Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pozwolenie na broń prywatną dla policjantów ?


Recommended Posts

Cześć wszystkim, od pewnego czasu "gryzie" mnie kwestia posiadanie broni prywatnej (np: w domu czy podczas spaceru [:)]) przez funkcjonariuszy policji i innych formacji uzbrojonych. Czy takie osoby musza również ubiegać się o pozwolenie na posiadanie prywatnej broni ? Jakie ustawy to regulują itd... Wiem że nie wszystkie prywatne osoby które ubiegają się o pozwolenie na broń dostają pozwolenie posiadania jej podczas przemieszczania się itd... Jak to jest z funkcjonariuszami takich formacji ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Tak muszą. Nie powiem Ci dokładnie ustaw i takich tam ale wiem, że wszyscy ochroniarze, policjanci, żołnierze zawodowi itp muszą się również ubiegać o pozwolenie na broń prywatną. I wbrew pozorom nie mają łatwiej niż cywile (a jeśli mają to nieznacznie).

Link to post
Share on other sites

REMOV, każdą.

Policjanci to nie święte krowy, tak samo jak każdego innego obywatela dotyczy ich wiadoma ustawa o broni i amunicji. Muszą przejść tą samą procedurę i mieć te same papiery. W praktyce policjantowi o prywatną broń równie, a może i bardziej, trudno jak zwykłemu obywatelowi.

Czasem, zależnie od przełożonego, mogą dostać zgodę na noszenie broni służbowej po służbie, ale te przypadki znam z AT, nie wiem czy jest to możliwe u szeregowych policjantów.

Link to post
Share on other sites
Każdy policjant, który ma co najmniej 3 lata służby może nosić broń służbową, również po robocie.

Ale musi na to uzyskać pozwolenie z Komendy, i nie każdy je dostaje.

Policjanci to nie święte krowy, tak samo jak każdego innego obywatela dotyczy ich wiadoma ustawa o broni i amunicji. Muszą przejść tą samą procedurę i mieć te same papiery. W praktyce policjantowi o prywatną broń równie, a może i bardziej, trudno jak zwykłemu obywatelowi.

Neistety - to prawda. Moj ojciec starał sie o pozwolenie na broń osobistą jeszcze jako policjant (miał przepracowane 15 lat i nienagany przebieg służby) a go nie dostał. IMHO jest to głupota, bo jesli policjant chce interweniować po służbie to raczej nie ma do tego odpowiednich środków :poddanie:

Link to post
Share on other sites
IMHO jest to głupota, bo jesli policjant chce interweniować po służbie to raczej nie ma do tego odpowiednich środków

Gaz, pałka, paralizator i umiejętności to są środki potrzebne najczęściej do interwencji a nie broń palna. W mojej miejscowości policjant po służbie obezwładnił 2 napastników wyposażonych w prymitywne maczugi bez użycia ŚBP oprócz własnych rąk i umiejętności. Broń to raczej rzadko jest wykorzystywana przy interwencjach.

Link to post
Share on other sites

A kiedy się jej użyje, to wszyscy naskakują, że się nie powwinno, że policja ma broni obywateli, a nie zabijac. Właśnie broni!!!! Zabijając np. psychopatę który mierzy z kałacha w kobiete, broni społeczeństwo.

 

Polacy to świetny, ale powalony naród...

Edited by orzeł1993
Link to post
Share on other sites

Policjanci w słuzbie stałej mają prawo nosić broń krótka po służbie i przechowywac ją w miejscu zamieszkania. Z zastrzeżeniem, że jeśli nie mają warunków do przechowywania jej w domu, sa na urlopie,L-4 w szpitalu lub sanatorium - oddają broń na przechowanie do dyżurnego swojej jednostki. Od tej zasady mogą mieć miejsce wyjątki, zaleznie od decyzji kierownika danej jednostki Policji.

 

Pozwolenie na broń prywatną są wydawane w takim samym trybie jak każdemu obywatelowi.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
Każdy policjant, który ma co najmniej 3 lata służby może nosić broń służbową, również po robocie.

Ale musi na to uzyskać pozwolenie z Komendy, i nie każdy je dostaje.

 

A możesz mi powiedzieć Rhinon skąd masz takie informacje, odnośnie zezwoleństwa z komendy na trzymanie broni w domu ???

