Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Broń snajpera cz. 2 - działania miejskie


Recommended Posts

Z tego co kojarzę Wojsko Polskie zakupiłe w pytę owych sako. Wygrały przetarg. Nie wiem jaka jest sytuacja z policyjnymi brońmi. Tak w zasadzie nigdy nie widziałem a by polska antyterrorka używała snjperów. Albo po prostu jestem niedoinformowany. Moim zdaniem to czy w działaniach miejskich używa się półautomatów czy 4-taktowców, jest wyłącznie kwestią gustu bądź sytuacji. Różne mamy osadzenie snajperów w terenie miejskim. Jeden może stanąc na dachu oddalonego o 500 - 700 metrów dachu budynku by móc kontrolować sprawę bardziej okrężnie, drugi może stanąc 100-200, że prawie mogliby sobie fajki przypalać przez balkony. Ne ma chyba takiej zasady.

 

C do strzelania w zakładników, o ile kojarzę ogólnie jest tak iż w razie zagrożenia życia zakładnika lepiej nie strzelać i nie ryzykować. Ale to już zależy od formacji policji. Można zobaczyć gdzieś nagranie z kamer przemysłowych (widziałem to bardzo dawno temu) podczas odbijania zakładników według niemieckich AT. W skrócie wrzucili flesze, zrobili afere i strzelali DO WSZYSTKIEGO co się rusza, później zadając pytania czy był dobry czy też zły. Może brutalne ale skuteczne.

 

Moje przypuszczenie to takie że to działa prawdopodobnie jak na amerykańskich filmach (gdzieś tam słyszałem plotkę iż grom podobnie robi - nic potwierdzonego) a mianowicie, terrorysta zasłania się zakładnikiem. Zakładnikowi strzał w noge, zegnie się. Terrorysta raczej nie będzie miał siły go podnieśc, ani nieść, będzie chwile zdezorientowany. AT sekunda nieuwagi wystarczy.

 

Wracając do snajperów w działaniach miejskich, należy zauważyć że oni prowadzą przedewszystkim obserwację budynku. Patrzą po oknach, liczą terrorystów, podają przybliżoną ilość terro, zakładników, kto gdzie siedzi i w miarę możliwości jak są nastawieni, jak chodzą... To wszystko przesyłają dowódcy który użytecznie interpretuje dane. Widać przecieżróżnicę między profesjonalnymi a "amatorskimi" terrorystami. No i uzbrojenie.. Ogólnie żadko się słyszy by snajperzy w takich akcjach strzelali. Chociaż różnie to bywa.

 

Na youtube był filmik, gdzie "terrorysta" (człowiek z pistoletem w dłoni) siedział na krześle i nią machał wprawiając w zakłopotanie wszystkich. Snajper po prostu tę broń mu z reki odstrzelił co zapoczątkowało akcję reszty odziału. Działania snajpeów można też mniej więcej podpatrzeć w literaturze Sensacyjnej - choćby Rainbow Six Toma Clancy'ego. Pojęcia nie mam jak to się odnosi do rzeczywistości, jednak autor pisze jakby orientował się w tym całym systemie (książkę nawiasem mówiąc - polecam. Fabuła może rewelacji nie ciągnie, jednak opisy broni, treningu oraz akcji wprawiają wrażenie.)

 

Większość co tego psizłem to domysły / plotki / to co wyczytałem w książkacvh natury niekoniecznie naukowej.

Link to post
Share on other sites
Moje przypuszczenie to takie że to działa prawdopodobnie jak na amerykańskich filmach (gdzieś tam słyszałem plotkę iż grom podobnie robi - nic potwierdzonego) a mianowicie, terrorysta zasłania się zakładnikiem. Zakładnikowi strzał w noge, zegnie się. Terrorysta raczej nie będzie miał siły go podnieśc, ani nieść, będzie chwile zdezorientowany. AT sekunda nieuwagi wystarczy.

 

Kompletnie debilne przypuszczenie... Nawet nie chce mi się "rozkładać" takiego przypadku na "czynniki pierwsze" i analizować jak to mogłoby "zadziałać". Zwłaszcza po akcji w sądzie...

