Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Zacznijmy od początku.

Witam wszystkich. Jestem tu nowy i proszę o nie wyśmiewanie mnie bo niezbyt się znam na broni, ale chce się co nieco dowiedzieć. Jeszcze na swoje usprawiedliwienie mówię, że jestem dyslektykiem więc proszę się nie denerwować jak robie błędy lecz staram się sprawdzać swoje wypowiedzi.

A teraz do rzeczy.

Ja nazwa tematu wskazuje interesuje mnie karabin M14. Z tego co czytałem inne tematu widzę że są tu osoby które miały coś takiego w ręku. Interesuje mnie jak ten karabin leży w ręku. Czy jest awaryjny i jakbyście go ocenili. I ostatnie czy mogli byście go wziąć na misje (chodzi mi o coś dosyć niekonwencjonalnego mniej więcej zachodnie Chiny czyli góry!!! ważne też jest to, że idziecie tam na jakieś 7 dni bez możliwości

dostawy amunicji ani nic innego oczywiście w grupie kilku osobowej).

Czy byście wybrali to M14 czy coś w stylu AK.. czy M16 czy co tam sobie chcecie.

Dzięki za odpowiedzi!!!

A i jeszcze takie zdjęcie wrzucę :D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...5_cropped0.JPEG

 

[Nie rozwalaj forum dużymi zdjęciami]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Jak już cię Foka op... na krótko to ja odpowiem bardziej konkretnie.

 

M14 to karabin, strzelający pełnowymiarowym nabojem karabinowym 7,62mmx51 NATO, AK różnych wersji czy bezpośrednie wariacje M16 to zasadniczo karabinki, strzelające dużo słabszym energetycznie nabojem pośrednim - np. 7,62mmx39; 5,45mmx39 albo 5,56mmx45. Nie jest to ta sama klasa broni palnej.

 

"Ostre" M14 jest karabinem niezawodnym, celnym i trwałym - jednak w orginalnej wersji ma formę klasycznego karabinu - z solidnym drewnianym łożem z okuciami itd, bez chwytu pistoletowego, ze stałą, typowo karabinową kolbą. Jest bronią składną i dobrze wyważoną, lecz ani dźwignie obsługowe ani sposób podpinania 20 nabojowych magazynków nie ułatwia specjalnie obsługi tej broni. Podstawowe jej wady M14 w wersji klasycznej to duże wymiary, spora masa i anachroniczne (choć typowe dla swoich czasów) łoże karabinu.

 

Ze względu na warunki współczesnego pola walki i taktykę działań, M14 powróciło do łask - co więcej gruntownie odmieniło się oblicze tej dobrej i godnej zaufania broni. Obecnie istnieje bardzo wiele nowoczesnych akcesoriów - łóż z szynami montażowymi, kolb, skrócownych luf, świetnych urządzeń wylotowych itd pozwalających uczynić ze starego M14 nowoczesny karabinek.

 

Dla przykładu - obecnie M14 w rękach SEALSów w Iraku wygląda tak ( obok Mk46 i Mk48 oczywiście):

 

mansoorsealvn6.th.jpg

 

A tu mekka wiedzy o modyfikacjach M14.

 

http://www.athenswater.com/my_weapons.htm

 

Na temat brania go ze sobą w zachodnie Chiny wolę się nie wypowiadać, bo takie pytania są po prostu głupie. A ten bidulek na zdjęciu które wkleiłeś ma chyba kłopot - ogniskowa celownika ACOG model TA11 widocznego na zdjęciu to dokładnie 60mm (2,4 cala), więc kolega trzymając głowę tam gdzie trzyma ją na zdjęciu to zbyt wiele poza cieniem tubusu celownika raczej nie ogląda. Typowa pozowanka.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites
Podstawowe jej wady M14 w wersji klasycznej to duże wymiary, spora masa (...) M14 powróciło do łask (...) Obecnie istnieje bardzo wiele nowoczesnych akcesoriów - łóż z szynami montażowymi
Taka jedna merytoryczna uwaga. Nowe łoże tworzone przez SAGE - używane zarówno przez SEAL, jak i USMC czy US Army - jest cięższe, a nie lżejsze niż łoże drewniane (około 0,5-0,7 kg). Rozmawiałem o tym na IWA z właścicielem firmy, celem jego wprowadzenia w 1999 dla jednostek specjalnych, w pierwszej kolejności, była trwałość i ergonomia, a nie masa.
Link to post
Share on other sites

Najpierw przeproszę za błędy i postaram sie poprawić :D niestety nie widzie możliwości edytowania, więc tamtego nie skasuje (chyba że modernizator by skasował to pytanie bo rzeczywiści jest Upie) a za informacje dzięki.

Jeszcze jestem ciekawy o zasięg skuteczny tego karabinu. Rożne źródła podają bardzo odmienne wersje i szczerze mówiąc nie mam pojęcia, które są prawdziwe może coś o tym wiecie?

 

[Ja tam nic nie modernizuję.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

R.> Oczywiście że łoża MCS Troy Ind. czy EBR Sage International nie będą lżejsze, wręcz przeciwnie. Ale nigdzie tak nie napisałem, odnosząc się do wersji orginalnej - która jednak też swoje waży. Oczywiśćie że priorytetem były inne czynniki niż li tylko zachowanie minimalnej masy, poza tym trudno oczekiwać że karabin z pełnym systemem syn montażowych, regulowaną kolbą i wszystkimi akcesoriami będzie lekki jak piórko.