Bo z godnie z ZARZĄDZENIEM NR 6 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 16 maja 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów:

§ 13. 1. Broń palną przechowuje się:

1) krótką - w miejscu zamieszkania policjanta, jeżeli kierownik jednostki Policji nie wyda innego polecenia,

2) inne rodzaje broni palnej - w jednostce Policji, w której funkcjonuje całodobowa służba dyżurnych.

Od ciebie zależy czy chcesz mieć klamke w domu czy nie. Chcesz trzymasz, nie chcesz - trzymasz w robocie. Te magiczne 3 lata to tzw służba przygotowawcza (nie mylić z odrabianem wojska w policji bo to jest służba kandydacka) i trakcie jej trwania broń trzyma się w robocie, chyba że kwalifikujesz się do 3 przypadków kiedy to i w przygotowawczej można miec broń służbową w domu.

 

Co do broni prywatnej - policjant jak i każdy zwykły obywatel musi się starać o pozwolenie, przejść badania lekarskie i psychologiczne - niezależnie od tego że przechodził je juz raz na broń służbową.

 

 

Gaz, pałka, paralizator i umiejętności to są środki potrzebne najczęściej do interwencji a nie broń palna. W mojej miejscowości policjant po służbie obezwładnił 2 napastników wyposażonych w prymitywne maczugi bez użycia ŚBP oprócz własnych rąk i umiejętności. Broń to raczej rzadko jest wykorzystywana przy interwencjach.

Siła fizyczna jest jednym z ŚPB, ale pokaż mi policjanta który po robocie wraca do domu obwieszony całym szpejstwem tylko broni nie bierze bo w robocie zostawia. Ja u siebie takich nie widzę. Klamka co innego pod ubrankiem idzie do domu a na następny dzień do roboty.

Edited by Lechu2K
Link to post
Share on other sites
Siła fizyczna jest jednym z ŚPB, ale pokaż mi policjanta który po robocie wraca do domu obwieszony całym szpejstwem tylko broni nie bierze bo w robocie zostawia. Ja u siebie takich nie widzę. Klamka co innego pod ubrankiem idzie do domu a na następny dzień do roboty.

W mojej miejscowości jakiś czas temu policjant po służbie interweniował bez bronio, gazu itp. obezwładnił dwóch przestępców uzbrojonych w "maczugi". I jakoś nie była mu potrzebna broń palna.

Link to post
Share on other sites
Bo z godnie z ZARZĄDZENIEM NR 6 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 16 maja 2000 roku w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i użytkowania broni palnej przez policjantów:

Hmmm - moje informacje miały już pare lat, widac ze sie zdezaktualizowały. Dzieki za wyprowadzenie z błędu.

W mojej miejscowości jakiś czas temu policjant po służbie interweniował bez bronio, gazu itp. obezwładnił dwóch przestępców uzbrojonych w "maczugi". I jakoś nie była mu potrzebna broń palna.

8) Wiecej takich policjantów. Niestety ten chyba stanowił jakiś chlubny wyjątek, bo wiekszośc woli nie interweniować po służbie, żeby nie mieć później problemów z "prawnikami" :wink:

Link to post
Share on other sites
W mojej miejscowości jakiś czas temu policjant po służbie interweniował bez bronio, gazu itp. obezwładnił dwóch przestępców uzbrojonych w "maczugi". I jakoś nie była mu potrzebna broń palna.
A ja widziałem facta, który wkładał głowę do paszczy tygrysa.

I co z tego, mówimy o całym przekroju policjantów a nie o 5 wyjątkach, którzy od małeko świczą już 5 styl walki wręcz, w trzech maja czarne pasy, a pośladkami zgniatają orzechy włoskie.

Link to post
Share on other sites

8) Wiecej takich policjantów. Niestety ten chyba stanowił jakiś chlubny wyjątek, bo wiekszośc woli nie interweniować po służbie, żeby nie mieć później problemów z "prawnikami" :wink:

W kraju gdzie jeden prokurator jest ministrem MSWiA, drugi komendantem głównym policji a reszta ich kolegów szuka tylko szklanki wody żeby utopić policjanta nie dziw się że tak jest. W Polsce niestety prawo chroni nie tych co trzeba.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...