba więcej się nie polepszy, a przy tanim sprzęcie to jak się mawia z "g****a bicza nie ukręcisz".

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Coś mi się nie wydaje.

 

Najczęściej spotykane anteny przy PMR'ach to 1/8 i 1/4 fali, czyli odpowiednio ok. 8 i 16 cm. Jedną z lepszych anten jest 5/8 fali, i zmiana standardowej na taką dawała by lepsze zbieranie sygnału.

 

A pomysły typu obwiązywania się drutami można włożyć między bajki. Chyba, że ma się spore pojęcie o antenach i robi się to z maksymalną precyzją, może wtedy to coś da.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...