Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Krótko i treściwie - najlepszy cRPG w jakiego grałem od czasu Tormenta.

 

Rzecz dzieje się w okolicach roku 2170, realia s-f, kosmos, lasery, obce rasy, takie rzeczy. Ludzkość natknęła się na pozostałości antycznej, potężnej rasy, która władała galaktyką 50 tyś. lat temu. Odkrycie pozwoliło na wielki skok techniczny, podróże międzygwiezdne i tak dalej. Przy okazji człowiek spotkał się z innymi rasami.

Najmocniejszą stroną gry jest fabuła. Dla opowiedzenia historii poświęcono możliwość swobodnego wyboru postaci przez gracza - nasz bohater zawsze będzie się nazywać Shepard i posiadać określoną przeszłość. Możemy wybrać klasę, płeć i parę innych pierdółek.

Gra generalnie przypomina trochę KOTORa, i jest jeszcze bardziej rozbudowana pod względem linii fabularnej i questów pobocznych. Istotną różnicą jest walka. W Mass Effect zastosowano "strzelankowy" system - umiejętności postaci w równym stopniu liczą się jak i umiejętności gracza. Zajebiste połączenie cRPG z FPSem jednym słowem.

Gra jest niesamowicie... filmowa. Od pierwszych ujęć miałem wrażenie, że oglądam fragment nowego BSG. Ujęcia, sposób prowadzenia dialogów, wszystko jest inspirowane celuloidową sztuką. Jak dla mnie - bomba.

Warto wspomnieć o ślicznej grafice, szczególnie twarze - niewiele brakuje, aby te postacie mogły być użyte w normalnym filmie.

Koszmarnie podoba się się wykończenie gry, to znaczy drobiazgi. Gdy idziemy przez pokład naszego statku, członkowie załogi salutują. Kiedy holograficzne AI przedstawia bohaterowi rozkład danej części miasta, Shepard faktycznie się rozgląda wg wskazań. Nawet loading screen wywołuje uśmiech na twarzy - jest ruchomy, w mieście mamy panoramę metropolii z małymi punkcikami przemykającymi ulicami, w kosmosie - aktywną bramę gwiezdną. Po prostu cudo.

Całości obrazu dopełnia świetna muzyka - na myśl przychodzi tylko Vangelis. Żyć, nie umierać.

 

28885458we0.jpg

68477458xk6.jpg

93734594uh9.jpg

Link to post
Share on other sites

Ja kilka nocy spędziłem (tych co miałem wolne) na Mass E. Gra naprawdę w porządku, dużo zadania, dodatkowych zadań, nie denerwujący system walki, ciekawe postacie, interesujące i budujące klimat dialogi. Ogólnie "na plus".

Link to post
Share on other sites

I właśnie z powodu Kotora chce kupić tą grę, wcześniej nie mam zamiaru sobie załatwiać tej gierki i czekam do premiery (jeszcze tylko kilkanaście dni, oby wyszła tak jak jest przewidziane)

 

Już 12 lipca ma wyjść wydanie polskie na pc, własnie sprawdzałem na stronie empiku

Sorka za posta pod postem.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Generalnie ciężko porównywać ME i F1&2, bo to zupełnie różne gry. Pierwsza oferuje wspaniałą fabułę, pozostałe dwie ogromny, epicki świat z własną historią i milionem smaczków. Ale osobiście bym się skłaniał do uznania F2 za najlepszy crpg ever (zaraz za nim uplasowałbym KotOR-y).

Edited by Kamil
Link to post
Share on other sites

Mass Efect, Kotory, Dragon Age.. sa do siebie tak podobne.. męcząc Dragon age czuje sie, jakbym grał w Mass w fantasy, z rozbudowanymi zachowaniami wewnatrz drużyny. Mnie Dragon Age juz nie wciaga jak ME.. co nie swiadczy, ze jest slaby, bo nie jest.

F2 to klasa sama w sobie.

Link to post
Share on other sites

Mass Efect, Kotory, Dragon Age.. sa do siebie tak podobne.. męcząc Dragon age czuje sie, jakbym grał w Mass w fantasy, z rozbudowanymi zachowaniami wewnatrz drużyny. Mnie Dragon Age juz nie wciaga jak ME.. co nie swiadczy, ze jest slaby, bo nie jest.

F2 to klasa sama w sobie.

Mam podobne odczucia. No cóż, nie chciałbym żeby moja opinia była odebrana jako "krytykuj to co podoba się wszystkim", ale ... Dragon Age to wg mnie gra tylko dobra, z przechyłem w stronę "przeciętnej". Mass Efekt bardziej mi się podobał, i dawał nadzieję na zmiany w crpg-DA jest krokiem wstecz.

Moja Wielka Trójka crpg ciągle jest niezachwiana - trzy gry na pierwszym miejscu - Fallout 2, Planescape Torment, i staruszek Betrayal at Krondor. Hmm... najnowszy z nich, P:T ma 10 lat...

