Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tavor w izraelskiej armii


Recommended Posts

33140642yh0.jpg

 

W końcu pojawiło się pierwsze zdjęcie całej formacji izraelskich żołnierzy (z Brygady Giwati) uzbrojonych w 5,56-mm kbk TAR-21, co oznacza, że wszelkie kłopoty z tą konstrukcją zostały (chyba) przezwyciężone.

 

Dla przypomnienia, po zakończeniu w 2002 testów Tavora, w maju 2003 izraelskie Ministerstwo Obrony zdecydowano się wprowadzić kbk TAR-21 do uzbrojenia armii izraelskiej. W czerwcu 2003 potwierdzono zamówienie 15 000 karabinków za 20 mln USD (w samym 2003 na wdrożenie wydano ok.4,5 mln USD), z możliwością jego rozszerzenia o dalsze 40 tysięcy. Podpisano umowy z amerykańskimi podwykonawcami, aby można było kupować karabinki w ramach FMF. Czyli zaledwie 40% ich produkcji będzie realizowane na miejscu, zaś reszta w USA. Jednak niezależnie od zakupów w ramach bezzwrotnej pożyczki , w zakładzie Keszet w miejscowości Kirjat Szmona, niedaleko granicy izraelsko-libańskiej, wytwarza się broń na potrzeby innych państw - Indii, Gruzji czy Kolumbii.

 

Tavor ma zastąpić w jednostkach bojowych amerykańskie karabinki M16A1 (i ich odmiany skrócone jak M653), M16A2 i M4. Początek dostaw miał się rozpocząć w 2004, przy czym w pierwszej kolejności broń miała trafić do Brygady Giwati, a następnie do wszystkich pozostałych regularnych brygad armii Izraela.

 

Zawirowania własnościowe (prywatyzacja państwowego koncernu IMI i zamiana producenta broni strzeleckiej w prywatny IWI) oraz samo wdrożenie karabinków do produkcji spowodowały opóźnienia, zatem poborowi z Brygady Giwati otrzymali pierwsze kbk TAR-21 dopiero w sierpniu 2006. Jednak po przejściu do szkolenienia zaawansowanego okazało się, że do broni są duże zastrzeżenia, dotyczące niezawodności i funkcjonowania nowej konstrukcji strzeleckiej. Natychmiast wstrzymano dalsze dostawy i polecono IWI rozwiązać zgłaszane problemy (wprowadzić niezbędne modyfikacje), zaś żołnierze dostali z powrotem karabinki Colt M4. Producent wywiązał się ze zobowiązań w ciągu trzech miesięcy i kolejny pobór, z listopada 2006 dostali do rąk zmodernizowane Tavory. Jak mniemam to właśnie oni są na zdjęciu powyżej.

Link to post
Share on other sites

Czy izraelskie MO nie testowało również przydatności Tavora CTAR-21 (compact version) dla załóg rożnych pojazdów?

Coś mi się obiło o uszy, że wstrzymano te testy przy okazji problemów z Tarem 21. Czy jest możliwe (słychać coś an ten temat), ze skoro jednak wyposażyli Brygadę Giwati i planują dalsze to i do tego wrócą?

Inna sprawa, ze sadziłem, że szybciej do armii trafi Tavor-2 (wydawało mi się, że to jest wersja z poprawkami zażądanymi przez ich MO).

 

Przyznaję Panie Remov, ze zawsze jak widzę, że coś Pan napisał to (na rożnych forach) zaglądam jak nic i zawsze znajduje coś ciekawego :P - dzięki.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Dzisiaj a w zasadzie wczoraj na Discovery channel był obszerny reportaż o Tavorze, na dzień dzisiejszy istnieją 4 wersje tego karabinu:

0248_small.gif

-TAVOR T.A.R. 21 (wersja podstawowa)

0240_small.gif

-TAVOR C.T.A.R. 21 (wersja dowódcy)

0244_small.gif

-TAVOR S.T.A.R. 21 (wersja snajperska)

0344_small.gif

-TAVOR M.T.A.R. 21 (wersja "mikro" 9mm)

Różnią się tym że M.T.A.R. można przerobić tak by strzelał pociskami 9mm (siły specjalne) oraz tym że na T.A.R. i C.T.A.R siedzi kolimator a na S.T.A.R. luneta X3,X4 + wersja C.T.A.R. dodatkowo jest wyposażona w celownik laserowy.

Dodatkowe wyposażenie stanowią:

-Noktowizor z 3X powiększeniem

-Granatnik 40mm

-Krótka lufa w wersji C.T.A.R.

-Długa lufa w wersjach T.A.R. i S.T.A.R.

-Tłumik

-Latarka

-Magazynek 32/25/20 pocisków 9mm

-Magazynek 20/30 pocisków 5.56 NATO M193

-Klips na dwa magazynki

-Zintegrowany celownik kolimatorowy w wersji T.A.R

Podobno przewyzsz osiągi M16, prezenter trafił w głowę celu na odległości 300M używając podstawowej wersji. Tavory na początku mają trafiać do "młodego" wojska. Swoją drogą bardzo fajna replika by była ;-)

Link to post
Share on other sites
Podobno przewyzsz osiągi M16, prezenter trafił w głowę celu na odległości 300M używając podstawowej wersji.

 

A ja już gdzieś w momencie wprowadzenia masowo M16A2 (i jego wersji) oraz SA-80 (L-85 wersji "poprawionej") słyszałem/czytałem opinie że jedynym elementem który ogranicza kwestie trafienia w cokolwiek w zakresie zasięgu skutecznego jest CZŁOWIEK więć nie sądzę żeby TAR był celniejszy niż M-16A2, L-85 i większość opartych na ichnich rozwiązaniach konstrukcji.