 

Wagomiary łóż Troy

http://www.troyind.com/m14MCSpage.html

i SAGE

http://www.sageinternationalltd.com/si/access/ebr.html#m14

 

Co do pytania o "zasięg skuteczny"... no cóż byłem kiedyś autorem żartu brzmiącego mniej więcej: "Abdul cofnij się, stoisz na granicy skutecznego zasięgu broni niewiernych". Pocisk 7,62mmX51 zależnie od typu jest wstanie zachować zdolność do skutecznego rażenia celów żywych przez kilka kilometrów po opuszczeniu lufy, natomiast nie ma to wiele wspólnego ze skutecznym zasięgiem broni, w momencie gdy przez tę "skuteczność" rozumiemy możliwość oddania powtarzalnego, precyzyjnego strzału o przewidywalnej trajektorii i określonym średnim punkcie trafienia.

Zasadniczy wpływ na ten zasięg ma zarówno rodzaj użytej amunicji (naważka prochu, rodzaj i forma pocisku), parametry samej broni (długość i jakość wykonania lufy, jej gwintowanie), dalej pojawia się kwestia wykorzystania urządzeń celowniczych. To są warunki bazowe dla wstępnego określenia skutecznego zasięgu danej broni. Dalej należy rozważać warunki zewnętrzne, takie jak wyszkolenie strzelca, warunki atmosferyczne, urządzenia pomocnicze itd. Wyszkolony i doświadczony strzelec dysponujący odpowiednim sprzętem jest w stanie "wydłużyć" zasięg skuteczny danej broni nawet o kilkaset metrów.

 

Zasięg skuteczny pocisku 7,62mmx51 jest zwykle określany w oficjalnych źródłach amerykańskich na 800 metrów (US Army) a 1000 metrów (USMC), jednakże są to wartości dotyczące ognia z broni wyborowej i strzelań specjalistyczną amunicją.

 

Co do Twojego pytania dotyczącego skutecznego zasięgu M14 (to upraszczając sprawę maksymalnie) - z użyciem mechanicznych przyrządów celowniczych oczekiwałbym 400+ metrów dla przeciętnego egzemplarza. Z celownikiem optycznym (zależnie od rodzaju) 600-800m.

Link to post
Share on other sites
Albo ja mam z czymś problem, albo jednak w przypadku SAGE nie znajdziesz w oficjalnych dokumentach (do których podałeś przekierowanie) żadnych danych dotyczących masy, skądinąd to samo dotyczy wymiarów. Wprowadzasz czytających Twoją wiadomość w błąd, albo nie sprawdziłeś podanych przekierowań.

 

Przy okazji nie miałem na myśli masy broni z dodatkami, ale samego karabinu w nowym i starym łożu. Ten pierwszy jest cięższy, bo i samo łoże jest cięższe. Także - nawiązując do Twojej pierwszej wypowiedzi - nawiązywanie do masy pierwotnego M14 i podając to jako wadę konstrukcji stoi w sprzeczności z masą Mk 14 Mod 0/M14 EBR.

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites

Banalniej, zapomniałem wkleić trzeciego linku http://ebrstocks.com/

 

- Total weight with empty magazine is 10lb 10oz.

 

Nadal nie wiem czemu porównujesz masę pomiędzy starym M14 a jego obecnymi wcieleniami. Ja, pisząc o sporej masie pierwotnej wersji M14 (5,1kg) nie odnosiłem soę do obecnych modyfikacji tylko do karabinów o tym samym kalibrze i wprowadzonych w podobnym okresie - G3 (4,45kg) i FN FAL (4,51kg).

Link to post
Share on other sites

Banalniej, zapomniałem wkleić trzeciego linku http://ebrstocks.com/

 

- Total weight with empty magazine is 10lb 10oz.

Ale to nie są te roboty, których szukacie. To znaczy, to nie jest wojskowe łoże, o którym była mowa. Zerknij dokładnie na to, co podałeś.
Nadal nie wiem czemu porównujesz masę pomiędzy starym M14 a jego obecnymi wcieleniami.
Bo zmodyfikowana broń jest cięższa? A pamiętaj, że obecnie nikomu nie zależy na prowadzeniu z niej ognia ciągłego. Masa, którą miał M14 była zupełnie wystarczająca do tej amunicji podczas prowadzenia ognia pojedynczego, czyli tego o co chodzi w DMR. Oczywiście, historycznie wynikało to z faktu, że pierwotnie łoże było robione dla jednostek specjalnych - jako tanie i szybkie rozwiązanie i nikt tam się nie czepiał drobnego 0,5 kg różnicy na samej broni. Tyle tylko, że to wszystko pozostało. A pamiętaj, że M14 też występuje w dwóch odmianach - różniących się od siebie grubością luf. I dla USMC całość jest jeszcze cięższa.
Link to post
Share on other sites

Mniejsza o te roboty, bo mi poziom midichlorianów spada.

 

Jeśli M14ALCS/CV z kolbą teleskopową typu M4 i możliwością jej składania waży 10 funtów i 10 uncji (czyli ok 4850 gram, dla niezaładowanej broni opartej na 16" Springfield SOCOM II), to klasyczny model łoża M14 ALCS z pierwotnym modelem wysuwanej kolby + regulowaną poduszką podpoliczkową (zainstalowany na tej samej broni) będzie zapewne ważył mniej - zgodzisz się chyba? Jeśli znajdziesz dokładne wagomiary łóż to je wstaw proszę.

Link to post
Share on other sites

A jak jest z jego odrzutem czy on jest taki duży bo z tego co mi opowiadali koledzy to jest naprawdę duży i przez to też został wyłączony tryb full auto. chce pokazać w trakcie to http://www.youtube.com/watch?v=zgvnMhY6S6w...feature=related wiem że to jest m14a1 i że on ma reduktor podrzutu itd. ale czy ta pierwotna wersja m14 ma aż tak wilki ten odrzut.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...