 

Wracając do snajperów w działaniach miejskich, należy zauważyć że oni prowadzą przedewszystkim obserwację budynku. Patrzą po oknach, liczą terrorystów, podają przybliżoną ilość terro, zakładników, kto gdzie siedzi i w miarę możliwości jak są nastawieni, jak chodzą... To wszystko przesyłają dowódcy który użytecznie interpretuje dane. Widać przecieżróżnicę między profesjonalnymi a "amatorskimi" terrorystami. No i uzbrojenie.. Ogólnie żadko się słyszy by snajperzy w takich akcjach strzelali. Chociaż różnie to bywa.

 

Taaaa pewnie masz rację.... Proponuje poczytac troche jednak "naukowych" książek w tym temacie to troszeczkę może rozjaśni Ci kwestie snajperów i "obserwacji" budynków z "terrorystami" w środku.

 

Większość co tego psizłem to domysły / plotki / to co wyczytałem w książkacvh natury niekoniecznie naukowej.

 

Więc proponuje nie wypisywac bzdur których sam nie jesteś pewny...

 

 

Co do SAKO to chyba w naszej armii są SAKO TRG 21, 22, 24 choć mogę się mylić co do któregoś z nich.

Link to post
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=A8GjZtKP1G4

http://www.youtube.com/watch?v=zsbymjpiajs

 

Ludzie nie "misiujcie"... Sam jak pewnie większość z Was przeczytałem kilka książek (w sumie to można zliczyć na palcach jednej ręki...), obejrzałem parę dokumentów i śledzę w necie informacje jakiekolwiek się da lecz raczej nie zamierzam wypowiadać się w tak "specjalistycznych" tematach. Margines błędu jest bardzo mały, a może to przeczytać osoba niezorientowana i feler idzie dalej...

 

Co do myśliwych, o polskich mam podobne zdanie, chodź nie można uogólniać, bo może to być krzywdzące dla tych kilku wiedzących co robią...

 

Natomiast wracając do tematu (, a jednak coś skrobnę...). Zgubiłem gdzieś ten numer Komandosa, ale było właśnie o rosyjskim karabinku snajperskim kaliber .22 lr. Tłumiczek, maxymalnie wyciszony zamek, powtarzalny, ale na zasadzie biatlonowego kbksu. Autor pisał coś o tym, że kulka nie może przebić, lub wysadzić głowy terrorysty, żeby to nie uszkodzić zakładnika.

 

I tak wszystko zależy od sytuacji, a jak pokazuje pierwszy filmik w akcjach typu "hostage" jest kilku strzelców wyborowych. A wspóczesne karabinki na odleglość 100- 200 metrów, jak pisał Thor, są na tyle celne, że praktycznie nie widać różnicy między czterotaktem, a samopowtarzalną plujką.

 

Temat można też rozbić na sytuacje miejskie, wojskowe, jak np. Irak i policyjne. Walki w mieście są na o wiele mniejszych dystansach, a jak pokazuje przykład US Army, coś musi być na rzeczy. Będą wymieniać M24 na M110. Jest to pewnie odpowiedź na współczesne pole walki, czyli słówko w temacie "miasto".

 

I tak dalej można "misiować", a odpowiedź znają tylko snajperzy i strzelcy wyborwi z doświadzczeniem...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Na początku chciałbym się przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum. Co do tematu, wszystko zależy od sytuacji i doktryny stosowania SW przez konkretne państwo\oddział. Bardzo ważnym czynnikiem jest budżet danego oddziału, trzeba pamiętać również że nie każdy snajper działający w terenie zurbanizowanym może sobie wybrać broń i musi używać tego co jest na stanie jednostki.

Ps. Z czego strzela niemiecki policjant na fotce wyzej ???
To DSR-1 taki snajperski rolls royce, bardzo drogi i bardzo celny.
jaki model Sako posiadają nasi ??
Mamy tylko trg21 i 22, 42 to karabin przystosowany do strzelania nabojem .300 WM i .338 Lapua Magnum a z tego co wiadomo na owe naboje broń ma tylko Grom.

Pozdro

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...