Link to post
Share on other sites
więć nie sądzę żeby TAR był celniejszy niż M-16A2, L-85 i większość opartych na ichnich rozwiązaniach konstrukcji.

Cholera wie, gość który prowadzi ten program to były snajper SEAL's

wiec pewnie z niejednego karabinu szturmowego strzelał, a jednak

TAR bardzo go zaskoczył i pochwalił tą konstrukcję.

 

Z drugiej strony robiąc program o danej broni głupio by było

po niej pojechać na całej linii ;) Zachwyt mógł mieć też miejsce

dlatego ze TAR przy swojej długości jest tak samo lub bardziej

celny od M16. (co wynika oczywiście z konstrukcji)

Link to post
Share on other sites

Co to jest karabin szturmowy?

Ocho, kolejny WAToterminolog objawiony ;-)

A co do programu "Future Weapons", to, generalnie, cokolwiek prowadzącemu dadzą do ręki, tym się zachwyca przed kamerą. W tym odcinku to Tavor był najlepszym karabinkiem, w innym HK416, w kolejnym będzie to pewnie SCAR itd. Telewizja, panie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
Guest MaciekUkr

Te zdjęcia Brygady Givati to nie jest zbytnia nowość. Brygada otrzymała TAR 21 podczas 'operacji' ( מבצע חומת מגן‎) Defensive Wall w 2002. Było można sobie wtedy pooglądać trochę zdjęć.

 

Co do wprowadzania TAV-21 do uzbrojenia. IDF czeka na dolary od Wujka Sama 8-)

Ale Wujek Sam woli narazie wysyłać swoje M-ki, niż sponsorować konkurencję 8-)

Link to post
Share on other sites
Te zdjęcia Brygady Givati to nie jest zbytnia nowość. Brygada otrzymała TAR 21 podczas 'operacji' ( מבצע חומת מגן‎) Defensive Wall w 2002. Było można sobie wtedy pooglądać trochę zdjęć.
Doprawdy, a gdzie, bo jestem bardzo ciekawy tych zdjęć? Poza tym te ówczesne Tavory były tak wspaniałe, że... wszystkie wycofano ze służby na kilka lat, z zaleceniem wprowadzenia poprawek, aby można ich w ogóle używać ;)
Co do wprowadzania TAV-21 do uzbrojenia. IDF czeka na dolary od Wujka Sama. Ale Wujek Sam woli narazie wysyłać swoje M-ki, niż sponsorować konkurencję
Wiesz na jakiej zasadzie otrzymywana jest broń w ramach FMF?
Link to post
Share on other sites
Guest MaciekUkr

O tym, że TAV-21 był bardzo wadliwy nie musimy się chyba sprzeczać 8-)

 

Ponadto, chyba z emotikonów można było odgadnąć, że podszedłem do tematu trochę z przyrużeniem oka :-P

 

Przyznasz jednak, że problemem jest cena TAV-21. Izrael ma kłopoty z samodzielnym wprowadzeniem go z własnych srodków. Naiwnoscią było by sądzić, że USA nie będą chociaż w częsci finansować tej operacji.

 

A propos FMF. Nie sądzisz chyba, że FMF jest jedynym kanałem pomocy finansowo-militarnej USA dla Izraela. A Economic Support Fund? Nie sądzisz chyba także, że roczne ofiarowanie Izraelowi ponad 2 miliardów dolarów bezzwrotnej pomocy militarnej odywa się ze szkodą dla izraelskich finasów 8-) A przecież logika podpowiada, że łaczy się to z ułatwieniem kierowania srodków własnych przez Izrael na cele, które uzna za stosowne m.in. na wprowadzanie TAVOR-a.

 

A co do zdjęć z TAVOR-em z 2002 (Defensive Wall) i pozniej (Liban 2006). Postaram się jakies zdjecia znalezc i przesłać.

Edited by MaciekUkr
Link to post
Share on other sites

O tym, że TAV-21 był bardzo wadliwy nie musimy się chyba sprzeczać

TAR-21, a nie TAV.
Przyznasz jednak, że problemem jest cena TAR-21. Izrael ma kłopoty z samodzielnym wprowadzeniem go z własnych srodków. Naiwnoscią było by sądzić, że USA nie będą chociaż w częsci finansować tej operacji.
Oczywiście, że będą, a nawet już to chyba robią. Stąd pytałem, czy wiesz, jak działa FMF. Otóż, aby w ramach tej bezzwrotnej pożyczki broń była dostarczana do Izraela ponad 50% jej wartości musi być produkowane w USA, a zdaje się, że IWI się porozumiało na temat wytwarzania Tavora z Barrett Mfg. Natomiast reszta TAR-21 na eksport do innych państw może być w całości wykonywana w Izraelu.
Nie sądzisz chyba także, że roczne ofiarowanie Izraelowi ponad 2 miliardów dolarów bezzwrotnej pomocy militarnej odywa się ze szkodą dla izraelskich finasów
Dla finansów - nie, dla wprowadzania własnych rozwiązań technicznych - owszem. To wychodzi z rozmów z Izraelczykami - problemem nie są dolary, problemem jest brak szekli.
A co do zdjęć z TAVOR-em z 2002 (Defensive Wall) i pozniej (Liban 2006). Postaram się jakies zdjecia znalezc i przesłać.
OK, dzięki.
Link to post
Share on other sites
Guest MaciekUkr

Zgadzam się z tobą. Za bład przepraszam (TAR-21!) :wink:

 

Nowoscią jest chyba to, że aż 26 % całej pomocy z FMF będzie zamieniana na szekle i przeznaczana na zakup w izraelskiej 'zbrojeniówce' ('Raport' 09.07).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...