Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ACU - Velcro - za i przeciw...


Recommended Posts

Czytałem dyskusję na pewnym forum...

Zasadniczym tematem było ACU (zalety i wady), ale po kilkunastu postach pojawił się subtopic o velcro na mundurze: kilka osób stwierdziło, że velcro na polu walki jest najgorszym pomysłem jaki tylko mógł komuś przyjść do głowy.

Ja mam pytanie - niby dlaczego? Może ktoś ma jakieś wyjaśnienie?

Link to post
Share on other sites

Jak wyżej.

Ja miałem DPM'a, M65, BDU, RAID'a i ACU. Najlepiej biega mi się w tym ostatnim. Krój jest świetny, jedynie RAID był tak samo dobry, ale to po wielu przeróbkach (był robiony na podstawie ACU). Velcro jest szybsze, dokładniejsze i wygodniejsze, niż guziki.

Maxawelli, jak jesteś w stanie przyczepić trawę do tej filcowej części rzepów, to jesteś naprawdę dobry. Część z haczykami nigdzie nie odstaje (oprócz osłon na IR'ek, ale to malutka powierzchnia).

Link to post
Share on other sites

Przyczyna jest dość prosta, rzepy się zużywają a ich wymiana jest trudniejsza niż doszycie nowego guzika.

Dokładnie. Ja swoje spodnie ACU (co prawda Tru-Spec ale rzep na kieszeniach to Velcro) noszę około 2 miesięcy (licząc łączny czas noszenia ich). Noszę na co dzień, w prawej kieszeni trzymam portfel klucze itp, często ją otwieram i po tym czasie już rzep jest zużyty dość mocno, już się słabo "klei", na początku aż ciężko się otwierało a teraz trzeba przycisnąć żeby dobrze zamknąć kieszeń. Niemniej jednak przy częstym otwieraniu kieszeni rzep jest szybszy i wygodniejszy niż guziki.

Link to post
Share on other sites

...bo do velcro lepi sie wszelkiej masci gowno typu trawa, sloma itp. ;-)

 

 

Dokładnie. Ja swoje spodnie ACU (co prawda Tru-Spec ale rzep na kieszeniach to Velcro) noszę około 2 miesięcy (licząc łączny czas noszenia ich). Noszę na co dzień, w prawej kieszeni trzymam portfel klucze itp, często ją otwieram i po tym czasie już rzep jest zużyty dość mocno, już się słabo "klei", na początku aż ciężko się otwierało a teraz trzeba przycisnąć żeby dobrze zamknąć kieszeń. Niemniej jednak przy częstym otwieraniu kieszeni rzep jest szybszy i wygodniejszy niż guziki.

 

A czy Panowie zwrócili dokładnie uwagę jakie velcro jest zastosowane w mundurach ACU?!

Link to post
Share on other sites

Jasne, szkoda tylko, że nie zauważyłeś, że rzep w kontraktach (również zależy od firmy) jest mocniejszy niż w Tru-specach.

Być może, co nie zmienia faktu że każdy, nawet najbardziej Masta Blasta rzep przy częstym używaniu przestanie się "rzepić". I nie ma na to siły, a wtedy już tylko wymiana, która jak napisał Szaszłyk jest trudniejsza niż przyszycie nowego guzika.

A czy Panowie zwrócili dokładnie uwagę jakie velcro jest zastosowane w mundurach ACU?!

Nie miałem kontraktu w rękach więc napisz jeśli możesz co masz na myśli.

Link to post
Share on other sites

Coz, ja uwazam, ze faktycznie rzepy nie sa moze wymarzonym sposobem zamykania kieszeni, ale jak juz wiele osob wspomnialo sa one duzo wygodniejsze. Ewentualnie istnieje jeszcze cos na styl alternatywy do stosowania zarowno w srodowisku gdzie jest potrzebny szybki dostep do kieszeni i w tych, gdzie liczy sie skryte dzialanie. Swego czasu zastosowalem przy przerabianiu swojego munduru na RAID zarowno guziki jak i rzep z mozliwoscia jego "wyciszenia". Dzieki temu kiedy chce mam kieszeni tylko na guziki, innym razem guzikow nie zapinam a uzywam tylko rzepow. Co do ich zuzywania sie, no coz. ja uzywalem standardowych Velcro i w jednym mundurze z ktorego korzystam bardzo czesto mam juz takowe w kieszeniach od ponad roku i wciaz dobrze trzymaja. Wiadomo, z czasem sie zuzyja, ale co to jest chwilka przy maszynie i juz mamy nowe rzepy :]

Link to post
Share on other sites

Chociażby to, że w ACU firmy DJ Manufacturing Corps pierwszy raz spotkałem się z innym od standardowego układem haczyków.