Edited by PrezesOi
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Myślę ze nie ma sensu tworzyć specjalnego tematu dla Mass Effect 2 (bo jest to bezpośrednia kontynuacja) - może miły moderator doda "i Mass Effect 2" w tytule topicu?

 

Pierwsze wrażenia

Wspaniała grafika, doskonałe wstawki filmowe. Import stanu gry z jedynki działa idealnie, i poprawia grę , a nie psuje-nie daje jakichś szczególnych bonusów mechanicznych, a pozwala poczuć że to "nasz" Shepard..

Dużo gorsze są wrażnia numer dwa, i trzy... walka, interfejs - krok w tył, albo nawet skok w tył. Mam nadzieję że fabuła obroni tą grę, bo im dalej w las, tym gorszy obraz ogólny.

Edited by PrezesOi
Link to post
Share on other sites

Też mnie zdziwił brak "inventory" i ogólnego "mikro-zarządzania" jego zawartością. Z jednej strony dobrze, bo nie będzie sytuacji, ze nam się skończyło miejsce, z drugiej - mam wrażenie jakbym został ubezwłasnowolniony :D

 

Rozwój postaci jest inaczej opracowany niż w ME1 (inne skille, tzn. niektóre te same, ale dużo ich teraz mniej).

 

Jest też limit amunicji (w ME1 była nieskończona).

 

 

Na razie grałem tylko kilka godzin, więc trudno mi jeszcze powiedzieć, czy to zmiany na lepsze, czy gorsze.

 

Ogólnie fabuła ciekawa, gra się miło - jak na razie.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Odświeżę trochę. Przeszedłem już 2 razy raz jako prawy i 2 jako egoista.

 

UWAGA mogą być spoilery:

 

Fabuła świetna, to samo te możliwości wyboru i te "heroiczne"bądź nie akcje które można wykonać. Jak dla mnie brak inwentarzu mi się podoba. Przydało by się tylko parę modeli broni więcej. Podoba mi się pomysł z pancerzem i każdym jego elementem. Dużym plusem jest też dla mnie dodanie opcji przeładowania. Fajna nowa Normandia. :D Walczy się miło, koledzy nie świrują. Jedna z lepszych gier w jakie grałem jestem pod wrażeniem.

Link to post
Share on other sites

Gra generalnie niezła na przejście jeden raz. Grafika miodzio, ale sposób pozyskiwania pomocników + zdobywanie ich lojalności za każdym razem wygląda tak samo.

 

Głupie jest też, że od razu po skompletowaniu załogi jest końcowa misja(notabene ostatni boss jest, że tak powiem komiczny ;)

Link to post
Share on other sites

SPOILER:

 

Z pomocnikami masz trochę racji ale sposób w jaki rozwiążesz ich problem może być inny. Dajmy na to lojalność Samary na końcu questa możesz wybrać jej śmierć a w zamian do Ciebie dołączy jej córka. Oczywiście musisz mieć odpowiednią ilość egoizmu lub prawości żeby to dobrze rozegrać.

Badałeś wszystkie planety? Duży postęp w porównania do jedynki z misjami pobocznymi, które są ciekawe i do tego się nie powtarzają.

Link to post
Share on other sites

Fabuła, fabuła, fabuła!

 

Wspominałem już o fabule? ;)

Jak na cRPG, to coś słabe te rozmowy. Wystarczy klikać zawsze górną, albo zawsze dolną kwestię dialogową, żeby zobaczyć jedno z dwóch zakończeń. Ale za to jaka fabuła! Pod tym względem jedna z moich ulubionych gier.

 

Oprócz tego walka jest taka sobie, questy są banalnie proste, właściwie nie da się ich wszystkich nie znaleźć i nie wykonać. Denerwują małe (choć bardzo malownicze) lokacje i niemal zerowa interakcja z otoczeniem.

 

No i oczywiście fabuła :D. Jedna z tych gier, których tytuł powinno się zapisywać dużymi literami.

Dwójeczka lepsza gameplayowo, za to z jeszcze mniejszymi lokacjami (i jeszcze bardziej malowniczymi!) i nie aż tak epicką fabułą, choć widać, ze Bioware bardzo się starało. Jedynka przypominała mi swą prostotą i realizmem designu serial Star Trek. Dwójka przypomina niedawny filmowy remake- ładniej, więcej, szybciej. Czekam na trójkę.

Link to post
Share on other sites

To dotyczące Samary to ciekawe jest. :D

Planety zwiedziłem wszystkie i niektóre poboczne misje były fajne, a niektóre nudne.

Nie wiem czy zauważyliście błąd developerów, mianowicie w ustawieniach klawiatury są ustawienia dotyczące pojazdów, których w grze nie było.

Co do trzeciej części, zabawny był tekst pojawiający się przy ładowaniu lokacji

Remeber to upload your character to Mass Effect 3... of course if you survive. :D

Świetny jest ostatni screen przed napisami końcowymi.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...