Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam

 

Przeglądając internet w poszukiwaniu szerszych informacji na temat pistoletu maszynowego HK MP5A4, kilka razy natrafiłem na interesującą mnie rzecz.

Mianowicie przeglądajć zdjęcia różnych jednostek specjlanych które korzystają z MP5 przyuważyłem że niektórzy ich członkowie posiadają MP5 wraz z celownikiem optycznym ( zauważyłem to na zdjeciach porzedstawiających członka SAS i GSG-9 ).

 

I moje pytanie brzmi: po co celownik optzyczny w pistolecie maszynowym ???

Czy faktyczne jednostki specjalne zakładają optyke do MP5 czy ja jakieś dziwne zdjęcia znalazłem ????

 

Z uszanowaniem

Link to post
Share on other sites

actionsds.jpg

 

MP5SD on left, with dated, bulky and heavy HK Aiming Point Projector, and SD with laser sight at right.

 

action2saswindow.jpg

 

British SAS trooper with MP5A2 and scope.

 

action4est5.jpg

 

Estonian SOG with MP5SD3s, and what appears to be a pretty sophisticated night vision scope.

 

 

 

 

Sam nie wiem co o tym myśleć. Są i duże, prymitywne kolimatory jak na pierwszym zdjęciu, jak i lunety na dwóch pozostałych.

 

Zdjęcia i opisy: www.hkpro.com

Edited by Imashel
Link to post
Share on other sites
SASwithpm.jpg
Latarki. Zdjęcie z okresu operacji w ambasadzie. W takiej konfiguracji SAS przeprowadzał szturm.

 

 

actionsds.jpg

MP5SD on left, with dated, bulky and heavy HK Aiming Point Projector, and SD with laser sight at right.

Kolimator.

 

action2saswindow.jpg

British SAS trooper with MP5A2 and scope.

Jedyne z zaprezentowanych zdjęć - luneta.

 

action4est5.jpg

Estonian SOG with MP5SD3s, and what appears to be a pretty sophisticated night vision scope.

Noktowizor.

 

jak i lunety na dwóch pozostałych.
Na ostatnim jest noktowizor.
Link to post
Share on other sites

Cudownie. A teraz wpisz proszę w Mr.Google ten "HK Aiming Point Projector", i zobacz co Ci się wyświetli... Bo mnie, gdzie i jak bym nie szukał, podaje że to latarka halogenowa generująca znak celowniczy na oświetlanej powierzchni, a nie celownik kolimatorowy.

Link to post
Share on other sites

IStnieje, ale:

1. Nie jesteś w stanie stwierdzić czy ten nokto jest z powiększeniem czy jest 1x. Chyba, że wiesz jaki to model ;)

2. Kluczowym zadaniem noktowizora (nawet z powiększeniem) jest umożliwienie widzenia w nocy, a nie przybliżenie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

german_sof_fs_05.jpg

 

Jedno z bardzo wielu zdjęć takiej konfiguracji (szeroko wykorzystywana we wszystkich jednostkach specjalnych BW - współcześnie). Lunetka to model pierwotnie przeznaczony do noszenia na G3 ZF (snajperska wersja G3 A3) - Hensoldt FERO Z 24 G:

 

bild%2010.jpg

 

PM w tej konfiguracji przeznaczony jest do cichej likwidacji wartowników z odległości 100 - 200 m (spore uproszczenie przeznaczenia ;)).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
PM w tej konfiguracji przeznaczony jest do cichej likwidacji wartowników z odległości 100 - 200 m (spore uproszczenie przeznaczenia ;)).

Polemizował bym. Przy strzelaniu na takie odległości pocisk 9mm Para raczej by się nie sprawdził. Zwłaszcza że do MP-5 SD nie używa się raczej żadnej specjalnej amunicji poddzwiękowej o większej masie, a zwykłej, której pocisk nie osiąga swojej normalnej prędkości dzięki nawiercanej lufie. Więc podejrzewam że na podanych przez Ciebie dystansach ani celność, ani moc są niewystarczające.

Link to post
Share on other sites

Latarki. Zdjęcie z okresu operacji w ambasadzie. W takiej konfiguracji SAS przeprowadzał szturm.

Kolimator.

 

Jedyne z zaprezentowanych zdjęć - luneta.

 

Noktowizor.

 

Na ostatnim jest noktowizor.

 

 

 

 

 

W tym ostatnim zdięciu to na pewno musi być coś więcej niż noktowizor bo po co komu noktowizor w dzień.

Link to post
Share on other sites

Informacje podałem wg źródła:

 

Christin Rudolph, „Eyes on Target - Die Fernspäher der Bundeswehr”, Motorbuch Verlag, Stuttgart 2008

 

dużo daje pewnie możliwość powtórzenia strzału. Poza tym znając realia idę o zakład, że podane dystanse są czysto teoretyczne (w teorii energia 8 g pocisku na dystansie 200 m jest wystarczająca do zabicia człowieka/psa) i w trakcie rzeczywistego zadania nikt nie ryzykowałby strzelając na max dystansie do żołnierza w kamizelce.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Informacje podałem wg źródła:

Christin Rudolph, „Eyes on Target - Die Fernspäher der Bundeswehr”, Motorbuch Verlag, Stuttgart 2008

Ronin

 

Wiadomo w książkach dużo piszą i nie zawsze pokrywa się to z prawdą.

Niestety nie w tym przypadku. Jest to jedna z serii książek o BW, która to w objektywy, rzetelny i przystępny sposób opisuje ciekawostki tego wojska, oczywiście tylko w zakresie ogólnie dostępnej wiedzy i materiałów fotograficznych.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...