Jeśli chodzi Ci o to że są zagięte do dołu i jak przejedziesz po rzepie to jest "gładki" a nie kłujący to w swoich spodniach mam dokładnie to samo.

 

Coz, ja uwazam, ze faktycznie rzepy nie sa moze wymarzonym sposobem zamykania kieszeni, ale jak juz wiele osob wspomnialo sa one duzo wygodniejsze. Ewentualnie istnieje jeszcze cos na styl alternatywy do stosowania zarowno w srodowisku gdzie jest potrzebny szybki dostep do kieszeni i w tych, gdzie liczy sie skryte dzialanie. Swego czasu zastosowalem przy przerabianiu swojego munduru na RAID zarowno guziki jak i rzep z mozliwoscia jego "wyciszenia". Dzieki temu kiedy chce mam kieszeni tylko na guziki, innym razem guzikow nie zapinam a uzywam tylko rzepow.

Zawsze można stosować napy w kieszeniach ;) Zamykasz i otwierasz jak rzep (tylko trochę ciężej ) a cichsze niż rzep. I tak mnie nurtuje: mówiąc "wyciszyć rzep" miałeś na myśli przyczepić do niego odpowiedni kawałek innego rzepu czy masz jakiś swój patent??

 

Co do ich zuzywania sie, no coz. ja uzywalem standardowych Velcro i w jednym mundurze z ktorego korzystam bardzo czesto mam juz takowe w kieszeniach od ponad roku i wciaz dobrze trzymaja.

Chodzisz w tym mundurze na co dzień i otwierasz kieszenie po kilka razy dziennie??

 

Wiadomo, z czasem sie zuzyja, ale co to jest chwilka przy maszynie i juz mamy nowe rzepy :]

Tylko widzisz, dla Ciebie to poste bo umiesz szyć i szyjesz (no i masz dostęp do maszyny :lol: ). Dla mnie jest tak samo - umiem szyć i szyję (i dostęp do maszyny też mam ;) ). Ale dla kogoś kto igłę trzymał w ręku raz czy dwa i to nie w celu szycia wymiana rzepa nie będzie już taka prosta, mimo wszystko guzik łatwiej przyszyć.

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

Wiadomo, z czasem sie zuzyja, ale co to jest chwilka przy maszynie i juz mamy nowe rzepy :]

 

 

A w normalnych warunkach bojowych też zapierniczają z maszynami do szycia,

Tak, codziennie przed i po śniadaniu i pod wieczór velcro jest przeszywane... :wink:

Kthulhu, ja miałem podobnie w ładownicach.

Major, Kthulhu miał to pewnie tak zrobione, że od wew. części ładownicy przyszyte było velcro haczykowate i w razie potrzeby zakrywało filcowate. Proste i skuteczne.

W tej chwili mam w pouchach tylko velcro i działa bardzo dobrze. Może, jak będę raida robił na bazie acu, to parę rzeczy przerobię.

Wracając do tematu o acu: ten mundur nie nadaje się do lasu, co było wiele, ale to wiele razy wałkowane. U mnie kieszenie nawet wypełnione mają czasami tylko tendencję do otwierania się, ale ich krój zapobiega wypadaniu z nich rzeczy (jeszcze nic nie zgubiłem ;-) ), natomiast do przenoszenia rzeczy drobnych są inne kieszenie. Te na udach również dobrze sprawują się jako awaryjne worki na puste magi, chociaż rzadko jestem zmuszony tak ich używać. :-P

 

A i btw. oto foty normalnego rzepa i rzepa na acu Manufacturing Corps'a:

 

ACU

obraz011wt5.th.jpgobraz012ht3.th.jpg

 

Rzep standardowy

obraz014fj6.th.jpgobraz013qx6.th.jpg

Edit: W tle nakładka do pracy na biurko, taśma klejąca, opakowanie przygotowane do robienia granatu, zapalniczka, chusteczka, imbus, świeczka i kawałek talerza. :lol:

Edited by shadow333
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...